Sta uraditi sa 10.000 $?

Jedan poznanik iz SAD-a zeli da investira u nasoj zemlji, kakav biznis bi mogao kod nas…? Pa me interesuje sta bi ste mu vi savetovali. Inace, moj odgovor je “ni slucajno u Srbiji…” ali aj kome pricati.

Ako vec zeli ovde da ulaze i nema druge opcije u obzir dolazi samo prodaja hrane ili pica u bilo kom obliku. Nas narod je takav, dao bi poslednji dinar samo da jede i da pije a ostalo ne mora. To je najbolja opcija ako vec mora ovde da ulozi :slight_smile:

Ništa, jer sve u Srbiji propada. A i 10000$ nije neki preveliki kapital za ulaganje. Ali ako baš ozbiljno hoće da uloži, onda bi možda bilo najbolje u neki pogrebni biznis. Pogotovu da povoljnije dovozi ove gastarbajtere, jer su ovi koje poznajem pukli 1000 evra na prevoz od Švice do nas.

To su legendarne reči, koje su nažalost istinite.

10k $ ili € je ništa.

Posto je to svastikin prijatelj, ona je predlozila da ulozi u proizvodnju magareceg sira, mleka…a sem placa na Crnom vrhu nista od potrebne infrastrukture nema, tako da je potrebno malo vise novca nego sto ovaj nudi.

Ovaj posao ne moze bas svako da radi, treba biti i rodjen za to :slight_smile:

Treba MNOOOOGO više. Infrastruktura se lako da izgraditi, deo po deo, veći problem su magarci. Treba ih naći, a da su zdravi, i da ima potencijala za dalje razmnožavanje, ali samo na taj način da se kvalitet roda povećava. To je prevelik posao, i može se donekle isplatiti, ali tek nakon nekog vremena, nakon 3-4 godine od početka ustaljene proizvodnje, i to tek nakon što se nađe tržište gde bi se to prodavalo, što nije nimalo lako, jer magareće mleko ima jako visoku cenu, ali malo tržište, osim ako ne nađe nekog u inostranstvu kome bi to prodavao. Ovako u Srbiji da to prodaje, od toga nema ništa.

Zatim za to trebaju i radnici koje će praviti te sireve, koji će održavati štale, magarce, koji će se starati o svemu oko njih, pa treba naći veterinara koji se razume i u magarce, a ne samo u svinje i krave, koji kvalitetno radi, skladištenje u vidu frižidera i zamrzivača, ambalaže, itd. Velik je to posao, koji se isplati ako se ima neka veza, kao i u svemu.

Ma kakvi, čim ti zafale pare i ponestane opcija, misliš da nećeš biti rođen za taj posao? :slight_smile:

Sve na kladzu :smiley:

Organska hrana…

Isto to sam joj pricao, al ko da pricam zidu. Inace magarci nisu skupi, onaj iz Srema ih prodaje za 150 evra ali za ostalo si objasnio.

Moji su se slično zanosili, prvo je bilo da se otvori kafana, pa ćevabdžinica, pa onda farma konja, magaraca, svinja, ovaca i na kraju se uložilo u nekretnine. Mogao bi taj tu da uloži, da kupi neki manji stan, pa da ga izdaje, nije neka preterana zarada, ali je to opet jedna od sigurnijih investicija u Srbiji, pogotovu BG ili NS, zbog mučenika studenata.

hahaha…bas sam hteo to da napisem :smiley:

Sve na kladusu i ako prođe prođe ima 20 - 30K… e to onda vec lepse zvuci:D

10.000e je zaista mali kapital da bi se moglo bilo sta ozbiljnije uraditi. Ali ako vec ima plac, zemlju i spreman je da radi, mogao bi da zasadi lesnike na primer, ali od toga pare moze videti tek za par godina. Ako zeli nesto brze, mogao bi i pecurke da gaji. To je otpilike to sto mi pada na pamet a da se moze uraditi sa tolikim budzetom. Eventualno neku malu farmu koka, ako ima nekakvu infrastrukturu na tom placu.
Sto se organske poljoprivrede tice, bio sam pre 7,8 godina radio na projektu ruralnog razvoja koji je sprovodila jedna Svedska organizacija na podrucju Vojvodine tacnije Banata. Ideja je bila da se 30 domacinstava organizuje kroz zadruge u cetiri sela osposobi za organsku proizvodnju hrane. Da ne duzim pricu, projekat je propao, jer ljudi jednostavno nisu na nasem trzistu mogli da dobiju cenu kako bi im se isplatilo svo cimanje koje organska proizvodnja podrazumeva. Tako da ukoliko nemate obezbedjenog ino kupca spremnog da plati trzisnu cenu za organski proizvod, a koji pak trazi kontinuitet u isporuci, sto solo proizvodjac sa tim kapitalom nema sanse da obezbedi, u ovakve podvige se ne vredi upustati. Da ne pricam koje je cimanje dobiti sertifikate i sve ostalo.

