Sklapam komp iskljucivo za posao, treba mi savet

Hocu da sklopim neki pc za posao pa me zanima koliko mi love treba i koje komponente bi mi bile potrebne. Jako se slabo razumem u pc svet, pa ako je neko iskusan, dobro bi mi dosla pomoc. Moji zahtevi su jednostavni: Bitno mi je samo brzo ucitavanje programa i fluidan multitasking, to je to. Nista previse zahtevno (valjda?)
Mozete da postavite i link sa KP, ako ima neki vec sklopljen.

Sad razmisljam da li je dobra varijanta uzeti Mac all in one ili onaj mini, i koje verzije su najbolje? Onda mogu da se otarasim laptopa.

Za pocetak, ne znamo koliki ti je budzet.

Mac je naravno ok, ako ti nisu potrebne specificne PC mogucnosti za posao, i ne interesuje te ni najmanje PC gaming. Pod all in one, pretpostavljam da mislis na iMac. On je strava, stilski gledano, ali i dosta skupa opcija, ako hoces najnovije i najbolje. Naravno, nista ispod M1 ne dolazi u obzir, tako da ti tu ostaje samo da odaberes boju.

Ako hoces da poneses svoj Mac u kafic ili na put, moras da ides na neku macbook varijantu, opet nista ispod M1 + eksterni displej ako ti treba veci komfor u radu.

Sto se PC-a tice, neki Ryzen (mozda ce te posluziti i 3), mislim da bi bio ok jer generalno pruza vise od intela, uz 16gb ram-a, ssd nvme2 od 500gb, i 4K monitor pod obavezno.

Gaming PC je drugacija zver, ali to te ne zanima… valjda. Ako oces da nesto iskombinujes, sto da ne. Ipak smo gejmeri majku mu. :slight_smile:

1 Like

Da padawan je sve lepo sumirao, ali ja bih mogao da postavim vise podpitanja nego odgovora. “Posao” je jako sirok pojam. Da li ti treba za ms office, web, ili software development, ili graficki / video dizajn itd itd. Da li programi koji tebi trebaju fino rade na m1 apple u, ili da li postoje uopste. Da li ti treba nesto portabilno ili ne. Da li ti treba pristup brdu fizickih portova ili ne. itd…

Posto si pomenuo ideju za iMac mogu ti podeliti moje licne utiske, i za sta je dobar, za sta i ne bas.

Ja imam m1 iMac i generalo sam blago zaljubljen u uredjaj. Manje vise sve sto sam pokrenuo i radio na njemu je bilo laganica, a to je prilicno siroki spektar. :grin:

4.5K ekran je apsolutna bombona, zvucnici su vise nego prihvatljivi i webcam je sjajan. Lightroom, Photoshop lete bez problema. Blender nema jos m1 verziju i zna kod nekih stvari da zamrzne iMac ali to ce se popraviti. Za 3d modeling / render bih gledao nesto drugo. Za hobi kao kod mene moze lagano da odradi posao doduse.

U zavisnosti koji iMac se uzme imas 2 ili 4 Usb-C / Lightning porta, dakle rekao bih da neki hub ili dongle ne gine. Takodje odvratni mis od apple-a koji dodje sa iMac-om se mora odmah zameniti.

Dakle sve sto sam pomenuo racunar guta lagano, ali sve to sto ja radim nije naravno profi nivo nego neki srednji nivo, cisto iz zanimacije tj. hobija. Sve sto meni za posao treba radim preko RDP sesije na windows masinu tako da mi je svejedno sta sam racunar moze. :grin:

Ako imas sve periferije, mis, tastatura, monitor, m1 Mac Mini je jako hvaljena masina, mnoooogo jeftinija, a ima vise portova i iste performanse. M1 Mini nisam imao, samo i5 verziju, ali i tamo je sve letelo. Samo napomena, dosta tih Mac Mini-a, nebitno da li M1 ili ne, imaju dosta problema sa bluetoothom, to me je izuzetno nerviralo i jedan od razloga zasto sam ga se otarasio. Nije bio samo moj problem, generalno je internet pun ljudi koji se zale na isti problem. Naravno, mogu se i mis i tastatura povezati preko kabla, ali to narusava estetiku.

Tako da, sve zavisi…

1 Like

@padawan Hvala na odgovoru. Budzet ne mogu da ogranicim jer ne znam koje mi komponente trebaju. I onda kad bih rekao 200, 500, 800€ bilo bi glupo. Znam da se solidni gaming kompovi sklapaju za 1500-2000€, pa kontam da jedan komp za non-gaming varijantu je ne vise od 1000€. A ne bih da uzimam nesto jace, ima da me povuce na gaming stranu, zapostavicu obaveze haha :grin:

@ph1beropt Uglavnom nemam nekih zahtevnih programa. 60% vremena bih provodio na google meetu, nisam developer ni graficki dizajner tako da sa te strane ne treba mi nesto wow. U poslednja 2 meseca sam poceo da se zanimam za web design i skinuo sam Adobe. Na laptopu me malo iritira sto mi duze ucitava XD i PS, i desava se da zabaguje ponekad. Desava mi se da imam otvorenih 15 tabova istovremeno i onda hocu na sve strane da stignem a moja masina ne moze da ucita prva tri taba. :woozy_face:

Generalno, laicki receno, treba mi neka masina da je brza ko munja a za ostale stvari manje-vise neki prosek. :joy:

Pa eto bukvalno si opisao svaki m1 mac / macbook ( pocetni ). Mozda bi stvarno morao da razmislis u tom pravcu.

1 Like

Znaci moze to. Super. A koje verzije preporucujete od 700 do 1000€? Ima milion nekih generacija i modela, ne znam sta je popularno i dobro.

Je l realna ova cena? I kakve su ovo specifikacije, je li vredi koristiti u 2022?

MacBook Air 13 2017 - 450€
Intel I5 1.8 Ghz
8 GB DDR3
128 GB SSD
Intel HD grafika 6000
punjac

Aj da probam jos jednom, mozda niko nije video :joy:

Nemoj stare… samo M1 za mac.

Naravno da vredi btw, mada mozda se greje, ko zna kakva je baterija, ssd je mali.

Ali 400e za laptop je bas malo, ne zelis na tome da stedis bas toliko. Da li bi kupio kola za 400e? Sigurno ne…

1 Like

Slazem se. Sigurno nije uzasan izbor, ali ja ne bih to uradio pogotovo sto si naveo budzet 700-1000€.

1 Like

Msm da ce ti ovo radi posao bez problema :sweat_smile:

1 Like