Moderni gaming trendovi

Kao dete osamdesetih i u gaming smislu, mozda ipak vise devedesetih, danasnju gaming scenu posmatram sa dozom rezignacije. Nestajanje starih studija i citavih zanrova nekako je neprimetno utupilo mesto talasima novotarija. Iako danas izlazi vise od 7000 igara godisnje, moram da kazem da se zacudjujuce mnogo trendova nije primilo. Pa eto, dodajte i vase…

MMORPG - WOW je otvorio pandorinu kutiju planetarne popularnosti koja se odmotavala nekoliko godina pre i nakon toga, da bi danas skoro pao u zaborav. U pocetku, jos pre WOW-a, zvucao je magicno. Mogucnost da se igrate sa stotinama hiljada drugih igraca u cinilo se tada beskrajnim svetovima. Ali sve se to pretvorilo u subscription pakao, a bukvalno jedini izuzetak je Secret World, koji doduse nisam ni igrao onako kako treba sa drustvom vec kao klasican single player RPG.

Moderni FPS progress-based shooteri: proveo sam dosta vremena u Kvejku 3, UT i CS-u, ali negde otprilike nakon Call of Duty dvojke cini mi se, rapidno gubim interesovanje za moderni FPS multiplejer koji nagradjuje vreme provedeno u igri, a manje skill, cinilo mi se.

MOBA: beskrajno mi je zao sto je realtime strategy zanr otisao ovom stramputicom, ali sta se tu moze… Milioni igraca koji, sto igraju sto gledaju preko Twitcha, verovatno znaju bolje. A nije da nisam probao.

Minecraft mania: potpuno me je zaobisla kao NASA-otkriveni asteroid na 50.000 kilometara od zemlje. Novi elektronski lego za decu prosto nije za matorog i ogorcenog mene.

Pixel-art: trebalo bi da dirne u nostalgicnu crtu, ali nisam siguran da sam ikada zavrsio i jednu pikselizovanu igru. Najduze sam proveo uz Fez. Par sati.

Mobilni gaming: ne toliko zbog bestidne monetizacije, koliko zbog znacajno nizeg kvaliteta u odnosu na konzolne uzore, i nezgodnih touch kontrola.

DLCs: nisam siguran da sam IKADA presao neki DLC. U celom svom zivotu. Kada predjem igru, ne zelim da joj se vracam, pa ni po cenu novih sadrzaja. Posle izvesnog vremena, potpuno se ohladim od igre, a ne pomaze ni sto se DLC-ove placaju.

Battle royale: ne volim ga i ne razumem. Ni one clash royale mobilne bezvezarije, ni PUBG.

1 Like

Pa sta volis? :joy:
MMORPG je odlican zanr. Ako neces da placas mesecno u novcu plati goldima (u WoWu)…cela igra je i osmisljena kao grind bez granica…tako da 1 dan farmanja golda je nista.
FPS igre i dalje nagradjuju skill a ne vreme provedeno…da bi imao skilla, moras provesti i dosta vremena u igri
Jel si provao Battle Royale? Po meni nema boljeg osecaja kad nas 5 na mapi…pa pokusvas da ostanes necujan i lociras sve protivnike. Pa kad otprilike znas gde su, trazis nacin kako najlakse da ih ubijes…adrenalin radi 100 na sat :joy:

1 Like

Heh, pa ostaju i dalje: razni remasteri, 3rd person shooteri/akcije, RPG (doduse zavrsavam ih samo ako ih potpisuje Bioware), hodnik shooteri… FIFA… bilo bi krajnje razmazeno zaliti se u danasnje vreme da nema sta da se igra. :roll_eyes: