Starfield {MT}

Hm, 7-ice od Gamespota i IGN-a su zabrinjavajuce. Zasto, zaboga… (retoricko pitanje, odgledacu)

Nisam ocekivao ispod 9 bez obzira o kome je rijec.

Ok, imam trenuno oko 55 sati u igri, i iskreno, ne postoji igra kao Starfield. Trenutno sam možda negde na pola puta glavne misije, ali uvek uzmem nešto drugo da rešavam, otkrivam ili putujem. Trenutni level. 20 lol. Imam tek 6-7 skillova otvorenih, od 60 i kusur, koliko ih već ima.

Prosto mogu da radim neke stvari kako hoću, svojim tempom, ili da se posle vratim. Taman kad pomislite da se možda malo vrtite u krug, desi se obrt ili krene iznenadni kvest koji u početku deluje jednostavno, da bi se ispostavilo da je vrlo kompleksan.

A glavna priča je vrlo zarazna, iako očekujete da ide u određenom smeru, desi se WTF momenat. Meni već dva puta do sada, bukvalno sam spustio kontroler i procesuirao šta se desilo.

Sam gameplay je fluidan, zaista lepo zakucanih 30fps koje uopšte ne primetite, osim ako kamera ponekad zezne u close combatu iz trećeg lica. Za razliku od 30fps u Redfallu, ovde je sve podmazanije. Kada jednom skapirate šta vam je bitno za dobro kretanje, pozicioniranje, onda ste na konju.

Pilotiranje je zakon, zaista se mora malo potruditi da se izađe pobednik iz duela, mada ima i situacija gde se boritve protiv više letelica istovremeno. E tu dolazi do izražaja gde uložiti resurse broda.

Pa onda pravljenje broda, za koji mislite heh, pa sada ću odmah Voltrona da sastavim, naravno, može ali tek kada izbalansirate finansije, resurse i skill.

Posebna igra u okviru Stafielda je istraživanje planeta. Prvo pomislite da vam to uopšte ne treba, ali onda par puta nešto otkrijete slučajno, i ubrzo ste u scan modu 99% vremena.

Zatim su tu Research, Crafting, Weapon i Spacesuit Modding, Cooking, čitavi sistemi povezani da bi se dobio neki item ili neki deo opreme unapredio. Sve to isto može biti vezano za skill.

Ako to nije dosta, onda je tu i Outpost Building kako bi ste bili u koraku sa potrebnim resursima. :exploding_head:.

Znate šta je najbolje od svega ovoga? Ne morate nečim da se bavite ako vas ne zanima. Radite ono što vam je volja, dobićete neki XP.

Ne znam, meni je igra čista desetka.

17 Likes

ali zaista nije zabrinjavajuce. :grin:
Da je bilo ko drugi. Samo jos nisu https://www.pushsquare.com dali review key.

Ali odgledao sam review, razumem mane, razumem sta kazu gore pomenti.

1 Like

Snajka sa IGN-a ima izjavu “nisam igrala, ali mislim da je njesra” u tom nekom fazonu :joy:
Zaključala se, htedoh da okacim tweet :grin:

1 Like

Pa jel moguce da si sada pisao a nisi imao nesto spremljeno. :joy:
Cekam ovde 38 minuta da napises.

Mozda ti je bezveze, ali mislim da vredi kopirati tvoje utiske gore u prvi post.

1 Like

Šteta što ne može neki zajednički gaming tipa klan.

Starfield “smooth as butter” na PC, Series X i S.

4 Likes

jbg, imao sam posla :sob:.

Ovo je na brzinu sklepano što sam napisao, jedna misao preklapa drugu, igra je toliko velika da ne znam odakle da počnem.

Možda je najbolje krenuti u igru naslepo pa gde vas odvede. Realno, napočetku i nećete daleko, ali to je za vaše dobro jer vam igra daje mnogo toga odjednom da se svari, tako da je potrebno savladati osnove. A onda vremenom krene da se puni Mission i Activity tab.

Koliko vremena sam proveo isčitavajući klase i Backgrounds, toliko sam proveo i u Traits. Jednostavno, uzmite ono što vam se čini blisko onome kako želite da igrate, nema tu u stvari puno mudrovanja. Jer svaka klasa / trait ima svoje bonuse i svoje negativne strane.

Ono gde igra oduševljava su raznolikost misija. Recimo slučajno sam pričao sa jednim NPC koji mi je dao zadatak, ja ga obavio i kroz dalji razgovor NPC mi sredi peko svojih kanala da mi ukloni negativni trait :exploding_head:. Potpuno neočekivano, a ne bi se desilo da nisam tumarao tu nekim hodnicima.

2 Likes

Meni lično odgovara što je SP only. Dosta mi je više bilo kakvog tipa MP igranja, poslednji Diablo je dokaz zašto je to smeće.

4 Likes

Rekoh gore, i jedini (povremeni) momenti su u combat modu kada je kamera nezgrapno postavljena ili štuca. Zato first - person mode za pucnjavu je moja preporuka. Ljudi navikli na šutere će ovde verovatno imati najviše primedbi (u početku) mada dosta toga zavisi od kiseonika, healtha, opreme koju nosite, jetpack. Kako vremenom imate veći damage i mobilnost, gunplay je strava. 60 bi bilo poželjno, ali zaista nisam ni u jednom trenutku uzeo za minus što je zakucanih 30fps. Mislim, igraćete je i sami, pa mi recite da li sam lud :crazy_face:.

Takođe, igra je prelepa. Zaista, na svakom koraku se divim nivou detalja i raznolikosti. Kako unutrašnjost tako i spoljašnost. Glupav info, ali toliko različitih vrata, mehanizama na njima, formata i funkcionalnosti je sumanut. Nemate osećaj “ovde sam već bio”. Glavne destinacije su poseban doživljaj. Vidi se uložen trud u stvaranje tih gradova. Olako se možete izgubiti u njima dok sve vidite (a i ne morate, kako god). Tu se uglavnom prebacim u 3rd person i blejim. Gradovi imaju svoj vajb, politiku, frakcije, često i podzemlje i mnogo su kompleksniji od prvog utiska. Recimo kretanje na Neonu podseća na Night City u CP2077, ali daleko bolje performanse (čak i posle CP next gen updatea). Doduše Neon je veličine jednog distrikta iz Night Citija, ali samo kretanje kroz njega je fluidno, dok je broj NPC na ulici slične ili veće gustine.

Planete su priča za sebe. Bukvalno možete sleteti bilo gde i tumarati naokolo a igra vam uvek ponudi neki point of interest da se istraži ili vidi. Na vama je da li ćete ili ne. Svako sletanje bude obeleženo. Ja sam sleteo na neku random planetu i naleteo na nekog famera koji mi je dao super uzbudvljivi kvest od sat i po gde su svi NPC koji su učestvovali imali svoj pun voice over. Vratimo se na grafiku i planete. Dakle neke su življe, druge mrtve ali bogate resursima. Ali svaka izgleda odlično. Jednom sam primetio da se tekstura neke trave “prelila” preko litice gde joj nije mesto, i ponekad tekstura prašine na objektima izgleda nalepljeno.

Kad smo kod bagova, igra mi je za ovih 55h jednom crashovala, usred borbe sa dva monstruma. Drugi bug je bio kada sam ušao u prostoriju i svi u njoj su bili bez glave. Nakon ponovog učitavanja sve ok. Recimo na svakih 20-30 dijaloga sa karakterima desi se da se NPC “zaglavi” između mene i lika sa kojim pričam. Valjda ga putanja nanese šta li lol. Elem, ono Bugthesda ne važi za ovu igru. Kontam da će ljudi naći još kojekakve stvari, ali ovo je vrlo podmazana igra na tom frontu što se tiče mog iskustva.

2 Likes

image

lol

3 Likes

Ne spamuj :joy:

Pusti čoveka, vidiš da je zabrinut

Ocjena 5/5

Au, sve ovo sto je @robotnjik ispisao me bas raduje. To mi reci, starfield pravo u venu.

@robotnjik kakav je gameplay, odnosno gunplay ? Da li je korak unapred u odnosu na prethodne bethesda naslove ili ?
Mrzeo sam fallout gunplay. To me najvise brine, sve ostalo deluje kao bombona.

I da pohvalim UI, ja bas imam problem kad je UI los, ali ovde je perfekcija.

Sigurno jeste u odnosu na ostale Bethesda igre, ali kao što rekoh za ljude koji dosta igraju shootere, neće se iz prve osetiti kao kod kuće (pre svega zbog 30fps). Takođe zavisi i od oružja sa kojim igraš, neka zanose više, neka trzaju, druga opet nemaju dobar nišan. Recimo sa sačmarom sve klizi i meni ima najbolji fps osećaj. Ima tu još par oružja koji su mi favoriti sa određenim optikama i modovima za određene situacije.

Skillovi za Combat imaju nekoliko specijalizacija i bonusa i ako uložiš u to, takođe popravlja ugođaj. Kako čujem, gunplay je najbolji na PCu.

Ja pokušavam da ga izvadim iz vene lol. Uglavnom, gurajte glavni quest i questove svoje posade pa ćete videti ostale aspekte igre. Bukvalno ne može sve odjednom da se uradi a imao sam taj poriv par puta da hoću SVE pa vas ophrva veličina. Ovo nije igra da se sedne i pređe, mislim postoji “golden path” ali nekako i to ide lakše ako se XP skuplja radeći druge aktivnosti. Ako postoji neko ko ni obrvu neće podići na side missions i aktivnosti, pa ono, svaka čast na fokusu.

1 Like

Malo sam švrljao twitterom odnosno X-om.
Console Wars u punom jeku, klasika…
Ali ovo mi smiješno:

Ne valja grafika… Drugar trolčina najveća :grin: