Linux i sve u vezi istog

Pošto sam vidio da nema ni jedne teme o Linux-ima odlučio sam se da vidim koliko vas korisnika sajta koristi neku od linux distribucija i zašto su počili da koriste baš taj linux??
Ja na primjer sam počeo negdje 2008 da isprobavam svašta na kompu i tako sam počeo da se družim sa linuxom na dual boot a 2 godine unazad samo linux(mepis,debian,ubuntu) trenutno koristim ubuntu jer nemam vremena kao nekad da tražim softver po netu nego imam ubuntu programski centar gdje “skoro sve” ima za kućnog korisnika(nema virusa)

Nikada nisam koristio,niti sam video kako izgleda Linux.Windows mi je predobar,tako da nisam ni trazio nesto bolje.

Djakza zivis u ne znanju :wink:

Linux sam koristio nekoliko meseci (ubuntu). Jeste on fin i lep, ali fale mu dosta aplikacija.

Koristio sam i jedno i drugo i mogu reci da i windows i ubuntu imaju prednosti i mane, tako da je najbolje kombinovana upotreba pa najbolje od oba sveta.

Ja sam koristio skoro sve moguce verzije linuxa, ubuntu i Fedora core su jedne od najboljih. Koliko sam video jedan od najacih OS je svakako OSX (unix osnova) i svakako cu nabaviti MAC.
Nije Win los nego ima velikih nedostataka jer poseduje registri koji je bas lose herarhije i moze da se izprepleta sve i svasta i nastane problem.

“O kako je lepo biiti glup…” :smiley:
Meni je lepo :slight_smile:

Mozda on “zivi u ne znanju”, ne znam, ali reci “fale mu dosta aplikacija” samo pokazuje koliko nisi razumeo Ubuntu i njegovo koriscenje.

Inace, licno sam se po prirodi posla petljao sa raznim distribucijama a trenutno dual bootujem win 7 i ubuntu.

jedini razlog zasto nisam stalno na linuxu je priroda mog posla i zavisnost od Microsoft Visual Studia.

“fale mu dosta aplikacija”

netacno,iako nekoristim linux[iz mnogo razloga] ona ima svoje besplatne programe za sve.E sad ako ne podrzava nekolicinu programa tipa photoshop[primer] to je drugo…

Fale mu dosta aplikacija za ozbiljan rad tipa sto je irreal rekao, photoshop, za video obradu programi, autocad, solidworks, i jos dosta ozbiljnih aplikacija a ne za surfovanje, gledanje slika, slusanje muzike itd…

Moja keva je kupila sebi laptop koji ima Suse linux prosle godine.
Koristio sam ga par puta i mogu da kazem da je GOV*O.
Dosta programa sa Windowsa ne moze da se koristi na na linuxu.
Ima odprilike 10 igra koje mogu da se igraju na linuxu (a instalacija je nesto kao raketna nauka).
Ima i program Wine i jos neki koji omogucavaju koriscenje Windows programa i igra ali i to je neka raketna nauka, znam zato sto sam pokusao da instaliram 10 puta.
Ima Skype kao za linux ali to je u beta formi i jako je lose za koriscenje.
Tako da moja preporuka za Linux je iskljucivo za Internet surfing i ako ima neki posao koji bi mogao da se radi na Linuxu.
Da cak sam i pokusao 5 razlicita DVD filma da pustim… (verovatno) NEMOGUCE, ima jedan player a on samo pusta neke linux video files. Trazio sam linux DVD player ali ne postoji besplatan (postoji 1 ili 2 a to je open source i to LINUX open source pa je jako tesko koristiti ga).
…WINDOWS XP FOR LIFE!!!

EDIT:
Da, zaboravio sam da postoji ipak jedna pozitivna stvar u vezi linux.
(barem sam tako cuo) Ne postoji NI JEDAN virus na linux sistemima.
Znaci mozete da radite sta hocete ali do sada niko nije napravio virus koji skodi Linuxu.

Izneli ste gomilu netacnih informacija upravo.

Pogotovo je Purple4Stephen uspeo da nabije gomilu dezinformacija u jedan post, svaka cast.

Ne fale aplikacije, sve zivo ima svoje open source varijante.
Da, neke open soruce varijante nekih programa nisu toliko dobre kao windows / mac verzije.

