Žena dobila odštetu od 10.000 dolara zbog automatske instalacije Windows 10

[quote]Prošlog meseca Teri Goldstin iz Sausalita u Kaliforniji dobila je odštetu od 10.000 dolara zbog toga što joj je Majkrosoft samoinicijativno ažurirao operativni sistem, čime je funkcionisanje njenog računara bilo usporeno.

Iako Majkrosoft jedva čeka da njegovih deset milijardi korisnika pređe na novu platformu Windows 10, agresivno promovisanje operativnog sistema može skupo da košta.

Goldstin tvrdi da je u avgustu prošle godine, bez njene saglasnosti, operativni sistem njenog računara promenjen iz “sedmice” u “desetku”, zbog čega je turistička agencija u kojoj radi izgubila oko 17.000 dolara. Ona, naime, nije mogla da odgovori na potrebe svojih klijenata, jer su svi dokumenti i mejlovi koji su joj bili neophodni za rad, postali nedostupni nakon prelaska na novu platformu.

Ona se obratila korisničkoj podršci Majkrosofta i pretraživala forume, tražeći lek za svoj računar, koji je funkcionisao sve lošije. Kada je njen iskaz saslušan pred sudom, Majkrosoft čak nije poslao svog advokata, nego zaposlenog u lokalnom prodajnom centru njihovih proizvoda.

“Niko me nije pitao da li želim da ažuriram sistem”, kaže Goldstin, koja u vreme kada je došlo do automatske instalacija, nije ni čula za Windows 10.

Na internetu pritužbe korisnika Windows operativnih sistema na agresivno promovisanje “desetke” postaju sve glasnije. Mnogi su se žalili na to da njihovi računari automatski pokreću instalaciju novog sistema, a da pritom ne traže saglasnost korisnika. [/quote]

IZVOR

Nije mi jasno kako je moguce da je dobila odstetu jer koliko je meni poznato nije moguce da se sistem sam od sebe apgrejduje bez ikakvog prihvatanja korisnika. Moguce da je nasla na nekog tehnoloski nepismenog sudiju koji je bio empatican dok je Microsoftu to suvise sitna lova da bi se ganjali na sudu.

Moguće je, meni se tablet upgradeovao preko noći na Windows 10 bez da sam odobrio.

Mada meni više čudno u članku ovih 10 milijardi korisnika.

1 Like

Meni se sam instalirao na laptopu. Posle sam ga vratio u prvobitno stanje restore pointom. :stuck_out_tongue: I obrisao sve windows 10 update GWX-om. :slight_smile:

Bas sam danas citao clanak o ovome i reko MS postao si dobrodusan dobili nove racunare za firmu tj ms ih sponzorisao da budu brzi na windows 10 :slight_smile:

A kako se meni nije “sam instalirao”. Samo me je smarao sa promocijom do besvesti. Ostavimo tablete po strani. U potpunosti verujem Microsoftu koji tvrdi da je to prosto nemoguce i da su samo “olaksali” upgrade korisnicima ili kako to oni tvrde unapredili upgrade experience. Da li su malo presli granicu u navalentnosti, o tome se moze diskutovati. Da je zaista tako strasno sa automatskim apgrejdom mozete da budete sigurni da bi usledio milionski civil suite a cak ni MS nije toliko ocajan da bi to rizikovao.

Da, moguće je da ti automatski odradi Upgrade, sa ili bez tvog pristanka. Već se dešavalo. Kad sam video pre dva-tri meseca da se ljudi žale na gafu, pogledao sam onaj prozor, i gle čuda, bilo je postavljeno da se to veče uradi automatski upgrade, iako nikad nisam pristao na to.

Nemam pojma po kom su principu išli, ali su ljudi prijavljivali da im se to desilo.

Jos mesec dana, i onda ce tih deset milijardi da place “zasto je on upgradeovao na win 10 a ja vise ne mogu???”

29.jula prestaje free upgrade opcija.

Valjace se legalni kljucevi na kinguinu i g2a i dalje za 20e tako da nije frka. Ja sam za sada prilicno zadovoljan narodnom verzijom.

Demone koliko je meni poznato isli su po principu uvaljivanja ne bas tech savvy korisnicima tako sto su im omogucili schedualed upgrade a ko ce sad zaboga jos i da cita sta pise i proverava automatska podesavanja? Ja se tacno secam da su me pitali da li sam zainteresovan za upgrade ali i pored toga sto sam rekao ok zasto da ne, nije mi se “sam apdejtovao”. To sto na gafu pise, meni ama bas nista ne znaci ako je trebalo da me impresionira i potkrepi argument, jer tamo ima kolko hoces tehnicki nepismenih konzolnih gamera.

Hajde malo samo razmisli, koji bi mogao da bude razlog zasto MS nije vec isplatio ne deset hiljada, nego deset milijardi milionima korisnika kojima se sam apgrejdovao, za nanesenu stetu u izgubljenim podacima i pretrpljenu dusevnu bol? Nego se sam apdejtovao bez ikakvog upozorenja odabranoj manjini. Ocigledno nisu skapirali novi upgrade model koji je btw sam MS mesecima objasnjavaju (a sam po sebi on jeste devijantan i eticki upitan) i negde su (ste) pogresno skrenuli kod albukerkija. A kao sto znas ne uzivam u tome da izigravam korporativnog apologetu al ovo je zaista besmislena prica, cak i za MS.

Rado cu priznati da gresim, ako mi dokazes da se sistem sam apjdejtovao bez ikakvih upozorenja i podpitanja i mogucnosti da korisnik utice na ceo proces.

Druže ja samo znam da sam uveče ostavio laptop uključen da skida neki torrent i ujutru me dočeka ‘welcome to Windows 10’. Prije toga mi je iskakalo danima preuzmite W10 ali sam ga uredno odbijao. Ne smatram sebe toliko informatički nepismenim da povjerujem da sam ga sam slučajno update-ovao. Nemam ništa protiv desetke, možda bih ga i sam instalirao u nekom trenutku ali me je iznervirao taj hostile takeover pa sam ga vratio isključivo iz inata. Tako da eto, iskustvo iz prve ruke, ne nešto što sam pročitao na gafu.

Samo po sebi jeste zabirnjavajuce sto se (cak) i tebi to dogodilo i u najmanju ruku MS mozemo da krivimo za verovatno ciljano nejasnu komunikaciju u pogledu toga na koji nacin ce se apgrejd obaviti. Postoji milion i jedan nacin da se provuce disklejmer i opcija prihvatanja a odgovorne kompanije razumeju granicu izmedju jednostavnosti za korisnika i pokusaja da se korisnik prevari. MS nije takva kompanija, sklona je raznim manipulacijama a izmedju ostalog krivi su bili i za ogromnu antimonopolsku tuzbu za guranje internet explorera. Sta se tu tacno desilo treba malo istraziti kojim mehanizmom su tacno uspeli da vas prevare ali sam siguran da je lukavi MS to tako obavio da (ovaj put!) sa legalne strane ostane relativno bezbedan.

Biću malo jasniji pa možda pomogne: Dignem poklopac kad ono Welcome to Windows 10, please proceed, ok, do you accept terms and conditions? No. Šok. :smiley: Do you understand that if you don’t accept terms and conditions we will be forced to reverse your system from restore point to previous state? Tuga. :smiley: Yes. I za pet minuta sve kao prije. Znači, nije baš potpuno automatski update ali za 90% usera koji nisu iole tehnički potkovani kao da jeste. Malo mi je to sve bilo too much ne znam da li se slažeš, iako, ponavljam, nemam ništa protiv desetke i vjerovatno bih je i sam instalirao u nekom trenutku.

Pa i meni je to trebalo da se desi, zato kažem. Do pre par meseci je bilo da je to opcija ako hoćeš, ništa više. Kad sam pre mesec dana video temu sam pogledao da li nešto piše, kad ono, Upgrade na Windows 10 počinje za dva sata. Nisam zakazao, nisam pristao, nisam ništa uradio, ali je bilo zakazano da automatski pređe na Windows 10. Da nisam otkazao i onda potpuno isključio potpuno preko onog programa, probudio bi se sa Windows 10. I da, MS jeste toliko uobražen.

Apsolutno se slazem da su presli granicu pristojnosti, ali ipak su te pitali da li se slazes.

Ok, sad je malo jasnije, ali bi te verovatno kao i Sina pitao da acceptujes terms and conditions.

Kako god bilo - ni jedan od vas dvojice se ipak niste probudili sa potpuno intaliranim Windowsom 10, tragedija je izbegnuta iako za dlaku… :slight_smile:

Moguće. Mada, ništa me više ne čudi :smiley: Instaliranjem onog programa za blokiranje Win 10 sam rešio problem :slight_smile:

Pa više je bilo “ej mi smo ti instalirali ovaj windows, molim te pomiri se s tim” nego što su me pitali prije toga, ali vjerujem da na nekom sudu ne bih imao strong case da ih dobijem. U svakom slučaju neukusno od njih.