Baldur's Gate III

Igra izlazi 06.septembra, to je potvrdjeno za ps5,sherovi se inace prave mnogo ranije, pogledaj spajdermena, armored core i ostalo.
Neobicno je da nema ni jedan jedini sher , iako do izlaska ima manje od mesec dana.
Mislim , nije neobicno, nego je stvar u konzolaskoj publici .

Sav ovaj zamor oko BG3 mi je pobudio zelju da opet odigram tako neki komplikovan rpg dok cekam da Larianov dragulj stigne na konzole.

Ima onaj Pillars of Eternity 2 na gamepassu jos uvek, ako se ne varam. Probao sam ga jednom ranije (odigrao cak nekoliko sati prvog dela), ali nije kliknulo. Iste muke ko @padawan, dosta toga mi nije bilo jasno a osnovni combat sav nekako kljakav i nesnadjen, sve ne znam jel do mene ili tako treba u pocetku.

Mozda mu dam jos jednu sansu, al preko svega mi smeta koliko je igra stisnuta i ruzna, estetski. Nema taj umetnicki naboj koji te uvuce u svet i budi zelju da istrazujes, ko sto je Divinity 2 imaoā€¦

Videcu, nije ko da je tesko skinuti opet igru. Odgledacu nekoliko tutorijala, samo da nadjem neki koji dobro objasnjava osnove.

1 Like

Suzdrzite se malo, BG3 je preveliki, ko je lud da igra dva epska crpg-a za redom?

Igra je inace vodi na preorder listama za ps5, toliko o tome da konzolne igrace ne zanima.

Ljudi su zeljni dobre price, dobrog single playera.

2 Likes

Mozda u Srbiji, zemlji Fife i CoD-a. :rofl:

2 Likes

Koji je najpopularniji crpg na konzolama? Iskreno ne vidim puno hajpa ili diskusije sa konzolne strane iako ima odličnih naslova iz žanra.

Nego jel BG3 turn-based po defaultu, ono beŔe?

Gledam sinoć par tutorijala vezanih za Pillars of Eternity 2, i vidim da su naknadno upatchovali turn-based sistem, pa sad kao možeÅ” da biraÅ” na početku kampanje.

Baldurā€™s Gate igre tradicionalno koriste tzv ā€˜real time with pauseā€™, gde se stvari odvijaju normalnim tokom al ti kao igrač možeÅ” u bilo kom trenutku da pauziraÅ” akciju i zadajeÅ” komande.

Ova dva sistema se dosta razlikuju u praksi. Neki ljudi se kunu u turn-based, kažu potpuno im je preporodio borbe (jasnije se čita situacija, lakÅ”e se prave strategije), dok ga se drugi klone ko đavo od krsta i kažu da potpuno kvari originalni balans.

Lično viŔe volim turn-based pristup kod ovakvih igara, al me brine Ŕto je u ovom slučaju ipak uguran pomalo na silu.

Elem, nadam se da je BG3 turn-based, jer u mom (doduŔe ograničenom) iskustvu sa RTwP, borbe izgledaju viŔe ko tuče u Ŕkolskom dvoriŔtu nego epski fantasy okrŔaji.

edit ā€“

Možda baŔ Divinity 2? Nije ko da ih ima puno.

Turn based je klasican. Rolaju se statsi za redosled i inicijativu napada pre ā€œskolske tuceā€.

1 Like

To mi reci. Tako sam se i nadao, u mom iskustvu borbe tad postaju viŔe kompleksna partija Ŕaha, praktično zagonetke koje reŔavaŔ deo po deo.

Å kolska tuča ispadne kod real-time pristupa, obično se svi naguraju u rulju i ne zna se ko pije a ko plaća. MoraÅ” da čitaÅ” combat log red po red da ispratiÅ” Å”ta se kome desilo i zaÅ”to.

Opet, neću previÅ”e da pljujem taj sistem, nisam igrao stare BG igre pa možda samo nisam navikao.

1 Like

Pa da, nije kao da se ljudi ubijaju od priče o ovoj igri ili Pillars of Eternity ili Wasteland serijallima. To je uvek bio PC domen. BGIII ima Å”anse da to promeni, ali mnogi konzolni igrači koji su trenutno ā€œnaloženiā€ će vrlo brzo skapirati da to nije njihova Å”oljica čaja.

Nisam ocekovao ovakav video od IGN-a

1 Like

Mislim da bi ovo viÅ”e trebalo da se odnosi na izdavače jer oni mahom diktiraju Å”ta će se u igri naći ili ne. Developeri ne mogu protiv onoga Å”to kompanija traži od njih.

Devs = publishers za potrebe ovog videa (a i kad vecina koristi izraz, misli na jedno isto).

