Smarthome project

Nesto sam se zaludeo u poslednje vreme sa automatizacijom, sporo ulazim u tematiku, pa evo sta sam za par dana naucio i prikupio. Ovde cu nadalje kaciti postove vezane za moj licni smarthome “projekat”.

image

Sta je smarthome: Otprilike sve ono sto i ocekujete. Pali-gasi svetla, zidni touch paneli za centralno upravljanje raznih podsistema (grejanje i hladjenje, muzika, svetla, kamere, brave…), voice AI asistenti… Iako koncept postoji vec sigurno 20-tak godina, interesovanja sire publike skoro da nema. Problem je i cena, pa sigurno prosecan stanovnik-mucenik sa ovih prostora radije ulaze pare u novi parket ili krecenje stana nego u nekakve gedzete. Ali danas i ne treba bas previse novca, svi imamo vec smart telefone sa kojima mozemo da radimo svasta, pa tako samo za par stotina evra mozete da napravite respektabilan smarthome sistem.

Sta ce mi to? Utilizacija zavisi od pojedinacnih use-caseova i razlicitih prakticnih potreba, ali moze se sigurno sasvim lepo ziveti i bez toga. Nije ideja da se covek pretvori u lenjog wall-e gradjanina koji ne ustaje iz svoje lebdece kapsule i prevrne se kada pokusa da interaktuje u realnom svetu. Ideja je da male, svakodnevne stvari u zivotu, rutinske operacije, postanu kul i zabavne.

Standardi: Za pocetak, postoje dva glavna standarda za smarthome, Wi Fi i Zigbee. Slicna je stvar, sa osnovnom razlikom u tome da Zigbee trosi mnogo manje struje sto je bitno za senzore i uredjaje koji autonomno rade na baterije i nisu prikljuceni na strujnu mrezu, i radi na mash principu a ne kao “zvezda” da uredjaji hvataju samo centralni ruter. Ova dva standarda nisu interchangable i ne komuniciranju direktno. Wi Fi rutere svi imamo, za Zigbee je potrebno da se kupi i dodatni ruter. Napomena i da neki uredjaju koriste stariji 2.4 Ghz wi fi, tako da je dobra ideja da razdvojite 5 i 2.4 Ghz SSID-jeve, sto omogucavaju noviji ruteri kod kablovskih provajdera.

PC - Softver za upravljanje RGB svetlima racunara nije bas tako strejtvorvard kao sto mislite. U teoriji mozete na klik da sinhronizujete svetla sa prikazom na ekranu, na primer, na klik misa menjate razne boje. Za ovo vam je potreban, za pocetak, ARGB (adresabilni RGB) LED koji omogucava i razne “running” efekte a ne samo staticni prikaz. Posto su svi manje vise moderni RGB-ovi adresabilni, na modernim kulerima, grafickim kartama i periferijama, ostaje jos samo da se pozabavite njihovim uklapanjem i upravljanjem. Sinhronizacija je za pocetnika pravi pakao, jer zahteva mnostvo proizvodjackog softvera za razlicite delove sistema. Ukoliko ne zelite da budete zakljucani na jedan ekosistem naravno. Sve velike gaming kompanije nude sopstveni portfolio RGB uredjaja, od kojih je mozda najzastupljeniji Razer, ali ne zaostaju ni Logitech, Steelseries… RGB mozda nije vise poslednji hype kao u prethodnoj deceniji, ali je i dalje dosta aktuelan jer se paleta proizvoda siri. Ovde je osnovni problem “glavnog upravljaca” jer, ako imate gomilu drajvera, periferija, razlicith RGB sistema unutar kucista… mora da se zna ko tu drzi prst na prekidacu. Zato su softverska resenja evoluirala tako da prepoznaju raznorazne integracije, ali jedan softver za sada mi radi posao bolje od drugih - Signal RGB. Za napredne stvari zahteva pretplatu, ali je i u basic varijanti sasvim dovoljan.

Smarthome svetla: izdvojio bih ovde 2 osnovne vrste, standardna svetla sa sijalicama i RGB trake. Ako krenete da istrazujete, verovatno cete se prvo uhvatiti za glavu od cena… Najpoznatiji je mozda Philips Hue program, koji prodaje sijalice u paru za 100e. Medjutim, sve to ne mora ni izbliza da kosta toliko puno, jer u standardna recimo e27 sijalica grla mozete da ukljucite “jeftinu” (ali i dalje 10x skuplju od obicne) smart sijalicu. Philips je shvatio da sa tim cenama nikada nece uspeti da se probije na trzistu pa je izbacio jeftiniji Wiz program, koji radi na Wi Fi.

