XBR Recenzije

Otvoren je novi podforum #recenzije gde možete postaviti svoje recenzije o igrama koje ste odigrali. Nije bitno na kojoj ste platformi igrali kao i kada ste je odigrali :slight_smile:. Prilikom pisanja teksta potrudite se da bude pravilno i jasno napisan, a možete postaviti slike i video snimke kako bi ste bolje ilustrovali svoju recenziju. Na kraju možete postaviti sažetak o tome šta je u igri dobro ili loše, kao i ocenu za igru ako mislite da će bolje predstaviti vaše mišljenje.


Pitanja i odgovori:


Kako da postavim recenziju?

U podforumu #recenzije otvorite novu temu. Tom prilikom će vam biti predstavljena mala uputstva i vodič/podsetnik šta treba da uradite!


Da li je moguće postaviti više recenzija za istu igru?

Naravno, što da ne? Ko kaže da je jedno mišljenje dovoljno ili predstavlja igru. Ukoliko imate drugo mišljenje, ili slično, slobodno ga podelite.


Ako dajem ocenu za igru, u kom rasponu je moguće dodeliti ocenu?

Sve u rangu od 1 do 10 je prihvatljivo.


Šta je obavezno navesti u recenziji?

Jedino što tražimo od vas je:

  1. Prvo ostavite glavnu sliku za igru
  2. Navedite platformu ili platforme na kojima je igra izašla
  3. Napišite ostatak teksta

Komentari

Posle postavljanja recenzije, on postaje kao i svaka druga tema (sa malo drugačijim dizajnom prvog posta) i postoji mogućnost da se o njemu raspravlja i diskutuje, gde autor može da odgovori na pitanja ostalih članova


Objektivnost recenzija

Realno, svaka recenzija je ipak subjektivni osećaj, tako da mi tu nemamo puno uticaja niti želimo. ALI posmatraćemo svaku od njih i ono što ne bi želeli da vidimo jeste korištenje ove prilike da se neke igre, razvojni timovi, izdavači ili platforme (console/fanboy wars). Ako primetimo da tu nešto ne štima takve recenzije će biti brisane.


Da li da pišemo samo o novijim igrama?

Ne! Starije i retro recenzije su sasvim ok i dobro došle :smiley:.


Koja je dužina teksta/opisa poželjna?

To je na vama. Bitno je da u opisu pročitamo dovoljno utisaka autora da bi razumeli njene dobre ili loše strane a sama dužina u tom slučaju nije bitna.


Lista će biti dopunjena pitanjima
4 Likes

Ovo je super. E jedno pitanje, da li ima sanse da postoji nesto kao ocena? Gde svi mozemo da unesemo ocenu samo ono kao glasanje? Da stoji u vrhu teme eto koju ocenu ima neka igra na forumu.

2 Likes

Kao ocijena kritike :wink:

Svaki autor može da postavi ocenu od 1 do 100. Moglo bi nešto slično da ostali glasaju, samo bi onda morali da napravimo manju skalu. Od 1 do 10 npr. Mogući problem je da ljudi glasaju iako nisu odigrali igru… Možemo diskutovati o ovome šta bi bio bolji pristup…

A jbg uvek imas taj problem da neko glasa a da nije igrao.
Realno ko nam garantuje da su igrali ovi sto po casopisima ocenjuju i mi svi to citamo.
Ovde se da kazem makar online znamo. Vise verujem vama sta kazete za neku igru nego tamo nekim tzv strucnjacima.
Ono lupam godinama znam sta ti pises sta igras… pre cu tebe da poslusam.

Moderator teme, Fabricio ! :joy:

7 Likes

Ok, ima smisla. Onda umesto 1 do 100, skala za ocenjivaje je 1 do 10. Na kraju opisa autor postavi poll gde ljudi glasaju od 1 do 10?

3 Likes

Mad Max Reaction GIF

5 Likes

Više sam fan numeracije od 1-9, ali dobro, to je najmanji “problem”.

Da ova stvar funkcioniše savršeno u forum-formi, dokaz je Znak Sagite gde je Mehmetove opise pravo uživanje čitati jer su bolji od 99% opisa u stranim medijima (o domaćim da ne pričam, samo je Kuzma i dalje kvalitet).

1 Like

Od ocjena nema nista, posto ce se od skale od 1 do 10 sve svesti na ocjene 1 i 10. I sam sam kriv za ovo, na imdb stavljam ocnenu samo ako je ocajan film ili ako se mnogo odusevim-dakle 1 i 10.

2 Likes

Moze onda biti od 1 do 3?

