Pomoc u vezi sa laptopom

E nesto me laptop jebe u poslednje vreme pa verujem da bi neko ovde mogao da zna o cemu se radi.
Naima kad radim na njemu desava mi se da iz cista mira laptop zakuca, pojavi se kao loading na ekranu i pise “locking” i ugasi se, ono kao da ode u onaj stand by mod , pa moram ponovo da ga palim.
Kada krenem da radim dijagnostiku i BIOS-u , ono onu brzu dijagnostiku prodje sve provere , sve je kao zeleno, stiklirano i u redu , a kad krenem da radim onu preporucenu dugu dijagnostiku ono samo se nakon nekog vremena najednom ugasi sam od sebe (ranije mi je dozvoljavao da dovrsim dijagnostiku i onda nakon toga je radio ok neko vreme, sada mi se usred dijagnostike gasi).

Napomenuo bi jos da koristim Windows 10 i da mu je baterija mrtva, znaci mora da bude ukljucen u struju non stop (ne moze da radi bez kabla) i recimo ranije desava se da ono radi najnormalnije danima i onda kad se slucajno otkaci kabl i on se momentalno ugasi onda opet krece taj problem kad ga opet upalim, ono locking… i gasenje.

Pa me zanima jer imao neko slican problem i jel zna o cemu se zapravo radi ?

Ono da li je problem hardverski ili mozda samo neki virus i mozda bi samo reinstalacija Windowsa resila problem ?
Mislim imam USB sa Windowsom pa ono ako je to to onda mi nije problem vec danas da uradim ?

Pa ajde pomagajte ; )

Instaliraj neki od programcica za pracenje parametara.
Prvenstveno temperature??