Novi Xbox Stereo Headset objavljen - $59.99

Today, you can add one more option to the list. We are pleased to announce our Xbox Stereo Headset, available for pre-order today. With the new Xbox Stereo Headset, we are bringing everything you expect from Xbox products like performance, stand-out features, quality, and accessibility to deliver immersive experiences across console, PC, and mobile devices. We also wanted to bring you more value to the entry-level headset category, including clear microphone performance, high-quality ear cushions, and a volume control dial on the right earcup.

The Xbox Stereo Headset features many of the design elements found the Xbox Wireless Headset. The flexible, lightweight design with an adjustable headband utilizes plush cushioning to spread pressure more evenly around the top of the head. Ultra-soft large earcups will keep you comfy during those “extended” play sessions, and easily accessible on-ear controls for volume and mute will make this a staple in your gaming arsenal. Connect directly to the Xbox Wireless Controller or other devices through the 3.5mm audio jack, no batteries required.

5 Likes

Fino fino.

Izgleda veoma slicno kao wireless varijanta. Mislim da za te pare doduse ima dosta udobnijih slusalica. Ja sam moj malte ne batalio i koristim kao rezervni. Ne mogu da opravdam koriscene pored Astro A50 koje su znacajno udobnije i imaju znacajno bolji zvuk.

U tom cenovnom rangu se priblizavamo HyperX Cloudu, koji su sigurno enormno udobnije.

Wired vatijante pocinju vise da me privlace nego wireless zbog manje muka sa povezivanjem.

Da li jos neko ima problem u Live partiju da se cuje negov sopstveni eho? Samo u lajvu, ne cuje se preko telefona i ostalih kanala.

S jedne strane obicne bubice (ja) a sa druge ortak koji ima one PS4 wireless gold slusalice. Ocigledno je njegov mikrofon toliko jak da upija leak sa njegovih slucalica, pa onda ja sebe cujem.

Nevidjeno iritantno i nemoguce za komunikaciju, resili smo tako sto ga zovem na obican voice telefon, umesto da normalno chatujemo preko Live-a.

Imas u opcijama i onu mic monitoring opciju koja je na xboxu na konzoli samoj, ne zavisi toliko od slusalica, mozda i to igra ulogu.

1 Like