PSVR

Bas je bilo zanimljivo procitati tudje utiske. Osecao sam se usamljenim ovde, jedini tulim o PSVR-u nedeljama.

Zanimljivo da ti se najvise TumbleVR svideo. Meni je bio samo ok. Mozda ga uzmem jednog dana, kad je tako jeftin.

Nego kakve si to osakacene demoe nasao – descent bez ajkule, heist bez singl-plejera?

Inace, ja sam, osim Betmena, uzeo zasad Thumpera i Rigs. Thumper je fantastican, a za Rigs mi je jos rano da kazem, al ima potencijala.

To je bilo na Demo naslovu koji se moze skinuti sa PSN. Tamo je 18 igara, ne verujem da se razlikuje verzija UK od US. Probacu da ubacim i disk koji je dosao sa kacigom, pa da vidim da li ima nesto razlicitio.

Nazalost ono sto dolazi sa demo naslovom je kao sto sam naveo, a iskreno sam se nadao da VR Worlds ima ajkulu da naplasim ljude i da probam barem voznju u London Heist.

Batman me najvise interesuje i verovatno cu ga isto kupiti. Merkam ga od trenutka kada su ga najavili. Obozavam celu trilogiju koja je izasla, sve igre od rocksteady sam presao i ovo bi bio krem na torti :slight_smile:
Cekam samo da probam sve sto ima od demo-a, pa cu se odluciti za redosled kupovine.

Thumper moram da probam, ali iskreno ne volim takve igre. Rigs mi isto deluje zanimljivo, videcu kako ce reagovati stomak i da li ce biti zanimljiv za igranje. Sto se stomaka tice, brinu me skokovi i padovi, to mi nekako deluje da ce najvise izazvati problem. Posebno sto sada znam sta ocekivati od VR, svako nenormalno kretanje (skok, pad, rotacija), koje nije potkrepljeno fizickim dejstvom na telo, moze da bude problematicno. Zato treba probati pa kupiti.

Veceras cu imati vise vremena za testiranje i dolazi mi sestra sa zetom, tako da ce i oni biti zrtve testiranja :slight_smile: Taman cu moci da kazem sta jos igara vredi probati i kako uticu na druge ljude. Moja zena nije htela da proba za sada, ali izmenicemo to. Stariji sin je probao Headmaster, skako je i vristao prilikom testa, sa svim pkretima nista mu nije bilo, ali nisam hteo da mu dam vise od 10 minuta koriscenja, neka poraste. Kaze da je odlicno. Moram i sam da probam pa da dam sud.

Javljam sutra vise utisaka. Posebno sto jos i kumovi dolaze na testiranje. Tako da ce biti pun test uradjen na vise ljudi po mucnini i ostalim igrama :slight_smile:

Evo jos malo utisaka. Sa danasnjim testovima, moglo bi se reci da sam probao vecinu stvari i malo su se slegli utisci. Zet je isto testirao i ostao odusevljen, tako da i on kupuje kacigu vrlo brzo :slight_smile:

Krenuli smo danas sa manje slozenim stvarima da bi uspeli sto vise probati i izbegli eventualnu mucninu.

Job Simulator - super zezalica, sve se moze uzeti, pipnuti, pomeriti, zaista odlican test za ono sto se moze uraditi u VR. Nazalost ne vidim da ce biti kupovan u nekim vecim kolicinama, posto vrlo brzo moze da dosadi. Ali kao test je odlicna stvar. Da kosta 2-3$ ok, kupovina da, ovako ne, cekam da padne cena ili da ga daju preko PS+.

Wayward Sky - odlicna igra i sjajan mix platfomice i point i click avanture. Moram da vidim koliko je ukupno trajanje i cena. Prilicno mi je vec sada jasno koliko ce avanture iz prvog ili treceg lica biti zastupljene u VR, posto je VR savrsen za njih. Opet sam imao onaj isti osecaj kao sa Playroom VR i robotima, priblizno je isti nivo pogleda i perspektive. Zaista super osecaj i zanimljiva igra.

E sada o punokrvnim naslovima.

