Problem sa PC-jem (random restarts)

Aj mozda mi neko ovde pomoge jer polako pocinjem da pi*dim. Dakle u zadnjih 10-tak dana poceli da mi se javljaju restartovi. Nije u pitanju BSOD, nego komp zakuca, ostane crni ekran i cuje se zvuk. Kad odem u event viewer da vidim razlog crash-a, pise mi kernel power critical error. Trazivsi po netu zakljucio sam da moze biti dosta toga ali u najvecoj meri je ili neispravno ili slabo napajanje. Da spomenem da se ovi restartovi desavaju samo kad igram zahtevnije igre. Posto sam imao napajanje od 500w, a u kompu sem procesora i ploce, jos 16gb rama, dva harda i jedan ssd, i 7870 ati, zakljucio sam da je napajanje slabo. pa sam zamenio i ubacio chieftec 750w u njega. Sad restartovi nisu toliko ucestali ali desi se barem dva puta dnevno. Kontao sam dal se mozda nesto ne pregreva. Nista mi nije overclockovano, sem graficke koja je fabricki overclockovana (MSI R7870 Twinfrozr III OC edition), tako da ja nisam panjio nista. Kad npr. igram final fantasy XIV ili secret world sa max detaljima, graficka mi ide do nekih 59 stepeni, nije malo ali nije ni puno. Pokretao sam stress testove i za graficku koja je dogurala do 75 stepeni pa se nije restartovalo, pa sam pokrenuo stress test za memoriju, opet nista, procesor takodje, pa sam pokrenuo sva tri testa odjednom i tada nije bilo nista. Ali ako igram neku malo zahtevniju igru eto desi se taj restart koji me vec jako nervira. Neko od ljudi je prijavio i krljanje izmedju dve zvucne, posto imam amd procesor i adekvatnu plocu sa integrisanom zvucnom, a imam i HDMI zvuk na ATI kartici koja je jelte, AMD, pa se navodno ta dva zvuka krljaju i usled toga se restartuje. pa preporucuju da se disabluje zvuk koji se ne koristi. i to sam uradio. i dalje se restartuje. uradio sam testove i na hard diskovima, svi su “zdravi” i dobro rade. Tako da mi je vec ponestalo opcija a problem je i dalje tu.

pa ako je neko imao takav problem ili zna za njega a zna da ga resi, bio bih zahvalan.

ako pise kernel error znas sto ti je ciniti …
Vise nego manje je stvar u sistemu .
Iskreno ja bih od tuda krenuo za pocetak pa se tek onda bacio na cackanje po hardware-u .
I koliko god to otrcano zvuci nova cista instalacija windowz-a bi bila okey .
Par sati posla pa bar znas na cemu si …

Da zaboravio sam da napomenem da sam reinstalirao i windows.

i nije kernel, nego kernel power, tu je razlika…

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Hd sentinel proveri HDD za pocetak, zatim napajanje moze da bude uzrok strujni udari i los kvalitet kondezatora izgubili elektroliti svojstvai naduo se kondezator. Najjednostavnije je sa napajanjem jer ono moze da ti ne daj boze ubije dosta komponenti na racunaru. Uzrok takodje moze da bude nestabilan napon iz mreze, moras jedno po jedno da otklanjas ako imas drugo napajanje ili imas da pozajmis odmah uradi to.

Sent from iPhone 5

Da proveri kondenzatore oko procesora ili GPU-a da se neki nije istopio. Proveri na nekoj drugoj uticnici ili da samo kuciste ne stoji pored radjatora ili nekog drugog veceg provodnika. Meni na poslu sto stoji naslonjen na veliku metalnu gredu od hale. Cesto se desava da mi se zbog toga resetuje racunar, riknula mi 4 usb porta, a cipove na toner kasetama przim dodirom :). Salu na stranu, koji tacno procesor i plocu imas. Koje voltaze ti QPI dozvoljava da menjas? Probaj malo da podignes voltazu za procesor, kontroler i memoriju ako treba i za PCI-E slot. Licno tipujem na graficku, ali zaista sto sta moze da bude.

Napajanje ili HDD kao sto kaze Mirko. Ja bi prvo krenuo od napajanja :slight_smile:

Pre cetiri dana sam stavio novo napajanje. Platio sam ga 8500 din. I dalje je restart prisutan. Tako da napajanje nije.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Imao sa, slicne probleme i odradio sam sve te stvari, najnoviji drajveri, reinstalacija windowsa, zamenio napajanje, proverio ram-ove i sve ostalo, jos mi je i bio pod garancijom i zamenjen je i hard, graficka i maticna i na kraju se ispostavilo da je bilo do biosa, posle update biosa sve sljaka ok. Ne kazem da je kod tebe isti problem ali i meni se tako rusio sistem pod opterecenjem, odlepio sam i kao sto rekoh na kraju bios… Tako da mozda da probas sa update-om biosa…

Definitivno bih ti predlozio da skines najnoviji BIOS za tvoju polocu, kao sto ti je vec preporucio Milkan. Slican problem je imao moj ortak i kada sam mu update-ovao BIOS, sve radilo kako treba. Ukoliko i tada zeza, podigni voltazu za procesor, kao sto ti rece Limanac i proveri da li je sve kako treba u BIOS-u (proveri da li su sve energy saving stvari pogasene i slicno).

Ako nije ni do BIOS-a onda nam se blizi smak sveta, ovakav problem jos nisam video da je neko imao :slight_smile:

@lmanac81 tesko se istopi vise eksplodira, naduje se ko balonce elektrolit… Menjao sam bas juce na napajanju nisam slikao a bas se tako ponasali napajanje ugasi se random, sve to se desava zbog struje i odlaze.

@akiris ne znaci ako je novo da je ispravno nego moj savet probaj za svaki slucaj drugo.

Sent from iPhone 5

Flashovao bios i za sada nema restarta. Videcemo sutra :slight_smile:

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Trebalo bi da bude sve ok, sigurno ti je bio mator firmware za BIOS. Drzim ti palceve. :wink: Obavezno pokreni igre ponovo, kada budes imao vremena, odigraj par sati pa nam javi da li sve sljaka kako treba.

Testiraj lepo znas sta se desava taman kada se obradujes ono… Sacekaj malo duze jos je rano za izvestaj :wink:

Sent from iPhone 5

Obavezno proveri temperature ako vec nisi, ako se vec desava samo pri igrama. Zna prasina da se zavuce mamu joj njenu i da pravi veliki problem. Ako imas kompresor, izduvaj kuciste kompletno…

ako bi mogao i ja da se ubacim u temi…Imam i ja jedan problemcic koji mi se javio 3-4x pa nestao i evo od pre par dana ponovo.Takodje mi se posle startovanja 7ice posle 1-2min ukoci racunar ili uz to ispusti i neki jako cudan zvuk dzrrr na tu foru pa se ukoci.Kontao sam da nije neki virus nesto,ali ocigledno nije pa mi je prvi pik win7 koji mi je star 2 ipo godine sto je mnogoo ali do sada stvarno nisam imao potrebu da ga menjam.Drugo u sta sumnjam je hdd,imam 2 hdd-a i jedan je star 5-6 godina ali nema bad sectore i ne verujem da je prob u njemu + nije win na njemu nego na ovom drugom hdd-u ali mozda zabode negde…

sa savetujete,da odradim sutra novi win,pa ako se i dalje javlja prob onda je definitivno hdd?

edit: probao sa hdd sentinelom i na hdd-u gde je win7 mi pise :Problems occurred between the communication of the disk and the host 7579 times.

No actions needed.

perf:98%
health:100%

dok je drugi sve exellent…

Postavi SMART izvestaj sentinela da pogledam.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

evo izvoli

udji u sliku za veci prikaz,forum je malo resize-ovao…

samo da napomenem da sam jutros cistio komp i da su temperature dosta nize [cpu ~33,gpu 40 max preko CPUID-a]…

e sad sinoc ovaj od 500gb mi je performance pao na 92-3% dok je sad 99% ali i dalje pise ''Problems occurred between the communication of the disk and the host 7590 times.

no action needed’’ a health je exellent 100%

To mi izgleda dobro, ne bih rekao da taj HDD pravi problem.

samo da prijavim jutros uz dosta odlaganja od par meseci sam se nakanio i izdvojio 2h i ocistio full kompjuter.Buduci da neam kompresor bio je usisivac prvo da uvuce prasinu,pa sta ostane fen na max da izduva sta je ostalo i onda jedno 20min da se produva se na promaji da se izluftira i malo ocistio one kulere i evo 4h danas bez prestanka radio bez ijednog problema tako da kontam da se zavukla neka prasina nesto na hdd-u pa je flesirao zbog toga.