Apple Computers (Macintosh, Mac OS itd.)

Ja treba uskoro da nabavim novi MacBook Pro i čekam kada će novi MBP 16" sa M1(?) čipom uopšte da izađe. Koleginica je pre dva meseca uzela poslednju MBP seriju sa i9 i prezadovoljna je. Možda i to uzmem ako se ispostavi da noviji neće skoro.

Ovi šareni iMac računari izgledaju ok, ali za iole ozbiljniji rad em mali display em slabe perormanse, kontam da su za studente, kancelarije, recepcije i manje zahtevne zadatke više nego dobri. Kontam za developere da bi radio posao isto.

1 Like

Ja sam hteo da uzmem 16” sa i9 al mi neko reče na drugom forumu da sacekam i da ce ove godine biti novih 16ica i 14ica.

Inace 16 sa i9 je mnogo bolje resenje nego trenutni 13 m1 za profi i dug rad na racunaru. Stress test to jasno pokazuje. Mada je zaista nerealno sta radi apple sa m1. Ja sam i9 imao za nekih 2590€ - 1TB I 16rama.

1 Like

Da, jasno. Ti iMac ovi imaju neku svoju cijnu publiku. Za neko profesionalno okruzenje nisu. Vise nesto za svakodnevnicu, dnevna soba, ili jos bolje npr. kao POS, point of sale, zamisli bilo gde na kasi, ili kanzelariji, kaficu, ima odlicno da izgleda.

Ali M1 je vise nego dovolja za svakodnevnicu. Ja ne znam cime se bavite da vam treba i9. :grinning:

Da, to sigurno. Na 13" bi mi oči ispale, šta god da otvorim od aplikacija 75% ekrana bi bilo prekrivneo panelima i alatima.

1 Like

Meni je najveća aždaja gladna snage After Effects. Zatim Illustrator i Photoshop. Ponekad se desi da sva tri programa moram imati istovremeno otvorena i na to dodam Media Encoder za render.

ah. :joy: Onda razumem…

1 Like

Kontam da su sasvim ok i za puštanje muzike?

3 Likes

Neki trač je da bi 14’ i 16’ MBP trebalo da izadju negde izmedju jula i novembra. Sa M2 (ili M1X?) čipom.

Novi čipovi su u proizvodnji još od aprila, a negde oko tri meseca je period izmedju početka proizvodnje čipova i puštanja novih računara u prodaju.

2 Likes
1 Like

Hm, u junu da ih objave bilo bi kul.

Ove cene on predviđa ili neko drugi, nije mi baš jasno, ali sumnjam da bi bile u ovom rangu. Mada, zato su i prešli na svoje čipove da bi uticali na cenu ali opet, poznavajući Apple, iako su M čipovi jeftiniji, kontam da bi rado zadržali iste cene i zaradili više.

3 Likes

Jbt 500gb ssd u 2021. Stvarno su cigani lvl 10 pro. Ono Paladin lvl.

2 Likes

Ma dovoljno je to,možeš kupiti iCloud jeftino

1 Like

Specifikacija ne znam, ali sam gotovo siguran da ce ovo biti cene.

Ne bih rekao da je apple skup. Evo vam jedno poredjenje malo:

U pitanju je 1TB harda kod oba.

1 Like

Necu nista vise da kupujem, i te online stvari su sviranje ku…u
Danas je tu sutra se nekome digne i kaze e propala firma, jbg. Sve sto si imao toga vise nema.
Cloud i bilo sta online je super ali samo kao jos jedan vid cuvanja necega. Pa ako ostanes bez fizickog diska, cd-a ili sta god da odatle posle povuces.
Ali online imati kao primarnu lokaciju za cuvanje bilo cega vrednog je glupost veka.

A 500gb u 2021 je sramota neopevana.
Danas je neki minimum minimuma 1T

E taj je moja koleginica kupila za skoro 600 eur manje, sa tim da je 32GB RAM. Doduše preko veze u maloprodaji ali opet.

Ovo uporedjujem u radnji. Inace nikada ne bih kupio kod nas u radnji tako da su cene apple uredjaja daleko manje nego sto se prodaju ovde kod nas.

1 Like

Kontam, ja sam moj MBP uzeo preko lika koji uvozi iz US.

1 Like

Ma lude su cene kod nas totalno…

Ne znam kakva ce biti nova 16ica, mislim pre svega na ARM vs x86 ali svakako mislim da ce biti to odlicna mašina. Apple je izgleda radio dok su ostali spavali, i bice ovo novo doba za apple.

Sa druge strane popravka van garancije ce verovatno biti paprena cak i u neovlascenom servisu zbog same izvedbe kompletnog racunara.

Kod Apple-a u US je fora da Apple daje dobru kintu za svoje uredjaje. Tako da kad se trade in-uje stari uredjaj, cena novog i ne izadje toliko. Pre neki dan sam preorderovao novi iPad Pro, od 12.9 inča (od 128GB, WiFi). Izašao me je oko $700 - za moj iPad Air 3 (isto WiFi, 64GB) su mi dali $275. Plus 10% niža cena za studente, odnosno zaposlene na koledžu (Apple Education Store), plus 3% jer sam uredjaj uzeo na Apple karticu.

5 Likes

Dosta novih ekskluzivnih informacija u ovom videu, vezano za MacBook Pro i Mac Mini, od dizajna do specifikacija. Koga interesuje, vredi odgledati.

5 Likes