O 100 000$ on treba da razmislja i onda da napravi posao, 8000€ je to kada prevedes jedino sto moze je da otvori prodavnici.
Forum je postao ekonomist :slight_smile:

A cime se bavi prijatelj? Sta voli da radi, jel ima nesto u sta se razume, ili samo hoce da uveca kapital? Ko bi mu ovde vodio posao? Da li moze to nekako da poveze sa svojim boravkom tamo?

Moze da otvori i razne agencije npr za posredovanje u nalazenju posla u USA, i sl, za to nisu prevelika ulaganja ali su potrebni kontakti. Malo za iznajmljivanje prostora, podmazivanje posrednika i reklamu…

On ne treba da razmislja kao preduzetnik u srbiji jer nije isto. On ne moze iz USA da doleti prosto i pocne da sadi lesnike.

Dakle nije tacno da ovde samo traze hranu i pice. Bas je fora izbeci konkurenciju. Puno se otvara ali i zatvara.

Nadasve sa tako malim ulaganjima mora da radi ono sto voli i u sta se razume, cije trziste moze da prati…

Ovde je jako jeftina radna snaga ali i mala kupovna moc i losa zakonska regulativa sto moze i da mu ide na korist i stetu.

Takodje nije losa ideja da pokrene neki posao online. Neku prodaju.

  1. Nije normalan – Srbija je crna rupa u kojoj sve propada, obezglavljena zver koja se jos krece samo po inerciji. Vladajuce strukture uglavnom sluze da cede novac koliko god mogu. Pojedinci i partije su nebitni, samo se smenjuju. A ako se pojavi neko nadahnut da stvarno promeni stanje stvari, tog ce verovatno opet smaknuti, bilo politicki bilo bukvalno. Ja sam i dalje za to da uvezemo neke severnoevropske politicare, a izvezemo ove nase africi za male pare. Bilo bi to najbolje ulaganje koje je ova zemlja uradila u poslednjih 25 godina.

  2. Nije ozbiljan – 10k dolara?! To su smesno male pare, sta je mislio da moze da postigne? Milionitu pekaru da otvori koja ce da se vuce nekoliko godina i tiho umre? Ovde postoji raskorak izmedju cena koje prodavnice moraju da postave da bi prezivele i kupovne moci stanovnistva. Na kraju imamo rezultat da se skoro svi biznisi zatvaraju jer ne mogu da opstanu, a narod sve i kad bi hteo da proba nesto novo, ne moze. Nisam ekonomista pa ne znam zasto je doslo do ovakve situacije, niti kako se iz nje izlazi.

  3. Mislim da je proslo vreme kad si mogao da krenes od malog i postignes puno, prosao je taj voz. Licno bih u Srbiju ‘ulagao’ samo kad bih imao gomilu para, dovoljnu da me primete politicari/tajkuni, konjske zivce i spremnost na to da mi savest ne bude cista. Ako ispunjavas ove uslove, postici ces nesto, odnosno, imas mogucnost da udjes u taj 1% koji cedi ostatak zemlje sad vec decenijama. Ali skupa je ulaznica.

TL,DR - Koji je njegov rezon? Sigurno nije bas toliko nesvestan situacije, otkud mu zelja da baca pare?

Mozda misli da upravo zbog ovakve situacije moze da ulozi male pare i da zapocne nesto sa jeftinom radnom snagom i relativno malim ulaganjem, da postanemo nova Indija/Tajvan/Kina.

Dodao sam gore i trecu tacku, koja upravo dodiruje ovu temu. Ponavljam, u sustini sam laik koji nista o ekonomiji ne zna, ali meni deluje da necemo u skorije vreme postati balkanski ekvivalent azijskih tigrova.

Jednostavno momak ima toliko kesa i raspitivao se da li postoji ikakva mogucnosta za bilo kakvim ulaganjem. U pitanju je Amerikanac, zasto Srbija? Verovatno ga je zaintrigirala cinjenica u vezi piraterije oko igara i filmova hehehhehe. Delili bi profit 50:50. S obzirom na situaciju najbolje je odigrati kladzu jer imas 33,3% sanse za dobitak :smiley:

edit:

Forum je postao ekonomist

Nisam kriv sto forum ima oko 80% intelektualaca :stuck_out_tongue: Gde je svako od nas prosao kroz neka sita i reseta :slight_smile:

:smiley: