Trajnost diskova?

Zna li neko koliki je otprilike vek trajanja dual layer diskova…Primetio sam da neke diskove (svi su verbatim) koje sam rezao pre 3,4 godine više ne mogu da instaliram na interni hd. Npr. Tekken 6 rezan 2009 ili Fifa rezana 2010. Kada krene instalacija dođe do 49% i onda stane… Kasnije sam isprobao neke igre od pre 2 god i njih sam uspeo da prebacim, a takođe nove igre mi prebabuje bez problema…
Da li je u pitanju to da ti diskovi polako gube zapis vremenom ili je meni laser oslabio ili možda nešto treće?

traju mnogo duze od 3-4 godine, pa ja bre imam diskove rezane 2000e jos i to neki sklj CD-ovi pa rade ok :slight_smile:

dakle XGD3 igre ubijaju laser to stoji, laser naravno i vremenom slabi dosta
brzo rezani diskovi, tj brze od 2.4x su uvek manje kvalitetni po pitanju zapisa nego rezani na 2.4x
odrzavanje diskova, masni prsti i slicno
prasina

Ma znam da i dan danas rade cd-ovi koji su rezani za Segu Dreamcast maltene iz prošlog veka :slight_smile:
Inteersuju me konkretno dual layer diskovi pošto postoji priča da su osetljiviji, a pošto već neke ne mogu više da prebacim malo sam se zabrinuo da ću za koju godinu morati opet da režem sve ponovo :smiley:

Da li je bolje rezati diskove na 2,4X ili 1X ja uvek rezem na 2,4 ali da pitam to me je uvek zanimalo :)?

pa bre ne bi trebalo toliko, ja pre tipujem da ti laser ne valja… tacnije siguran sam da je to

kvalitet njihov mora da bude u rangu obicnih dvd-eva ako ne i za nijansu bolji jer su oni premium proizvod ipak

@Frank

na 1x i ne mozes da rezes, 2.4x je najmanja brzina i da na 2.4x je najbolje, vec smo to spominjali vise puta, snop lasera je ujednacen, konstantno od pocetka do kraja vrti disk na 2.4x nema oscilacija

dok npr kad rezese na 4x on mora da krene od 2.4x do negde trecine diska i onda polako ubrzava do 4x i brljavi naravno hehehe

Ok biće da je onda laser jer je već ušao u petu godinu…

A ček, admine još jedno pitanje kad se već Frank toga dotakao… Kakav je kvalitet rezanja na 2x brzini pošto sam neko vreme rezao baš na 2x jer mi je to izbacivalo kao najmanju brzinu?

pa najbolji o tome govorim :slight_smile: najsigurnije je rezati na 2.4x i daje najkvalitetniji otisak na disku, tj najkvalitetnije narezan disk, jedino sto ces da se smoris jedno 45 minuta dok nareze

Meni izbacuje 1X brzinu kada rezem Windows na obicnom DVD-u pa zato pitam a i kasno je sada pa noc tera da razmisljam o raznim glupostima :slight_smile: ne zamerite :slight_smile:

Znaci ipak 2,4 X onda neka tako i ostane :slight_smile:

Znači brzina 2x i 2.4x mu dođe isto?.. nije mi sad baš najjasnije s obzirom da si rekao da je 2.4x najbolja zbog tog snopa :slight_smile:

e pa nije isto obican dvd i DL, nemas u firmware-u ista podesavanja za svaki disk cak, tj za svakog proizvodjaca

ne znam koliko znate, ali u FW-u rezaca za svaki media code diska je upisana podrzana brzina npr MKM-003 Verbatim do 8x, dok MKM-001 nema 2.4x uopste, imas kod drugih gde nece da ti da nista sem 8x npr ili nista sem 4x itd itd itd…

ne psotoji 2x :slight_smile:

imas 2.4x, 4x, 6x, 8x

negde cak 6x i nemas kao odabir


Evo sad sam upalio stari komp gde sam nekad rezao igre i ovde sam imao u ponudi i 2x i 2.4x

Ovo nije XGD3 rezac, ispravi me ako gresim ???

nemas :slight_smile:

vec IMG BURN ima u PONUDI sve to :slight_smile: vidis da imas i 10x i sve do 52x ako se ne varam…

a kad izaberes recimo 2x napisace ERORR WANTED SPEED 2x GOT 2.4x kao sto i rezac podrzava… dakle I WIN :stuck_out_tongue: hehe salim se… ali objasnio sam ti zbog cega je tako

ovo je toshiba samsung rezac moguce da radi payload ko ne proba ne zna :slight_smile:

ako nece da prodje 2x onda ce prebaiti imgburn automacki na kompatibilnu brzinu rezanja.

Frank, to je običan rezač nije za xgd3 igre…

Sad je malo jasnije sve… ne izbacuje mi tu poruku GOT 2.4x tako da je verovatno ovo što M007P kaže pošto se ne razumem u te stvari :wink:

da zatvaranmo ovo nema smisla dalje objasnjeno i vise nego sto treba…
uzivaj :slight_smile: