The Last of Us: Part II

Čak šta više, meni je Abby bila mnogo bolji lik u igri nego Ellie. Možda je subjektivni utisak ali barem je to moje vidjenje celokupne situacije na osnovu njihovih životnih priča.

2 Likes

U spoiler djelu za TLoU2 sam to mislio napisati. Ellie kao edgy teen mi se nimalo ne dopada, plus sve ono sto je cinilo dopadljivim likom u prvoj igri je nestalo.

1 Like

Jedva cekam da vidim sta je sledeca stanica za ND

Sa kojim protagonistom? Nejtanova ćerka? :rofl:

Nego da vas pitam. Jel planirate da igrate New Game+ da čistite propustene stvari ili ćete raditi chapter select? Ako ste propustili nešto uopšte. :grinning:

I ja glasam za Uncharted 5. Hoću da vidim ono ludilo kako će da izgleda na Ps5 :grinning_face_with_smiling_eyes: Ima tu dosta lufta ko može da bude. Imamo ekipu iz Lost Legacy, Nejtanova ćerka može isto, što da ne. :grinning_face_with_smiling_eyes: Taman Nejtan i njegova žena da se pojave u nekim situacijama kao šlag na tortu i ja srećan. :ok_hand::relieved:

Nakon zavrsene igre mogu da kazem da je u pitanju odlicna igra, sa vrhunskom izvedbom u svim onim djelovima gdje vecina igara pravi greske: prezentacija, sitni graficki detalji, emocionalni izrazi lica koji se slazu sa onim sto se prica, te nevjevatnoj kolicini paznje koja je posvecena detaljima.

Cinjenica da kada uzimamo municiju sa poda, npr puska se repetira, te izgleda kao da je ispraznjena je podjednako impresivna koliko i luda, i da je nisam vidio u jednoj recenziji ne bih je sam ni primjetio.

Emocije svih likova su odlicno prenesene na ekran, i vidi se da su se mo-cap i graficke sposobnosti konzola napokon dogovorile da stvore cutscenove koji izgledaju kao film, sa sve suptilnim reakcijama likova, te napokon nema onog utiska da likovi jedno govore i osjecaju, a njihovo lice izgleda kao kamena skulptura (ala Mass Effect).

Predjeli su stvarno prelijepi, odlicno zamisljeni i realizirani, i ND su trenutno developeri ciji je graficki tim podjednako impresivan kao i dizajnerski tim, te igra izgleda kao prerenderovana scena bar 70% vremena.

Gameplay je gotovo nepromjenjen, sa dodatkom puzanja koji sam koristio mozda dva puta van dionica koje zahtjevaju ovo. Nije neka novina, ali posto je gameplay prve igre bio veoma pitak i fluidan, nekako je ocekivano da ovde ima najmanje izmjena.

E sada, ono sto je lose: prica je osjetno losija nego u prvom djelu, iako je daleko impresivnije prezentovana, pa ko uspije da baci pricu na papir vidjece da je prva igra bila daleko bolja i kohezivnija, ali i daleko direktnije prezentovana.
Vec sam pisao da je Ellie postala tako odvratan lik da mislim da je sada Joel upozna asistirao bi pri operaciji i kreiranju lijeka. Vecinu vremena sam grizao usnu dok ona prica, te je svaka nijansa iz njenog lika ili ponasanja izbrisana. Ako uz ovo dodamo njene zabiljeske iz dnevnika imao sam osjecaj da su u igru ubacili najgoru tik tok teen verziju lika kojeg znamo i ujedno mi retroaktivno pokvarili misljenje o prvoj igri.

Abby je, cini mi se, bila ljubavno cedo nekoga iz ND-a posto je daleko bolje realizovana, sa stvarnom motivacijom, dubljim odnosima sa drugim likovima, kao i sa nekim osobinama koje bi rekle da se radi o dobroj osobi (u suprotnosti sa Ellie).

Nacin na koji su odlucili da nastave prvu igru mi se ne svidja, kada budete igrali vjerujem da cete se slagati, posebno ako gledamo Ellie i Joel-a.
Ono sto mi je jos zasmetalo je nepotrebna duzina igre. Mnogo su razvodnili, te sam cesto imao osjecaj da neke stvari radim samo da bi radio, kao da nisi htijeli da imaju kratku igru, a na kraju zavrsili sa behemotom od 30 sati.

