Laptop i tretiranje baterije?

pozdrav ljudi… pre neki dan sam vas smarao sa kupovinom novog laptopa, i stvarno ste mi dali odlicne savete, medjutim ispostavilo se u praksi malo teze kupiti to sto sam zamislio, nego sto to (lako) izgleda na netu. Uglavnom, na kraju sam uzeo neki hp pavilion za i7 procesorom, 16gb ram-om, gtx 1660ti i 512gb ssd i 144hz monitorom. Za moje potrebe bice i vise nego dobro. Moje pitanje je: da li ima neka posebna procedura za formiranje baterije na laptopu, kao sto je to nekada bilo, ili je dovoljno napuniti do 100% i vozi. Da li moram raditi kalibraciju baterije, ili se to kod novijih laptopa podrazumeva. Nisam ga jos ni upalio posto je baterija bila skroz prazna. Pa nebi da nesto pogresim. Hvala na odgovorima.

Uglavnom, litijum jonske su fabricki “formirane” i ne mozes mnogo da pogresis sta god im radio. Preporucuje se 24h ciklus inicijalnog punjenja, ali to uopste ne mora da ima uticaja.

Ono sto ja licno izbgavam bilo kod laptopova ili telefona je potpuno praznjenje. Ne samo jer je najveci sok za bateriju i utice na njen life expectancy vec smara kada izgubis mogucnost nastavljanja ukljucenih aplikacija u tom trenutku.

1 Like

Ja sam nju napunio do 100% i evo koristim ga danas po malo ceo dan. Pa cu kad se skroz isprazni opet do 100%, tako 3 puta, cisto iz neke navike :laughing::laughing::laughing:

Nemoj do kraja da praznis baterije.

Ja skidam bateriju kad ne planiram duže vremena da ga skidam sa punjača.Imam elitebook HP

Onda necu do kraja da ju praznim. Nego na nekih 10%. A kod mene nemoze da se skine, nije uklonjiva baterija.

Nema potrebe da se skida baterija. To su sve zablude u koriscenju.

1 Like

Glavni problem baterija na laptopu nije kratko vrijeme koristenja, nego brzo propadanje baterije. Do sada svaki laptop koji sam koristio imao je u startu odlicnu bateriju, pa bi, bez obzira na nacin koristenja, ubrzo postala sve znacajno losija.

1 Like

Meni ta baterija više služi kao UPS kada nestane struje da se naglo ne ugasi laptop :grin:

1 Like

Zar je dobro da baterija trpi toplotu uređaja bezveze? Ja je skidam a ti kako god hoćeš

Slobex druze, razumem ja tebe. I ja imam jedan laptop stari kome sam uvek vadio bateriju kada odlazim negde na duze ili kad nesto duze radim, ali na ovom novom nemoguce je skinuti bateriju, posto ne moze da se skine. Mozes samo eventualno kada hoces nesto da radis da nosis na servis. Cak nema ni sarafe, mislim da je zalepljeno, kao kod novijih mobilnih telefona.

Ali mislim da u ovom mome laptopu nema ni potrebe za skidanjem baterije posto je lsptop dizajniran valjda da se nosi sa tim grejanjima (max q grafika itd…)

Sve sto sam procitao o modernim baterijama kaze manje-vise isto –

  • to sa ‘formiranjem’ je odavno prestalo da ima smisla, je su potpuno promenili sastav baterija (sa nikel-kadmijuma presli na litijum-jon, al nisam ekspert mozda gresim imena)

  • modernim baterijama najvise prija opseg izmedju 30%-70% popunjenosti. Znaci nije dobro ni kad se previse isprazni ni kad se previse napuni.

  • na pametnijim uredjajima (ko npr premium mobilni) kad ih stavis da se pune oni se napune samo do oko 80% tokom noci, a poslednjih 20% tik pre nego sto pocnes da ih koristis, dakle sami cuvaju bateriju koliko mogu.

  • al svejedno slobodno koristi laptop kako hoces. To sto napunis bateriju do 100% nije nikakav smak sveta. Zivot je prekratak da sad i na to pazis, a produzetak zivotnog veka je verovatno relativno minoran.

2 Likes

Noodle u pravu si… zato postoji kabal, a i ako ga budem nosio negde ne planiram ga u putu igrsti, tako da opet ok.

Ja sam objasnio zašto skidam sa mog laptop-a bateriju a svako nek radi kako želi.Kod mene je na dva klika da se skine jer je dizajniran da se mogu razne periferije kopčati na njega.Na starom laptopu je bila baterija stalno priključena i opao je kapacitet za jednu godinu skoro na 20min samo korištenja a na ovom mi gura par sati sa ovom metodom