Skydance's BEHEMOTH - Recenzija

Oduvek se pitam, koliko je igrača sa ovih prostora stvarno odigralo Shadow of the Colossus. Znate onu PS2 ekskluzivu, koja je kasnije izašla i na PS3 a potom i na PS4, u kojoj istražujete ogroman svet, rešavate zagonetke a glavni zadatak je da oborite ogromne Kolosuse, džinove koji nastanjaju ovaj prelep svet. To je bila divna igra u svakom pogledu, i budila je neverovatnu želju da se nađemo u tako pustom, ali opasnom svetu, gde možemo da se penjemo na te džinove, činimo sve kako bi ih uništili i napravili svet bezbednijim mestom. Baš u trenucima kada VR industrija cveta, ova godina je jedna od ubedljivo najjačih, Skydance Interactive, ogranak Skydance kompanije koja stoji iza filmova kao što su Top Gun Maverick, Terminator, Nemoguća misija, nas je obradovao njihovom novom VR igrom, Skydance’ BEHEMOTH.

Njihova prva i poslednja igra za VR uređaje The Walking Dead Saints and Sinners važi i dan danas za jednu od najlepših i najkompletnijih VR izdanja, tako da nisam ni sumnjao da će isti efekat i Behemoth imati na igrače. Sumnjao sam u jednu stvar, da ćemo je dobiti po završetku naše prve sezone kako bi uspeli da usvrstimo ovaj naslov u našu emisiju, ali i to se desilo.

Behemoth se dešava u Forsaken Lands, svetu koji je uništen prokletstvom i kugom. Nekada davno, divovi pod nazivom Behemoti su preuzeli kontrolu, i od tada čovečanstvo polako nestaje. Vi preuzimate ulogu lovca pod imenom Wren, koji želi svim snagama da uradi jedno. Uništi ove neuništive bogove, Behemote, kako bi se zbacila kletva sa ovog sveta i on postao divno mesto kakav je nekada bio. Nimalo lak zadatak za vas, a pogotovo jer je ovo prva igra koja ubacuje VR pentranje na ogromne džinove kako bi ih oborili i uništili zarad nečeg plemenito, divnog za celo čovečanstvo Forsaken Landsa.

Skydance’s Behemoth je bila jedna od najiščekivanijih igara ove godine za VR uređaje, a znate, sa toliko velikim iščekivanjem sledi i velika odgovornost razvojnog tima. Očekivanja su bila ogromna i iskreno sam se plašio da se neću razočarati. Pogotovo jer je igra razvijena na umu za Quest uređaje, koji nisu toliko jaki, a onda portovana na PC i PSVR2 uređaje. Kada sam ušao u nju, u bukvalnom smislu, kada sam se našao u tom predivnom svetu, apsolutno me je sve oduševilo šta sam video.

Najbitnija i ujedno i najupitnija stvar je bila kako preneti taj osećaj veličine celog sveta, sve šta je u njemu, a najviše i tih bogova, ogromnih Behemota koji haraju ovim nekada prelepim svetom. Svi znamo da VR i dalje ima ograničenja, da je to tehnologija budućnosti i mi imamo tu šansu da danas provirimo i vidimo kako će ta vrsta gejminga budućnost izgledati, ali upravo zbog toga, mnogi naslovi su ograničeni. Osećaj veličine i gracioznosti nekih svetova su često ne toliko impresivni, ali tu upravo ova igra sija, jer je taj osećaj nekako neprikosnoven. Osećate se tako malim i nebitnim u trenucima kada idete ka velikim džinovima. I ne samo to, svi ti daleki pejzaži koje vidite negde daleko u snežnoj oluji deluju tako impresivno, iako sam igrao na Meta Quest 3 uređaju. Cela scena, ma nebitno da li se nalazili u nekom napuštenom, polu ruiniranom zamku ili u pećinama, ili na otvorenom dok vidite i osećate kako Behemoth laganim, ali destruktivnim koracima ide ka nekud, obara s nogu. Jedina tužana stvar koju sam ubrzo shvatio nakon igranja je to što u igri postoje samo tri Behemota sa kojim se možete boriti. Mada, ni jedan susret sa njima nije razočarao.

Mada, za razliku od Shadow of the Colossusa, čiji je gameplay sačinjen od istraživanja sveta, pronalaženja sledećih velikih divova, ovde je gameplay dosta kompleksniji i sadržajniji. Jeste da imate tri Behemota koje je potrebno uništiti, ali između njih ćete se boriti sa drugim neprijateljima, da naglasim normalne veličine, rešavaćete zagonetke, kako one misaone tako i one koje su deo dizajna određenog dela mape, nalazićete collectibles i istraživati ovaj predivan i ogroman svet.

Borba u igri je prosto fantastična, osećaj težine i naravno akcije reakcije u toku igranja je prosto predivan. U igri ćete imati oružja koja možete sakupljati i koristiti, ali isto tako od velike pomoći će vam biti i Grappling Hook. Borbena mehanika će biti poznata svima koji su igrali bilo koji Hack & Slash, ali mi se ovde čini da je ona više taktičnija od običnih. Kada uzmemo u obzir i to da možete koristiti dosta stvari iz vaše okoline kao oružje ili prečice u savladavanju neprijatelja, sve dobija neki magičan smisao u toku igranja. Grappling Hook će vam koristiti i za rešavanje zagonetki, razbacivanja neprijatelja, aktiviranje zamki, uzimanje oružja koja je dalje od vas, bukvalno sve šta možete pomisliti. U igri ćete moći aktivirati i super snagu koja će vam biti od velike koristi u borbi protiv jačih protivnika. Ah da, ovde imamo mini-bossove, i borba sa njima dosta podseća na one iz Dark Souls serijala. Okej ne tako kompleksne, ali jako je bitno da koristite svoje pokrete, dash koji će vam biti na raspolaganju, jake i slabe, brze i spore udarce. Parry sistem u igri je jako bitna stvar, uvek je potrebno da zamahnete u pravcu odakle dolazi napad da bi odbili udarce. Sve to komplikuje stamina bar koji imate, tako da nikada nećete moći samo mahati rukama, trčati kako bi pobegli od neprijatelja ili blokirati udarce u besvest. To su nekoliko stvari o kojima morate da razmišljate u svakom trenutku kako bi preživeli borbe. Na početku one neće biti tako teške, ali kako napredujete kroz igru, susretaćete se sa više od par neprijatelja, svakakvih tipova, a tada je vaše snalaženje u VR prostoru bitnije od bilo svega.

Kada se susretnete sa Behemotima, priča je totalno drugačija. Kada vidite tu veličinu u VR-u, ne možete da ostanete ravnodušni. Svaki od njih par koliko se nalaze u igri su totalno drugačiji, maestralno odrađeni na svoj način. Nikada vam neće biti jednostavno boriti se protiv njih, ali upravo i zbog toga je svaka borba pravi spektakl u svakom mogućem smislu. Samo znate, pošto se radi o VR igri, morate paziti na vašu okolinu, jer je meni malo falilo da se u par navrata popnem na plafon, a ne na Behemotha. Uvek ćete imati neku foru kako se popeti na njih, kako oboriti ove naizgled neuništive bogove. Na početku će možda sve biti konfuzno, ali kako vreme prolazi, primetićete male ali efektivne hintove kako rešiti ove džinove. Jedini problem u borbi sa njima je to što je pogibija u nekim treucima neizbežna, a onda sledi malo duži loading time na Quest uređaju, mada ja sam to vreme koristio razmišljajući o strategiji i prilazu u sledećoj bitci, verujem da ni vi nećete primetiti.

Sitni detalji čine ovu igru magičnom. Kako bi videli razvoj Wrena, morate uzeti skrol koji vam je zakačen na grudi, prstom birate delove mape koje ste posetili i gde bi da uradite jedan fast travel kako bi pronašli sve skrivene tajne. Kada nadograđujete oružja, stavićete ih na nakovanju, spustiti presu, onda čekićem uništiti višak posebnih metala koji vam je potreban za nadogradnju. Svakim udarcem ćete osetiti vibraciju kontrolera, a i kada uhvatite čekić, u VR-u ćete imati taj osećaj da je ipak težak i da radite nešto neverovatno bitno što će vas činiti jači u borbama, bolje pripremljenim. Cela ta interakcija sa svetom kao i sa samim sobom je prosto fantastično odrađena i uvek izmami osmeh na lice. Pomislio sam kako će možda ova igra biti open-world dizajna, ali hvala bogu da nije, jer bi bilo sigurno previše, kako za igrače, tako i za hardver na kojem se pokreće, koji je bio u fokusu u toku razvoja. Zbog toga, igra je linearnog tipa, sa delovima koje možete slobodno istraživati. Dakle, uvek ćete imati tajne prolaze, mesta do kojih bi mogli da dođete, gde možete nešto da otkrijete. Ja sam deonicu za koju je potrebno pola sata igrao duže od sat vremena, jer sam hteo da upijem ceo taj svet, sve šta je u njemu, da pronađem sve do poslednje stvari u toj deonici, jer prosto igra toliko uvlači u ovaj svet. Opažanje vašeg okoliša je jako bitna stvar, tako da uvek morate gledati sve šta se nalazi oko vas, analizirati i u borbama koristiti sve to, dok u istraživanju, pokušati da dođete do nekog naizgled nedohvatljivog mesta. Pentranje je sastavni deo ove igre i odlično je odrađeno, ta koordinacija pokreta kao u stvarnom životu je potrebna i ovde, tako da naviknite se već na početku da će ovo biti još jedna igra koja će terati vaše mišiće da rade.

Zanimljivo je da igru pokreće Unreal Engine 5, i znamo svi kako se taj engine pokazao ili nije pokazao na kućnim konzolama. Ovo me je plašilo da igra jednostavno neće dobro raditi a ni izgledati na Meta Quest 3 uređaju, ali sam se baš prevario. Igra izgleda fantastično, jeste da ovde nemamo UE5 efekte kao u nekim teškašima sa konzolama, ali sigurno jedna od lepših standalone igara na Meta Quest 3 uređaju.

Na kraju Skydance’s BEHEMOTH je sigurno opravdao sva očekivanja i ova igra je dostojni naslednik prošlog Skydance Interactive hita The Walking Dead Saints & Sinners. Osećaj veličine svega prikazanog u VR-u je prosto fantastični, možda i najbolji do sada i to je ono šta igru čini posebnom. Borba sa Behemotima je nesvakidašnje iskustvo, a borbena mehanika sa drugim protivnicima je tu da začini ovo fantastično pakovanje u jednu odličnu celinu.

2 Likes

Izasao VELIKI patch juce za PSVR2 pa cu probati ponovo. Zasad sto sam igrao,3/4 sata, 5/10 i licno razocarenje godine, a vidim tu je i Meta Critic na 49%.

Videcemo koje cu misljenje imati kada zavrsim.

User score skoro 8 :slight_smile:

Mislim jbg oni su krivi što su reviewerovima davali broken build, ali ponovo, upravo zbog toga apsolutno te niko ne juri da napišeš odmah review za igru. To je debilno u press kulturi, jer svi žele da budu prvi i klikove, nebitno da li je recenzija kompletna ili ne.

Kažem ti, 90% tih outleta je davalo ocene bez day 1 patcha, posle su se izvinjavali. A ovaj patch od juče je još dosta stvari popravio, pogotovo na PSVR2. U komentarima na Eri, svi oduševljeni, što mi je extra. Ja stvarno nisam imao nikakav problem, a i po videoima koje sam snimio, možda jedna od najlepših quest igara. Svaka im čast kako su uspeli UE5 lepo da uposle ovde.

Ovo je prva igra koju sam snimao direktno u VR-u a da mi grafika i tako ne izgleda totalno flat, ako me razumeš šta pričam.

1 Like