Izdavac je samo krovna kompanija, cesto i sa svojim sopstvenim timom developera, ā€œdeveloperiā€ ispod su takodje (sadasnje, ili bivse kupljene) kompanije sa citavom masinerijom (finansije, marketing i komunikacije, legal, HRā€¦). Mozda jos samo neki indie developeri koji rade u garazi imaju slobodu da odlucuju o tome sta ce da rade.

Poenta vide ja cini mi se da ā€œobjasniā€ kako se ne vodi racuna o kvalitetu nego samo o tome sta navodno donosi novac a to je player engagement i ingame monetizacija. Izlaz iz septicke jame gamninga koju samo nijanse razdvajaju od mobilog gaminga jesu dobre i kompleksne single player igre kao sto je Baldurs Gate 3. Kazem navodno donosi novac jer se ispostavlja da je igracima ipak stalo do kvaliteta.

Ono sto nisu uzeli u obzir je da je BG3 bio godinama u early release verziji (2 ili 3 godine), da su ga peglali sa dosta patcheva pre punog izdanja igre, tako da je ceo model kudikamo malo drugaciji cini mi se.

Sadasnji mainstream pristup industrije (kome je, na zalost, cak i Sony poceo da se okrece) je stancovanje gomile mediokritetnih multiplejer igara sa nadom da ce jedna od njih postati planetarni hit i povratiti investiciju u gomulu drugih bezvezarija. Ali ima tu svacega u toj hiperprodukciji, bas je mesana salataā€¦ sigurno vise nego dovoljno i kvalitetnih igara da se probere i sto ziv covek sa ogranicenim vremenom moze da postigne, pa i sigurno pravih autenticnih indie igara, nastalih iz ciste magicne inspiracije i kreativnosti.

Odnosi se viŔe na izdavače ali mislim da je usmjerio na developere zbog tih komentara developera na twitteru i rog pozivanja da ne bude to novi standard.
I u suÅ”tini neće biti standard, za standard je potrebno vipe takvih igara da onda mi kažemo, ovo je sada standard, ali će biti ono Å”to ćemo mo zahtjevati i željeti.

Inače, Destin mi je jedan od rijetkih zanimljivih likova Ŕto se riče danaŔnjeg IGN-a. On i Ryan McCaffrey. Pa me ne čudi da je on baŔ digao praŔinu sa ovim videom.

Mene kao potrosaca ne interesuje prrozvodni proces vec kvalitet zavrsnog proizvoda. Zbog toga ne pravim razliku izmedju developera i izdavaca, za mene su jedno te isto. Svi oni zajedno su radili na igri (direktno ili ne) i svi oni zajedno zaradjuju od te igre.
Ono sto mene nervira je sto se developeri bune jer je Larian napravio kvalitetnu igru bez bagova i microtransakcija i nadaju se da to nece postati standard.
Naravno da svi izbacuju poluzavrsne igre kad pola studia radi na battle pass-ovima i skinovima i smisljaju razlicite nacine da izmuzu svaki dinar. Izvade deo igre i onda ga prodaju kao day1 dlc?!? Okej je imati takav pristup pravljena video igara ali nemoj da drugima govoris kako grese jer ne rade na isti nacin kao ti!!
Slicna stvar se desila i kad je elden ring izasao ali nekako u manjem obimu.
Izdavace nije briga za kvalitet igre vec pare. Ali kvalitetne igre donose profit. Problem je sto ne moze svaki studio ni da napravi kvalitetnu igru pa zato i guraju battle pasove i ostala govna pa na kraju svaljuju krivicu jedni na drugeā€¦

5 Likes

Mene to i ne cudi. Ljudi su zavidni, i sve gledaju kompetativno. Ako si deo nekog tima, i odskaces, ukazace ti, prvo suptilno, a onda i direktnije, da ne moze to tako, na milion i jedan nacin ce pokusati da opstruiraju, jer njihov mediokritet i nedostatak truda postaju vidljivi. Tek kada svi ostali pritisci padnu u vodu, eventualno ce pokusati da se poboljsaju, mada cesto ni toliko, ostanu samo mrznja i zavist. U nasem narodu je to poznato kao ā€œuspeh se ne prastaā€ koje ide pod ruku sa ā€œne mozes toliko malo da ne platis, koliko malo mogu da radimā€.

I to je sustina cele price - kako zaraditi sto vise, sa sto manje ulaganja i truda. Multiplejer, igre sa jednostavnom grafikom, souls/rogue igre, open world sa par izuzetaka, prakticno skoro svi koncepti koji su popularni poslednjih godina pokusavaju da vrte igraca kroz isti content, a Baldurs Gate ne moze da bude suprotniji od toga jer je ogroman, kompleksan, linearan, ali ne u onom najvaznijem, RPG segmentu.

Problem je, sto su se i potrosaci prilagodili trendovima i saradjuju, kupuju ingame content, provode stotine sati u igrama, nekada provodeci i pola zivota u popularnim fransizama koje exploituju adikciju na najdirektniji i najmracniji nacin, kao sto to radi kockarska industrija.

Korona, ā€œradā€ od kuce, skracena radna nedelja, astronomske plate u softverskoj industriji, prilike na trzistu rada, sve je uticalo na to da developerima poslednjih 10 godina bude lepo i ugodno.

Onda, naravno, prirodno slede recesija, jer gomila ljudi uzima velike pare a ne proizvodi vrednost, kukanje na AI, na surove uslove rada, zatvaranja studija uz srceparajuce, osvetnicke redit postove.

Ovo nije vise ona industrija uz koju sam odrastao i uz koju sam zavoleo igre. Razmisljao sam da batalim gaming mnogo puta, jer ucestvovanjem u tome postajes samo voljni potrosac koji odrzava tu kapitalisticku masineriju, i kao hidra, gde odseces jednu glavu izniknu dve nove.

A opet - isto je svuda, situacija je kudikamo jos gora u filmskoj industriji, muzici, farmaciji i zdravlju, o industriji hrane, pica, odece i obuce, izlisno je i govoriti. Duvan, kockarska industrijaā€¦ Takvi ljudi usli su u gaming odavno. Ljudi iz ā€œbiznisaā€. Marcus is Easy Alliesa je odavno ukazivao na taj problem.

Mozda zvuci sve mracnije i pesimisticki - ipak ima tu dosta da se probere u bezdusnoj hiperprodukciji, sigurno i vise nego dovoljno. Covek samo treba da bude pametan i da prepozna one igre koje nisu vredne njegovog vremena i paznje. Jer je vreme sve sto imamo, i najskuplje sto darujemo, i zrtvujemo na oltaru necijeg tudjeg uspeha. Budimo stedljivi i skrti sa time kojim igrama i koliko vremena pruzamo, i rezultat ce doci sam od sebe. Na kraju krajeva- uvek ostaje retro gaming i nekā€™ pocrkaju svi ā€œdeveloperiā€.

3 Likes

Da ljudi hoće bolje ne bi kupovali igre koje nisu kompletne ili traljavo odradjene. Evo sada izlazi RDR remaster koji će koÅ”tati $50 a niÅ”ta ne nudi novo, čak je i bez multiplayera. I ljudi će kupovati ko ludi.

Jedno je kritika izdavača/developera a drugo je stati iza svog stava i ne podržati tako neŔto svojim novčanikom.

Jedino sto si tacno rekao je - ko ludi, jer na to i racunaju, sigurno ne na racionalne odluke.

Ne mozes prosto tako lako kao pojedinac da utices na ceo sistem. Da mozes, ne bi apsolutisticki rezimi trajali toliko dugo i bili tako efikasni. Koristis ono sto ti se nudi, sto je nametnuto, radis kao i ostali, pogotovu mladi samo kopiraju ono sto vide na striming servisima ili jutjubu. Igre se dizajniraju namerno tako da povecaju adikciju a smanje ā€œkvalitetno vremeā€ koje zapravo zahteva neki inteligentan dizajn, reziju i skripte, razlicita okuzenja. Preorderi imaju bonuse. Prihvacena je paradigma da se igre izbace u nezavrsenom stanju jer su developeri umorni i preoptereceni, a igre previse kompleksne i velike da bi ispratile tempo razvoja. Pritom, novi Star Wars.

Medjutim feedback je jasan i glasan - poverenje je erodiralo u dovoljno znacajnoj meri da aktivira ā€œpiss offā€ faktor. Izraz se inace koristi u biznisu na najvisem novu, za pricenu koliko mozes da uskracujes funkcionalnosti ili povecavas cenu a da ne oteras korisnike. Dakle svi su oni svesni da postiji neka granica i ici ce maksimalno do te granice koliko god mogu jer se, prosto receno, isplati i prihvatljiv je reputacioni rizik.

Možda je reÅ”enje da svaka igra, kao Å”to je bio Baldurs Gate III, bude dve godine u Early Accessu. I onda kako se prikupi sav feedback od igrača/kritike, lepo se igra updateuje vremenom i na kraju objavi cela u najboljem mogućem stanju. Win win.

1 Like
2 Likes

Eh ā€˜solutionā€™ je da nema split-screen za series S, al dobro de. Malo mi zao krompirka, polako ga ostavljaju u prasini. Ovo sigurno nije poslednji put.