Driveclub VR - sa reci, meni je ovde malo radio stomak, zetu nista nije bilo. Mislim da to ima veze sa preteranom pikselizacijom, ovo je druga igra kod koje sam primetio da je pikselizacija veca nego sto je pozeljno. Meni kvari opsti utisak. Sve je super, dok ne krene voznja, a onda pada kvalitet i pocinje pikselizacija, koja je prilicno vidljiva na protivnickim kolima. Sa standardnim kontrolama sam imao vise prolema sa stomakom, nego (hvala Noodle za tip) sa prebacenim u motion stanje. Kada sam koristio DS4 kao motion varijantu, mnogo se poboljsalo stanje, delovalo je realnje i manje mi je bilo mucnine. Nije da sam morao da prestanem da igram, ali bilo je prisutno. Dok me je zet odvalio od zezanja, vrteo je kola ko ludak, to malo napred to nazad, to okretao glavu i njemu nista. Gledam njega kako se ponasa i meni lose, a njemu nista.

EVE Valkyrie - sjano, fantastican osecaj i meni je bas cucnula igra, nikakvi problemi, mada sam se plasio posle driveclub da cu overiti toalet, medjutim nista. Ni roolling me nije upropastio.

Rigs - e ovo je bilo odusevljenje. Gledajuci youtube snimke delovalo mi je kao nista posebno i verovatno dosadno iskustvo. Medjutim totalna suprotnost kada se igra igra. Jano mi je zasto je Noodle kupio istu. Verovatno cu i ja, samo sada ima vise igara koje su na tapetu, pa moram da izvazem sta i kako.

Rush of Blood - odlican i strasan na momente. Horor je jos jedna stvar koja ce biti zastupljena dosta u VR, i to zaista sa pravom. Preporuka za sve koji hoce malo da se uplase, posto nije tako strasno, posebno sto imate pistolje u rukama, tako da mozete svakog da upucate, samim tim se smanjuje osecaj straha. Nisam probao Kitchen i Here They Lie, posle toga cu doneti sud o hororu, ali verujem da cu ga zaobici. Mislim da je ovo ipak maksimalno sto moje srce moze izdrzati. Verujte mi na rec, u VR nije ni malo prijatno, osecanje straha se povecava X puta.

Ostalo je jos par demo-a da probam. Potajno se nadam da Warthunder ima podrsku za VR, nikako da stignem do njega. Nadam se da cu to sutra uspeti :slight_smile:

Kao zakljucak, za sada samo dve stvari su imale preteranu pikselizaciju da nisam hteo da ih nastavim da gledam i koristim. Ivasion zbog lenjosti developera, a Driveclub ce verovatno biti bolji sa izlaskom PRO-a, mislim da na obicnom PS4 nije to to, barem sto se mene tice.

Ukupan utisak cu verovatno doneti sutra kad probam i ostatak stvari, ali vec sam prilicno siguran da kupovina PSVR je bila ispravan korak i nezalim ni dinara. Za mene je ovo buducnost igara. Imerzija koja se dobija, zelja da se dodirnu predmeti u samoj igri i puno 3D okruzenje su zaista nesto posebno sto do sada nije bilo dostpno.

3 Likes

Svi hvale Rush of Blood. Meni je ni tu ni tamo. Za 20 dolara nece puno boleti cak i ako ispadne los, ali demo voznja me nije posebno odusevila. Taj koncept, kichasta spooky-house fun-ride… tja.

Nije cak ni strasan kao sto je igledalo na prvi pogled. Cak sta vise danas sam ga ponovo odigrao, nema nista strasno, vise je neprijatno. Ali je odlicno uradjeno za koriscenje dva move kontrolera, ako se zeli malo napucavati po protivncima. Videcu kada jos padne cena. Za sada imam druge favorite.

Opet sam danas probao Driveclub i opet me je upropastio, sto samo znaci da nesto nije ok sa igrom ili meni jednostavno ne lezi. EVE i Rigs su mi sjajni, nikakav problem. Cak bi rekao da je od svih naprednih igara koje mogu da izazovu mucninu, Rigs apsolutno najbolje uradjen i upeglan, Dvoumim se izmedju EVE i Rigs, videcu sta ce na kraju biti.

Probao sam Here they lie - nista posebno, zaista ne razumem sta su ljudi vikali da je strasan.

Meni je ajkula i dalje najstrasnija. Rush je jeziv na momente, a Kitchen i Here They Lie su me ostavili potpuno ravnodusnim.

Rigs je veoma upeglana VR igra, verovatno jedna od najboljih po prezentaciji i trudu.

