VR {MT}

Meni je lik iritantan, posebno thumbnailovi :grimacing:. Ne bih ni delio da mi nije iskočio jutros, izbegavam ga ko kugu :triangular_flag_on_post:.

1 Like

Kao sto rekoh. :smile: Najbolje je kada Quill trazi high five :raised_hands:

2 Likes

Quill je kraljica.

3 Likes

Potpuno se slazem, VR daje platformerima novu dimenziju (joj).

Licno mi je zanr odavno dosadio, al bilo je magicno odigrati i Moss i Astrobota u VR-u. Male zive diorame oko tebe. Secam se, Astrobota cela porodica igrala onomad, od mene, do luke i lukine babe.

3 Likes

Hm, hvala na iscrpnom izvestaju. Da pojasnim malo pitanje i sta ce mi jos jedan manje vise beskorisni VR uredjaj.

Ideja je da ponesem jedan ovakav portabilni uredjaj za rehabilitaciju od mozdanog udara. Postoje studije koje utvrdjuju pozitivnu korelaciju, iako inkonkluzivne. Neki agresivni klasicni demoi i igre ne dolaze u obzir - idealan bi bio neki walking simulator “experience”. Ideja je totalno eksperimentalna i cutting edge. Ne znam ni da li rade na Mayo klinici tako nesto.

Tata je trenutno u domu za stare, odneo bih mozda cak i ostalim starijim ljudima dao da probaju VR. Bicu kao Saul Goodman, haha. Bice dobro ako me ne izbace napolje, i ne ubijem nekoga. Ali u stvari bih mozda stidljivo pokusao da se bacim na VR development u Unity-ju. Ne znam bas nista o tome, niti imam programerskog iskustva, ali mi interesantno deluje primena u terapijske svrhe. VR je mahom pre-agresivan i previse orijentisan na fast paced gaming. Vi bi mozda rekli premalo, ali hvatam sebe da nekada jednostavno zelim da chilliram u nekom virtuelnom kaficu ili pored plaze.

Danas sam blejao sa koleginicom posle posla, ali sam hteo vec danas da uzmem Quest 2, odem da registrujem svoju firmu i krenem malo da eksperimentisem sta moze da se uradi sa standalone headsetom. Zanima me i big screen mode kako izgleda u Questu, a ne svidja mi se to sto cujem za bateriju od 2h.

Daleko mi je septembar, ocu sada vec da eksperimentisem sa uredjajem a tata mozda nema jos puno vremena.

5 Likes

Yea ja koristim beskorisne vr uredjaje iskljucivo za gaming, tako da su moji stavovi iz tog ugla.

Sta ce ti firma, i ja imam developer mode na Questu, nista ne kosta niti znaci. Moze se eksperimentisati, why not. Uzmi, probaj.

1 Like

@ph1beropt kako ti ovo deluje?

Izgleda ko da su se posebno fokusirali na big screen.

https://www.bigscreenvr.com/software

Imam na Questu. Ako bas na aplikaciju mislis a ne na skupi headset. Kacio sam cak ovde, tako sam gledao Developer Direct. Ili sam gledao preko Virtual Desktopa :thinking: Jedna od ove dve:

Aplikacija je solidna, evo bas cackam quest pa sam uslikao sta nudi:

1 Like

Mislio sam na headset, u stvari, mada je i aplikacija dosta dobra.

1 Like

Headset je u mnogo smisla san snova. :slightly_smiling_face: Ni ne osetis ga na licu, microOLED displej sa pancake socivima… bjutiful. Bukvalno buducnost.

Ali ono, 1000$, samo headset, bez kontrolera, zahteva Lighthouse 2.0 tracking, PC. Kada sve sklopis, dodjes na par hiljadarki. :slightly_smiling_face:

Ima dosta mana, ali je i pored toga prelepo parce tehnologije.

1 Like

Auh, da, zvuci bas komplikovano i skupo. Sta je uopste taj lighthouse tracking?

Jos se nesto neckam za Quest 2, mada cu ga uzeti verovatno.

Uzeo sam malopre i Kajak Mirage za PSVR2. Jeste “experience” ali mi bas treba nesto tako zen za opustanje.

Za lighthouse tracking su potrebni mali eksterni uredjaji, koje nakacis, idealno, u coskove sobe, i headset koristi pulseve tih malih uredjaja da radi generalno tracking. Valve Index npr koristi taj tracking. Quest i PSVR2 npr koriste ugradjene kamere, koje analiziraju video kako bi se pozicionirali u sobi, i pratili polozaj kontrolera.