Sto se tice mog igranja, zavirio sam u svaki cosak, provjerio sam sve oko sebe, te sam vecinu vremena svega imao na pretek, tako da mi je igra bila poprilicno laka za preci. Klickeri vise nisu onolika opasnost kao u prvoj igri, te sa izuzetkom jedne Boss borbe gotovo da nisam ni ginuo. Ovo nije mana igre posto sam igrao na normalnoj tezini i vjerujem da je na visim tezinama iskustvo daleko napetije i nece biti osjecaja da dominirate nad svime oko sebe.

Oni sto je poruka igre, i sto su zakucali u mozak nimalo suptilno je da su najvece zvijeri ljudi i ljudska priroda, a zombiji/zarazeni su samo katalizator za najgore ljudske osobine koje igra istrazuje.

Sto se tice fame oko homoseksualnosti u igri smatram da je negativna paznja u potpunosti nezasluzena, sve je uradjeno sa ukusom i bez nekih vecih kontraverzi.

Za kraj bih rekao da je u pitanju dobra, mozda cak i odlicna igra sa nevidjenom kolicinom posvecene paznje i produkcijom koja je do sada nevidjena u svijetu igara. Kada kazu da je ovo mogao samo ND da izvede, to je stvarno tako. Niko nema ovoliku kolicinu talenta, budzeta, i perfekcionizma na raspolaganju kao ND.
Meni je i dalje prvi TLoU bolji u gotovo svakom pogledu, te isto tako mislim da usporedbe sa najvecim filmskim izvedbama ne drze vodu. Ne bih rekao ni da ima neke velike genijalnosti ili umjetnosti u igri, ali mi je jasno zasto neko moze ovo da kaze ako ovo govori u komparaciji sa drugim igrama.
Ja bih je ocjenio sa 9/10, sa velikom zamjerkom u kom pravcu su otisli nakon odlicnog prvog djela, ali eto, svakom svoje.

10 Likes

Odlican tekst, bilo je uzivanje procitati. Rekao bih da cu imati iste reakcije, kad dobijem priliku da odigram.

Ovo me u prvi mah nasmejalo, al potom rastuzilo – ellie je bila super lik u prvom delu, bas mi zao sto su joj ko sto kazes promenili karakter do tacke da skrguces zubima od njenog ponasanja.

Ovo ubada srz. Jos prvi trejler kad su pustili, odmah mi je mirisalo na ovaj klishe. Jedan od razloga sto mi je prvi deo bio toliko dobar jeste bas to sto su nekako uspeli da zaobidju te prezvakane zombi floskule, zakljucno s krajem koji me je odusevio svojom svezinom i suptilnoscu.

Aj ostaje da se vidi dal ta Abby snagom karaktera izvlaci stvar.

2 Likes

Pa ni Abby nece biti neko otkrice, ali u isporedbi sa Ellie je puno realiziraniji lik. Ellie je dobila veoma malo paznje u smislu razvijanja njenog karaktera, i vidi se da je puno vise paznje posveceno Abby.
Da ne postoji prva igra mislim da bi Ellie bila veoma neistrazen lik, sa veeeeeoma nejasnom motivacijom.

Opet, ovo je moje misljenje, siguran sam da je dosta drugih dozivjelo igru na potpuno drugaciji nacin, u zavisnosti kakvi su njihovi svetonazori.

1 Like

Meni je Ellie ok, mislim nisam primetio neke skokove uvezi njenog ponašanja i sl. Vidi se da se dosta povukla u sebe nakon svih godina što je i normalno i logično s obzirom šta je sve prošla, kako i gde je odrastala i šta je zadesilo. Plus sama činjenica da je mogla da posluži kao lek, a nije, je dovoljan teret osećaja krivice koju neko može da nosi ceo život gde god da se okrene i vidi kad neko gine od virusa i zaraženih. Tako da mi je njeno ponašanje na mestu, ništa ekstremno. Ne priča mnogo o svojim emocijama i osećanjima i traži svoj neki mir tako da su njeni potezi i razumljivi. Abby s druge strane jeste prizemna i nju je svašta snašlo tokom kampanje i mogu reći da je gotivan lik i to je to. A što se priče tiče, ja volim kad je malo isprepleteno i ok mi je što se sve izdešavalo kad se izdešavalo jer je to akcenat ovog dela i ne mogu nešto da stave na pola igre ili pred kraj ako je radnja igre pravda (trudim se da ne spoilujem), šta onda da rade pola igre, da trče po šumi i čiste inficirane… Ovako mi je sve bilo na mestu, ima flashback-ova, priča se lagano otkriva kako i zašto je do nečega došlo i držalo me je dovoljno da sam vapio da vidim šta će dalje da se desi u igri što stvarno ne pamtim kada sam zadnji put doživeo ni u seriji ili filmu, a kamoli u igri. :slight_smile: Toliko sam u zadnjih dve godine postao ravnodušan povodom svega što gledam ili igram skoro da me je napokon ovo malo razmrdalo.

