Alcatel Idol 4 Honest Review by Cmex

Evo da krenemo od specifikacija ovog telefona.

Ekran: 5.2 Full HD LCD
Procesor: Qualcomm Snapdragon 617 (octa-core na 1.5mhz)
Grafika: Adreno 405
Kamere: Prednja 13mph i zadnja 8mph (Obe poseduju blic)
Android: 6.1 Marshmallow
Memorija: 16GB I 3GB RAM
Baterija: 2610mAh (non-removable)

Nakon osnovnih karakteristika mozemo preci na ono sto dobijamo u kutiji.

Pre svega kutija ne izgleda karakteristicno za jedan smartphone, ali to je zbog VR uredjaja koji se dobija uz telefon. Odmah da napomenem da ovaj uredjaj NE KUPUJETE ZBOG VR, jer vam nece pruziti iskustvo kakvo ocekujete, ali o tome u nastavku.

Kada otvorimo kutiju mozemo odmah uociti hrpu papirologije, ali to nas manje interesuje, nakon silne papirologije dolazi telefon, koji je vec podesen za koriscenje u VR naocarima. Nakon sto otvorimo veliku plasticnu kutiju mozemo videti sta to jos ona krije u sebi. Te dobijamo sledece.

-Punjac 2V 5A Standardni punjac
-Strap kako bi mogli vezati VR naocare za glavu
-VR naocare
-Zastitnu plastiku za telefon (zadnji deo)
-Plasticni screen protector
-JBL slusalice
-Iglicu sa sim tray

Kao sto se moze primetiti dobija se svasta nesto uz telefon, te to svakako pozdravljam.

DIZAJN:

Svakako ono sto ce vas privuci na ovom telefonu jeste dizajn, kompletno izradjen od stakla i metala zaista odaje utisak premium telefona, takodje lepo lezi u ruci. Izgleda identicno i sa gornje i sa donje strane, takodje ima par zvucnika na prednjoj strani. Tu su klasicni senzori. Sa strane imamo jako lose postavljen taster za otkljucavanje i zakljucavanje (gornji levi ugao telefona). Sa desne strane su pozicionirani volume rocker (gornji desni ugao) i na sredini BOOM KEY. Svi veoma kvalitetno izradjeni. Ispod Boom key-a se nalazi hibridni slot za sim karticu i micro SD kartucu. Gore 3.5mm a dole micro usb za sinhronizaciju i punjenje. Mozemo primetiti da fali citac otiska prsta koji je ovde izostao.

EKRAN:

Ekran je kao sto smo vec rekli Full HD rezolucije, velicine 5.2inca i tu nemam nikakvu zamerku, zaista odlican ekran, izuzetno lepe boje i sto je bitno naravno dovoljno jako osvetljen da ga mozemo koristiti na direktnom suncevom svetlu.
Takodje tu je Gorila Glass.

ANDROID:

Android 6.1 koji se nalazi na ovom telefonu je presvucen laganim Alcatel-ovim skinom i stvarno je blizu Stock iskustva, ocigledno da Alcatel nije previse pametovao.
Ocekuje se nadogradnja na 7.0 preko OTA.

PROCESOR:

Ono sto se mnogima na prvu loptu svidelo jeste sto Idola pokrece Qualcomm Snapdragon procesor, i to jedan od novijih procesora a u pitanju je Snap 617.
Ali evo mojih utisaka, pre svega telefon ume dosta da se zagreje pri jacem koriscenju, takodje nekada hoce da stuca iako je u pitanju Octa-core procesor i mislim da sam gladje radio sa MediaTek Helio X10 nego sa ovim Snap-om. Ali da ne bude zabune, ovaj telefon ce svaki zadatak odraditi, pokrenuti svaku igricu ali ce zauzvrat ugrejati vase ruke u ovim hladnim danima. Takodje mozda malo zastuca ponekad. Mogu reci da sam se razocarao pomalo u ovaj procesor. Takodje prilozicu slike iz GeekBecha, tu se vidi koliko ovom procesoru fali snage.
Antutu Benchmark daje 45000 to je OK, ako se tako moze reci.

Evo i GeekBench 4 test procesora, po meni razocarenje.

GPU:
Adreno 405 fino izlazi na kraj sa svim igricama i pruza solidan ugodjaj igre, takodje to sigurno treba zahvaliti tome sto su obicno igre bolje optimizovane za Snap procesore i grafiku. Glatko cete se vozati u Real Racing 3, glatko cete se napucavati u Modern Combatu bilo kojeg broja, ali spremite rukice koje ce se lepo zagrejati.

Takodje da napomenem da uredjaj poseduje 3GB Ram memorije od koje bude dostupno malo vise od pola, te je obezbedjeno glatko multi-tasking iskustvo, mada mislim da je to moglo jos bolje, te nade polazem u Nougat da ce ispraviti stvari.

KAMERA:

Sto se kamere tice zadnja kamera je 13mph i mogu reci da me je razocarala podosta, zaista nije nesto. Posebno u uslovima slabijeg osvetljenja, Pruza snimanje u Full HD.
Prednja je vec nesto bolja 8pmh i blic ce vam omoguciti solidne selfie fotografije za potrebe drustvenih mreza.
Slike koje su postavljene su slikane zadnjom kamerom ovog telefona.

BATERIJA:

Mozda i najvece razocarenje ovog telefona, jednostavno baterija od 2610 nije u stanju da pruzi nista vise od celog dana normalno koriscenja, oko 4,5 - 5 sati on screen time. A pri jacem koriscenju i igranju igara tesko da cete izvuci vise od 3 sata on screen-a. Takodje ovaj Alcatel nema mogucnost brzog punjenja koje sam testirao i uporedjivao sa obicnim punjac i sa Itian Quick Charge 2.0 punjacem. (Ugasen ili ne nema razlike).
Kompletno punjenje traje oko 1 sat i 45 minuta sa Itian punjacem.

MULTIMEDIA:

Sto se multimedie tice tu ne bi trebalo da imate problema, jer odlican ekran i odlican par zvucnika ce vam pruziti odlicno iskustvo, zvucnici su zaista odlicni i za slusanje muzike i za pozive je takodje uzivanje.
Reversibilan mod vam pruza mogucnost da se javite na bilo koju stranu telefona, te zvucnici dobijaju jos veci smisao.
Takodje 3.5mm dzek je odlican i u paru sa JBL slusalicama iz pakovanja cini odlicnu kombinaciju.

OSTALE FUNKICIJE:

Alcatel se nije nesto pretrgao sa nekim posebnim funkcijama, te vas ocekuje Knock to wake opcija, reversibilan mod, BOOM KEY, i to bi bilo sve sto ovaj telefon nudi.

BOOM KEY i VR:

Po meni samo dobar marketinski trik. Boom key moze da bude koristan, mada verovatno cete ga vise koristiti da otkljucate fon, kada vas bude mrzelo da kucnete dva puta po ekranu.
A sto se VR tice, bice vam interesantan oko 15min i dok ukucanima ne pokazete kakvo cudo imate na glavi. Rezolucija igara je losa i sigurno vas nece dugo drzati. Ne preporucujem kupovinu ovog telefona zbog VR.

ZAKLJUCAK:

Solidan telefon koji vam moze pruziti dosta za malu cenu, posebno ako ste ljubitelj multimedie. Ako mozete bateriju da mu oprostite onda je ovo pravi telefon za vas. Videcemo da li ce Alcatel ubacivanjem 7.0 androida popraviti vec pomenute probleme. Svakako preporucujem telefon uz naglasak da ga ne kupujete zbog VR naocara. Takodje ako niste ludi za citacem otiska prsta, ovaj uredjaj ce vam se jos vise svideti.

Editovacu post nekoliko puta jos, pa navratite :smiley:

Za koji dan Vernee Apollo Lite stize u moje ruke pa cemo videti sta ta zver moze da pruzi :smiley:

Ostavite neki komentar kako da poboljsam review posto cu imati jos nekoliko telefona

6 Likes

Ajde, cekamo. Mislim da je poprilican haos u toj nekoj srednjoj android klasi…

1 Like

I mene zanima na šta liči tcl ispod haube :wink:

1 Like

Ne da je haos, nego se ne zna ko pije a ko placa. I sta ko nudi zapravo. ;D

Odlican review.

e sad ovo stvarno nije trolovanje ali kontam da ce me sigurno neko napasti. Ali sad kad gledam ovaj telefon, bogtemazo, kad pogledam moj iphone 6 i ovaj telefon, ko nekad kad sam gledao u amigu i onu konzolu sa pijace sto je imala 30000000+ igara. Majke mi moje.

2 Likes

Jel radis nesto sa telefonima ili je ovo samo hobi?

1 Like

Samo hobi, volim Alcatel telefone i kineze najvise.

1 Like

Isprati i sledeci review, Vernee Apollo Lite. Mozda ti se on vise svidi.

Pokazite malo respekta prema Android telefonima. Znamo svi koliko su apple telefoni dobri, tu nema price. Ali android telefoni se ne mogu porediti sa njima. Bar po meni. :stuck_out_tongue:

Nije ni apple sto je nekada bio po kvalitetu izrade, i oni sada rade plastikanere iako su po kvalitetu i dalje klasa iznad svega.

1 Like

Pare cine te onim sto u stvari jesi… :smiley:

jel mi verujes da sam razmisljao da i to sazvacem, ali reko znace ljudi ko je ko i niko nece trolovati. :smiley:

Ajde malo nama blago retardiranima sazvaci lepo da ne lupamo mozak. :smiley:

Ma sad svaki telefon može da posluži prosječnom korisniku bio android ili ios os i to je činjenica a sad što postoji 5% naprednih korisnika koji traže neke specifičnosti koje posjeduje ili jedna ili druga platforma to je neka druga priča

Sto je najtuznije 90% vlasnika flagship modela ne koristi ni 30% njihove snage/mogucnosti…
(Kada su zene u pitanju ta brojka je 99%)

1 Like

Iphone je Amiga a Idol je 300000+ igara konzola :smiley:

Ja nikoga ne vredjam. Sam si rekao :smiley:

1 Like

Znas nekad je kvantitet bitniji :stuck_out_tongue:

Zene dok ne rutujes, dok ne ubacis svoj Rom, dok ga ne podesis kako hoces, da manje trosi bateriju izgubis zivot… :smiley:

Cmex, osecam se duznim i u obavezi da ti kazem ovo, kao stariji clan zajednice, koji jos uvek konzumira brak… (evo je sada u krevetu, hrce kao golem)…

Nametni svoja pravila u startu. Ne dozvoli da manipulise tobom svojim manipulativnim alatkama… (level 6, ne zamerite)

Rutuj to odmah, flesuj i custom-izuj prema svojim potrebama :grinning:

1 Like

15 posts were split to a new topic: [BG] XBR okupljanje by Pleja