Ah drugar mi kaze da uzmem Kayak Mirage, ali znam da je expiriance, i nije to trenutno sto mi treba od VR igara. Uzecu i ja, kada dodje na red, na listi je, ali negde pozadi.

Ja sam juce pre-orderoavo Saints & Sinners Chapter 2. Prvi deo mi je u top 5 vr igara ikada. Mnogo je dobro. Jedva cekam 21. og da izadje.

1 Like

Sacuvaj pare, vidim da volis nesto malo konkretnije i akciono orijentisano. Kajak je tezi nego sto sam mislio, a osecaj i nije nesto da padnes na dupe. Nema ni haptic koji bi dosta doprineo imerziji, i stalno izlazis iz sedece zone jer moras da mlataras rukama u velikom radijusu. Uska zona je generalno problem sa PSVR2, ne znam da li moze da se manuelno koriguje i poveca.

Nisu se potrudili cak ni virtulne ruke, torzo i noge da renderuju. Na dobroj strani, ambijent je divan, pogotovu Norveska. Imao sam ideju da bude neki light fitness/relax combo, ali za sada se bas borim sa veslima da odrzim pravac.

Nije bas nesto specijalno, a full price experience od 20e. Ima i nesto malo zona. Takodje, zbog smooth okretanja ako ne koristia vinjete, ima potencijal i za mucninu.

1 Like

Veslanje sa devojkom je danas bilo urnebesno, pogotovu kad vidis da se neko trudi i ne ide pa ne ide. Hteo da joj pokazam pingvine na antarktiku, odusevila se. Ima jedan deo kada mozes nocu samo da sedis u kajaku pod polarnom svetlosti i mesecinom, i sentimentalnom ambijentalnom muzikom - to ce biti moj novi viretuelni “happy place”. :sob:

Igrali smo malo i star wars, napravili su tako da moras drzati L/R non stop da bi drzao pistolj ili pusku - bar u demou nema holstera, umiranje od smeha na komentare kako ce igra da izazove grceve i artritis (na stranu sto sam imao zapravo nekada ozbiljnih problema sa tim), pa pokusavanje da dohvati iteme sa pulta i nemoguce ih je vratiti nazad (sta si uzeo, uzeo…), a akcija je takodje presmesna. Neprocenjiva vrednost VR-a je kada gledas druge kako igraju.

Cela stvar je inace diabolicno neudobna. Pozicioniranje headseta na glavi je skoro pa bolno iskustvo, obli simetrcni kontroleri koje ne znas kako da obuhvatis i bez VR-a, kamoli sa kacigom, non stop izlazi iz gaming zone cim se malo mrdne sto je potpuno normalno za VR - kockice od “kaveza”, crveni indikatori za dzojped, ili potpuni izlazak iz VR-a u environment mode za rekalibrisanje zone. Nisam pronasao opciju da se zona poveca. Neretko prokletinja zahteva da se cela soba ponovo skenira. Ne da nije plug and play, nego je pakao kad hoces nekome samo nesto da pokazes.

Inace, javio se momak na razmeni i poslao mi novu sifru od Village-a, bice ludilo veceras u VR-u. :scream: Ovaj novi DLC bese nema VR mode, jel da?

Razmisljam da li ima smisla uzimati jos nesto od trenutno dostupnih igara na store-u, i nisam siguran. Vuce me bas nekoliko naslova da probam, samo mi nije jasno zasto su nabili visoke cene, pogotovu za stare PS4 igre. Mislim jeste, nov gedzet, svi ce kupovati koji imaju VR.Ali eto, uzeo bih Mossove, i jos par naslova.

2 Likes

Eh, pronasao sam da moze da se edituje play area, i to prilicno jednostavno - samo prevlacis po sobi pool.

Ne secam se da sam ikada probao VR1 GT, ali je Drive Club izgledao uzasno low res i potpuno neigrivo.

Nego procitajte komentare na DF video - pa razmislite jos jednom o PSVR2.

Ono sto mi ne neverovatno - svi su odusevljeni, ali niko, ali bas niko nije spomenuo odluku da se ne podrze VR2 kontroleri. No dobro, kapiram da vecina entuzijasta ima nekakav volan i da je to bolje… Ispadose GT7 i Village killer apps. Ponadao sam se da ce i Kajak (od svih stvari) biti slican nivo imerzije.

Za sada, sto se mene tice - mlako. VR2 store je praznjikav, mada ima igara u najavi. Nije ih moguce share-ovati jer niko nema PSVR2 tako da si osudjen na kupovinu za svaki “experience” na svom nalogu.

