PC napajanje i kuleri

E ovako…posto mi je komp bio do skoro pod garancijom nisam ga otvarao kako je ne bih izgubio.E sad je napokon odpecacen i planiram vec 2 godine kako cu da mu zamenim napajanje i kuler od procesora posto su nenormalno glasni…kada ga ugasim,ili izadjem iz sobe zuji mi u glavi narednih pola sata :smiley:
Nego,koji model napajanje bi mi preporucili ali da je za male pare :smiley:
I kuler od procesora naravno …hvala unapred :cool:

Koliko male pare? Dobro napajanje je oko 5-6k!

Evo nekih predloga za kuler, ali pošto nisi rekao koliko hoćeš da potrošiš i koji proc i socket imaš, izbor je random:
Xigmatek Dark Knight
ITsvet.com :. Xigmatek Dark Night HDT-S1283 LGA775/AM2 - Hladnjak - cena cene cenovnik cenovnici
Cooler Master Hyper N520
ITsvet.com :. Cooler Master Hyper N520 RR-920-N520-GP LGA775/1156/1366/771/AM2/AM2+/AM3/940/939/754 - Hladnjak - cena cene cenovnik cenovnici
Cooler Master Hyper 212+
ITsvet.com :. Cooler Master Hyper 212 Plus LGA1156/1366/775/AM2/AM3/939 - Hladnjak - cena cene cenovnik cenovnici
Isto i za napajanje kao i za kulere, dok ne kažeš koliko para, ne mogu da ti puno pomognem, ali ajde može ovo:
ITsvet.com :. LC Power Silent LC5550 550W - Napajanje - cena cene cenovnik cenovnici

Imao sam isti problem. Kuler mi je bio toliko glasan da u nekim trenucima nisam znao da li mi u sobi radi PC ili usisivac. Najgore mi je bio kad mi oko 2h ujutru stari dodje u sobu i kaze da gasim jer ne moze da spava od zujanja. Na kraju sam uzeo neki thermaltake. Tad, prije nekih 4-5 godina, platio sam ga 40-50 eura. Sad vec pocinje da se kvari. Ne okrece se normalnom brzinom i krci. Ali moze biti da ga je moje napajanje sjebalo. Vrlo ti je bitno da uzems dobro napajanje. Nemoj uzimati neko kinesko. Uzmi sebi neko kvalitetno chiftec napajanja i nemoj zaliti para za to. Napajanje ti je najbitnija komponenta za stabilan rad racunara. Nisi napisao kakava ti je konfiguracija pa ne bih znao koliko ti W treba.

Za napajanje preporucujem Cooler Master i Chieftek, po meni najbolje marke iako koristim Cooler Master. Moja preporuka ti je da uzmes napajanje od 600+ Wati, sto vise to bolje, jer ako nekad budes menjao komponente u racunaru taman neces morati napajanje jer sto su novije komponente to vise snage traze. Naravno, ako si bas odlucio, nemoj nikako neko kinesko, sacuvaj malo pare i uzmi nesto za duzi put. Sad, za kuler nisam toliki ekspert, iskreno, ne znam koji su mi u racinaru -znam da je za kuciste ono obicno sto je doslo sa kucistem. Uzmi neko za 10ak evra i trebalo bi zavrsiti posao. Najteze je naci neko koje je tiho a dobro radi. Tu ti nazalost, ne mogu pomoci.
Ako ipak, zelis, kao sto si naveo, za sto manje pare, uzmi 15 evra i kupi napajanje od 450W i neki kuler za 100 dinara, mada, nemoj da se cudis kada budes skakao iza kreveta kada delovi pocnu da lete :smiley:

Ploca : MSI 7369 K9N Neo V3
Procesor : AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2.7GHz
Graficka : nVidia 9500gt 512 ddr2
Ram: 2gb

@Nikola Hvala za linkove,razmislicu o napajanju nije lose :slight_smile:
@Djomel Ma necu ni cuti ako se desi posto sam vec navikao na ovoliku buku,vise se ne budim nocu :smiley:

Takodje imam nVidia 9500 gt i 2 gb rama, a koristim napajanje od 500 W. Prije njega sam imao jedno od 400 i PC nije htio da se restartuje. Morao sam ga gasiti pa paliti.
Ako ti nije mnogo novaca uzmi ovo GigatronShop - CHIEFTEC CTG-500-80P 500W Bulk Sto se tice buke mislim da je to stvar do coolera na procesoru, napajanja ne prave veliku buku. Za cooler ti ne bih mogao puno pomoci. Davno sam kupovao svoj, ne znam vise kako se krecu na trzistu. Mozes lako da se raspitas po netu. :smiley:

kako da testiram napajanje? Samo da iscupam sve sto je konektovano i upalim ga :smiley: ?

Ako hoces da prodjes sto jeftinije, zameni samo ventilatore na napajanju i kuleru. Cela investicija ce te izaci od 10e do 20e u zavisnosti od kvaliteta ventilatora za koji se odlucis. Na napajanju ti se nalazi ili 80mm ventilator ako je kinez ili 120mm ukuliko je neko ozbiljnije, kuler ukuliko je fabricki takodje koristi standardan 80mm ventilator. Prilikom izbora ventilatora za kuler vodi racuna da uzmes onaj sa 4 PINskim kablom.
Preporuke
Racunari.NET - online hardware shop
Racunari.NET - online hardware shop

Hmm vidis to je i najpametnije…samo da li moze da se zameni u napajanju…posto sam negde procitao da ne moze :S

Moze da se zameni samo na ninekim ces morati da lemis (imas 2 ili 3 zice), a ako je neko bolje imace konektor za napajanje.

nemoj da stedis na napajanju nikako, ono ti cuva sve, sto jace to bolje i sto kvalitetnije, ja sam uzeo jos pre par godina 750W TT (unutra je CWT) kada su se tek pojavila napajanja od 450W, platio sam ga papreno ali je preteralo 5 konfiguracija vec i milion ostalih komponenti evo dan danas tera i7 920 na 4.2ghz i ne pitaj jos koliko stvari pride uz to :wink:

e da zaboravih da kazem da napajanje ima 3kg, znaci nije kao ona kineska boranija koja je laksa nego pakovanje praznih diskova, i to ono od 10 komada :stuck_out_tongue:

Ma razumem te skroz…ali nisam ja pc gamer igram samo wow i cs koji mogu da se pokrenu i na racunarima starim 5 godina :stuck_out_tongue: Bitno mi je samo da se ne cuje i da moze normalno da drzi ovu moju konfiguraciju :smiley: trenutno napajanje mi je od 450w ja mislim :stuck_out_tongue:

u tom slucaju imas vrlo povoljna a dobra napajanja LC Power, nemci ga rade, uzmi od 550W recimo ima korektnu cenu za ono sto pruza

Jeste da je tema stara i da sam pitao odavno u vezi ovoga,ali sam napokon sakupio neke pare i interesuje me sta mislite o ovim prozivodima sto planiram da uzmem i da li ce mi oni bar malo smanjiti sadasnju nepodnosljivu buku…radi se o :

GigatronShop - LC POWER 500W LC500H-12 V2.2 12CM FAN
GigatronShop - Cooler Master - S754/939 DK8-8I32A - DK8-8I32A-OL
VGA PCI-E ATI Radeon | VGA AMD Radeon 5450 PowerColor 1GB/DDR3,/DVI/HDMI/VGA/64bit | WinWin Ra?unari

  1. Ja imam LC power, doduse ne taj model vec 6600GP2 od 600w i prezadovoljan sam. Posto mi se prethodno napajanje culo kao usisivac, sa LC-em sam doziveo nirvanu, stoga od mene preporuka.
  2. Taj CM kuler ce ti sigurno raditi bolje nego stari :]
  3. Zasto tu graficku? Ako iole planiras da igras nove igre to ti nikako nije dobar izbor.