Predsednik Square Enix-a hvali NFT, metaverse i blockchain games kao budućnost video igara 🤮

The last of us 2 Spoiler :smile:

2 Likes

Sa rizikom da ispadnem glup ko k…
Moze li neko na jeziku pravih ljudi da mi objasni sta je NFT?

Pa nije glupo pitanje, pogtovo što je relativno novi fenomen, i što bukvalno ne može jednostavno da se pojasni.

Da se ogradim da nisam nikakav stručnjak niti se pravim da se jako duboko razumem u temu, ovo su samo stvari koje sam sam na internetu pronašao, možda se nadje neko ko lepše i stručnije zna da objasni. :smile:

NFT i Bitcoin koriste istu tehnologiju, blockchain.

Blockchain je dezentralizovana baza podataka raspodeljena na velikoj dezentralizivanoj mreži računara, gde se zapisuji podaci za npr NFT i Bitcoin.

Izmedju obične baze podataka i blockchaina postoji jedna bitna razlika. Dok normalna baza podataka generalno koristi tabele sa redovima i kolonama koja se može menjati, blockchain, kao što ime nalaže skladišti podatke u blokovima i nije ih moguće menjati.

Ono što se jednom zapiše na blockchainu, ostaje zauvek. I to kao dezentralizovana javna informacija kojoj može svaku i uvek nezavisno od svega da pristupi.

I sada kada je to jasno, bitno je razumeti razliku izmedju Bitcoina i NFT-a.

Bitcoin je fungable (zamenjiv), dakle ako imaš 1 Bitcoin, nije bitno koji imaš. Bitno je da imaš jedan. Isto kada imaš novčanicu 1000 dinara, nije ti bitno koju imaš. I da je zameniš za drugu, opet imaš 1000 dinara, i tebi je samo to bitno.

E bitna razlika sa NFT-om, je da je situacija obrnuta. Jako je bitno šta ja tačno imam. Npr, bitno je da li imaš crtež Leonarda da Vincia, ili moje male ćerke što je nacrtala prstima kečapom. NFT je non fungable (ne zamenjiv), Non Fungable Token, NFT.

Praktični primer:

Ja sam nacrtao crtež magarca.

Ja sam odlučio da moj crtež vredi 1 Bitcoin.

Ti kažeš, e Alex, evo ti 1 Bitcoin, kupujem crtež.

Ova transakcija je sada zabeležena u bazi podataka, blockchainu, gde piše, Marko sa kripto novčanikom xyz je od Alexa kupio sliku magarca".

I taj zapis ostaje zauvek, i važi kao tvoj dokaz kupovine.

E, sada kvaka. Dodje neko treći sa foruma, odradi klik desnom tastom miša, i onda save. I kaže e Marko, evo i ja imam tvoj crtež magarca, pa kako je taj crtež tvoj, Alex te zavrnuo.
Ti možeš da kažeš, e ali vidi, u blockcaim bazi podataka piše da sam ja kupio. Totalno nebitno, jer svi možemo da radimo sa tim crtežom šta nam se prohte.

Saznalo se da većima digitalne umetnosti koji ljudi kupuju i daju milione, čak im ne daje sliku. U blockchainu je samo zapisana putanja, link, gde ta slika može da se skine. Dakle ti ni ne kupuješ sliku, već Link!

Jednostavno je preskupo skladištiti jedan običan jpeg na blockchainu.

Isto tako su u igrama planirali npr skinove prodavati, gde neki skin samo tebi pripada, i ostaće zauvek zapisano da tebi pripada, osim ako se ne odlučiš da prodaš dalje.

Pored toga što je prodavanje magle, ima velike negativne posledice zbog enormnog korišćenja energije.
Ali to je tema za sebe.

10 Likes

Sada iskreno i bez preseravanja.
HVALA. Niko mi nikada nije objasnio nesto ovako dobro. Ovako jednostavno da shvatim i znam sta mi pises bez i jednog pitanja i pod pitanja.
Ali stvarno i iskreno veliko hvala na ulozenom trudu. Ne zezam te. Kao da si napravio prezentaciju. Pazio si na pasuse, bold slova…
Sve mi je jasno. Hvala ti svakako.
Naucio sam nesto novo sto mi je bila misterija.

1 Like

Gledam ovu temu i citam i osecam se kao Palma onomad kada je pitao u skupstini da mu objasne sta je rudarenje :rofl: :rofl:

7 Likes

Pa ni rudari to ne znaju, bankari takodje u rebusu cemu to zapravo sluzi sem sto trosi 5% struje na svetu.

Ovaj deo mi nije bas jasan. Sta se desava ako se promeni link? Gde je slika fizicki skladistena, na nekom serveru? Sta ako taj server prestane da postoji? Zasto je skladistenje formata slike “skuplje” od linka (pretpostavljam logicno jer zauzima vise bajtova).

Ovo je najveća zvrčka, jer je samo link prema fajlu “tvoj” ali ne i sam fajl. Ako server zvekne ili recimo domen se ne obnovi, taj link je neupotrebljiv jer će pokazivati u prazno. Čak i da vlasnik ima skinut fajl na kompjuteru, to je i dalje samo kopija.

Apsolutno kretenska stvar na koju se ljudi lože da ima vrednost samo zato što je “poseduju”. Još jedan produkt izlapelog kapitalizma koja se opet svodi na to da mala grupa ljudi kontroliše i raspolaže velikim količinama novca a mali čovek se nada da će nešto lako zaraditi ako se ubaci u celu priču. I sve to trenutno “funkcioniše” jer se novi ložači uključuju i pumpaju pare u sve to. I kako to biva, ne postoji neograničeni izvor tih ljudi, u nekom trenutku neće biti više niko zainteresovan da daje pare za ovo, i onda će uslediti krah. A to će biti gore od krize 2008.

5 Likes

Pa da to je totalno neodrživo…

1 Like

Ma da… Kad pukne, biće dosta besnih ljudi koji su u fazonu “a gde je država da nas zaštiti” koji su danas u fazonu “super je što država ovo ne reguliše, vidite kako je to to lepo kad se ne mešaju”.

1 Like

Kao što si verovatno pretpostavio, nemaš više pristup slici! :smile:

Dakle ti kao kupac si samo vlasnik jednog podatka u bazi podataka. Nisi vlasnik ni slike ni domena.

Može se uporediti sa mapom do blaga, i blagom. Ti ne kupuješ blago, ti kupuješ mapu do blaga. Niko nije sprečen da napavi drugu mapu ka istom blagu i proda ti. Dakle navodno se stalno dešava da neko napravi samo drugi link ka istoj slici i proda.

Evo kako taj url izgleda:

Prvi pasus gore kod @robotnjik je ono što sam hteo napisati. Inače zabeleženo je bilo već X puta da se tačno to i desi. Najviše puta se radi o prevari gde prodavac namerno proda nešto i onda promeni link u sliku tepiha (na foru kao rug pull, izvuče ti tepih pod nogama).:slightly_smiling_face: Takodje pošto je u pitanju najobičnija putanja ka nekom mestu na internetu, ako neko zaista želi da ti napakosti, eto, možeš sam da zamisliš šta te tamo može sačekati kada klikneš.

Postoje primeri gde je slika skladištena direktno na blockchainu, ali se radi stvarno o izuzetcima. Npr. neki pixel art jako lošeg kvaliteta koji zauzima stvarno minimalni prostor. 2016te je bilo procenjeno da skladištenje 1 Gb podataka na blockchainu košta oko 76000$. Ko zna koliko košta danas. Dakle cena skladištenja podatka je razlog zašto se obični tekstualni linkovi prodaju.

Eto, nemamo nažalost nekog NFT Bro a na forumu da nam objasni iz drugog ugla, zašto je ovo “budućnost”. :slightly_smiling_face: Pošto ima ljudi koji se naravno kunu u isto. Možda nas neko nadje preko Googla. :grin:

1 Like

Ja sam for fun napravio kolekciju od 500+ NFT za nekih 15 minuta. Mogao sam i 10K ali me mrzilo da čekam krajnji rezultat. I dalje ne mogu da verujem da ljudi daju prave novce za ova sranja.

1 Like

Ovo zvuci kao propust u dizajnu, ne i u samom konceptu trajne digitalne imovine. Ako ne postoji bas nikakav business continuity i disaster recovery plan, onda je samo lepa ideja bez ikakve realne podloge za monetizaciju.

Potrebno je da se na neki nacin validira link od strane kupca, a zatim da se kupac osigura od promene linka i od nestanka aseta ka kome link upucuje, npr, na 100 godina ukoliko neko, npr, zeli da se bavi long term investiranjem u digitalne asete.

Kako su tacno zamislili sa ovako supljom implementacijom da to monetizuju, nije mi bas jasno. “Ljudi daju pare na razne gluposti” ne zvuci bas kao genijalan biznis model. Mozda za zgrtanje nekog novca na brzinu i ulaganje posle u sledeci preparat za rast kose ili mrsavljenje, ali ne kao nesto za sta bi CEO kompanije izjavio da je buducnost.

Bas sam se zainteresovao za ovo. Sve sto pisete pratim.
Mogu samo da kazem jedno.
Zapad je za nas go ku…c!
Pa mi smo imali Dafinu i gazda Jezdu pre 30god oni su tek sada izvalili to…
SFRJ je bila ispred svog vremena :joy:

1 Like

Verovatno bi oni imali bolju implementaciju pošto je asset vezan za igru/platformu tako da je tu jedino upotrebljiv. NFT su “zgodni” za video igre jer su svakako kreiraju kao deo digitalnih svetova u startu i mogu se dodatno monetizovati (recimo ako poseduješ neki skin i onda ga prodaš, NFT omogućuje da autoru dođe procenat te transakcije kao i budućih transakcija). Što bi značilo da Square zarađuje i kada asset više nije u njihovom posedu. Zbog svega ovoga svakom CEO cakle oči.

1 Like

Idemo korak dalje voice (glasovni) NFT :rofl::rofl:

Još jedna lepota NFTa.

2 Likes

Čitam šta pišete i miriše na standardnu pyramid šemu, gde profitiraju samo oni pri vrhu, a gomila budala nizvodno će ostati praznih šaka (i kripto-novčanika) jednom kad muzika stane.

Mada nije mi baš jasno šta tačno NFT pruža gejming industriji a da nismo već iskusili - kreacija asseta, prodaja istih, razmena, procenat koji ide developeru – zar nemamo sve to već godinama bez potrebe da palimo šume?

U mom malom cg art kutku interneta velike debate se vode o tome dal je moralno ili nemoralno prodavati NFT svojih radova. Pošto su ljudi takvi kakvi su, silne drame se tu odvijaju, prijatelj od prijatelja odriče kroz novine i slična budalesanja.

Stičem utisak da će samo retki možda uspeti da ugrabe nekakve pare, uglavnom poznatiji umetnici poput grassetija (lead artist za God of War); za nas boraniju teško.

Mada obrni-okreni, jedini razlog koji vidim zašto bi neko hteo da ‘poseduje’ link ka jpegu je da ga uvali drugoj budali za profit. A budale su, nažalost, ipak ograničen resurs.

Neće se ovo dobro završiti.

6 Likes

Ne znam, ja kao neki umetnik smatram ove budalaštine kao uvredu na “pravu” umetnost da tako kažem. Vidim neki lik crta neke debilne ilustracije majmuna (apsolutno mi 10 min treba za to, bez trunke zezanja. I to da je vektor, da može na bilbord da se razvuče i da ne izgubi piksel u kvalitetu) i poznati kupuju to za milione dolara.
Evo baš čitao pre neki dan kako je Eminem uzeo od njega taj avatar za neku bolesnu sumu novca. Razumem ja da treba neko i da se seti i da ga “ukenja” sa tim stvarima i da se ideja ceni pre nego sam kvalitet izrade te ilustracije. Ali meni je to težak debilizam.
Razni ljudi razbijaju kako crtaju (i ne samo u tom segmentu umetnosti), ja takođe mogu da kažem za sebe da profesionalno crtam ilustracije i šta god, i onda dođe neki drugi umetnik koji pljune Bogaoca para na neki link od lika koji crta avatare majmuna. To je samo jedan primer. Viđao sam i pikselizovane avatare kao za minecraft koji isto idu za bolesne pare. Znači mala sličica tipa 20x20px.
Isto kao ono kad je neko trakom zalepio bananu za zid i to se prodalo za milione. Čista uvreda za sve umenike koji dušu ispustiše u svoje radove i crtaju ih satima, nedeljama, mesecima…
Ljudska populacija postaje sve gluplja izgleda i očigledno je da ne znaju šta će sa parama, sve je plitko postalo, što gluplje to bolje, kvalitetu ni traga ni glasa danas u skoro svakom segmentu apsolutno svega.
Ili je možda do mene što ne mogu i ne želim da pratim te današnje debilne trendove. :man_shrugging:

2 Likes

Meni je banana na zidu sto puta bolja od ovih nft sranja. Ali da, samo kuj dalje svoj zanat i umetnost, sve ostalo dođe i prođe.

2 Likes

Banana makar ostaje u tvom vlasnistvu :banana:

2 Likes