Kad je vec tak’a stvar, bio bih bas srecan da VR-izuju jos postojecih igara sa beslpatnim patchevima. Perfektan kandidat bio bi Ghostwire Tokyo. FPS je, creepy je i neverivatno armosferican, narocito zbog zvucnih efekata. Mislim da bi bio perfektan izbor za PSVR2 konverziju. Kada vidite - ili mozda je “dozivite” pravi izraz - Village u VR-u, jednostavno nema nazad.

Ali, bizarno, izgleda da ce zapravo jos jedna Capcom igra biti sledeca AAA PSVR2 igra, RE4 mod. Interesantno da vec postoji VR verzija za Quest 2 i to se prodaje u bandlu sa hedsetom. Sony treba neke pare da im uplati za ovu podrsku, ali ljudi su prosto entuzijasti. Medjutim nisam bas siguran kako se igranje iz 3. lica ponasa u VR-u. Mozda ce ga prebaciti u 1. lice?

Uglavnom, ako nekoga zanima, evo liste sta se sve ocekuje (@ph1beropt je spomenuo Saints and Sinners 2).

1 Like

/double post :bowing_man:

Ono sto bih ocekivao je pre svega podrska od Sony-a malo veca. Kao must u narednih par meseci: Astrobot PS5 verzija i Dreams PS5. Bez toga ne mozemo zaista pricati o ozbiljnoj PSV R2 podrsci. Dreams pogotovu, sa milion postojecih VR kreacija i mogucnostima PS5. Ako bih mogao da sanjam, GW Tokyo je takodje tu negde.

Sto se tice 3rd party igara:

Alien Isolation (nemoguce je zamisliti taj horor)
Subnautica (nemamo ni jednu podvodnu igru!)
Cyberpunk (zapravo odlican VR izbor i udahnuo bi nov zivot ovoj igri)
Doom (noviji - OMG kakav bi to adrenalin rush bio)

I jos gomila drugih SIM i first person igara, ovo je prvo sto mi palo na pamet.

Razmisljam - sad vec ozbiljno - uz sve imperfekcije, da se zauvek okrenem VR gamingu i batalim flat screen. Imerzivno je, fizicki te involvira sto je jako bitno, ne sedis samo ko idiot i unistavas zdravlje…

Moracu izgleda uzeti i Pistol Whip. Boze pomozi :smiley:

1 Like

Prebacice u first person. Tako je bilo i na Quest-u. Inace, vise puta sam se pitao kako bi funkcionisala neka 3rd person igra u VR. Ne pada mi na pamet da sam igrao. Igrao sam nesto sto je tehnicki u trecem licu, ali nije to to sto mi podrazumevamo u pancake igrama.

Hibridne igre bi mogle biti jedan deo buducnosti ove platforme. Kao Village npr. ili RE7 prosle generacije, ili GT7. Zanimljivo je npr. da famozni UE5 vec manje vise nudi ovu funkcionalnost. Potrebno je prilicno minimalan efort developera da se prabaci u VR sa tehnicke strane. Ono sto jos preostaje na njima je da odluce koliko ce igra biti nakon prebacivanja u VR interaktivna, tj. prava vr igra (da ne uporedim drugi izraz, jer cu ponovo biti malo ismevan). :smiley: Jer, hibridna igra moze biti cist 3D staticni svet, ili totalno interaktivni, kao Alyx npr. Village, je negde npr izmedju, mozda malo vise staticnom svetu, dok Horizon naginje drugoj strani, jer su namerno ubacili brdo objekata koji se mogu podici, baciti, razlupati itd. Uglavnom, trenutno postoji jedan PraydogMOD na PC-u, koji moze sa dva klika da da VR verziju svim UE igrama. Naravno nije savrseno, ali fanovima je vise nego dovoljno. Isto su uradili za Pottera. Totalno drugi osecaj diviti se prelepoj unutrasnjosti Hogwartsa na nasim modernim televizorima, i drugacije je biti u Hogwartsu.

Tri stuba buducnosti ove PSVRa su ekskluzive, hibrid igre, i 3rd party vr-only igre. Videcemo kako ce se razviti situacija.

Evo par mojih predloga ako izuzemo tri velikana:

  • Moss 1 i 2 su must play, obe igre su dobile facelift. Predivna igra, ja sam trenutno na polovini dvojke i ne zelim da se zavrsi.

