Android Custom ROM-ovi

Android Custom ROM predstavlja, ROM (iliti ajde da kazemo opreativni sistem da bude lakse) koji je najblize baziran STOCK ili fabrickom Google experience-u :stuck_out_tongue:

dakle primera radi, na Samsung telefonima je ubedljivo najvise ā€œbloatwareā€-a ubaceno u sam sistem, samim tim ga cini em tromim i sporim, em guta bateriju vise, em pritom ruzno izgledaā€¦ Tu na scenu stupa CUSTOM ROMā€¦ U vecini slucajeva sadrzi tweakove i jos neke sitne dodatke koji ga cine extremno laganim u smislu velicine, a pritom munjevito brzim :slight_smile:

Jedan od najpopularnijih custom romova je Slim Rom, izlazi za veliki broj uredjaja, sve potrebne informacije imate na www.slimroms.net

takodje isto od poznatijih izdvaja se i Cyanogen Mod ili skraceno i popluarno CM, takodje i AOKP (Anroid Open Kang Project) itd itd itd, svako ko zna da pravi rom moze napraviti svojā€¦

Ne bi bilo lose napisati koji koristite, i zasto naravno, koliko drzi baterija, ubrzanja u odnosu na stock itd itd

Evo ja sta mogu da izdvojim do sada sam koristio i na kojim telefonima

HTC Magic - eh tu sam krenuo da ucim Android, od 1.6 pa do 2.1 custom gde sam se i sam ucio da pravim romove pa sve do 2.2 i onda ga prodaoā€¦

HTC Desire, krenuo vec 2.3 android hehehe, koliko se secam koristio sam preradjen rom, tj vec sada odavno bese, neciji rom sam morao da preradim jer mi se nisu dopadale neke stvari u istom, na linuxu postoji Android Kitchen u kome je moguce sredjivati delove rom-a ili sve, i to posle resignovati i flesovati, u sustini izbacivao sam Sense u glavnom jer su tada custom romovi bili tromi, a Sense stock radio kao zmaj, naravno kada mu se izbaci ceo Sense hehehe

Samsung Galaxy S2, probao sve zivo maltene, Slim Rom najbolji, AICP (pravi ga lik sa ex-YU prosotra, cool lik, rom jos bolji), Resurrection Remix, Paranoid Android takodje vrhunski rom

HTC One X, Slim i AICP za cist google llok, Viper rom za najbolji SENSE based custom rom, znaci ovo cudo od roma je neprevazidjeno, Sense okruzenje sa svim zivim dodacima custom roma, sve upakovano u nenormalno dobrom i brzom romu. Paranoid Android opet

Nexus 5, stize mi za neki dan, prvo sto ce da mu dupe vidi je custom rom :), verovatno Slim Rom ili Purity ali oba sa izmenjenim kernelomā€¦

javljam sta sam uradio

Evo moga dosadaŔnjeg koriŔtenja:

HTC Hero, kupljen možda mjesec dana nakon Ŕto je predstavljen, čim su počeli izlaziti romovi odmah je dobio jedan. Neko vrijeme je koriŔten modoficirani 1.6, pa 2.1, pa CM7 nakon čega sam ga opet vratio na 2.1.

HTC Desire, joŔ ga negdje imam, prilikom pada razbio displey i touch, nije mi se isplatilo praviti pa sam nabavio novi. Na njemu nema Ŕta nisam imao, od tvorničkog 2.3 do custom 4.1. Moram provjeriti jeli izaŔao kitkat za njega

ZTE Blade 3, kupljen lani u 5. mjesecu, od prvog dana ima root. Prvo je bila modifikacija stock androida, ā€œaurora borealisā€ koji je imao izbačen sav bloatware, mobitel je letio u usporedbi sa stock sustavom. Zatim 4.1, pa 4.2. 4.3 sam preskočio, jer nije nikada izaÅ”ao iz bete. Sad ima android 4.4, koji je posebno prilagođen sa slabije uređaje pa sada leti

Da krenemo :slight_smile:

Samsung TouchWiz 4.0.3 - dosao uz telefon, i to je jedini razlog zasto sam ga isprobao. Vrlo malo opcija za podesavanje (u odnosu na custom rom), uzasno spor (5-10 sekundi mu treba da pokrene obican launcher, a skoro minut da se ugasi), i sve opcije su odvratno rasporedjene. Da ne pricam o tome sto mi baterija trajala punih sat vremena dok sam igrao igre.

SlimBean 4.2.2 - po Vladinoj preporuci odmah rootujem telefon i stavljam na njega SlimRom 4.2.2 sa GApps-om (koji zajedno zauzimaju 4x manje nego Samsungov stock rom). Tek tad sam progledao :slight_smile: Toliko opcija, izbora, sve je otkljucano - sve do zadnjeg piksela se moze podesiti kako izgleda i funkcionise. I naravno, moze da se instalira bilo koji app Najstabilniji sistem po meni, bez bugova.

MIUI v5 4.1.2 - znam da imaju neke brojke posle v5 ali ne secam se tacno koja je verzija u pitanju. Ono sto ga krasi jeste sto se sve dobije out-of-the-box ili na izvolā€™te + stock tema i ikone su prelepe. Jedina mana jeste sto se oseca da je malo sporiji od 4.2 Slim-a.

SlimBean 4.3.X - dzaba njemu sto je tad bio najnoviji kada je bio pun bagova. Prvo nije dozvoljavao da se instaliraju GApps, posle su bili random restartovi, i naravno, izduzena kamera sto je poznat bug sa S2. Posle su to ispravili, u 4.3.2 cini mi se. Ali posto nije donosio nikakva konkretna poboljsanja vratio sam se na 4.2.2.

Resurrection Remix 4.4.2 - 100 pohvale i 1 zamerka za ovaj ROM. Prvo pohvale za stabilnost, do sad mi se nije desio nijedan random restart, niti je jedna aplikacija crashovala (ne racunam Apolo, on je sht bio, sht ostao). Prepun je opcija, jedino sto mu fali jeste da se menja LCD density. Mada ko zna da nadje build.prop fajl, isto mu se hvata :slight_smile: Lepa boot animacija, ima vec ubacene lepe wallpapere pa ne moram da tragam po netu. Jedina zamerka jeste sto neki ā€œkrekovaniā€ ili kako se vec zovu app-ovi na njemu ne rade, sto je veliki minus jer sam stvarno navikao na neke app-ove i sad se bakcem sa Play Store free app-ovima koji me na svakih 5 minuta pitaju da im dam 5 star rating na Google Play.

Sto se tice trajanja baterije, ovako bih ih sortirao: SlimBean 4.2.2 > Resurrection Remix 4.4.2 > MIUI v5 4.1.2 > Samsung TouchWiz 4.0.3. Izostavljam 4.3.X jer se nije zadrzao dovoljno dugo da trazi punjenje.

Paranoid Android - najbolji Custom ROM, po meni, za Nexus seriju telefona. Razne novine, stabilnost, optimizacija, OTA update i dr.

Ota update sada ima svaki drugi rom i poprilicno dobra stvar, nema cimanja, ali daj boze da sam je dva puta iskoristio hehehe, Slim Rom ih ima takodje :)ā€¦ Viper takodje za HTC sense romove

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Da, ali kasne sa izbacivanjem romova u odnosu na ostale za pi pola. Ali odlican rom svakako.

Ako treba da izadje nova verzija android-a predjem na stock. Cim se pojavi .zip s novom verzijom za Nexus 4 (ako nisam dobio OTA) uradim adb sideload i voila imam najnoviju verziju prije bilo koga. Izgustiram dok se nesta zanimljivo ne pojavi tipa halo ili peek i onda na to predjem i gotovo. To je car Nexus-a xD

Ali da, slazem se. Zakasne malo al uvjek su stabilne i inovativne verzije

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Cyanogen mod je najbolji za androide :rock:

Cyanogenmod 10.1, do sada meni neprikosnoven

CM11 kitkat je najbolji-optimizziran za slab hardware :wink:

Sent from my Sensation XL using Tapatalk

Pa svaki 4.4 android, tj. kitkat, je optimizovan za slab hardver.

Da napisao sam zbog ljuduli koji ne znaju da je CM11 kitkat, a to za optizaciju je :slight_smile:

Sent from my Sensation XL using Tapatalk

Slim Rom, na video-u je za Nexus 5, naravno ima ga za mali milion drugih telefona :slight_smile: www.slimroms.net

http://rootmyandroid.org/best-custom-roms-top-custom-rom-2014.html

Evo 10 najboljih ā€œNa neki nacinā€ :smiley:

Jel postoji neki dobar tutorial ovde kako da se uradi root na telefonu? Posto bi ja hteo to da uradim a nikako da pronadjem dobar tut. Inace ja imam Sony ericsson xperia x10 pa ako bi mogao neko da mi preporuci sta je najbolje za njega od tih custom romova?

Lista veze s mozgom nema, ne znam da li je ovaj sto je sastavljao zapravo probao te romove ali okā€¦

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

@voker13

ne postoji univerzalni root tutorijal, to se razlikuje na svakom telefonu idi na xda-developers forumu, sve imas od A do Z objasnjeno, samo nadji tvoj uredjaj, sve ima znaci od popa usi

sto se romova tice, vidis i sam sta spominjemo, pa pogledaj takodje na XDA

http://theunlockr.com/2013/03/07/how-to-root-the-sony-xperia-x10/

neznam valjal ovaj tut ??

a sto se tice @studiovpc sta mislis sto sam stavio ā€œna neki nacinā€ hahha

EDIT:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1821750

Evo jos jedan bolji tut pa se sad snadji :smiley:

Pa znam znam, na netu svasta pise a i na tarabi, a u praksi nije tako :wink:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ma kakav CM i ostali, jedino priznajem SlimRom :slight_smile: Ali ozbiljno, koji god ROM imao uvek se vratim na njega. Jednostavno, ljudi znaju sta rade i to je to. Sreca pa sam njega prvog instalirao po preporuci. Ko zna kakvo bih smece imao u telefonu da sam sam eksperimentisao :smiley:

Pa lepo je to sto ti priznajes samo slim ali cinjenica je da je cm jedan od najboljih, sa razlogom :slight_smile: