Microsoft kupuje Activision Blizzard?

To im je zapravo jedan od glupljih argumenata. Pretvaraju se da Nintendo nije dio gaming industrije zato što im je identitet family friendly igre. A niko od ovih iz MS nije spomenuo Switch nego samo Nintendo. Problem će biti možda prve 3-4 god. a do tad će Nintendo imati novu konzolu.

Sad ispade da je problem ako Ms učini da Elder Scrolls ili bilo šta iz Bethesdine kuće bude xbox ekskluziva :joy: Kakva smejurija, pa naravno da mogu da stave kao ekskluzive, oni su to kupili :joy: Posle će da kažu Xbox nema igre, pa eto zašto nema :joy:

Pa to ti kažem, klevete na sve strane bre :joy: Dušmani :joy:

1 Like

Niste razumeli. Nije to problem. Problem je da je glavni argument FTC-a bio da je MS slagao EU, jer je obecao da ce nakon kupovine Zenimax/Bathesde zadrzati igre na svim platformama, a eto sve ce ispasti first party (Starfield, ESVI, Redfall…). E pa EU se oglasio i rekao, jok nama MS to niti je obecao niti smo mi trazili. :sweat_smile:

Tako da cela ova tuzba pada odmah u vodu. Zasnovana je na totalnoj gluposti.

1 Like

To znači samo da MS ima dobar slučaj, ali oni moraju da se sude sa njima i troše novac da bi to dokazali. A ovi ništa ne mogu izgubiti, boli ih qrac što nemaju dobar slučaj, svejedno ih mogu tužiti i praviti im problem.

MS-u je najmanji problem trositi novac. :slightly_smiling_face:

I jedni i drugi mogu da vuku celu pricu doveka.

Oni mogu ali da li će htjeti, to je pitanje, ili će opet tražiti neki dogovor.

Čekaj, iz ove priče taj FTC ispade neozbiljan. Što bi se uopšte baktali tužbama, šta oni iz toga dobijaju?

1 Like

Verovatno promociju, mozda i neke pare.

Cela prica besmislena od starta. MS-u fale jake ekskluzive jer zaostaje za Sony-jem. Kupe kao drugoplasirani par studija, i sad je to odjednom problem, jer ugrozavaju celu industriju monopolskim poslovanjem.

Za to vreme, nikakav problem da Sony i Nintendo zadrze svoje ekskluzive, a i jedni i drugi su bolje pozicionirani na trzistu.

Ako je pukla tikva oko Kolodjutia, treba neko da objasni regulatorima da se popularne multiplejer fransize smenjuju kao godisnja doba, zadnji je vec lose prosao, i da nikakvi desetogodisnji dilovi nemaju smisla. Microsoftu sada treba jaci portfolio ekskluziva, da bi prestigao Sony i Nintendo.

Na kraju svega, ja necu dobiti Diablo 4 free nego cu morati da se smaram sa razmenom ako bude za PS5 i da kupim za 2000 dinara guest. :frowning:

1 Like

Njihov posao je da štite potrošače i kao ovdje su oni procjenili da će MS imati monopol i samim tim da će potrošači biti ugroženi.

U suštini, oni rade svoj posao, sad je li ga rade dobro, to je već drugo pitanje.

1 Like

Kakav monopol, nad Kolofdjutiem? Pa njihovo je. Kao sto i Sony ima monopol nad God of War-om. Ko da pare njegovo je.

Nije još njihovo. Oni tvrde da će MS sve to napraviti ekskluzivama jer su to uradili i sa Bethesda igrama a obećali su da neće (što piše gore da nije tačno) i kao zbog toga će imati nefer prednost industriji. Naravno da to nema nikakvog smisla i previše se značaja daje tom CoD-u. Jeste najprodavanija igra ali pretjeruju. Jedini monopol koji MS za sad može imati je trenutno u cloud gamingu.

1 Like

Ali sta je tu nefer. Sony ima ekskluzive, Nintendo, i to bolje od MS-a. Pa sta ce drugo nego da kupe neke studije da bi se izjednacili. Ceo konzolni biznis se zasniva na ekskluzivitetu, i utrkivanju ko ce vise ekskluzivnog sadrzaja da producira. Istorijsko prisustvo na Playstation konzoli je pravno beznacajno.

1 Like

Pa nije da ne može biti nefer. Ta tijela postoje zbog toga da neko ne može da dođe i pokupuje sve i zgazi konkurenciju. Samo ovo nije to, jer MS je pokazao i više od dobre volje i imaju primjer Minecrafta koji je ostao na PS i taj primjer je daleko bolji i prikladniji nego porediti sa Bethesda igrama koje su klasične single player igre.

nema :slight_smile:

Po mnogim prodajnim parametrima, koji su relevantni za ovu akviziciju, nema MS tako jake ekskluzive. Call of Duty jeste jedna od najpopularnijih fransiza, ali je npr iza 2 Nintendove na all time listi. MS na ovoj listi od 50 igara ima 2 igre samo, od cega samo jednu ekskluzivu, Halo na 26. mestu.

Produkcija MS studija je bila slaba u poslednjih 10-tak godina komparativno u odnosu na Sony, na polju klasicnih singl player igara, a hardver se prodaje losije.

Microsoft je pokusao odjednom da dodje do veceg broja studija da bi nadoknadio zaostatak, a ne ostvario monopol na trzistu. Akvizicija je velika i skupa, u redu je da se ispita, mozda i malo uspori ukrupnjavanje kapitala, ali pitajmo bilo kojeg gamera da li ovo znaci monopol - naravno da nema govora, samo zele vise vrednosti u gamepass-u. Toliko ima velikih igraca (EA, Rockstar, kineski proizvodjaci mobilnih igara…) da nema govora o monopolu.

Ja sam gledao neku drugu listu gdje su stavili zapravo COD da je prvi. Ne znam koja je u pravu ali nije ni bitno. Uzmi da je kod franšiza koja dosta kraće traje vremenski od Marija i Pokemona.

Ali nebitno to za Nintendo franšize jer je Sony rekao da je Nintendo nebitan i to nije validan argument. Oni prave igre za djecu. Diskvalifikovani su iz gejming industrije zbog žanra. :grinning:

Xbox je treći igrač i gaming industriji i to je i bila njihova odbrana, a to i mi znamo. Ja navijam da akvizicija prođe li samo zato što su slabiji u gamingu, iskreno zabole me za COD i za većinu ABK igara. Značajnija mi je bila kupovina Bethesde iz ne tog ugla, a kad bi birao, radije bi da kupe Segu ili Capcom ili tako nešto.

1 Like

Upravo tako. A CoD nece sigurno da ga propelira sa treceg na prvo mesto, i to ne obicno prvo mesto, nego toliko ubedljivo da bude na udaru antimonopolskog zakona.

Pritom, nisu cak ni treci. Ja ne znam kako stoje u odnosu na EA, Ubisoft, Rockstar, kineske kompanije koje vrte sulude pare u mobilnom segmentu, nazivimo ih “kinezima” sve zajedno, MS je daleko iza po profirabilnoj margini sasvim sigurno.

Dodatna komplikacija je racunica isplativosti same akvizicije. MS mozda mora, a mozda bas zato i ne sme, da forsira ekskluzivitet. Dakle nije samo legalna nego i biznis strana price.

Priznajem, nije mi jasna pravna pozadina ovog slucaja. Zdravorazumski gledano treci (ili 5, 6, 10… koji su vec zaista) ne moze da postane monopolista tek tako preko noci. Ako su zabrinuti da stvari idu u tom pravcu, da oni imaju jos, mozda i beskonacnih sredstava da preuzimaju jedan po jedan segment gaming industrije - to je onda jedna drugacija perspektiva, ali tesko da na osnovu takvih slutnji mozes nekoga da blokiras na pravnoj osnovi. Mozes samo da definises pravila i metriku za limitiranje ukrupnjavanja, a ne vidim kako MS moze da bude i blizu neke crvene linije trenutno.

Ne zaboravimo da MS ugrozava i klasican retail biznis model, da agresivna promocija pretplate ne ide u prilog mozda i vecem delu gaming industrije koji bi zeleo da nastavi prodaju 70$ igara. Sony danas predvodi taj greedy tabor, uz sva priznanja kvalitetu njihovih igara. Ako je posao tih komiteta da stiti potrosace - gde je u tome zapravo njihov interes i zar MS ne radi upravo za nas potrosace. Podji od sebe, vrlo je jednostavno - svi zelimo COD u jeftinoj pretplati “za dzabe”. Koga zapravo ti komiteti onda stite, nas ili bogatiji deo gaming biznisa?

1 Like

Regulatori treba pre svega da štite korisnike/potrošače i vode računa da se ne stvore uslovi za monopol.

FTC jednostavno nije uradio domaći zadatak i dublje istražio ceo slučaj jer su od početka hteli celu akviziciju da blokiraju. Problem je i u tome što su “razlog” našli u Bethesda slučaju gde je MS kao obmanuo EU. Onda se sledećeg dana javila Evropska Komisija i rekla da to nije tačno. Što sad celu situaciju dovodi u čudnu situaciju gde jedan od glavnih razloga za tužbu nije tačan pre samog suđenja.

Drugo, FTC je izabrao interni sud (umesto federalnog) za slučaj i avgust 2023 za prvo ročište, što je pokazatelj a) znaju da će izgubiti b) žele odugovlačenje celog slučaja (da su išli na federalni sud ročište bi bilo zakazno mnogo ranije). FTC jednostavno blokira sve što se tiče velikih tech kompanija da bi sproveli politiku “big tech = big evil” kako bi stekao utisak kako se bore protiv korporacija (što je ok, samo je problem kada to postane kontraproduktivno za američku ekonomiju).

Treće, ti ljudi ma koliko bili dobri pravnici ili ekonomisti nemaju puno dodira sa gaming industrijom da bi potpuno razumeli odnose, trendove i pozicije. Ako gamer entuzijasta bolje razume situaciju od nekog ko treba da odlučuje o njoj, onda dolazimo do ovakvih smarajućih situacija oko cele ove stvari.

3 Likes

znaci od sad navijamo za ftc :smiley:

fala na razjasnjenju :smile:
evo ja cu licno da zrtvujem cod u gamepass zarad propasti njih i njihove ekonomije :smiley:
let the saga continue

1 Like