  • DEMEO - demeo je fenomenalna RPG Card dangeon crawler, i nudi sate i sate zabave single player ili coop. Neverovatno dobra igra, nemam je jos na PSVR ali uzimam 1000% jer je obozavam na questu;

  • Zenith the Last City - full on VR RPG, igra sa psvr1 / quest / pcvr. Punokrvni rpg za vr, sta vise reci. U pitanju je klasik za VR platformu; Treutno doduse ima nekih malih launch problema, ne znam da li se to resilo.

  • The Last Clockwinder - bila VR igra godine prosle godine na Quest platformi.

  • Star Wars Tales from the Galaxys Edge / ova igra nije bila nista posebno na Questu, ali ovaj enhanced edition je navodno dosta bolji. Igra svakako ne odusevljana na pocetku, sto se u DEMOu vidi, ali navodno druga polovina igre je tri puta bolja od prve. Nemam jos igru, jer ne mislm da vredi 50e, ali svi koji su je igrali, i cijim misljenjima verujem, kazu da je dosta poboljsanja u odnosu na meta verziju, i da je must play. Cena je tu pipava stvar.

Edit: Light Brigade!!! Kako to zaboravih.

Ovo su igre koje su na izlasku dostupne. Ima ih jos tu, tipa ryhtm igre, Thumper, Tetris, Rez Infinite, koji su isto klasicna vr iskustva, ali to nije ono sto meni treba trenutno, tako da su mi nazad negde na listi.

A od igara sto dolazi je ona lista gore od padawana odlicna.

Svakako ono sto je najblize su Switchback VR i Saints & Sinners Chapter 2.

Switchback je jednostavno takodje must-play vr igra. Znam, igre je u neku ruku ono sto mnogi zamisljaju kao vr igru, on rails, bukvalno u ovom slucaju, ali ova igra je specijalna. Duhovni naslednik Until Dawn Rush of Blood-a, psvr1 klasike. Jednostvno must play, ne znam sta drugo da kazem, i to izlazi sada u cetvrtak. :smiley:

Saints and Sinners dobija drugi deo 21-og marta. Pre order odradjen, ja ne mogu dovoljno da preporucim ovu igru. Takodje, zajedno sa drugim delom, izlazi prvi deo remasterovan za psvr2. Ja sam ga igrao na PC-u tako da mi je remaster manje interesantan. Meni top 5 VR igra ikada, tako da, cinjenica da dolazi na PSVR2 ovako brzo, prakticno u release window, je fenomenalno. Verovatno cu odigrati ponovo prvi deo takodje. Skydance / Skybound je mozda jedan od najtalentovanijih VR developera trenutno i sve sto izbace je benger. Trenutno rade na igri Behemoth, sto takodje ima datum izlaska ove godine. Nema gameplay trailer, ali cinematic trailer vuce u pravcu skyrima.

Ima bas bas dosta igara da jos izlazi ove godine, kao sto rekoh ona lista gore je solidna. Takodje, bitno je naglasiti, da 70% vr igara izalze, ono odjednom, boom evo ti igra. Bez neke najave ili velikog marketinga. :laughing: Ne znam zasto je tako, ali tako je. Verovatno zato sto vecinom manji timovi rade na njima pa nemaju neki marketing budzet. Tako da, ce verovatno biti jos brdo igara, koje nema ni na jednoj listi.

2 Likes

Hm da, to si dobro primetio da se pojavljuju “niotkuda”.

Fenomenalan post, hvala ti na tome - definitivno cu uzeti sve ovo sto preporucujes, pre ili kasnije. Klasican gaming me sada manje interesuje. Sad kad sam prebrodio mucninu - nebo je granica :slight_smile:

Ako budes mozda hteo nekada da game-shareujes neki VR bundle, ti javi. Mozes biti nosilac, meni svejedno.

1 Like

Au al ste se raspisali! @padawan ne napuštaj još 2d vode, prerano je! :rofl:

Al koliko se sećam, devojka ti nije gejmer – jel ovo znači da VR opet postiže ono što običan ekran ne može, da privuče nevernike?

Od dostupnih igara koje ste naveli, i moj glas ide Moss serijalu kao sledećom must-play kupovinom. Prvi deo je bio magičan.

Pa bilo bi ko Astrobot, manje više. Platformeri su u suštini 3rd person, samo što dišeš za vratom glavnog lika. :laughing:

Da se ne pravim previše pametan, ima tu još svakakvih problema da se reši, al mislim da bi bio fantastičan doživljaj. Zamisli samo neki assassin’s creed u vr-u!

2 Likes