Aliexpress iskustva

Kakva su vam iskustva sa kupovinom preko ovog sajta ? Planiram da kupim LG Optimus G Pro…nasao sam za male pare. Konkretno me interesuje placanje carine i PDV-a. Da li moze da prodje telefon koji placam 125e bez carine i PDV-a ?

10 posto carine i 20 posto pdv … Racunaj nekih 35 % na cenu koju platis.

Citao sam da oni sami procene vrednost stvari koja prelazi granicu…ako je tako odrace me i to bas bas…zato sto telefon placam 125e a ovde nov kosta oko 300…

Ne mora da znači. Zavisi ko ti kako padne na carini.

Napomenes kinezu da stavi fkturu, ako bude trebalo, prilozos ovde na carini SC transakcije gde se vidi prava cena.

Realno isplati se kupovati samo ispod 80e i to freeahiping.

U BiH sve sto je skuplje od $50 (uracunata cijena kupljene robe + postarina = jedinstvena cijena robe po kojoj se racunaju carinski i ostali troskovi kao osnova za carinjenje) se po pravilu carini.

Carina naplacuje 1% obrada carinski papira + 10% carina + 17% PDV + postanski troskovi domace poste (to su moja iskustva do sada, a u pitanju je uvjek bila elektronika, mozda za druge robe ima druga tarifa).

Sveukupno se moze ocikivati do 33% uvecanje onoga sto cete da platite na cijenu robe sa postarinom koja dodje na carinu (ako bude izvrseno carinjenje).

AE radi na principu trgovca na veliko (ovo se prevashodno odnosi na cinjenicu da od proizvodjaca ima povlascene cijene u odnosu da od tog proizvodjaca direktno kupujete na komad). Reklamirajuci robu manjih proizvodjaca i na svaki prodati artikl uzima proviziju a kupcu se garantuje da ce kupljeno i da dobije.

Po meni je bolje malo vremena utrositi na nalazenje artikla koji zelite kupiti i na drugome mjestu. Razlog je jednostavan. Cijena artikla na AE moze biti veoma privlacna ali je postarina takva da se zavrcu usi. A ista roba na drugome mjestu je malo skuplja ali je postarina vise nego smijesna i sveukupno je artikl jeftiniji nego na AE (svakako da se ovo odnosi na provjerene sajtove). Po meni AE ima jedan od najboljih i najkvalitetniji nacina pakovanja posiljke (tu bas i ne skrtare, dok otvorite posiljku dobro vas izmore).

E, ajde neka mi kaze neko ko ima iskustva…
Video sam da tamo na sajtu ima usb memorija od 128gb, za skoro 9e, free shiping…
Eh sada, zanima me da li placam i carinu i pdv, ili samo pdv?
I na osnovu cega oni to carine? Da li ima neka cena na tom sto ja kupim, ili ovi nasi to odoka tako lupe, zato sto kontam koliko su strucni mogu ko zna koliku carinu da udare…

Koliko znam, do 50 evra vrednosti se ne plaćaju ni carina ni PDV. Do sad nisam nijednom platiom carinu ili PDV, a naručivao sam stvari koje su koštale od 5 evra pa do 40. Nisam naručivao od njih, ali imaju dobru reputaciju, ne bi trebao da imaš bilo kakav problem.

nemora da znaci Narucio sam Sluske , slicne kao Beats ,elem platio sluske oko 10 eura a platio sam carinu 100 dinara.

Sve zavisi koliko takve robe ima kod nas, kakav ti carinik padne pod ruku i dali je ta roba kod nas skupa.

Dobro to nije strasno…
Imam jos dva pitanja…
Da li na racunu moram da imam iskljucivo eure, zbog placanja, ili mogu i dinari, pa oni to preracunavaju gataju, sta li vec rade?
I kako mi taj paket dolazi na kucnu adresu, i koliko se to placa odprilike, ako se placa?

Ja koristim poklon karticu, na njoj su dinari koji se onda prebacuju u potrebnu valutu, bilo da su to evri, dolari, rublje, šta god. Mislim da je tako kod većine. A pošiljka ti stiže na kućnu adresu, poštarinu ti kažu prilikom kupovine i tad je plaćaš, i za predmet i za poštarinu, tako da kad tebi stigne na kućnu adresu, ti eventualno plaćaš carinu i pdv.

E, ja ovde nesto ne kapiram. Kakav je bre ovo retardirani sistem sa kontaktiranjem dobavljaca? Jel moze s’ nesto kupi na tom ****in Aliekspresu?

