Problem oko povezivanja Xbox konzole i rutera

Pozdrav, imam problem oko xbox-s.
U pitanju je povezivanje izmedju rutera i konzole.
Inace imam supernovu, evo slika problema. Da li bi pomogla statička IP adresa?

Supernova koristi nešto što se zove CGNAT i to ti pravi problem. CGNAT u principu znači da tvoj ruter od provajdera dobija svoju privatnu IP adresu, ne javnu, i onda provajder tek kasnije radi NAT sa svojom javnom IP adresom da te poveže sa ostatkom sveta. I onda imaš tvoj ruter što radi NAT pre nego što prosledi pakete tvom provajderu. Dakle dupli NAT kao što piše.

Ako misliš na zakup statičke IP adrese kod Supernove, niko ti ne garantuje da će biti dodeljena samo tebi (da ćeš se lišiti CGNAT-a). Ako misliš na static IP assignment kod tebe na ruteru, to tek neće pomoći.

Dodatni poeni ako je pola grada prikačeno na istu javnu IP adresu, neko radi šta ne treba i onda jedan popularan javni servis banuje skoro ceo grad i tebe. Ne pitaj me kako znam :smiley:

Ovo ti govorim iz iskustva. Bio sam kod Supernove; imali su nepouzdanu uslugu i lošu ponudu, ali mi je ovo iz prethodnos pasusa presudilo da pređem kod drugog.

1 Like

Uzeo sam privatnu IP adresu i placam 700 din, ali je Nat sada open :sweat_smile:

2 Likes

Hvala ti u svakom slucaju.

1 Like