Killzone: Shadow Fall

https://youtu.be/gLQyZspx0a8

I nova verzija 3.0 Vita firmware-a nam upravo donosi podrsku za PS4 remote play.

Lijepo je to,no po meni bezveze,kontroler je ipak kontroler.No to sam samo ja

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Jeste, ali, kontroler za razliku od Vite ne mozes ponjeti u cenifu sa sobom :smiley:

Sent From: “Neitherworld, Peaceful Pines”

Ma ovo je fantasticno. Ako bude radilo kako treba, pa makar samo unutar iste wifi mreze, to je pobeda. Dovoljno da me natera da uzmem Vitu, ako se ikad PS4 nadje u mojo kuci.

Ovo u nekoj meri vec funkcionise uz PS3/Vita sto kroz retku zvanicnu podrsku sto kroz modifikaciju param.sfo i CFW. Svakako da ce Sony na novoj generaciji doneti znatno vecu zvanicnu podrsku za remote play.

Ako je ovo gameplay ja sam kraljica Engleske.

Igra izgleda fenomenalno, bas se vidi milion sitnih detalja. Lipsync malo dobar, pa malo los, a facijalne animacije nisu nesto vrhunske, ali dobro, licno mi to i nije bitno. I da, ovaj crni gospodin na pocetku je ruzan kao zmaj.

Grafika je vrhunska ali ostalo je zaista ispod proseka za jednu exkluzivu,AI posebno,dosta lici na crysis…

trovanje olovom vrh :slight_smile:

Ja nikada nisam igrao killzone probao sam jednomk i to je bilo to, nista me nije privuklo da je odigram.

OČEKIVALO SE BOLJE
Novi Killzone razočarao mnoge

Jedna od najslavnijih PlayStation 3 ekskluziva na dan lansiranja nove konzole iz Sonyja obnovljena je novom igrom koja je kod kritike prošla dosta slabije no što se očekivalo
Killzone: Shadow Fall igra je koja je na dan lansiranja PlayStation 4 konzole trebala prezentirati sve prednosti i blagodati next-gena. Ona to i jest napravila, no, čini se, samo na jednom polju – grafičkom. Tome svjedoči i prosječna ocjena na Metacriticu koja zasad iznosi 74/100 gdje je ocjenu od 80 ili više igra dobila od nešto manje etabliranih portala.

Igra je i od Joystiqa i Eurogamera dobila po 70/100, a od Polygona tek 50/100. Vjerojatno najpoznatiji IGN i GameSpot uklapaju se u prosjek – IGN je Shadow Fall ocijenio s 80/100, a GameSpot s 70/100. Kotaku je pak kupcima PlayStationa 4 preporučio da ne kupuju igru.

Recenzenti igri zamjeraju mnogo toga, od nespretno ispričane priče do vrlo prosječnog i neinventivnog multiplayera.

Nažalost, ni nekoliko drugih ‘launch’ naslova nije prošlo previše dobro. Knack tako drži prosječnu ocjenu od 59/100, a konzoli se također, unatoč većinski pozitivnim recenzijama, daje ocjena od 70 ili 75/100.

To ipak ne bi trebalo zabrinuti nikoga, jer, svi se slažu da je Sony konstruirao odlučnu konzolu koja će imati mnogo veću vrijednost kad dobije prve respektabilne naslove koji će iskoristiti sav njen potencija, uz onaj grafički. No, biti će također zanimljivo kako će biti ocijenjeni prvi naslovi za Xbox One, jer upravo bi oni mogli dati prednost jednoj od dvije konzole na početku next-gen utrke koju ćemo gledati kroz nekoliko nadolazećih igara

Izvor Gamereport

MP besplatan cele sledece nedelje, ne zahteva PS+:

Looking for a new game to play next week? Have a PlayStation 4? Guerrilla Games has announced on its website that you’ll be able to play the multiplayer component of Killzone: Shadow Fall free for a week beginning March 4.

Better yet, you won’t need a PlayStation Plus subscription to play Killzone: Shadow Fall during the free period. A subscription to Sony’s premium service ($50/year) is normally required for all PS4 online multiplayer games. The free access week for Killzone: Shadow Fall does not include access to the game’s single-player mode.

Guerrilla Games has timed the free week to coincide with the release of Killzone: Shadow Fall’s first free map pack. And you’ll not only be able to play on new maps, but also take part in a new community challenge, the developer said. The free week runs March 4-11.

For more on Killzone: Shadow Fall, which has sold over 2 million copies to date, check out GameSpot’s review.

[SIZE=1]Play PS4-exclusive Killzone: Shadow Fall free for a week, no PS Plus membership required - GameSpot[/SIZE]

MP nije 1080p@60fps:

Despite claims from Sony suggesting otherwise, the multiplayer mode in Killzone: Shadow Fall does not run natively at 1080p and 60 frames per second.

In a new Digital Foundry report exploring the prospect of allowing games to run at 60 frames per second at a resolution of 720p rather than 30 frames per second at 1080p, Shadow Fall’s resolution and framerate were examined. The single-player does indeed run at full 1080p (albeit with an unlocked framerate and a recently added option to lock it at 30 FPS), but multiplayer does not. Instead, it uses a framebuffer of 960x1080 – as opposed to the standard 1080p resolution of 1920x1080 – that allows it to average about 50 FPS.

“Shadow Fall uses a horizontal interlace, with every other column of pixels generated using a temporal upscale - in effect, information from previously rendered frames is used to plug the gaps,” the report explains. “The fact that few have actually noticed that any upscale at all is in place speaks to its quality, and we can almost certainly assume that this effect is not cheap from a computational perspective. However, at the same time it also confirms that a massive reduction in fill-rate isn’t a guaranteed dead cert for hitting 60fps.”

Sony has claimed in the past that the competitive multiplayer and single-player both run at 1080p and 60 frames per second. However, developer Guerrilla Games itself has made it clear the framerate is not locked at 60 in either mode, as it instead uses techniques that it claims make Shadow Fall look “a lot more detailed and vibrant than a lot of the other games we are in direct competition with.”

Whatever the particulars may be, Shadow Fall’s visuals were among the things praised in IGN’s review of the PS4 launch game last year. PS4 owners who haven’t been able to try it out for themselves will soon be able to download it and check out its multiplayer, which will be made available for free for the next week.

_[SIZE=1]http://www.ign.com/articles/2014/03/03/killzone-shadow-fall-multiplayer-doesnt-run-at-1080p-natively[/SIZE]_

Ni Sony nije posten kako se predstavlja i reklamira u javnosti, nesto tu ne stima, zver je na steroidima bez njih obicno mace :slight_smile:

Poslato sa tastatrue koja pravi greske!

Ja iskreno nisam primetio razliku izmedju SP i MP u grafici, ikao sam portosio ne malo sati na MP :slight_smile:
SP je tehnicki demo i iskreno nisam imao snage ni da je zavrsim SP kampanju do kraja, zaustavio sam se skoro na kraju, mozda jednog dana i zavrsim jer je ostalo malo. Dok MP sa druge strane je odlican. U pocetku jako naporan i frustrirajuc, dok ne naucis sta treba raditi. ali zato kada se kockice sloze do kraja, dobije se jako fina smesa :slight_smile: Topla preporuka svima koji imaju zivaca da naprave jako negativan kill/death ratio u pocetku i da ga ispravljaju posle mesecima :slight_smile: Jedan kill je 100 poena, a znam i ljude koji su tu negde na granici od 1.000.000 poena :), ja nisam jedan od njih :slight_smile:

Ako jos moze ovaj fazon, navaljujte!

PS4 pricing blunder lets customers buy Killzone: Shadow Fall for 85p - GameSpot