Microsoft kupio Bethesda Softworks, sada deo Xbox porodice

2 Likes

Kao što sam napisao već u drugoj temi… Ako MS odluči da se ritne nogom… Mnogi će da se ugase

Prorocki je to bilo, nema sta.

Samo da se eventualno ne ugase studiji koje su kupili, Phil je izjavio da ce ih ostaviti na miru i dati puno kreativne slobode.

I dalje mi je neobicno da za te silne milijarde ne mogu da ih zakljucaju u svoj ekosistem, a jos cudnije da to mozda i ne zele pa ce Sony, osim Azure servera, mozda placati MS-u i licence za igre.

Udaraj mrtvog konja, sada je Xbox-ovih 5 minuta slave :smiley:

Salu na stranu, bilo je tu mozda nekih mracnih momenata, kao npr gasenje pojedinih studija, poskupljenje Plus pretplate, lose tretiranje i pustanje niz vodu Vite - ali galopirajuci uspeh trenutne generacije ne bi bio moguc da je bas, kao sto kazes, anti-gamerski…

Mene zanima, ja sam ma fanboj ocu da se nasladjujem. Piši, sve piši ko ih j… :joy:

8 Likes

Pored nama svina znanih failova sa Vitom, hakovanjem naloga, i slicnih gluposti, meni su se najvise ovu generaciju zamjerili sa PS Now, i usudjujem se reci da samo iz tog poteza mozete da vidite koliko su gamer friendly.

Elem, u pitanju je servis slican Game Pass-u, uz dodatak da je dugo cjena bila 15$, i uz razliku da igre strimujete, a ne skidate i igrate. Kasnije su dodali ovu opciju za ps4 igre.

Nakon duuuugo klanja i katastrofalnih rezultata, odlucii su da smanje cjenu servisa na 10$, sto je sasvim ok i prihvatljivo.

E sad, launcher im je katastrofa. Od deset sesija, tri mogu da garantujem da ce nesto da zablokira, slika da treperi, uglavnom neki djavo ce da se desi.

Imam aktiviranu autentifikaciju u dva koraka, i jbn launcher ne ostaje logovan, nego svaki put kada se ugasi (ne ostane da radi u pozadini), ja pisem mail i sifru, pa cekaj poruku, pa pisi poruku. I ovo ponekad zna da zablokira, pa pola sata pokusavam da se logujem, mislim da je rekord sest poruka za two step koje sam dobio u tom kratkom roku.

Ipak, oprostio bi sve ovo da je servis dobar i da vrijedi
Medjutim, servis sa svojom ponudom je bio uzasan.
Gomila igara sa ps2, pokoja dobra igra sa ps3, a od ps4 igara i njihovih ekskluziva isprsili su se sa Spajdijem i Bloodborne-om. Sve ostalo je bilo zakljucano, ili je doslo na par mjeseci (God of War npr.), Persona 5 su izbacili u minimalnom roku, dok dosta ekskluziva uopste nije ni uslo u servis.

Zato sam govorio da Sony moze da zgazi MS i Game Pass kada god zeli, posto sutra mogu ubaciti 100 igara u PS Now sa prethodne cetiri generacije konzola, i da to sve budu ekskluzivne igre, dakle daju “od sebe”, bez potrebe za bilo kakvim ugovorima sa izdavacima.

I na sve to, sta oni urade? Kao i svaki skrti biznis, omogucili su neke ekskluzive sa ps4 da se mogu igrati na ps5 od prvog dana, i to su prezentovali kao da su napravili neku bog zna kakvu ponudu. Odmah se sjetim Getea, “kad komad dajes, na komadice ga daj”.

Zbog ovoga kazem da je Sony anti konzumerski, i ostace takav dok god im pozicija nije uzdrmana. Da nema MS-a konzola bi nam bila 1000$ i igre po 100$. Ovo vazi i za MS, da ne bude zabune da mislim da je samo Sony alav. Uglavnom, ovo njihovo nadmetanje je nesto najbolje sto se desilo za gamere.

14 Likes

Bravo ! Ovo sam odmah pomislio kada sam video njihovu najavu za ovo. Imate 110+ miliona bazu PS4 korisnika i zelite da ih prevedete na PS5. Jel
vi mene i sve nas koji imamo PS4 od maltene day 1 uvodite u PS5 tako sto nemate nista normalno da pruzite na pocetku generacije? sto nam nabijate povecanje cena igara? i time sto mi kazete, super vest, sada SKORO sve PS4 ekskluzive mozete igrati na PS5 iako ste ih igrali na PS4. A ove nove ekskluzive poput TLoU 2 i Ghost of Tsushima cete dobiti kada bude slim model PS5. Zasto? Jer ste ovce i treba vas sisati.

3 Likes

Odlicna vest. Definitivno spasava ime ovog foruma. :joy:
Da je jos Sony bio primaran jos jednu generaciju definitivno ovde niko xbox ne bi imao :grin:

@iKaran Nisam znao da je Now los, to je jedini PS servis koji me bas ni najmanje nije zainteresovao. Znas moj stav povodom strimovanja igara, a pre neki dan smo saznali i za pravi razlog zbog cega Sony nije hteo da uvrsti bolje igre i drzao je visoku cenu - ne veruje u odrzivost (isplativost) subscription modela i zato su verovatno dodavali igre na kasicicu. S druge strane, Plus je bio manje vise konzistentno solidan, imali su uspona i padova, u jednom momentu i poskupeli, za razliku od MS-a koji je unistio svoj Gold i tako beskorisnog ga drzao godinama da bi na kraju shvatili da im ne treba kao zasebna pretplata.

Los PS now za mene nije bas dovoljno da bih rekao da je anti-konzumerski, svi smo se izigrali na PS4 nikada jeftinije, ne zahvaljujuci Sony-ju nego nasoj sopstvenoj dovitljivosti i organizaciji. Ali povecanje cena jeste definitivno anti-consumer. U drugom uglu, imamo MS koji pokusava da spusti trosak gaminga preko pretplate, i dalje je 15$ mesecno veliki novac za prosecnog gamera, ali mozes da prodjes i mnogo jeftinije, ipak je tu gomila indie igara svakog meseca, poneka AAA i sada ova bomba sa Bethesdom kao slag na tortu - za mene je to pro consumer potez, gaming mora biti jeftiniji, u vreme hiperprodukcije sadrzaja i ekonomske depresije, 60$ za day one, a kamoli 70, predstavlja ludost a ne “cenu koja odrazava realnost”.

Ovo je dobra vest za igre, ali će se videti za Microsoft. Definitivno će Elder Scrolls I fallout dobiti veliki vetar u leđa pod Microsoft vodstvom i novčanom podrškom.
Osim što će napokon dobiti bolji i verovatno kvalitetniji engine koji će ja se nadam pokretati fable 4. Dobiće i gomilu podrške za knjige, stripove, pa možda čak i neke filmove.
Generalno dosta ljudi je ovu vest jedva dočekali pričom da će ovo napokon biti momenat kada će ove franšize biti pogurane i stavljene na mesto na kome pripadaju.
Naravno ovo će biti odlično i za Doom koji će uz halo sigurno dobiti mnogo više na knjigama, stripovima i naravno na publicitetu ali i inovacijama koje će MS definitivno doneti što na konzolama tako i na PC-u…
Sve u svemu videćemo šta će MS doneti u obe studije i ja koji način će ih pogurati. Ali uz fable 4 dobija još dva masivna i poznata RPG naslovna koji definitivno nadmašuju sve što Sony ima. A uz to će Sony sada tek da plaća MS-u da izdaje igre i ja PS5, a još ako te igre budu koštale 80+$-€ definitivno će lepo proći.
Naravno vreme će pokazati šta će i kako biti…

Mogu da se složim sa većinom teksta koji si napisao, ali ovo je smešno.

2 Likes

Kakav subjektivizam…

Trebalo bi, ali ne i za neke

Mi to prosto ne znamo jos uvek. Kvantitet je tu, vrednost IP-jeva neporeciva, ali poslednji Fallout 76 i Elder Scrolls MMO nisu se bas proslavili. Arcane je sjajan studio, bice tu sigurno dobrih igara i najbitnije, day 1 u pretplati. Ne zaboravimod a se Skyrim prodao u 30 miliona primeraka, nalazi se na 19. mestu najprodavanijih igara svih vremena i u modernoj istoriji takve cifre su dostizali samo Rockstar i Nintendo.

Ako mogu da budem malo i subjektivan, vise verujem u MS 1st party, zato sto mi je uzbudljivija pomisao da dobijemo neki novi IP, Avowed, Playground su majstori svog zanata i zaista mislim da ce Fable 4 biti sjajan, i produkcija igrara kao sto je Ori na primer za mene vise vrede nego nekakav sadrzaj koji smo imali i do sada, a koji ce samo da zakljucaju na njihov ekosistem, ili jos gore naplacuju Sony-ju od cega gameri nemaju nista ali ce da pomogne Nadeli da povrati investiciju u brzem roku.

Ali sveukupno gledajuci taj kombo ulaganja u 1st party i akvizicije jakih RPG studija deluje brutalno na papiru - i to je objektivno. Ulaganje u ljude i toliki talenat ne moze da se ne isplati, MS sada ima malu armiju AAA developera iza sebe i trebalo bi da se dogodi ne znam kakva katastrofa da ne iznedre bar nekoliko vanserijskih igara, a na duge staze broj korisnika njihove pretplate moze da ode na 50, 100 miliona.

Da ne zaboravimo, to je ekipa koja je bila na prodaju, znaci vec nisu bili bogznakako lukrativni za investitora, MS je uleteo sa brdom kesa i mozda spasao te timove da ostanu na okupu, mozda bi ih kupili neki kinezi, razisli se u divljine crowdsourcinga… Dobra je to stvar, koliko god PS fanovi negodovali zbog moneyhattovanja sadrzaja, sto ce jedan gigant industrije da stane iza njih. Ako jos odrze obecanje da nece mnogo da im se mesaju u kreativan proces… Mislim da je ovo pozitivna stvar za gaming - odjednom je MS presuo puno milijardi iz nekakvog dosadnog, ne-gamerskog segmenta, tamo gde konkurenciju najvise boli i tamo gde hardcore publiku najvise zanima.

1 Like

Pa u sustini za nekog ko voli rpg igre, kompanije kao Obsidian i Bethesda su manje vise sveti gral rpg igara, na stranu ukusi ali to je cinjenica.

Moje neko misljenje je da je ovaj potez Ms bio vise ajde da saradjujemo nego rukavica u lice Soniju. Realno Ms je kompanije od preko trilion dolara da hoce, mogu da kupe i ostale velike izdavace i Sony ostave samo sa svojim igarama, ali kome to ide u prilog?

Sony je vec neke igre izbacio za pc u poslednje vreme i mislim da nije slucajno. Kada ove igre ili mozda jos neke koje bi Ms kupio jer realno mogu, budu izlazile samo za Xbox/pc obe kompanije su na gubitku. Ovako na gamerima zaradjuju i jedni i drugi, sto je jelte i poenta, Ms izbacuje svoje igre gde god moze, a Sony malo relaksira svoju ekskluzivnu politiku, jer u suprotnom kompanija od trilion dolara moze svima da napravi problem, a zasto bi kada mogu da saradjuju i svi lepo zaradjuju.

Mozda je sve ovo bezveze ko zna kako oni razmisljaju, ali nekako mi je logicno.

3 Likes

Nije ovo bas tacno, jedva su ubedili Gejtsa da ulozi u gaming, Sony menadzment ima daleko vise sluha za velika gaming ulaganja posto su iz entertainment industrije, uopste ne mislim da je Phil imao lak posao da ubedi Nadelu da istrese 7.5 milijardi iz biznis segmenta, time je ovaj uspeh jos veci.

Pregovarali su o kupovini TikToka od 70 milijardi dolara ok to nije gaming, ali realno gaming je jako profitabilan, verujem da i u Msu to znaju. Ako zele da budu Netflix za igre, sta je njima da kupe par studija, ovo su njima smesne pare.

Možda jesu, ali gde su celu jednu generaciju, nešto se baš nisu proslavili.

2 Likes

Da nesto ih nema, mozda su im i pare bile problem ko zna, u svakom slucaju sada sa parama ti studiji imaju iza sebe kultne rpg serijale, i ne znam neku kompaniju koja se moze meriti sa njima u tom zanru.