Voice asistem: u sustini zvucnik sa mikrofonom koji prepoznaje glasovne komande, vas licni HAL 9000, ja koristim Amazon Echo najnovije generacije, koji nij eskup, samo 45-50e u osnovnoj verziji, skuplja verzija poseduje i displej sa satom koji moze da prikazuje razlicite informacije. Zelecete bar nekoliko ovih asistenata od iste vrste, koji su rasporedjeni u razlicitim delovima stana ili kuce kako bi pokrili komandama sve, da ne bi morali da se derete iz drugog kraja stana. Neki od problema sa kojima sam se susreo sa Amazonom, ali o tome vise u posebnom postu, jesu lokalna ogranicenja… Servis je jako amerikanizovan i mnoge funkcije nisu dostupne. Ipak pruza mnogo 3rd party integracija i teoretsku mogucnost da “lako” customizujete sa json skriptama sta god hocete.

U nastavku planiram da se pozabavim malo vise sa uticnicama, kamerama, dodatnim svetlima i scenama - kompleksnijim setovima operacija tako da odgovaraju nekim komandama (npr - kazete “movie time”, sistem dimuje ili gasi svetla, pusta filmsku muziku i pali TV).

2 Likes

U nastavku je tutorijal koji objasnjava kako da podesite Alexu za glasovno upravljanje Xboxom. Interesovanje za ovaj mali projekat ne moze biti vece, pa cu pokusati u nastavku da odgovorim i na sva vasa pitanja, nedoumice i znatizelju. :robot:

Sta ce mi ovo u zivotu!? Odlicna je fora, jer mozete da ukljucite Xbox bez koriscenja kontrolera i startujete vasu gejming sesiju na potpuno nepotrebno kul nacin. Kazete Aleksi da upali Xbox, HDMI CEC automatski pali i TV, kazete Aleksi da ukljuci igru na Xboxu (Alexa, Launch Star Wars Jedi Survivor on Xbox), moze da radi vise radnji kao npr sacuva screenshot (Alexa, tell Xbox to take screenshot), startuje party itd. Mozete cak i da podesite povezane radnje kao sto je paljenje RGB lampe u zelenoj boji dok se ukljucuje Xbox, nekom custom komandom “Alexa, Xbox time…:achievment:

Ako BAS hocete da ludujete, mozda bi mogli da promenite naziv glasovnog asistenta u Phil, i da podesite voice font Phila Spencera da odgovara na vase komande. Ok, voice font jos ne znam kako bih implementirao, ali sve ostalo - Bil Gejts bi sigurno bio ponosan na vas u svom 100 miliona dolara smart home mansionu.

Jedina opcija koju nisam uspeo da podesim je da se ukljuci Xbox kontroler zajedno sa Xboxom, ali mozda je i bolje - ovako mozete da birate koji cete da koristite, jer kao i svaki Xbox fan sigurno imate bar 5-6 lepih sarenih Xbox kontrolera.

Ovim se zabavljati je uža tema nego VR. :grin:

Ali svakako zanimljivo i kontam da u zavisnosti od ulaganja novca i vremena mogu se postići impresivni rezultati i zaista olakšati neki repetativni dosadni taskovi koje dnevno obavljamo. Ja imam npr, govee led strip na dva mesta i moram stalno ručno ili preko aplikacija da palim gasim, i iskreno smara, ali radim redovno. Glasovno ili nekim full automatizmom bi bilo san.

E sad, sa ovakvim uredjajima mi se uvek pali neki alarm, iz ugla profesionalne deformacije, koliko su sigurni, koliko su obezbedjeni, u kom pravcu komuniciraju, itd. Verujem da je u medjuvremenu sektor napredovao, ali pre dobrih par godina u ranim fazama IoT uredjaja sve živo je tražilo komunikaciju “prema napolje”, ka nekom cloudu, serveru koji je ko zna gde, preko ko zna kojih portova itd. Moj robot usisivač traži neki kineski account zaboga i vidi se pri snifovanju traffica da konstantno komunicira negde “napolje”. :grin:

Ono što hoću reći, iz mog ličnog ugla, ja vidim sebe rado da se upustim u neku automatizaciju doma, ako je kompletna komunikacija i traffic local.

Verujem da ima takvih rešenja. :slightly_smiling_face:

Kada sklopiš nešto, radu ću pogledati rezultate.

1 Like

Security i Privacy me ne brinu jer sam odustao od iluzije privatnosti. Evo vam sve, pristajem na sve, kada bih samo jednim klikom mogao da se ratosiljam beskonacnih kukija i uslova koriscenja. Ocekivanje je da veliki brendovi kao sto su Philips, Govee i Amazon nece imati neke bas ogromne security rupe. Drzi AI asistenta dalje od prozora, to je jedini savet.

Devojka se malo bunila jer nije zelela da je Aleksa prisluskuje non stop. Sta da joj radim, nema pomoci. Pomirili smo se odavno sto android loguje kompletnu istoriju koriscenja i kretanje cak i kada je telefon iskljucen, amazon zeli da prati sve, dajes im na tacni svoje dnevne rutine da bi tebi bilo lakse. To je cena udobnosti. Svet je povezaniji, transparentniji, i koliko god to cudno zvucalo - mozda u krajnjoj liniji i bezbedniji.

Govee stripove jako lako mozes da kontrolises sa echom, bukvalno najjeftinijem od 35e mozes da automatizujes to glasovnim komandama. Nabavicu ih i ja, nadam se uskoro.

1 Like

“Mogao bih da se naviknem na ovaj shit” rece on ispijajuci srk kola kole zero iz Flash solje koju je uzeo u bioskopu Delta Sitija.

image

Amazon je uzasan produkt trulog kapitalistickog sistema u Americi, sto ne bi samo po sebi bio problem, da nije lokalizovan na tu istu prokletu Ameriku. Pre nego sto uopste pocnete da razmisljate o Aleksi, morate da se pomirite sa tim da cete morati da se dovijate, vpn-ujete, hakujete, lazirate adrese, sve one lepe stvari koje ste navikli kao verni korisnik Xboxa u Argentini.

Prvo sto sam hteo da uradim je da linkujem svoj Deezer Account. U Srbistanu Amazon velikodusno nudi svoj Amazon Music Unlimited koji ce vas zajedno sa Prime TV-om i potpuno beskorisnim benefitima dostave koji vaze samo u Americi, kostati simbolicnih 15$ mesecno, ali i Spotify, koji ja nemam jer jelte koristim Deezer vec koju deceniju. Jedini nacin da pristupite Deezeru je preko US soil-a ili lazne adrese crkve Jehovinih svedoka u Americi. Ovaj tutorijal duhovito objasnjava kako se to radi.

E kada sam na kraju nekako linkovao svoj account, hteo sam da uradim sledece: napravim scenu tako da voice komandom Movie Time automatski iskljuci sva svetla i pusti neku poznatu muzicku numeru. Ja sam to malo drugacije i bolje zamislio, ali je Amazonov scene interfejs ogranicen sa opcijama. Hteo sam da fejd-autujem svetla i muziku, da pusta random muzicku numeru sa moje playliste, ali ne mere. Samo jedna pesma, za koju srecom moze da se podesi tajmer da ogranici njeno trajanje i to morate da ubodete tacan naziv numere na Deezeru, da vam ne bi pustio nesto levo umesto toga (preferira rok verzije, iz nekog razloga).

Rezultat je da… RADI. Gasi moj moonlamp koju sam trenutno jedinu povezao sa Aleksom i pusta muziku iz Back to the Future.

image

Jos samo fali da automatski pali TV, ali je muka podesiti na LG TV-u Alexu jer je opet regionalno ogranicen samo na USA, ali nema veze - ionako vecinu Movie Time-a provodim sa VR kacigom.

I tako blize sam jos 1% Smarthome projektu koji ce da se zavrsi ne zna se kada, ni gde, ni sa kojom kolicinom para utucanih u te gluposti. :blush:

Mozete da koristite jednostavne vbscript i powershell skripte za pokretanje razlicitih aplikacija na racunaru. Odlican tutorijal za TriggerCMD instalaciju, koji otvara citav univerzum mogucnosti za automatizaciju preko racunara.

