Microsoft kupuje Activision Blizzard?

Jim Ryan i njegova menadzment ekipa postaju pandan Mattricku i nadam se da će ga ukloniti što pre sa te pozicije. PR blunderi ne prestaju u poslednje vreme.

Njegova jedina sreća je establišovana pozicija Sonija na tržištu. Ali ni to nije večno. Ja se stvarno nadam da ga nećemo dugo gledati.

3 Likes

Biti na vrhu je ciklična pojava.

Pratite moj profil za još mudrosti.

9 Likes

Sonijev ciklus nesto podugo traje. :thinking:

@robotnjik Igraci nisu lojalni, sto takodje vazi za fransize, ne samo za konzole. Za par godina CoD mozda nece biti vise toliko relevantan, pa ce i jedni i drugi moci da se slikaju sa ugovorom na 20 godina.

Poredjenje sa Nintendom ne stoji, nidje veze.

Ne znam cemu potreba da se idealizuju korporativne marionete. Da, Rajan nije savrsen, ima neke dobre i neke lose (povecanje cena, okretanje PC trzistu) poteze, kao i Spencer. Jedina razlika je sto Spencer ima windows novac za igranje.

A pitanje kako moze da garantuje je… ne mogu da verujem sta me pitas. :slight_smile: Jel ovo 2. razred osnovne? Pa naravno da ne moze da garantuje ako fransiza ne postoji - ugovori se sklapaju za postojece proizvode, postoje penali, itd… Tu se rizici odlicno odmere pre potpisivanja, sa obe strane. Dok je CoD vitalan, generalno, i jedni i drugi ce ubirati novce. Kada ne bude, naci ce nesto drugo. Big deal, sto bi rekli ameri… to se stalno desava.

A ne znam zasto o ovome uopste vodimo javnu debatu. Dzim rece da je Spencer pricao stvari o kojima se ne prica sto je, u slucaju da je tako, zaista amaterizam. I sad se cela stvar pretvara u Zeljko Mitrovic vs. Baka Prase.

Još će na kraju cela stvar propasti. Uopšte me ne bi čudilo da na kraju bude blokirana kupovina.

Kontam, ali opet se digla tolika buka oko kupovine, mučenu Bethesdu niko nije pominjao u toku akvizicije. Baš me zanima jel su očekivali ovoliko negodovanja.

Zašto? Nintendo je primer da se bez CoD može voditi vrlo uspešan konzolni biznis. Što bi isto važilo i za PlayStation. Sony ima problem da će time biti ugroženi njihovi prihodi i dominantnost na tržištu.

Do sada je jedino Sony izrazio par puta zabrinutost za CoD, od toga da je igra esencijalna-neponovljiva do toga da niko drugi ne može da napravi tako nešto (pa čak ni Sony). Možda neka od 10-12 service igara na kojima trenutno rade bude hit i dobiju svoj CoD. Nikad ne znaš, šta je sledeća velika stvar.

Svi ostali izdavači i velike gaming kompanije nemaju problem sa ovim osim Sonyja. Svi ostali su u fazonu da to ne utiče na njih.

Takođe:

https://twitter.com/ZhugeEX/status/1567613417694838784

2 Likes

Sad ce Sony da kaze, ne more Destiny for you!!! :joy:

Pametni. Ekspanzije po okej cenama i udri. A ne ko Fifa, svake godine reciklaza istog djubreta.

1 Like

Daće bog da tako bude.Sve za cod

Ja sam ok sa tim,svako neka troši novac kako hoće.Boji se Sony da ne bude izolovan kao Sega sa EA i znamo kako je to prošlo

Brend EA nikad nije bio jači nego tad i naglo je Sega izgubila US tržište bez njihovih igara mislim na Madden, NBA i Fifu

Totalno si u pravu. Sega je prsla mnogo pre nego što je došao PS1 i ta priča oko EA naslova.

Sony i Nintendo maltene nemaju nikakva preklapanja i analogija je totalno besmislena. Jer kao sto si naveo Activision je bio najveci klijent Sony-ja sa 17% prodaje. Na Nintendu AB igre cine procenat prodaje na nivou statisticke greske. Kako je to isto? Naravno da ce Sony biti zabrinut i to je ok. I naravno da se MS-u isplati da se ta saradnja nastavi, sto je takodje ok.

