Evo jednog dobrog teksta na eurogameru:
Svi znate za moju novostecenu slobodu of Fife - koja cak nije ni vrhunac kapitalisticnog dizajna u video igrama. Mobilne igre su notorne u tom pogledu, jer vas teraju da platite novac ili da oplatite gledanjem istih dosadnih reklama, non stop morate da pratite razne eventove i da klikcete po ceo dan kao sumanuti da bi postigli nekakav uspeh u igri. Buduci da su mahom free to play, sve je usmereno na ovo besomucno isisavanje novca ili vremena.
Secam se kada je devojka pokrenula Animal Crossing na Wii-u i krenula da bere jabuke. Dobila je smernice da se sto pre javi nekakvog rakunu Nooku. Javljajuci se u njegov office, ponudjen joj je prvi upgrade u igri - slucajno je kliknula na neki krov, potpuno isti kakav je vec imala samo druge boje. Nook joj je drage volje prodao i zaduzio za neki sumanuti iznos u jabukama, koji je trebalo da otplati. Bila je zapanjena kada je shvatila koliko ce joj trebati vremena. Kapitalisticki dizajn od samog pocetka bode oci. Zasto bi neko od igraca trazio besmislene manuelne zadatke ako bi video igre trebalo da budu zabavne? Zbog cega sebe zarobljavamo u virtuelne svetove koji za nas predstavljaju drugi posao? Neverovatno je koliko je ovaj kapitalisticki pristup svemu, pa cak i zabavi, skopcan sa nasim osecajem za satisfakciju i nagradu.
Cini se da je danas racionalnom gameru koji ceni svoje vreme, neophodno da se nekako iskobelja iz tog stiska kapitalistickog dizajna, koji vreba svuda, od open world AAA naslova do mobilnih igara, koje tek cede svaki atom slobodnog vremena. Online igre su tipicno i najtoksicnije jer ukljucuju i momenat kompetativnosti.
Za mladog gamera, takve vestine mozda imaju smisla, jer treba kroz igru da ga pripreme za surovi realan svet - ali za starije gamere koji u tom svetu vec provode puno vremena i zele uz igre nakon toga samo da se opuste, postizanje teskih, dugorocnih ciljeva i trcanje po virtuelnom tocku moze da bude iscrpljujuce. Jedan posao radite za pravi novac, drugi za virtuelni, zapostavljajuci svoju istinsku potrebu da se razvijate i da sticete kvalitativno nova iskustva.
Dugo me muci da li uopste u gamingu postoji izlaz iz tog egzistencijalistickog pakla - izgleda da tek poneke Indie igre ili story driven AAA igre mogu da zadovolje visoke narativne kriterijume i vracaju nas u ono doba kada su igre bile prava umetnost a ne obicna kapitalisticka zamka.