Valkyrie zelim da mi se svidi, al svaki put se iznova razocaram kad pokrenem demo. Ne pomaze ni to sto su iz nekog morskog razloga odlucili da demo ogranice na jedva par minuta. Opalim dvaput i gotovo. Kad sam prvi put probao igru u onom trznom centru, demo je trajao dobrih desetak minuta, ne znam sto ga nisu takvog ostavili.

Mnogo sam srecan sto me mucnina zaobilazi. Sem tog jednog puta kad sam dvosatnu sesiju zavrsio skakanjem s asteroida na asteroid pa mi stomak krenuo da se zali. Mene posle par sati krenu ochi da bole, verovatno od naprezanja.

Evo gledam KP, ima vec da se nabavi kod nas, al ne kao bundle nego sve odvojeno. Naravno tako ispada dosta skuplje i mislim da ne dobijas igru. Zoorole koliko je tebe sve zajedno ispalo?

Jeste cela igra, citao sam review pre neki dan. Doduse postoje dva velika faila. Prvi je da se ne veze na postojeci Driveclub, nego opet kreces od nule. To mozda i nije toliki fail, zavisi ko kako na to gleda. A drugi po meni ogromni fail, je sto u igri fali upravo to sto ju je krasilo. A to je fantasticna grafika i neprikosnoveni weather efekti. Toga u VR verziji nema. Nego grafika izgleda kao da je sa PS3. Doduse cockpit vozila je ostao nepromenjen i fantasticno izgleda, ali staze i vozila su PS3 style. Sto je naglasio recenzent, super je sto su ostavili da vozila izgledaju fotorealisticno iznutra, ali kad 90% vremena gledas u stazu, trebali su da obrnu strane.

Opet ponavljam, nit sam igrao, nit sam video, samo sam procitao recenziju i video par gameplay videa.

1 Like

Iskreno, ne propustas previse ako ne probas VR Worlds. Mnogo vise iskustava imas uz demo disk i Playroom VR, koji su besplatni da se skinu, koliko znam.

Ne da ti savetujem da uzmes. :smiley: PSVR je skup i nije uopste sigurno da ce zaziveti.

Licno sam u cudnoj poziciji da su mi obicne igre sad ‘pljosnate’ u odnosu na vr. Manje mi drze paznju.

Pokrenuo sam juce jednu Titanfall multiplayer partiju u Cinematic modu. Bilo je… haoticno. Dok sam igrao onu time-trial stazu je bilo super, ko da sam u sopstvenom bioskopu. Al u pravom mecu se nisam osecao snadjeno. Nekako, ko da sedim preblizu platna, a sve se prebrzo desava. Ipak, bilo je to samo par minuta uvece na prepad. Probacu opet.

Heh, da. Ipak sam resio da uzmem Wii U, preskupo mi je sada 600e za VR (bundle plus jedna, dve igre).

To ti definitivno ne bih savetovao da uzmes. :smiley:

Zar nije WiiU najgora fail konzola u poslednjih bog zna koliko? Losa grafika, niska rezolucija, gimmick s ekranima koje samo dve igre koriste, kontroleri kojima baterija traje samo par sati, kratki kablovi ono bese…?

Nije ko da nemas sta da igras na svim svojim ostalim postojecim konzolama. To each his own, i guess.

@padawan
Mene je sve izaslo 510 EUR. PSVR je 430, kamera 50, 2xMove 30. Zaista se nekajem sto sam uzeo, kao sto Noodle kaze, sada obicne igre izgledaju kao slika, nije to to, zaista je tesko opisati razliku dok se ne proba. Upravo sam stavio oglas na RI, da vidim ima li jos zainteresovanih za kupovinu po share sistemu. Nadam se da ima, pa da krene igranje punom parom.

@n00dle
bio si u pravu sto se tice demo diska. na UK je 15 igara, na US 18. Upravo skidam US verziju, pa cu probati odmah ima li razlike i u samim demo igrama, najvise me zanima VR Worlds zbog ajkule. Opasno je dobar demo. Ko god ga je probao, ostao je odusevljen. Takodje si u pravi sto se tice demo-a za Kitchen i Here they lie, nista posebno, nisu cak ni strasni - meh u najboljem slucaju. Doduse Kitchen je samo jedna prostorija i ako je suditi po prvom demo-u koji je po meni bio dosta intenzivniji i strasniji, bice dobra igra. Dok za Rush o Blood imam zaista pozitivan utisak, mozda i uzmem igru. Jeste bolesna, ali zasita je odlicno napravljena i super je fazon, spustanje na rollrcoaster-u mi je bilo bas odlicno, kao i napucavanje :slight_smile:

Posle 3 dana intenzivnog testiranja, preko 2h svaki dan, juce je cak bilo 6h u komadu. Mogu reci da postoji vreme privikavanja na kacigu i sam VR. Prvi dan sam se znojio nenormalno, drugi je bilo upola manje, a treci prakticno nista. Takodje sam vec treci dan mnogo lakse podneo sve, umor posle koriscenja prakticno nije postojao, a najduze sam koristio kacigu. Tako da mora da prodje period navikavanja.

Za sada bi svima preporucio da prvo probaju kacigu, ako imaju bilo kakve sanse pre kupovine, znam da je ovo jako tesko naci/uraditi, ali opet preporuka. Kome ne smeta slabija grafika, a mozete mi verovati na rec, da u VR ona i nije toliko bitna, jer su u pitanju savim drugi osecaji vezani za igranje, pun 3D (slika/zvuk) i samo okruzenje koje deluje mnogo realisticnije, moze samo da uziva u VR, ali za one koji zele super grafiku, moze da im bude razocarenje. Takodje pikselizacija je primetna na nekim stvarima, najvise na Driveclub-u i mislim da tu igru na standardnoj PS4 treba zaobici, jednostavno meni je ne moguce igrati istu koliko je ispikselizovana voznja. n00dle dvim ti se kako mozes da vozis, mene sve boli od DC i oci i stomak i dusa :slight_smile:

Sve ostalo sto sam probao je jako prijatno i stvarno odusevljava cinjenica da to radi kako radi i na tako slabom hadware-u kao sto je PS4, kada je u pitanju VR. Probao sam juce Harmonix VR, prvi demo nivo kapitalna glupost sto se mene tice muzika i zvucno/vizualni efekti, drugi nivo odusevljenje, sa jednim move kontrolerom crtaju se predmeti u 3D prostoru, neverovatan osecaj, a sa drugim move kontrolerom se pomeraju/rotiraju, jednostavno fantastika. Treci demo nivo lutkice na zurci, svaka se pomera kako je pustite, opet simpaticno, dalje je bila psihodelija i nisam imao snage da istrpim do kraja, ne mogu casual varijante i to je. Ali za test nije lose.

Probao sam Thumper VR, odlican je, ali za moj ukus opet psihodelija, nije moj stil muzike i igre. Nisam u ritam fazonu, ali moram priznati da je fantasticno upeglana igra i da nikavih problema nema unutar VR, iako sve bljesti i ima gomila efekata koji bi inace mogli da izazovu razne probleme. Smatram da igra u 2D, tj. na obicnom ekranu bi izgubila ogroman deo svoje privlacnosti, dok u VR zaista je odlicna, samo kao sto rekoh nije moj fazon. Presao sam demo koji je prilicno dugacak 1-14 nivoi i bos 1-omega. Jako lepo da se vidi sta igra daje.

Sve u svemu kao sto sam napisao meni nije zao sto sam kupio kacigu i idem dalje da trosim. Sutra uzimam Rise of TR, da probam samu igru i VR deo posebno. Ostatak stvari cekam da mi se neko javi na share :slight_smile:

1 Like

[quote]To ti definitivno ne bih savetovao da uzmes. :smiley:

Zar nije WiiU najgora fail konzola u poslednjih bog zna koliko? Losa grafika, niska rezolucija, gimmick s ekranima koje samo dve igre koriste, kontroleri kojima baterija traje samo par sati, kratki kablovi ono bese…?

Nije ko da nemas sta da igras na svim svojim ostalim postojecim konzolama. To each his own, i guess.[/quote]

Nedostatak vremena me zaista brine ali nemam bas puno dileme oko toga da li vredi. Zapravo jedina stvar koja me je odbijala do sada je bio nedostatak piraterije, tj relativno skupi diskovi. Sada kad je ta “sitnica” resena, konzolu mogu nabaviti za 170e + micro sd kartica, sto je ok cena za nekih 7-8 must play igara koje me definitivno zanimaju. To su sve igre neprolazne vrednosti, kao sto je Super Mario Galaxy, gde rezolucija i grafika i nisu presudni u odnosu na kvalitet jednog tipa igara koje vise niko skoro i ne pravi sem Nintenda. A moze da pusta i Wii igre. Dakle prakticno konzolu kupujem za 100e, ako me ne bude mrzelo da prodam Wii. Podnosljivo, rekao bih, za jednu “fail” konzolu.

Uzgred SMG igre igram vec 2 godine, od kada sam se preselio, i svaki put mi stoji knedla u grlu koliko je dobra muzika i koliko cela igra odise magijom. Mozes u Wii U da saspes bez problema 500-600 sati kvalitetnog igranja:

Super Mario 3D Word
New Super Mario Bross U
Yoshi Woolly world
Super Paper Mario Color Splash
Donkey Kong Tropical Freeze
Bayonetta 2
Xenoblade X
Captain Toad Treasure Hunter
Wind Walker HD
Twilight Princess HD

Jedno sto mi je zao sto cu imati “samo” 32GB SD karticu, pa ne mogu da probam sve odjednom.

1 Like

Nisam znao da je tako jeftino. To je vec druga prica.

Nego da vezem nasu diskusiju o WiiU natrag na VR –

Ubedjen sam da su bas platformeri potencijalni system-selleri za VR. Ko sto sam vec pomenuo, Robo Rescue mi je jedno od najupecatljivijih iskustava koje sam dosad probao. U obicnoj, flet verziji ovakva igra bi prosla potpuno nezapazeno. U VR-u je to magicno iskustvo. Tih par fora s kontrolerom u samom game svetu me bukvalno zasmejavalo od srece. Biti okruzen tim sarenim svetom, koji cak reaguje na tebe. Ogroman potencijal.

Zamisli platformer nintendovog kvaliteta na PSVR-u. Drhtim od same pomisli. Ja kojeg platformeri inace ne zanimaju ama bas uopste. Pa vec lidiju ne bi mogli da ocupamo iz kacige, koja inace ne igra igre.

Nirvana! Nintendo, Nintendo… sta uradi… sta propusti… Mogli bi da prave njihove igre sa grafikom PS3 kvaliteta, i prodali bi 100 miliona VR konzola. Ali neko pametan u Nintendu je ocenio da je VR antisocijalan.

Haha, mislim da je prilicno snazno implicirano da tako nesto treba iskusiti uz obilato koriscenje omiljenih opijata… :smiley: :smiley:

A cini mi se da kad bi Thumper probao u tako nekom stanju bi zavrsio trajno ostecen.

Mozda nista vise ne uzmem od vr igara do kraja novembra, kad bi trebalo da se pojavi jos nekoliko ‘jacih’ naslova. Crytekovi dinosaurusi me posebno zanimaju, kao i ona x-wing VR misija za Star Wars.

Nikad ne reci nikad, ipak.

Shta mu dodje taj cinema mod,koliko sam razumeo tako mozesh sve igre da igrash?
E da jel su move kontrolori i kamera obavezni ?

Kamera jeste, move nije.

1 Like

Tako sam i mislio, nego video post na razmeni , da se prodaje kamera i move, kao doshli uz vr samo jednom probano…Pa me to zabunilo…

Da, to ti je kao ekran koji lebdi u prostoru ispred tebe. Biras tri velicine. Mali je generalno beskoristan, Srednji je postavljen po defaultu i osecaj je ko da sedis na metar-dva od bas velikog tv-a, dok je Veliki ko da sedis u prvim redovima bioskopa.

Mislim da je Cinematic mode trenutno samo neka osnova, koju ce apdejtovati kasnije sa granularnijim opcijama. Ja bih recimo voleo da mogu sam da odredim udaljenost od ekrana. Drugi ljudi oce ambijent, tipa kao da sedis na kauchu ispred projektora, licno mislim da to nije prioritet.

Takodje, igrajuci juce Titanfall sam primetio da ima drift, tj lagano se ekran krece ulevo. Nije primetno uzivo, ali otprilike na svakih 5 minuta moras da pritisnes dugme da ga opet centriras. Nije strasno, al bi i to morali da rese kroz neki patch. Koliko shvatam, to nije do pozicije kamere jer Cinematic mod niti ne koristi kameru, vec samo ziroskope u samom headsetu.

1 Like