A sve se moze. Pitanje je zapravo da li MS moze da povrati investiciju bez Sony igraca, kladim se da nece moci, tu si ipak malo ozbiljnije kalkulacije u pitanju i ne mozes da tresnes 70 milijardi i prosto se odreknes najveceg trzista, jer pregovori ne idu kako ti zelis.

Ti nastupas kao da MS ovde diktira uslove i ima povoljniju pregovaracku poziciju sto nije tacno. Vlasnistvo nad 3rd party IP-jem mngo manje vredi ako iskljucis polovinu igracke baze.

Ne znam da li ce biti u gamepassu, pretpostavljam da hoce?

Jos jedna stvar, nisam siguran koliko MS zapravo ima prostora u ovom slucaju da ogranicava dostupnost fransize i njenog sadrzaja, s obzirom na to da je u toku antimonopolska revizija akvizicije.

Sony sve ovo verovatno zna i koristi u pregovorima da izboksuje povoljniji ugovor i u pogledu trajanja i u pogledu pariteta sadrzaja.

Sony je sa dolaskom PS1 kupio Psygnosis, jednog od najvećih izdavača video igara u to vreme. Zatim su platili Square Enixu da Final Fantasy bude PS ekskluziva (koji je do tada bio na Nintendo platformama) i još nekoliko naslova. Sega jeste napravila pogrešne korake ali je ipak istisnuta, i to mahom bacanjem para na izdavače i studije od strane Sonija.

3 Likes

Meh, nekako mi nije krivo kad znam koliko su i oni svojevrmeno bili arogantni. “Sega does what NintenDont” :smiley:

1 Like

Pa svi prođu / dođu u fazu arogantnosti. To je nekako neminovno.

2 Likes

Sony koristi to sto FTC jos uvijek nije odobrio akviziciju i pokusavaju da dobiju sto bolji deal. Sa njihove strane i ocekivano i korektno.

Sto se tice same cjene akvizicije, oni ne moraju da zarade 70 milijardi da bi je opravdali-pri akviziciji dobili su assete/IP-eve koji su u tom momentu vrijedili (za njih) 70 milijardi.

Ako ikada MS odluci da proda AB onda se moze podvuci crta i reci da li je kupovina bila profitabilna.

Ako AB nastavi da izbacuje kvalitetne igre, cjena ovih asseta ce da raste, samim tim deal je profitabilan.

A pisao sam vec ranije zbog cega su se oducili na ovako skupu kupovinu-bili su veoma likvidni bez prostora da urade jaku akviziciju na nekom drugom polju. Pokusali su da kupe TikTok i Discord, obe kupovine nisu prosle.
Nominalno, cak i sa recesijom, ovih 70 milijardi ce za deset godina izgledati kao smjesna cifra, a tako velike kompanije i posmatraju ove akvizicije.

2 Likes

Pa nije polovina cod igrača na Soniju… Najveća baza igrača cod-a i svih drugih popularnih pucačina je na PC-u. Sony i Xbox brojke nisu ni približne PC-u tako da i ne gube oni mnogo ako cod ne ode na Sony, nadoknadiće se sve to na Pc-u lagano.
Cod je fifa u svetu pucačina, meni je ok ali gomila ljudi samo to igra i kada se pomene neka pucačina to je prva stvar koja pada na pamet.
Uostalom koliko se sećam Sony je uvek imao neke privilegije i ekskluzivni sadržaj kad god je izlazio neki Cod naslov naspram xbox-a. Ili dve bonus misije, ili closed beta, ili par dana ranije da se igra i slično.
Sad su možda kiseli jer će imati igru, ali neće imati više te neke stvari kojima su sebe izdvajali od druge platforme.
A igrači k’o igrači… Ako sam baš toliki fan te igre i da ne izlazi više na konzoli koju imam onda bih je igrao na drugoj platformi i doviđenja.

3 Likes

Warzone će i dalje biti na PS, čak je MS rekao da će igru proširiti i na Nintendo konzole. Stvar je u glavnim CoD igrama. Ako hoćeš puno CoD iskustvo ima kod komšije.