Microsoft: four Xbox-exclusive games are coming to PS5 and Nintendo Switch

Zato što je ljudima žao. Pa seti se onih legendarnih eventova vezanih za Series konzole, pa kupovine novih studija, pa nove igre i onda odjednom trač da nešto nije ok. Radi to fanove na emotivnom nivou i svakako da nije svejedno.

1 Like

Ali u pitanju je trač/glasina. Kontam da dve nedelje toksičnog lupetanja učini dosta, ali majkumu ne mora se svake dve tri sedmice padati u depresiju zbog rekla kazala. Evo iskreno, ko će sada da proda svoju Xbox konzolu zato što su Pentiment i Sea of Thieves na PS5 ili Switch platformama?

Tračevi ponelad nose dozu istine ali ako ne znamo kontekst i detalje, onda je to djavolje igralište.

Ja sam odavno vec u depresiji zbog Microsofta, stanje je vrlo stabilno.

Ali najjace je to gaslightovanje, u fazonu sta se primate, evo 4 male igre za Playstation, to nam je sada neka nova vizija. Puste buvu da se prica malo, posle svi srecni jer su izbegli metak. Kako samo neku novu AAA igru ne najavise…

I da, Vlada Pejic je super decko. Jedan od nasih najboljih jutjubera i odlican poznavalac PC hardvera. Ja ne znam da li se on uopste vise igra na konzolama, covek je u PC svetu hardcore vec godinama.

I ništa nisu uradili da zatvore potencijalno buduće tračanje. Nisam ni očekivao, hoće da imaju opcije otvorene. Phil ne htjede isključiti mogućnost da Starfield i Indy u budućnosti dođu na druge konzole u onom gore intrvjuu. Eto za par mjeseci opet nekih glasina pa ćemo prolaziti opet kroz ovaj shitshow.

3 Likes

Pa zato sto cekaju da vide kakva ce biti prodaja i koliko ce dodatno zaraditi. Najpametnije za Sony korisnike je da iskuliraju i ne kupuju ni za zivu glavu ove gluposti sto ce portovati.

Ali mislim da je MS vec “mind-setovan” da odbaci ekskluzive, ovo je samo postepeno uvodjenje modela kako bi smanjili frustraciju korisnika i njihovo hiperventilisanje. Koliko je realno ocekivati da zaradi jedan Pentiment. Za par godina niko nece vise da strepi. Sony ce se mozda pridruziti.

Najava novog hardvera je damage control, radimo nesto na platformi. Naravno da ce biti najjaci, to ne mora ni da napominju. Jok izdace slabiji hardver.

Diablo u gamepassu niko ne komentarise, a Blizzard je letos izjavio da nece nikad biti deo gamepassa. Eto ti kako nema smisla lupati takve stvari. Ne verujem ni Sony-ju kad kaze nikad i to narocito kad prodaja usporava i nemas ekskluzive.

Bezrazlozni optimizam Xbox fanova je kao small-town sujeverje, svi cekaju Phila da li ce izaci iz kaveza i videti sopstvenu senku. E pa da vam kazem, ovo ce biti najduza zima u vasem zivotu i trajace zauvek.

Ja sam vidio dosta ljudi koji su se obradovali za Diablo. I generalno što su potvrdili da će i ostale ABK igre doći.

Budućnost bez ekskluziva dolazi i ja nemam ništa protiv, imam protiv da to MS radi prvi iako su najslabiji na konzolnom tržištu. Idealno bi bilo kad bi svi postepeno jednako ušli u to, ali neće.
MS je to već riješio, Phil reče da već vidi gaming bez ekskluziva za jedno 5-10 godina, tako nešto reče, ali Nintendo je ostao tako old school, ne vidim njih da se mjenjaju tako brzo nikako. A Sony je negdje između, gledaju da izbacuju agresivnije na PC, isto prate MS i gledaju prema mobilnom gamingu, imaju neke studije koje prave mobilne igre itd ali se isto tako drže još hardvera i old school filozofije.

Naletio sam na ovu grafiku koja fino oslikava zašto MS gleda, prema mobilnim uređajima, tabletima, PC-u i ne može se reći da njihova strategija nema smisla. Konzolaško tržište je flat, nije naraslo značajno za 20 godina i teško je tu doći do novih korisnika.Naravno da gledaju van. Samo da ne srljaju prerano otkačujući ekskluzive.

3 Likes

Sve si tacno rekao, nemam sta da dodam. :100:

Ovo je ključno i slabo se priča o tome. Možeš ti prodati ne znam ni ja koliko konzola za mesec dana kada na kraju generacine završiš sa istim brojem prodatog hardvera kao pre deset ili petnaest godina. Istovremeno, budžeti i vreme razvoja su nekoliko puta veći/duži nego tada. I pored toga imaš sledecu generaciju gejmera koja samo pika svoje F2P, Minecraft i Roblox igre. Tu više nema prostora za neku zaradu, naprotiv.

A Nintendo je evergreen kompanija koja ima svoj način poslovanja gde prave igre za koje treba manje vremena, para i ljudi a prodaju ih po punoj ceni. Možda svi treba da se ugledaju na njih i promene AAA formulu u nešto održivije.

Jednostavno ne može limitirano tržište koje ne raste i sumanuti budžeti od 300-500 miliona dolara.

2 Likes

Mene zaista ne zanimaju ekskluziviteti i to da li će MS sve igre da portuje na druge platforme. Da ne dodje do neke zabune, ja sam sasvim ok da sve njihove igre budu play anywhere. Mene jedino brine da li će nastaviti sa hardverom koji je daleko superiorniji od bilo koje druge konzole. Jer ako dodje kraj konzolama, nebitno dal Xbox il Sony, ja se na PC gaming ne vraćam i zvanično stavljam tačku igranjem video igara. Što ne bih voleo. Al možda ipak i nije loše!?!?

Ma nije valjda :smile:

Spremaju polako teren da ubuduce sve izbace i na ostale konzole. Mislim da se ljudi malo plase zato sto konzole gube svoj identitet. Nema vise ekskluziva i tog nekog rivalstva izmedju Sonija i Majkrosofta.
Mada to je ok, zato sto mozes da izaberes platformu koja ti odgovara i igras sve igre na toj platformi.

Uff nisam pisao ovde 100 godina :smiley:

5 Likes

Biće hardvera :hugs:

Ja iskreno kazem. Imam obe konzole. Sony je dobar na igrama a konzola kao konzola je djubre.

@Feredon bilo bi dobto da bude stv tako

To što kažeš je jedino iskreno tvoje mišljenje, ali takođe nije i objektivno gledano :slight_smile:

I ja sam imao u isto vreme i X360 i PS3, kao i PS4 i Xbox One (posle Pro i One X), tako isto sada imam i Series X i PS5. Obe konzole su dobre na svoj način. Ne bih ih ni imao da nisu.

PC gaming je superiorniji u dosta aspekata, ne treba bezati od toga. Mnogo bolji FPS i strategije, neogranicen framerate (da sam cekao Rockstar da se smiluje nikada ne bi videli RDR 2 u 60 fps). Sve ovo je dosta dobra vest za PC, koji je kolateralni profiter u zelji oba tabora da povecaju prihode.

Nintendo je takodje verovatno zauvek vezan za platformu, pre ce se zapaliti nego da odustane od ekskluziva, a nije iskljuceno da uleti i neko cetvrti.

Licno ne mislim da je situacija sa ekskluzivama bas sjajna i idealna jer deo gamera ostavlja izvan i nedostupne su im igre za druge platforme. Ovo je realan problem i deo sire diskusije kako smanjiti troskove gaminga. Ne samo vezano za trenutnu recesiju, hiperprodukcija je ozbiljna, a mlade generacije nemaju stabilne i visoke prihode, zavise od skrtih i sebicnih roditelja koji ne vide smisao i vrednost u gamingu. Iako je trosak legalnog gaminga danas nizi nego nekada, zbog hiperprodukcije, predstavlja znacajno finansijsko opterecenje. Microsoft cini deflatorni pritisak na trziste sto je pozitivan uticaj.

Buducnost bez ekskluziva i dedicated hardvera je moguca i izvesna, ali zahteva brz internet i serversku infrastrukturu.

Glavni pokretac gaming industrije ce biti uvek i ostati prave tehnoloske inovacije i tu je Microsoft, kao gaming kompanija, podbacio. Kompetativna trka u dedicated hardveru je cesto bila tehnoloski drajver, tehnologije u konzolama su prethodile PC-u i vrlo cesto, potrebna je istinska kreativnost da spakujes hardver u kompaktan format i tehnoloski budes ispred, optumizujes softver da radi sa limitiranim resursima. Danas samo u VR sferi ima znacajnog prostora za razvoj i tu ce se dogoditi dramaticne promene u narednih nekoliko decenija.

Ovo možeš da kažeš za absolutno bilo šta. Npr X će za Y decenija dostići Z.

Ne pricam napamet nego kao korisnik te tehnologije, dok je flat gaming manje vise dostigao sweetspot jos u prethodnoj generaciji. U mobilnom segmentu ne postoji potreba, igre su jednostavne sa gatcha i free to play modelima.

VR je buducnost ne samo gaminga, nego svega. I prepoznavanje tog prostora je vazno za kompanije. Isti onaj pionirski duh koji je nekada postojao sa arkadnim
masinama, pa onda 16-bit i 32-bit konzolama i racunarima. Prodaja usporava jer nam prodaju iste reciklirane igre, koncepte i endzine vec deceniju, exploitujuci nekakvu dopaminsku zavisnost kod igraca.

Ali pravi sustinski napredak postoji iskljucivo u VR-u. Ne bi ti zalio para za Halo VR koji te zaista stavlja u prvo lice - zar to nije logicna progresija u tehnologiji i imerzivnosti. Ako hocemo da razmisljamo zaista out if the box, limit nije samo hardver, nego granice fizickog sveta i univerzuma. Microsoft je zapravo odlicno krenuo sa Kinectom i HoloLensom, ali je stao i okrenuo se servisima. Neizmerna je steta i glupost sto nisu dali svoj doprinost VR razvoju. Trenutak kada se stvara istorija je ovde i sada.

1 Like

Moje neko idealno razmisljanje bi bilo da MS razvije Xbox OS u handheld formatu i npr Ally pokrece taj OS umesto Windowsa, naravno optimizuje se za odredjeni AMD APU kao sto imaju dve verzije Ally-a, slabiji-jaci, i onda vendori izbacuju handheld uredjaje, a OS podudaran sa igrama koje imamo na Xboxu i sa Game pass-om, a pritom se mogu ucitati klijenti od Steam-a, Battle.net i ostali i bukvalno imamo cistokrvni handheld gaming uredjaj kog ne opterecuje Windows, vec OS koji je optimizovan za taj hardver i sve radi kao podmazano :blush:

A sto se samih ekskluziva tice meni svejedno, ja kupujem Xbox jer mi vise odgovara gamepad, sam ekosistem, game pass, a Sony ekskluzive odigram na racunaru koji sam skoro pojacao za relativno male pare tako da meni superiska

1 Like

Al kad vidim na onom grafikonu koliko mobilni gejming donosi zaradu u odnosu na sve ostalo, bude mi malo tužno. Tolike rasprave vodimo, žučne diskusije o identitetu, brendu, ekskluzivama, a ovamo mobilni segment tiho razvaljuje od para. Ispada da je cela naša rasprava samo bura u šoljici čaja.

Iskreno iznenađen sam da kompanije uopšte još ulažu toliko truda, novca i talenta u AAA igre. Developeri crunchuju, pucaju brakovi, a onda jedan bezvezni Candy Crush donese triput veći profit. Kako im se isplati? Nekako mi cela diskusija deluje neozbiljno kad se ovako sagleda šira situacija.

Ako se držimo naše male šolje, lično nikad nisam razumeo što su ekskluzive toliko bitne. Možda je nekad davno imalo smisla privoleti ljude svojoj konzoli, al nekako mi sve to malo izgubilo smisao. Obe konzole su praktično iste pod haubom, a igre ionako jedva da koriste nekakve prednosti jedne ili druge. Nek igraju ljudi gde hoće, dobićeš njihov novac ovako ili onako.

Ne znam. :woman_shrugging:

4 Likes

Mislim da su ti podaci i statistika malo zavaravajuci, i ne moze se gledati crno belo da mobile dominira gejmingom.

Verujem (a i malo sam proguglovao da potvrdim svoje sumnje) da je ogromna vecina mobile profita vezana za dva / tri trzista tj. dela sveta: Kina, Indija i taj deo Azije generalno. Dakle ogromni populacioni centri gde svako ima mobilni telefon i zato je i prihod enormno velik.

Konzolno trziste su 5 drzava preko 80% , od toga 50% USA, dalje UK, Francuska, Japan i Spanija…

Dakle mora se gledati regionalno ili po trzistu. Mobilno trziste u UK je manje od konzolnog itd.

Hocu reci fuck mobile gaming. :sweat_smile:

3 Likes