2 Likes

30 sati i koji minut više, završih i ja ovu igru, malo sam zbrzao na kraju, odužila se previše.

Šta znam, igra jeste kvalitetna ali ima velike skokove u kvalitetu, s tim da je druga polovica mnogo kvalitetnija od prve. Prva polovica igre je previše usporena i razuđena, toliko da graniči sa dosadom, gotovo sam bio prekinuo da igram u jednom trenutku. Kad drugi lik uđe u radnju, sve se mijenja gotovo trenutno, pace se ubrzava, radnja postaje fokusiranija a mapa usmjerenija. Tek onda to sve zaliči na stari dobri kec.

Priča je solidna ali ništa što nije već viđeno. Nisam imao problema sa ličnim osobinama likova, govorim ovo jer vidim da se digla prašina oko toga. Čak sam pozitivno iznenađen koliko živ i ljudski je Ellin lik, sa svim svojim manama. Znam da je ovo smetalo @iKaran koji ju je nazvao cmizdravicom ali meni se svidjelo što nije prikazana kao superheroina nego kao tinejdžerka u punom smislu, puna sumnji i emocionalnih dilema, ne zna ni ona šta hoće.

Facijalna ekspresija je nevjerovatna, svaki put se iznenadim koliko dobro Naughty to odradi, pa iako sveukupno grafika nije da padneš na dupe, u ovom segmentu su daleko odmakli od svake konkurencije.

Gameplay je gotovo identičan kecu što je dobra stvar po meni, malo manje mi je smetala kamera nego u kecu, valjda sam se navikao. :joy: Skill tree je umjereno zahtjevan i balansiran, nisam nijednom osjetio da mi kvari užitak to što nemam neki skill pa sad moram da rovim i kopam rukama i nogama resurse da bih ga aktivirao. Na kraju igre sam imao dovoljno resursa da aktiviram sve skillove za koje sam mislio da su mi potrebni kao i da upgradujem one karakteristike oružja koje su mi trebale.

Da je ova igra izašla kao prva u serijalu sigurno bi pokupila daleko bolje kritike, ali teško je bilo ponoviti onakvo remek djelo. Najveće zamjerke su tzv filler misije u kojima se radnja i postupci likova dodatno pojašnjavaju, a u kojima u najboljem slučaju samo hodate okolo a u najgorem je to sinematik od deset minuta. Na žalost ima ih dosta i, iako shvatam potrebu da se ubace u igru, uveliko kvare flow koji u prvoj polovini igre ionako skoro da ne postoji.

Od mene 8,5, da nije ogromne sjenke prethodnika možda bi bila i koja decimala više. U svakom slučaju vrijedi odigrati.

5 Likes

Hm, meni je za sada dosta bolja nego 1. deo. Ceo svet je neuporedivo bogatiji, sa mnogo vise detalja stare civilizacije koji sami po sebi pricaju pricu bez naracije. Upravo u tome se ogleda genijalnost ND-a i kontrast u odnosu na vecinu drugih igara u kojima je svet igre samo kulisa za akciju.

Likovi su odlicni i deluju zivo, bez izuzetka. Taj momenat “ljudi su prave zveri” je mozda klise, ali nista vise od samih zombija i nekako ne moze da se izbegne. Zamislite zombi apokalipsu u kojoj glavnu ulogu imaju jehovini svedoci? Mozda od Double Fine Production-a. Apsolutno svi postapokalipticni filmovi imaju taj momenat, od pobesnelog Maksa do Vodenog Sveta. Kritikovati pricu Last of Us 2 je, nekako, totalno van konteksta medija, ciji prosek sa takvom lakocom prevazilazi i ostavlja u prasini, da je to kao kada babe i dede kritikuju socijalno uredjenje drzave Norveske.

Moja jedina zamerka je, i dalje, identicna kao u prvom delu, promena pravca ND tima koji je jedno savrsenstvo od igre zamenio mracnim uzasom sa zombijima koji su svima dosadili, uz primetno losiji kvalitet grafike koju je radio B tim.