Moram priznati da trenutno ne vidim neki usecase zasto bih ovo koristio, ali mi je bas drago sto sam nabasao na to. Free verzija ima ogranicenje od 1 komande u minuti, crnjak je sto cesto i ne prepoznaje komande i trigger word TriggerCMD je jako rogobatna za izgovor pa ne znas da li samo nije prepoznao komandu ili si udario limit; podigli su subscription sa 12$ na 20$ godisnje - sto je realno nista ako ce vam gomilu stvari automatizovati, ali je previse ako retko koristite. Igracu se malo u narednom periodu sa ovim i videti sta moze.

Premestio sam Alexu na IKEA panel iza monitora, da se ne bih dovikivao preko pola sobe. Pustila je na sopstvenu preporuku cim sam je postavio kantri radio, kao da je znala da volim kantri.

image

Ako se ovako nastavi, mogu lako da zamislim kako se pretvaram u ovog lika:

Najjace je sto vas samo 50e deli (ili 70 ako vam treba i fantastican LED displej sa satom - preporucujem tu varinatu) od ove fantazije. Pocinjem stvarno da gotivim tu malu kuglu. Jedna od najkul stvari koje sam u poslednje vreme kupio.

Kad vam zivot da limune (limunove?), napravite limunadu, nasi stari su imali obicaj da govore, iako limun nije nikada rastao u srbiji, kao i ni jedno drugo citrusno voce, pa je poreklo ove izreke krajnje nejasno.

image

Bez breaking the bank-e odlucio sam da kupim najjeftinija Govee svetla. Nasao sam jednu za 999 dinara, i jednu za 1300 na KP. Pojma nisam imao sta mogu, kakve su konekcije i integracije, kakav je Govee ekosistem… bas nista.

Nasao sam se sa nekim ljudima u Mirjevu, cekajuci pljeskavicu da se ispece, koji su mi dali LED trake uredno umotane u kesi. Polovno, okej. Necu crci za 2000 dinara, ionako ode na neke gluposti svaki dan.

E ova skuplja traka inace ide sa kamerom koja gadja coskove TV ekrana i sinhronizuje sadrzaj - samo sto ja kameru nisam dobio, tako da sam se unapred pomirio da sinhronizacije sa slikom biti nece. Da nesreca bude jos gora, hladan tus je usledio kada sam pokusao uparivanje sa Govee aplikacijom - uredjaj je bindovan na nekom drugom nalogu i ne moze da se upari sa mojim, tako da sam zaglavio sa seljackim panelom za menjanje 5-6 boja. Pisao sam Goviju, bilo stvarno kul support raskaci LED sa starog naloga, tehnicki znam da mogu, jer su drugima tako resavali, ali traze racun iz prodavnice. Da ih uputim na Elvisa, zenu mu sa kojom sam pricao, i sina koji je sisao da mi donese trake ispred zgrade, mislim da nece imati bas razumevanja.

Ove manje led trakice sam montirao iza IKEA perforirane ploce i kul je efekat, pogotovu uvece. One se srecom mogu upariti sa aplikacijom, ali su basic model i nisu kompatibilne sa Aleksom. Veliku traku sam na jedvite jade fiksirao za TV regal pozadi, uz pomoc neke custom lepljive trake iz “uradi sam” koju sam celu potrosio, jer je lepak sa polovne trake bio suvise slab.

Osim sto mogu da menjam boje preko aplikacije za ove jeftinije LED, mogu da se pozdravim sa automatizacijom, sto mi je kudikamo i najzanimljiviji aspekt, vec imam samo pozadinsko osvetljenje za male pare. Sigurno cu ih zameniti za nesto bolje u nekom trenutku, neka ih za sada, sa’ce Nova Godina.

Ali, najvaznije - broj LED svetala pocinje da se umnozava, nema stajanja. Sada sam vec na nekih 2% realizacije projekta.

Sta bi bilo MEGA kul, ali ne znam kako jos da izvedem. Kad se upali PS5, da svetli plavi backlight a zeleno kad se upali Xbox. Crveno za Nintendo Switch? Ok, to je mozda too much lol

Medjutim, sad imam nesto drugo u planu sa konzolama, ali o tome u sledecem postu.

1 Like

Govee T1 DreamView radi, hah, customer service mi je ipak raskacio sa starog naloga. U nedelju popodne. Kakvi carevi. Ima da im kupim sad sve od svetala, samo zbog tog malog ustupka. Aplikacija je bas perverzija, koliko ima opcija i efekata da se napravi dozivljaj.