Microsoft će ponuditi trade-in (zamenu) program Xbox One konzole za Scorpio

Microsoft wants to make the transition from Xbox One to Project Scorpio as seamless and easy as possible with a trade-in/trade-up program.

With 6TFLOPs of performance and a new semi-custom Polaris + Zen AMD SoC to enable 4K gaming, Microsoft’s new “monster” Project Scorpio isn’t expected to be cheap. It’ll likely be in the $599 range. Luckily Microsoft wants to offer an Xbox One trade-in program to shave off some of the cost and make Project Scorpio more accessible.

“We want to make that transition as smooth as possible,” Xbox Services manager Dave McCarthy told the Daily Star. “Some of our retail partners today do trade-in programs and that’s definitely going to be partnerships we continue to move going forward. We’ll try partnerships with our retail partners to smooth it even more with trade-in programs and things like that.”

Bear in mind we have no clue how much the Scorpio actually costs, and how much Microsoft will give you for your Xbox One. Right now vanilla 500GB Xbox One console gets you $100 in GameStop store credit, or $80 cash, but we might see special promos closer to Project Scorpio’s Holiday 2017 launch.

Also remember that Project Scorpio shares the Xbox One games library and plays all existing Xbox One games, so your entire collection isn’t completely useless after you trade in your system.

izvor

To mi odgovara

Haj mijenjaj to kod nas, djavla…

1 Like

Dzabe nama to. Ali dobar potez. Ima jos dosta vremena do januara/februara 2018. Za sada su mi misli uprte u Sony koji ce mnogo pre da predstavi svoje igracke (PSVR i NEO).

1 Like

U principu na startu svake generacije ili novog proizvoda, sami lanci prodavnica nude ovakve akcije. Bilo je da se tradeuje 360/PS3 za XO/PS4. Dobra je stvar što ovako rano spominju kao opciju, mada sve zavisi i od iznosa koji se bude procenio za X1.

Tako je, tacnije ono cega se ja secam je bilo Xbox/PS2 za X360/PS3 i naravno PS3/X360 za PS4/XO, zamenis staru konzolu i dodas jos evrica za novu. Jedino sto znam da nisu uzimali/menjali uz nadoplatu su prve revizije konzola ili ti fat modeli koje nisu uzimali, jedino slim modeli + evrici za next gen. konzolu .

Zar nije jednostavnije prodati konzolu pa kupiti novu? Siguran sam da ti konzolu koju bi menjao i ne bi uracunali za onoliko za koliko je mozes prodati…