Inace ne slazem se bas ni da je igra prelaka na normal nivou. Sasvim je dovoljno izazova, narocito deo sa psima, cesto se gine zbog najmanje greske, resursi su uvek “napeti” i teraju vas da birate stealth pristup koji mora da bude promisljen i strateski. Prava nocna mora za trigger happy igrace a ako se igra kako treba, uz mestimicne eskalacija i dasak haosa koje pustite da se odvijaju, balans tezine je gotovo savrsen. Igra je sama po sebi jako mucna i teska zbog tematike, da je jos i preteska, garantujem da 50% ne bi ni zavrsilo igru. Hvatam sebe kako bih rado “odmorio mozak” uz Fifu ili Overcooked, jednostavno, posle skoro 20 sati malo mi je vec preko glave jezivih pisama samoubica i brutalnih egzekucija. Prokleti internet trolovi nagovestili su mi vec nekakav ogroman twist na kraju, tako da me cak ni prica ne vuce toliko da nastavim.

Da li nekome odgovara senzibilitet Ellie, totalno je irelevantno. Ne svidja se ni meni Dzoelova brada, ali je uradjena sa mnogo paznje i detalja i vrlo je logicna u svetu bez brijaca i tople vode. Treba postovati viziju autora, koji su cak dobijali pretnje smrcu zbog karaktera Abby. Zasto sve na svetu mora da bude bas onako kako mi volimo?

A one misije koje nazivaju filerom, sa malom Ellie i Abby, pa to je dusa igre i lepak koji spaja dogadjaje u igri i zao mi je sto ih nema vise. Briljante su. Pogotovu sa Ellie. Najbolje sto gaming ima da ponudi, iako su prakticno interaktivni filmovi. Takav raspon emocija i lekciju o roditeljstvu koju necete da nadjete ni u jednom udzbeniku.

9 Likes

Bukvalno potpisujem sve. Doduše ja sam izbegao spoilere skoro tako da sam vapio za pričom da vidim šta će nadalje da se desi i kako će da se desi. Toliko sam istraživao okolo i naokolo da sam dosta vremena “izgubio” u tome i onda sam jedva čekao neki cutscene da vidim kako teče priča nadalje tako da nisam imao problem gde su mi cutscene uskraćivale gameplay možda ili tako nešto.

Konacno sam zavrsio ovo cudo od igre, igretine. Kompletirao sam je skorz sa platinom na vrhu :star_struck:

A sad neki utisci i zapazanja. U igru sam usao bez pogledanog i jednog spojlera i gledanja gameplay-a i trailer snimaka. Nisam hteo da sebi kvarim dozivljaj pa makar on bio los, ali srecom nije.

Sa tehnice strane igru sam igrao na obicnoj PS4-ci. I mogu reci da radi i izgleda prelepo. Ne znam kako izgleda na Pro-u, a tek na PS5ci. Ne mogu da se pozalim da je konzola bila bucna tokom igranja mada sam igrao sa slusalicama. Tek kada sam zavrsavao platinu igrao sam sa onom visual aid opcijom gde je sivo, plavo, crveno, zuto i prilikom saltanja iz tog moda u normalan moze da se vidi kako igra predivno izgleda sa milion razno raznih detalja.

Tako da sa graficke strane refleksije (i ako su verovatno pre baked), razni svetlosni efekti, kise, vode, detalja na objektima, npc-ijevima prosto izgledaju ocaravajuce. Svaka kapljica kise se vidi kako kvasi odredjeni deo. Svaki novi nivo me je ostavljao bez teksta. Sam Sijetl izgleda predivno i svaki objekat u daljini izgleda pa dobrog kvaliteta, sto me je prosto iznenadilo. Ovo je prva igra u kojoj suma izgleda kako suma treba da izgleda u igrama sa svakim sitnim detaljem na svom mestu, da prosto mozes da se izgubis. Prosto jedva cekam da vidim sta ce uraditi first party timovi na PS5-ci kad su ovo uspeli na ovom krompiru. Sa graficke strane im skidam kapu.

Posto sa igrao sa slusalicama prosto sam bio odusevljen da cujes skripu cipela po znegu, kapljice kise kako udaraju po rancu, po jakni itd itd. Neverovatno detaljan osecaj, kao da sam stvarno tamo. Sta ce tek PS5 da uradi sa onim 3D zvukom, prosto jedva cekam.

Sto se tice price, pa do kraja sam nekoliko puta promenio misljenje o svemu. Mozda su neke stvari bilo malo isforsirane ali kad se sve sabere mogu da kazem da sam zadovoljan. Od pocetka kako je krenulo bio sam na strani Eli, ali kako je prica odmicala prestao sam na stranu Abi da bi na kraju prosto skapirao da su i jedna i druga u pravu sto se tice stvari. Gej stvari me ne doticu i realno mi ne smetaju, nije ni prva, a vala ni poslednja igra koja ce to da primenjuje tako da prosto prelazim preko toga.

Sto se tice gameplay-a veoma sam zadovoljan. Time sto su bacili skok, penjanje su ubrzali igru u odnosu na keca koji mi je bio bas bas spor. Ovde ni u jednom momentu nisam imao taj osecaj cak bas mi je sve ovo bilo taman. Takodje dizajn nivo je odlican. Manje vise open deo Sijetla mi nije legao i ne ide mi uz sve ovo, ali ostali nivoi sa vise pristupa resavanju su mi top. Memories delovi su bas pogodjeni da se vidi igrac upozna sa prosloscu devojaka i cele price. Oruzije je taman dodavano kako treba jer u drugom prelasku NG+ sam se bas osecao overpowered.

Sto se tice mana, pa bilo je tu par bagova i crashova koji su se dogodili. Crash-ovi su bili bas u delovima gde nije nesto zahtevno, a bagovi u drugom prelasku kada sam trcao kroz nivoe. Nestajanje ubijenih neprijatelja je bas lose za igru u 2020. kao i neke providne stvari. Luk i strelu dobijes bas od Stalker-a, ma daj. Takodje kroz celu igru devojke su super uber mega jake i onda dodje cutscena gde ih ovi izubijaju i slicno. Nekako mi to ne ide kroz prelezak. Jedino pogodak iz luka povredjuje tako da se ima stvarni neki utisak povredjivanja, sve ostalo nema nikakav utisak osim sto smanjuje health bar. Ali ajde to su mahom manje vise sitnice koji su mi zasmetale tako da nije strasno.

Finalno veoma, veoma dobra igra. Koja me je bukvalno vukla da zavirim svuda, oko 200 collectibles sam imao na kraju, a ja za to nemam obicaj. I na kraju se tacno vidi da prvih 10ak chaptera sam masio stvari dok nisam provalio sta i kako i navikao se. Poslednjih 10 skoro da mi nista nije falilo. Tako da cim sam ja to radio u igri znaci da mi je bas lega.

4 Likes

Jucerasnji pakao je stvarno recima tesko opisati. Ono sto se retko navodi u opisima, igra je pravi pravcati hardcore horor, gori od Resident Evil-a, i tu negde sa Silent Hill-om. Mogu misliti kakvi su stresovi na visim nivoima tezine, kada ne mozete tako lako da eskivirate napade zombija kao Brus Li, rvete se pola sata i trpite 4-5 pogodaka ljudskih protivnika. Probao sam malo i u PSVR-u (big screen mode, naravno). Pre svega igra izgleda izuzetno realisticno, i pored nize rezolucije, nekako je bez HDR-a za koji VR nema podrsku, podjednako dobro i realisticno osvetljenje. Mislim da cu 3. chapter nastaviti sa VR kacigom, jer je cinematic feeling neverovatan.

Gameplay je toliko intenzivan, konstantan osecaj napetosti, svaki put kao da ste se provukli kroz iglene usi iz poslednjeg okrsaja, a u danasnje vreme kada hara smrtonosna pandemija i strahujemo od sloma krhkih konstrucija civilizacije, dobra prica dobija jos vise na tezini. Ovo je bukvalno savrsen trenutak da se odigra Last of Us 2.

Sve iz prvog dela ovde je podignuto na kvadrat: akcija je nadrealno dobra i utegnuta, “zirafa scene” gde upijate postapokalipsu u jednom mirnijem i narativnom, walking simulator tonu. Maestralan kraj current gen ere za Sony.

2 Likes

Ostaje ti još tsushima, onda je kraj :grinning:

Sto? To nije jedina igra koja ima permadeath, šta fali da postoji ta opcija?

Moze ali samo kao neka opcija u nekom hard core modu. Ovako ni slucajno. Da im jos ne padne na pamet da moras da kupis novu igricu opet ako pogines, ova se zakljuca :thinking:

1 Like

heh taj dokument nisam nasao… :smiley: