Prince of Persia naslovi su bili izgubljeni u vremenu više od deset godina. Niko sem Ubisofta nije znao šta će se desiti sa serijalom, da li ćemo ikada dobiti još neku novu igru u ovoj sjajnoj franšizi. Sve je naravno krenulo kada je ideja o novoj, revolucionalnoj Prince of Persia igri pretočena u Assassin’s Creed naslov, a s tim smo i izgubili princa, makar do početka ove godine. U januaru je izašao prvi 2D Prince of Persia naslov posle mnogo mnogo godina. Bio je sjajan, neočekivano dobar, a samo par meseci kasnije, dobijamo još novu Prince of Persia igru. Nekako mi je čudno da je ovo urađeno s namerom, da dobijamo dve 2D Prince of Persia igre u razmaku od manje od šest meseci, ali, ove igre su totalno drugačije po izvođenju.
The Lost Crown je bio u neku ruku 2.5d metroidvania platformer. Odličan u svakom pogledu. Divna, prelepa igra sa sjajno dizajniranim nivoima. Toliko toga za istražiti i sakupiti. The Last Crow je baš zbog toga postao jedna od boljih metroidvania igara koje smo dobili poslednjih godina. The Rogue Prince of Persia, novoj igri u franšizi, iako isto u 2D izvedbi je drugačiji tip igre. Ovo je Roguelite naslov, na kojem radi Evil Empire, tim koji stoji iza jako popularnog Dead Cells naslova. Ovo je inače podžanr koji ja iskreno ne volim toliko, ali ipak, Princ je Princ, kako ovo zaobići!
Princ Persije biva otet od Huna koji su izvršili invaziju na njegovu voljenu zemlju i naravno zarobljen. Kada se to desilo, Huni su probili gradove, počeli da ubijaju i zarobljavaju ljude. Nekoliko dana nakon invazije, Princov kovač i mentor Shukra uspeva da ga izbavi iz zarobljeništva i njegova osveta kreće! Princ kod sebe ima magičnu ogrlicu Bola i on je siguran da ako bude umreo, Bola će ga vratiti pre invazije Huna gde će moći sve spasiti. Nakon prve smrti, Bola vas vraća u trenutku kada ste oslobođeni, nekoliko dana nakon invazije i princu nije jasno šta se dešava. Princ mora da sazna zbog čega se to desilo, oslobodi sve svoje zarobljene saradnike i verne sluge i naravno, porazi Hune, ali se ipak pita, da li je još neko svestan ovog time loopa u kome se nalazi. Da li još neko oseća ovaj pakao kroz koji prolazi i gleda kako mu ubijaju građane iznova i iznova.
Sa svakim runom, otkjučavaćete nove dijaloge, a kako budete napredovali kroz igru, pojavljivaće se i novi likovi u vašem kampu. Svaki od njih će imati drugačije dijaloge nakon svake smrti. Većina će biti totalno nesvesna svega šta se dešava, da princ se vraća u život iznova i iznova nakon smrti, a možda ćete sresti i likove koji će biti potpuno svesni svega kroz šta princ prolazi, na vama je da to otkrijete. Pošto je Princ svestan svega, neki dijalozi mogu da budu poprilično šaljivi, smešni, a najbolje od svega je što se on sa takvom lakoćom nosi sa time kasnije u igri, i time ume da poprilično šaljivo iskomentariše ponovnu borbu sa bossovima u igri.
Nebitno u kom ste runu, nivoi nisu totalno linearni. U igri postoje šest bioma koje možete istraživati kao i dva bossa za sada. Dok istražujete jedan biom, moćićete da nađete tragove i misije izgubljenih ljudi u jednom biomu, koji će vam otključati drugi, kojem možete prići iz nekog već otključanog. To na početku zvuči verovatno malo komplikovano, ali zbog toga u igri postoji takozvana mapa uma princa, u kojoj možete videti sve tragove koje ste pronašli i gde možete pronaći zarobljenike koje će naseliti vaš kamp. A to znači da će postati i deo priče, sa dijalozima, stvarima koje možete kupiti od njih i tako dalje.
Na svakom nivou imate dropove oružja koja su vam otključana. Njih otključavate ili pronalaženjem u tajnim prostorijama, u kovčezima koji se kriju iza platformskih izazova, ili kupovinom glimmera koje možete pronalaziti na nivoima i nakon poražavanja neprijatelja. Sve glimmere morate da vratite u kamp preko altara koji se pojavljuje samo jednom na nivou, tako da morate da planirate kada ćete to odraditi i gde. Dobra stvar je što u toku nivoa ćete nailaziti na fast travel mesta koje možete koristiti kako bi se vratili do nekih raskrsnica, istražiti puteve koje niste do tada i tako dalje. Svako oružje se dosta razlikuje od prethodnog, kako po movesetu tako i po damageu koji daje, a naravno moguće je i nadograditi ih u toku nivoa ako naiđete na trgovce i kovače. To ćete raditi zlatnicima koje dobijate takođe istraživanjem nivoima i poražavanjem protivnika. Pošto je igra roguelite tipa, posle smrti se gubi apsolutno sve šta imate, sem nadogradnje koje ćete nekada otključavati i glimmera koje pošaljete u kamp. Zbog toga je bitno sakupljati ih, otključavati ih jer weapon dropovi će biti jako bitni kako budete napredovali kroz igru. Istraživanje ima svoje prednosti, to je sigurno, ali isto tako, poprilično je rizično, jer u svakom avanturisanju na skrivenom delu mape punih zamki, lako ćete izgubiti HP koji će vam biti od velikog značaja do kraja nivoa, zbog količine neprijatelja koji su na njemu.
I tu dolazim do gameplay mehanike, možda i najboljeg dela ove igre, pored fantastične muzike naravno. Gameplay je precizan, tačan, bez bilo kakvog laga, jako responsive što bi rekli. Igra vas jako dobro sluša i nema gubljenja sa kontrolama, ali njih ima u nekom trenutku i previše. Okej ne previše, već celokupna borbena mehanika može biti na početku too much, dosta je zahtevnija po pitanju pokreta i svega šta možete uraditi od recimo Dead Cellsa. Princ može da hoda po zidovima, ali samo na delovima mape gde zid postoji. Ovo je dosta zanimljiva mehanika jer nekako ume da istakne kako su nivoi dobro odrađeni. Nekada ćete pomisliti da na nekom mestu možete pretrčati preko zida kako bi došli, ali onda ćete početi da primećujete da tu ustvari nema solidne strukture iza princa po kojoj on može hodati. Tu je dash, koji će vam u borbi služiti i kao vault iliti prebacivanje preko protivnika. Light i heavy attack, šutiranje neprijatelja i napad sekundarnim oružjem, koje može biti luk i strela, chakra ili grappling hook. U borbi je bitno da kombinujete sve šta vam je dato, sve pokrete, sve napade. Borba može poprilično brzo da postane haotična, ali ne onaj haos koji ne možete da kontrolišete, već onaj gde ćete tačno znati šta je potrebno da uradite da bi preživeli u njemu. Šutiranje protivnika će biti jako korisno, jer ako šutnete jednog i on se odbaci u drugog, ili u zid koji stoji iza njega, postaće stunnovan i onda ćete moći lako da ga završite. Isto tako, šutiranjem ga možete baciti sa visine za quick kill ili na zamke koje su skoro pa na svakom delu mape.
Baš zbog brzine igre, količine protivnika, ona zahteva poprilično visok nivo koncentracije kod igrača. Kada ovo ukombinujemo sa brutalnim početkom, shvatićete o čemu pričam. Na početku Princ će imati samo 1000 HP-a, što zvuči kao da je mnogo, ali većina jačih neprijatelja u prvih nekoliko sati igre, će vam jednim udarcem skinuti po 200 HP-a, što je poprilično mnogo. Pored toga, imaćete samo jedan health potion koji možete iskoristiti. Jeste da njega možete napuniti na početku svakog nivoa, ali u nekim trenucima, jednostavno nije dovoljan. Dobra stvar je što u igri možete da pronalazite medaljone, koji će vam davati određene bonuse u toku borbe ili istraživanja. Recimo možete koristiti medaljon koji će vam dodati 20+ damagea ako napadnete nepriajtelja iza leđa, što je savršeno za početak, jer skoro ćete uvek raditi vault preko protivnika i udarati ih u leđa. Tu je i medaljon koji će usporavati neprijatelje kada im razbijete štit, ili koji će vas lečiti kada budete trošili zlatnike na nivoima. Možete da pravite takozvani build kako bi budete želeli, kako bi bili što otporniji na napade neprijatelja.
Sistem otključavanja težih bioma u toku istržavanja je super stvar, ali isto tako mač sa dve oštrice. Na svakom sledećem biomu ćete imati teže i teže protivnke, a neki od njih će biti baš nelogično brzi i generalno će smarati dok ne naučite kako da ih ubijete. Jer to je ključ svega, morate da naučite poteze i napade svakog neprijatelja kako bi znali kako da counterujete to u borbi, kako da ubijete što više neprijatelja u kratkom vremenskom roku bez da izgubite previše healtha. Mada, što više igrate, to će vam sve biti lakše, jer je ovde fora u rutini, memorisanju poteza, brzinu vaših prstiju i naravno da tačno znate šta možete uraditi na određenom delu nivoa.
Grafika i muzika su savršeno ukombinovani. Cartoonish grafika sa odličnim dijalozima baš ume da ožive ovu igru. Jeste da nismo navikli princa u ovakvom okruženju, ali ono poprilično služi celokupnoj priči i svrsi u ovom naslovu. Muzika je nešto totalno drugačije. Koliko mi je bilo čudno na početku kada sam je čuo, taj miks basa, tradicionalnih melodija sa trip i hip hop ritmom. Zvuči čudno, ali svaka tema na svakom biomu upečatljivo prenosi taj fantastični osećaj u igri. Pored toga, sigurno ćete memorisati neke melodije i pevušiti ih u glavi, a možda ćete i bounceovati glavu tu i tamo, jer da, toliko je zarazno.
The Rogue Prince of Persia je u Early Access na steamu i poprilično je pristupačna za sve igrače. Igra je fantastična, sjajna, dosta ispolirana iako je tek na početku javnog izlaganja, ako bih tako mogao da kažem. Iskreno nisam očekivao ovaj nivo fluidnosti i polisha za jednu Early Access igru, kao ni ovoliko visok i dubok gameplay sistem. Ukoliko volite Princa ili roguelite igre, obavezno probajte ovo, nećete zažaliti, a verujem da je igra i sjajna za Steam Deck korisnike.