Problem sa RAM memorijama

Uzeo sam dodatnih 4 GB RAM-a za PC i imao sam vec 4 GB RAM-a. Oba stapa su identicna (brzina, voltaza, latencija, sve). Problem nastaje kada ubacim ta cetiri dodatna RAM-a, PC nece da upali ekran. Vrte se ventilatori, sve radi ali ekran se ne pali i pise mi “No signal detected”. Dalje, kada izvadim taj stap, kompjuter se pokrece. E sad, ukoliko promenim brzinu sa 667 Mhz Dram-a na 400 Mhz-a, sve mi radi kako treba i sa ovom dodatnom memorijom. Ukoliko stavim nesto iznad toga (667 Mhz-a), ekran nece da se upali. Inace, obe memorije bi trebalo da rade na 1333Mhz-a, tako da bi u Bios-u trebalo sve da stoji na 667 Mhz-a. Ukoliko sve stavim na Auto, ekran se ne pali. Komp mi je nov, kupljen pre nekoliko meseci.

CPU: AMD FX-Series FX-6300 - FD6300WMW6KHK / FD6300WMHKBOX
Maticna: M5A78L-M LE - Support
RAM memorija: http://patriotmemory.com/product/detail.jsp?prodline=3&catid=34&prodgroupid=77&id=1332 x 2 (kupljene su odvojeneo, ne u kit-u)
Graficka: https://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7870DC22GD5/

Poludeo sam vise, nemam pojma sta da radim. Restartovao sam ga sto puta, gasio sam napajanje, izvlacio sam kabl, dizao voltazu, ugasio sam AMD Turbocore, enable-ovao sam Memory Hole u BIOS-u ali nece da radi uopste.

Updateuj bios.
Nova memorija radi sama kao ta sto je bila? Uveri se da je taj drugi slot ispravan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Update-ovan BIOS, oba slot-a su ispravna, nova memorija ne radi sama, komp ne pali ekran kada stavim samo ovu novu, to sam zaboravio da napomenem. Isti je slucaj bio sa jednom memorijom od 2 GB (opet ista voltaza, latencija, velicina, brend…) sto sam imao, ne pali komp sa njom, samo sa ovom starom od 4 GB.

znaci da ona nije ispravna kako treba i da joj nesto nije uredu. Mislim da i ti zakljucujes isto, kazes ista memorija kao tvoja znaci mora da radi kao i tvoja sama. nesto tu ne valja.

Nemam pojma sta ne valja, imam jedan stari stap od 2, jedan stap od 4 i jedan stap od 4 GB-a. Ova nova memorija od 4 GB-a i stara od 2 GB-a ne rade same. Prevelika je slucajnost da nisu obe ispravne. Stvarno nemam pojma sta da radim, poludeo sam.

Možda je banalno, ali pogledaj u manualu od ploče koja dva slota su za dva štapa, mislim da su 2 i 4 ali svejedno vidi.

Poslato sa LT30p

Slusaj ovako slot 1 i 3 rade u kombinaciji, slot 2 i 4 takodje. E sad nije pozeljno da stavljas razlicite velicine memorije to zna da ne radi, dakle stavi 4+4 ali u 1 i 3 slot nece da rade ako ih drzis same kod nekih ploca ili ako su u slotu 1 i 2 npr…

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Ljudi on ima samo dva slota za memoriju, pise gore u specifikacijama :smiley:

Ja nisam ni gledao odakle samo 2 slota bemu misa kad vecina ploca ima 4, jedino ako nije neka budget ploca…

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Vidi stvarno mini atx ploca sad vidim… Well Jovane ne kupuj memorije nikad van kita eto ti resenje hehehehe, ja sam imao Patriot viper seriju radila kao zmaj ali sve su u kitu bile, ima jos jedn stvar kad stelujes latencije ostavi na auto, e ima odvojeno ono 2T i 1T za timing cycle clock ili kako vec mene to zezalo, drzi na 2T i nema problema. Svi krenu na 1T misleci wooow bice bolje ali zapravo nije i memorija ima propuste i gubitak podataka, hence the BSODs

Sent from my HTC One X using Tapatalk

U fazonu rekliste ili se memorije ne slazu nisu iste ili nova nije ispravna zbog necega. Retki su slucajevi da memorije nece da rade ja se kroz maglu secam takvih zavrzlama ali vecina ploca podrzava razlicite tipove u paru.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lepa vest, resen problem, memorija je nesipravna, vratili su mi pare. E sad, sta mislite da uzmem jednu memoriju od Kingstona sa istim specifikacijama kao ova Patriot sto imam? Da li ce raditi u dual channel-u? Nisam siguran da hoce, pa zato pitam. Inace, kada dodam ovu od staru od 2 GB u drugi slot, sve uredno prijavljuje 6 GB-a, latencije su ok ali CPU mi se downclock-uje, kada ga stavim na 100 posto, sa 3500 Mhz-a, na 3.0 Mhz-a, pa se ponovo vrati i tako na svakih 5 sekundi. Varira mu voltaza ali nisam siguran da li tu nesto da cackam. Sta moze biti problem tu? Napominjem da taj problem nemam kada stavim samo ovu staru od 4 GB-a. Pored toga, prijavljuje mi da mi je memorija dual channel a ne znam kako je to moguce kada imam jednu od 2 a jednu od 4 GB-a. Mozda je drugi slot predvidjen samo za dual channel arhitekturu, pa zbog toga zeza procesor? Ovo je totalni mindfuck.

Mozda cpu ima boost, nisam siguran za arhitekturu i funkcionisanje amd-a.

Lepo sam ti rekao da je RAM pokvaren :), mora da radi u paru koji god proizvodjac samo da se specifikacije memorije slazu i naravno da je ispravna.

Nadji od nekog druga 4gb ram pozajmi i upari na tvojoj ploci samo za test 99% sam siguran da ce raditi bez greske :wink:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ima CPU boost ali iskljucio sam mu sve. Cool ‘n’ Quiet i C6 ali i dalje je isto. Napominjem da se to samo desava kad imam stapove od 4 GB i od 2 GB ubacene u maticnu. Kada ih zasebno stavim, sve je ok, CPU ne snizava Mhz-e. Ne znam sta bi mogao biti problem. Cuti, dobro je da je RAM, da nije opet maticna, koliko sam tu imao problema, to je prica za sebe. :slight_smile:

Zatvaram ovu temu jer je problem resen. Memorija je bila falicna i to je to. :slight_smile:

LOCK