Ja porucio sada taj usb, pa cemo videti sta ce biti…
Pitao ih ono kao za eure i to, kao sve cene su u dolarima, i moja banka odlucuje po kom kursu ce mi skinuti u mom slucaju u dinarskoj vrednosti…

Samo da znas,te memorije pd 128gb, su bile i kod nas na prodaju,i u pitanju su bili laznjaci, nigde ni traga od tih 128gb. kakva je sada situacija pojma nemam,ali opreza nikad dosta. Kada izvrsis uplatu, doplati da imas pracenje posiljke od centra do centra,koristice ti. Znam da si sad narucio ali za ubuduce. I budi spreman da ti roba mozda i ne dodje u roku, obicno treba za 2 nedelje najvise,ali ja sam npr cekao za jedan punjac cak 4 meseca, dok nije stigao kad sam gotovo i zaboravio na njega. Ako placas preko PP, skidaju ti u evrima,plus konverzija novca u dinare.

Na kucnu adresu stize preko post expressa,dobices poruku na telefon koji si ostavio da te ocekuje tokom dana isporuka posiljke,a pre toga pratis posiljku putem global treking sajta da znas kad udje u nasu zemlju.

Nije cena neka frka… Mislim ono imaju pozitivne ocene za te flesheve, sad ko ga zna… Ma neka bude i duplo manji, cena je opet smesna… Placao sam preko Master Card-a… Da, rekao mi drugar, da je jednom cekao dva meseca, jednom mesec, treci put 15 dana… Uglavnom nikada se ne zna… Vazno je i kako ide paket, neki idu brodom, pa ko zna kako… Ovde kod ovoga pise da ide avionom, eh sad videcemo…
I da jos da pitam nesto… Ako taj usb ne stigne kod mene, moguce je da mi se vrate pare?

Ako ne stigne,u roku od predvidjenog,ono sto pise za shipping date kako vec pisu, onda se javis supportu, preko live chata,prilozis dokaze da ti nije stiglo,i kada oni to sve utvrde,u roku od nedleju,dve ti vracjau uplacnei novac na racun,tj refundiraju ti. Zato ti kazem,da je cak i za male posiljke bitno da doplatis pracenje paketa,u slucaju da npr stigne kod nas a neko sa carine ‘resi’ da prisvoji navedeni predmet, znas gde je nastao problem. Nisam ja nista lose mislio sa tim za flesheve,samo ti kazem,da se ne iznenadis necim,ili cak razocaras, jer nema nista gore nego kad nesto cekas duze vreme,i kad stigne bude…aj necemo negativno,bice sve u redu. Ako je avionska royal mail sluzba, to bi trebalo da stigne u roku od dve nedelje,doduse,opet moze da se desi da i dodje mngoo ranije ali da zaglavi na carini duze.

Kapiram te ja skroz, i ja sam se sam spremio na to, jbg cim je tako jeftino postoji ogromna mogucnost da nije tako :smiley:
Ovde pise da ide preko China Post Air Mail… *****liga koliko brzo ide sa njima :slight_smile:
Btw, kako i kada mogu da doplatim za to pracenje posiljke? I koliko to kosta odprilike?

Do sada sam kupio telefon sluske to sam cekao nekih 20tak dana nisu mi naplatili carinu ni postarinu samo ono sto je pisalo na sajtu, posle sam drugaru uzimao neke kosulje i cipele po 3 para i to je isto bilo samo koliko je pisalo na netu znaci nije bilo carine ni postarine u oba slucaja robu sam dobijao preko dhl-a zadnji put ove kosulje i to su doneli za 5 6 dana…

Moje jedno iskustvo ukratko:

  • narucio sam prvog januara case za svoj iphone, koji je, uzgred, kostao manje od evra (case, ne iphone)
  • poslali su mi ga china mailom (koji je bio dzabe) cetvrtog, uredno me obavestili mailom
  • negde u to vreme me cimnuo seller direktno porukom da mi se izvini ako bude kasnio order, jer su ipak praznici. Odgovorio sam da nema problema.
  • na Aliexpress appu sam pratio kako ide shipping. Sedmog je napustio Peking ka evropi, i otad mu se gubi trag.
  • juce idem po dete, kad spazim paketic u sanduchetu. Postar me nije nista obavestio, nista naplacivao, samo ostavio paketic.
  • preko appa sam potvrdio da sam dobio porudzbinu, i zahvalio se prodavcu ostavivsi pozitivnu ocenu.

Ali obrni-okreni, ovo je bilo naruci-and-forget. Za jedan evro mi je bilo prilicno svejedno da li ce uopste stici ili ne. Sama futrola i nije bogznasta, jeste po opisu sve kako treba, ali je i kvalitet otprilike za tu cenu.