Sta gledati kod kupovine monitora?

Pozdrav,
Planiram vec neko vrijeme da kupim novi monitor. Trenutno koji koristim je samsung cf398, koji sam kupio prije oko 2god, i platio oko 400e(cini mi se). Pisao sam vec par puta jos kad sam ga uzeo kako je kvalitet slike ocajan, i kako igre i ako izbacuju 60+fps na monitoru sjeckaju kao da su ispod 30fps.Medjutim juce brat i ja gledamo nesto na njegovom macbooku(neke slike) duze vrijeme i na brzinu upalim pc da nesto prebacim, kad ista ta slika na pc djeluje kao da je slikana krompirom.Dakle kad sam ga kupovao nisam tacno znao na sta da obratim paznju(tad mi je 27" zakrivljen bilo ono vau).Budzet mi je od 350-450 eura, samo novi monitori dolaze u obzir.Malo sam cavrljao po kp i nasao neke od ovih modela:
Samsung LU28H750UQUXEN
LG 27GK750F-B
Samsung C27FG70FQU
Velicinu bih oko 27"
Da ne tupim o rezoluciji i slicnom jer se izgleda ja stvarno slabo razumijem.Tako da ako neko moze da preporuci neki model i sta tacno da gledam pri kupovini monitora,npr za istu cijenu ima neki od 4k,60hz dok je drugi full hd a 240hz refresh rate, medjutim izgleda nije to najbitnije pri kupovini.