Zato i kazem, ja moram da koristim windows zbog visual studia, neko drugi verovatno zbog auto cad-a, ali to su retke situacije.

Linux ima i te kako mnogo, MNOGO ozbiljnih aplikacija.
i malo toga mu “fali”

Priznajem, daleko je teze instalirati, i nakon instalacije pravilno podesiti linux sistem.
Mnogi ljudi rade na tome da ovaj proces maksimalno olaksaju ljudima koji se ne razumeju puno u tematiku (npr, Purple4Stephen), ali to podrazumeva da znate za te njihove inicijative pa ih i iskoristite.

Postoji instaler za Ubuntu (koji je po nekom univerzalnom misljenju najbolji za pocetnike i one koji ne vole mnogo duboko da se udubljuju u sam sistem)
koji dok ste na windowsu skine najnoviju verziju linuxa, instalira linux particiju unutar jednog fajla i podesi racunar za dual boot tako da nakon restarta jednostavno birate windows ili linux, bez gubljenja fajlova, podesavanja ili drugog mucenja.
Iz linuxa pristupate normalno svim Windows fajlovima itd.

“Dosta programa sa Windowsa ne moze da se koristi na na linuxu.”
nije neko cudo s’ obzirom da Linux nije Windows ?
Al zato 99% tih programa ima svoje alternative koje rade isto ili bolje na linuxu.

“Ima odprilike 10 igra koje mogu da se igraju na linuxu (a instalacija je nesto kao raketna nauka).”
Mozda je bilo 10 preinstaliranih ili si ti 10 nasao brzom pretragom, realnije je da ih ima daleko vise nego sto mozes da zamislis.
Ne bi da se gadjamo sada ciframa od hiljada do stotina hiljada, zavisi sta sve smatras igrom.

“Ima i program Wine i jos neki koji omogucavaju koriscenje Windows programa i igra ali i to je neka raketna nauka, znam zato sto sam pokusao da instaliram 10 puta.”
Wine ima jasno definisano sta od Windows programa uspeva da tera sta ne, ono sto uspeva je jako lako da se namesti prateci tutorial.

“Ima Skype kao za linux ali to je u beta formi i jako je lose za koriscenje.” istina, Skype za linux je i dalje u beti i ne radi idealno, al obavlja posao.

“Da cak sam i pokusao 5 razlicita DVD filma da pustim… (verovatno) NEMOGUCE, ima jedan player a on samo pusta neke linux video files. Trazio sam linux DVD player ali ne postoji besplatan (postoji 1 ili 2 a to je open source i to LINUX open source pa je jako tesko koristiti ga).”

Opet slucaj lose podesene linux instalacije, na Ubuntu uopste ne bi imao nikakav problem, najnormalnije bi pustio DVD u, recimo, VLC playeru i to je to.

Ljudi, morate da shvatite da ako nesto ne razumete ili ne poznajete dovoljno, ne znaci da je sranje.
Da, slazem se, teze je podesiti i razumeti linux, ali to ne znaci da je nemoguce koristiti ga za 99 % stvari za koje koristite windows.

A da ne spominjem koliko ce linux duze ostati “svez” i brz, na koliko losijim raucnarima radi bez ikakvih problema, itd.
Npr, da bi na Windowsu 7 imali fensi efekte sa providnim prozorima i animacijama, treba vam neka ozbiljna graficka karta i dual core procesor i gomila rama i sta ti ja znam.

Vecina linux distribucija sa desktop okruzenjima (opet se vracam na najpopularniji - ubuntu) dolazi sa vec instaliranim programom pomocu kojega birate daleko daleko vise efekata sa raznim podesavanjima i budzenjima a to sve radi na masinama od pre 7-8-9 godina!

Ok, nisu fensi efekti na prozorima svima potrebni, ali ilustruje kolko bolje linux koristi hardver koji imate.

i za kraj:
“Da, zaboravio sam da postoji ipak jedna pozitivna stvar u vezi linux.
(barem sam tako cuo) Ne postoji NI JEDAN virus na linux sistemima.
Znaci mozete da radite sta hocete ali do sada niko nije napravio virus koji skodi Linuxu.”

Ne! ne ne ne! Ako nesto moze da izvrsava korisnicki kod onda na tom necemu moze da se napise virus.

Virus je isto sto i bilo koja druga aplikacija, samo ima “zle namere”. Dakle, virus je skup nekog kompajliranog koda koji nekako mora da se pokrene.
Kao sto se Paint ne pokrece sam od sebe nego kada ga ti pokrenes, tako i virus mora da se pokrene da bi nesto lose uradio.

Stvar je u tome da linux ima daleko, daleko bolju zastitu i maltene nema “rupa”, te virus ne moze da se pojavi na tvom racunaru ako ga ti izricito ne pokrenes namenski, znajuci sta radis.

Problem na windowsu je sto postoje mnoge rupe u bezbednosti pomocu kojih se virus pokrene bez tvog znanja.
Ubaci se u autorun pa se pokrene pri startovanju racunara ili natera neki drugi proces koji je vec pokrenut da ga pokrene jer taj drugi proces ima rupu koja dozvoljava da se izvrsi neki kod ili sta ti ja znam, gomila je nacina.

Dakle ispravno je reci da linux ima mnogo bolju zastitu i manje rupa, al nije ispravno reci da “nema virusa”, nikako.

Poenta ovog posta je bila da vam, kolko je moguce bez da se vi sami zainteresujete za tu temu, priblizim pojam linuxa, ideologiju iza njega i razrusim neke potpuno netacne stereotipe.
Nadam se da nikoga nisam uvredio, to svakako nije bila namera.

Kao i mnogo puta do sada, Miloš kad’ napiše, on baš napiše!

irreal sve ovo sto si napisao ja znam, i kazem jos jednom koristio sam Ubuntu kao dualboot sa winom, i instalirao sve i svasta na sto je moglo na njemu.

I zaboravio sam da dodam je slika na windows media playeru kad se pusti neki film bolja jedno 3x nego kad se pusti na bilo kom linuxovom playeru. Ovo je bar bilo pre jedno godinu-dve kad sam ja koristio Ubuntu.

Ostatak threada nećemo posvetiti prepirci Irreal vs. the world. Čovek je napisao, objasnio…ende…
Neka ostatak bude na temu teme , a eventualne rasprave na PM Irreal-u!

5 razlicitih filmova ako na ubuntu nije znao da skine i pusti onda ni na windowsu nece znati da pusti. A ovo Windows XP for life, slatko me zasmejao a winXP za 45min mogu spyware i virusi da uniste i to jako…
Purple4Stephen kao sto si sam rekao tebi to jeste raketna nauka definitivno i nije komplikovano nista kada hoces, znas i mozes!

A druze Irreal svaka cas za post lepo objasnjeno i opsirno.
100 ljudi 100 cudi svakako, ali 100 zena 200 si** :smiley:

Kada sam napravio ovaj topic nisam mislio da će ms fanbojevi da vrijeđaju korisnike linuksa ni obratno nego da vidim koliko ima linux korisnika i koje distribucije koriste :wink:

Je li stvarno X360key donosi Linux na Xbox 360 konzolu?

Ja sam instalirao Ubuntu pre cini mi se nesto vise od 2 godine i zadovoljan sam. Radi istom brzinom kojom je radio kada je instaliran i u principu sve sto sam zeleo da uradim, uz malo googla sam i uspeo, doduse i nisam nesto pretarano zahtevan. Koristim Jdownloader, rezem igre za xbox, media server, internet, filmovi, exel i word dokumenti, muzika, slike, mobilni telefon i to je otprilike to. :smiley: Jedini veci problem koji sam imao je da prepozna USB flash u NTFS formatu, e tu sam se porodio sa command line-om ali sam na kraju i to uspeo. Mozda i nije za svakoga ali bi ga svakom preporucio. :smiley:

Vjerovatno jer je potreban os da bi to radilo…A što se tiče linux-a za xbox 360 neznam nisam još tražio dok na primjer za prvi xbox imaš xubuntu solidan os za web browsing

Linux na uredjaju koji emulira DVD drive nemas ti nikakave veze sa njim niti mozes da ga koristis direktno, ima svoj svrhu za parce hardwarea x360key tj on upravlja …:slight_smile: