Valve najavio Steam Deck, handheld PC

Nesto mi se i ne gleda video ako znamo da prestize series X po snazi “per pixel”, jasno je da jeste dovoljno dobar.

Sad, pitanje je koliko je udoban za igranje i nosenje zbog gabarita. Meni je i Switch granicno glomazan, tako da bi ovo zahtevalo poseban rezim drzanja u krilu. Ali, nije iskljuceno da bi mi posle toga Switch izgledao kao neka igracka.

Problem sa tim 399$ modelom je storage, 64 je stvarno premalo za PC igre, tako da treba gledati ovaj 256 kao neki bare minimum. Toliki je i moj SSD pa je i sa tim tesno.

Sad nesto razmisljam, sasvim je dovoljno jak i za 120fps u starijim igrama, pa bi bilo cool da su ubacili i 120hz.

E da, jos jedna znacajna opaska. Optimizacija. Svi znamo da PC igre nisu bas sjajne po tom pitanju.

1 Like

DF ne deluje baš previše optimistično. Ili su možda više realni.

Inače, osim što može memorija sa SD karticom da se proširi, Gabe je potvrdio da može NVME drive sa se upgradeuje. Unutar uredjaja je klasičan NVMe slot. ( kao PS5). Takodje kod base verzije koje uopšte nema nvme je to moguće.

Caka je u tome, da nije plug and play , mora konzola skroz da se rastavi.

Informacija dolazi direktno od Gejba, poznat je po tome da odgovara na većinu mailova, i jedan lik sa reddita mu pisao jednostavno i pitao… :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Like

Danas sve ispod 500gb je golo g.
Ok nije isto kao kada na kompu imas 500gb gde sigurno win zauzima skoro 50-100gb pa filmovi, pa muzika, programi, bla bla…
Ali na ovom cudu mislim da je isto stvarno minimum 500gb.
Sto se optimizacije tice PC samo nema dobu optimizaciju nekih konzolaskih igrica ali od kada su konzole postale samo idiot prof PC i to je bolje.
Sve radi top.

Optimizacija zavisi od igre do igre, tj developera, ne od platforme.

Takođe ova spravica nije namenjena za AAA igranje ali opet mnogo bolji ugprade od onoga na Switchu ili telefonima.

Mislio sam na to da ovde nema skoro nikakve optimizacije. Za razliku od konzolnih igara gde developeri pazljivo razvijaju opcije da bi postigli najbolji moguci balans i izvukli najvise iz hardvera, ovo je obican PC sa integrisanim kontrolerom koji pusta igre na 800p displeju, tj samo jedna od n egzoticnih PC kombinacija koje niko nece testirati. Osim ako ne postane toliko znacajan igrac, da optimizacija za Deck bude stavka u projektima, pa pocnemo da vidim nekakve Deck presete u igrama ili igra prepozna hardver i automatski prilagodi sve opcije tome.

Optimizacija odnosno nedostatak iste jos je vise znacajan u kontekstu price o DLSS koji bi navodno trebalo da sadrzi Switch 2 (Pro), a koji bi na konto toga trebalo da pruzi znacajno bolje performanse od Decka.

Treca stvar, ovde optimizacija zavisi i od samog igraca - moras malo da se igras sa opcijama i podesavanjima, kao i na PC-ju, da bi sam izvukao najbolji odnos FPS-a i kvaliteta prikaza. To se dosta razlikuje od konzolne paradigme gde ne razmisljas o takvim stvarima.

Postoji gomila igara koje nisu dobro optimizovane na konzolama. Imati određene specifikacije nije sprečilo developere da prave igre koje rade loše na konzolama. Multiplatform igre su uvek najbolje na PCu a može da ih pokrene i mašina za koju igra traži minnimalnu konfiguraciju. Igre se skaliraju prema potrebi.

Za Steam Deck nema potrebe da se nešto posebno testira, određeni setting za određenu rezoluciju. Pošto izlazi tek krajem godine, Valve možda ima neki APi ili okvir kako se tretiraju igre na Steam Decku, i sigurno ne bi trebalo da bude prevelik posao (ako uopšte) da igra bude “Steam Deck Aware” i adaptira se za uređaj.

Kao i uvek, nativno/lokalno igranje >>> prenosno/mobilno, ali treba biti realan da još ne možemo imati handheld uređaj za igranje koji će parirati ili zameniti PC/konzole. Na kraju krajeva, to im i nije namena.

1 Like

Postoje doduse i “auto” preseti u svim igrama ali obicno zahteva malo tweakovanja. Na kraju krajeva to je i poznata AMD arhitektura, pa ne bi trebalo da bude previse problema sa tim. PC podesavanja podrazumevaju i da imas fleksibilnost, mozes da prolagodis svojim potrebama i ne zavisis od onoga sto je developer zamislio.

Sad, razmisljam nesto, od ove spravice imace u startu najvise koristi dugogosnji PC igraci, koji su kao hrcci na Steam rasprodajama kupovali i sta im treba i sta ne treba pa imaju spremnu biblioteku sa trilion naslova. Mi ostali bas nesto i ne…

3 Likes

Ovo bi delimicno mogao biti problem. Bar u pogledu pokretanja igara sa SteamOS-a, a ne Windowsa instaliranog na uredjaju.

Naime dosta igara nece raditi, pogotovo Multiplayer igre tipa APEX ili PUBG ili Destiny, a uzrok je Anti-Cheat.

Posto je SteamOS baziran na Linux-u, koristi translater, koji omogucava Windows igrama da se pokrenu na Linuxu. Bitno je naglasiti na ovo nije Emulator nego prevodilac Windows API-a u nesto sta Linux razume.

Postoji baza podataka online gde se vidi koje igre rade trenutno sa Protonom a koje ne.
https://www.protondb.com

Bitno je doduse dodati da je Valve vec najavio da radi na resavanju ovih trenutnih problema.

3 Likes

Taj dodatni lejer arhitekture bas i ne obecava, ali aj da vidimo.

Kako god, dobro je da neko pravi ovako nešto. Možda za godinu/dve dobijemo Xbox Series S upakovan u ovakvu spravicu.

2 Likes

Series S u formi Switcha, kao midgen refresh… ajao. Problem je samo samo sto mislim da Series S vuce trenutno 85 W struje pod naponom, tako da trenutno kao mobilni uredjaj nije zamislim meni. Ali ko zna, za 3-4 godine…

2 Likes
1 Like

Rano je jos za prave zakljucke, za sad izgleda pristojno.
Ali za ovakvu masinu 64gb mi je neozbiljno stvarno.
Pa windows ce ti zauzeti pola i ne ostane ni za tetris.

Svejedno, zauzece sigurno par gb, i neces imati ni 64.

Kupis neku brzu karticu i bice pristojno za igranje,nece biti ucitavanje kao sa internom mem ali koliko para toliko muzike.

1 Like

Prsli su k’o zvečke. Na ebay ima još 5 ponuda, bez bidova. :smiley:

1 Like

sad se vec pribojavam, koja je gejbova finalna forma?

3 Likes

Lord Gejben nema finalnu formu. On je sveprisutan, svemocan i vecit. Amin.

3 Likes