Smesno je da pricamo o ocenama, kao da je to sada nesto mnogo vazno, posto je veliko pitanje da li ce ikada neko osim Fabricija da napise i jedan jedini opis. Ali, kad smo vec naceli tu uzbudljivu temu, najbolji mi je bio igrometar 90-tih godina u Svetu Kompjutera, sa sve onim genijalnim karikaturama. Opisi su bili sa malim crno-belim ilustracijama na kojima je bilo vrlo tesko razaznati sta je uopste na slici, kamoli sad da tu nesto bude reprezentativno za prikaz grafike, ali je igromer bio vrhunski, tekstovi su bili puni humora, a nama je to bio jedini nacin da saznamo nesto o novim igrama. Danas imamo jutjub i sto miliona opisa na svim mogucim medijima, vrhunske magazine (ne bi verovali koliko su napredovali, ako bi nabavili npr hrvatski Reboot…) sa zapanjujuce kvalitetnim dizajnom i grafickim resenjima, ali nesto se izgubilo, neki low keyness svega toga, nesto je nestalo sa mirisom svezeg papira, makar bio onaj najjeftiniji, dnevno-novinski. I sve next gen konzole ne mogu da vrate zeitgeist kada smo malo znali o igrama, a tako smo puno u njima uzivali, makar u formi trash kompilacija na kasetama sa parcijalnim nivoima jeftinih filmskih cash grabova (i srafcigerom u ruci za stelovanje glave). Bilo je vazno samo da se igra, makar stojeci u luna parku sa dva zetona u dzepu i zeljom da predjemo prvog bosa, koji je u mnogim igrama ostao i dalje neporazen. Danas imamo takodje neporazene i jos zaguljenije real life bosove, igramo sa bolom u krstima udobno zavaljeni u sofe i krevete i preskupe gejmerske stolice na 1ms moniorima i OLED televizorima, ali previse nam je misija u novoj open world igri, nesto tu duboko ne stima. Mozda je stara dobra Desanka bila u pravu: Ima vise drazi ova slatka strepnja, cekanje i stra’. Opisi su su nam bili vazni. Vazniji od praznih rafova, od skupstinskih zasedanja koja ce utrti put destruktivnoj politici, od spotova na Palmi (mozda cak i od filma posle ponoci), od secerne pene na vasaru. Pa mahnito trcanje do kioska prvog u mesecu, zbog cega i danas svratim u prodavnicu samo da bih kupio SK, uprkos pandemiji, i izmislim da mi treba jos nesto, iako posle danima ostane u celofanu ili torbi sa posla.

Robotnjik je ustupio terabajte virtuelnog prostora Micku ciji glas moze da se cuje, ocena da se istakne, ali da li Micko to uopste zeli drugo je pitanje, mozda Micko u stvari zeli samo da konzumira igre i gaming sadrzaje kao rakun u prodavnici slatkisa koji prejeden ne zali ni za cim, izvrnut i nadutog stomaka u praznoj kutiji od krofni, da ne prepricavam sada legendarne meme. Mozda Micko zeli samo da baci pokoji seretski komentar, ko ce tu da pise kilometre teksta, 'ste vi normalni bre. Sinovi i kceri revolucije nikada nece znati za nasu proletarijatsku borbu. Mozda je taj opis samo kap u okeanu svekolikog ljudskog stvaralastva, mozda je sidequest u vasoj osnovnoj misiji, mozda na kraju, ama bas nikoga i ne zanima… Ali to nije bitno! Imati makar malu i dzangrizavu audijenciju, bolje je nego biti samo rakun. Neka to bude vas fortune cookie za danas, efekat leptira koji moze da vas odvede daleko u neke turbulentne vode stvaraoca sadrzaja.

3 Likes

Divno pises. Ti ces da pravis prvu recenziju.
Inace nikada nisam video izvrnutog rakuna u radnji :joy:

2 Likes

Kako bre nisi… Ipak nije rakun nego oposum, i nisu krofne nego je… nesto drugo… ali poenta je ista :smiley:

4 Likes

Eee nije isto. Rakuni su veci i prgavi. :grin:

1 Like

Nisu kada se najedu krofni :smiley:

Ovaj sa slike jede nesto mnogo dobro cim je overio od hrane :smiley:

Ko hoće neka piše, ko hoće to da čita neka čita. Ako neko želi ocenu, može, ako ne želi isto ok.

3 Likes

@padawan Krasna oda ranom gejmingu, al mislim da vise zalis za mladoscu nego za gejmingom kakav je tad bio :smiley:

Voleo bih i ja da sam nekih 15-tak godina mladji, al da ostane sva ova tehnologija i lakoca konzumiranja, fala lepo.

Zanimljiva je to tema – gledam Luku kako mu je ajped potpuno normalan deo svakodnevice, a ne mind-blowing magican uredjaj kakav bi bio meni u njegovim godinama. Sve sto zeli mu je dostupno na par tapova prstom, svugde i uvek. Jednog dana ako mu budem pricao kako smo gledali jedan crtani film u 7 uvece na minijaturnom tv-u bice ko kad je meni mama pricala kako se radovala pomorandzi za novu godinu a zimi gacala kroz sneg do poljskog wc-a usred beograda. Al nece to njega ni zanimati.

. . . . . .

A na temu dedicated recenzija, licno nisam siguran sta time dobijamo kad vec imamo temu ‘sta igramo’, gde ljudi redovno sroce divne sazetke svog iskustva, bilo da su tri recenice ili zid teksta. Cak se brinem da bi formalnost mozda stisla prirodnu ekspresivnost autora. Najveci strah mi je da procitam nesto ovde sto imitira okostale SK tekstove (cast izuzecima), ne bih izdrzao duze od 2-3 floskule. :sweat_smile:

1 Like