PC Master Race vol. 3

Baš tako,svih pet programa koje koristim imam na Linux i radi brutalno dobro i za mene je najbolji kao i tebi osx ali ako uzmeš širu sliku win10 je najpotpuniji

Neces izvaliti sedeci i gledajuci.
Prosto imas onaj trenutak kada nesto hoces i blokada, ne moze da ti pomogne os.
Onda odem u drugu sobu i upalim stari dobri PC i win odradi.
Nista konkretno ne mogu da se setim ali se prosto desi.
A jos mi se nije desilo da sesim za PC i kazem “jao ovo ne znam kako da resim idem da upalim MAC”

2 Likes

Pa donekle sve ima smisla. Sve je stvar potrebe. Posle mnogo vremena provedenih na MAC-u mislim da nema stvari koju ne bih mogao odraditi na MAC-u. Mozda bih imao drugacije misljenje da sam ceo zivot na linux-u ili na win-u, jer eto vidim da svakome paše ono sto najvise koristi i u cemu je proveo najvise vremena.

Windows je generalno mozda najlaksi od ostalih za privikavanje. Mozda se i naviknem :rofl: Od kada sam kupio racunar mozda je 30 puta radio update graficke kartice, i windows update, pa cemu to pobogu?

Evo my 2 cent posto koristim oba sistema isto svakodevno.

Win10 masina na poslu uzas, nista ne radi kako treba. Win10 masina koju sam ja sklopio privatno za gaming, a trenutno koristi moja zena za posao ili studije, radi apsolutno pod konac savrseno. Ali ne stuca vec godinu i po dana od kada je sklopljena.

MacBook Pro sam prodao prosle godine jer mi ne leze Laptop racunari, pogotovo MAC, pod Loadom je bio kao raketa, glasan uzas.

Mac Mini trenutno superiska. Doduse i5 verzija, iz 2018. Ali tih i relativno brz. Mada dobro, Win PC mi je dosta brzi jer ima NVME drive i vise rama itd itd.

Ipak za svakodnevnicu, MAC Desktop ce mi uvek ostati favorite. Mada ne vidim tolike ekstremne razlike izmedju oba kao neki od vas… Mogao bih i sa jednim i sa drugim komotno da zivim.

MAC ima neki svoj smek, i eleganciju, i hardverski i softverski. Tako da cu to privatno uvek preferirati.

2 Likes

Ja koristim i Win10, i MacOS, i Ubuntu. Win10 je na mašini koju sam sam sklopio, i koju sam održavam (kao i @ph1beropt ), problema nemam. MacOS mi je na MacBook Pro, koji mi je glavna mašina za posao i kuću. Ubuntu je na torrent mašini.

Problem sa Windows operativnim sistemom je potreba da isti radi na velikom broj najrazličitijih hardverskih kombinacija. Samim tim dolazi do razmimoilaženja u kvalitetu rada kod različitih korisnika. S druge strane, MacOS se pravi za relativno usko definisan broj hardverskih kombinacija, i samim tim radi pouzdanije. Linux i dalje ima problema sa optimizacijom i podrškom. Meni na Linuksu fali podrška za gejming, i neki software koji dosta koristim. (Wine nije 100% rešenje).

Za one koji ne znaju, i MacOS, i Linux su UNIX serftifikovani OS.

Neko moje lično iskustvo je da mi MacOS daje više kontrole nad operativnim sistemom. Imam utisak kao da ponovo koristim AmigaOS i Workbench. Windows je preopterećen svojom registry bazom i .dll bibliotekama.

My 2c

3 Likes

Nisam bas siguran, jeli ovo operativni sistem za pc ili za tel?
Edit: Mislim da je tebi bilo oznaceno za sve platforme, evo za pc:

Windows je prvi za pc i to je to, nema filozofije. Mislim da nema smisla pricati zasto.

Mada intersantno mi je kako za tablete IOS vodi za 55 posto, a za telefone android za 72 posto.

Ja sam izvukao za sve operativne sisteme.Windows se odlično drži naspram mobilnih platformi koje uzimaju primat.Mnogo ljudi sada obavlja sve na relaciji telefon tablet

Na koju foru je apple jedna od najbogatijih kompanija na svetu ikada sa ovim procentima :slightly_smiling_face:

Pa imaju jake marže na telefonima i računarima plus 30% zarada od store na istim

Malo ih je ali puno kradu :laughing:.

1 Like

Htio bih da linux stigne bar do 5posto, zasluzuje to.

Da zasluzuje onda bi i stigao. Da valja koristili bi ga. Jako lrosto. Dzabe je.
Inace grafikon je sa ukljucenim mobilnim platformama sto bas i nije onda reprezentativno.

I jedan posto je zastupljenost.Računaj da 97% superračunara koristi taj os tako da nije za svakog.Na drugom grafikonu ima čak 2% to je samo pc tržište ali opet treba gledati širu sliku jer dosta ljudi koristi npr android i lli ios kao nekad pc

Linux im svoje mesto na serverima (database).

To sam i napisao odmah sto se udela tice. Isto sam odmah napisao da nije za svakoga.
Po meni njegova upotrebna vrednost za 99% korisnika obicnih korisnika je nula.
Samo za profi likove i entuzijaste.

14 posts were merged into an existing topic: Apple Computers (Macintosh, Mac OS itd.)

I Commodore 128 je imao Personal Computer na sebi :slight_smile:

Jednostavno, ovo što se danas naziva PC je klon IBM PC :smiley:

3 Likes

Ma super, a to cemo videti kao gameplay ali za 10god.