Jimquisition: Why Square Enix Is Carving Its Games To Bits

Odlicna epizoda Jimquisitiona, definitivna preporuka za pogledati. Osim sto je veoma kredibilan novinar, ocito ima i vrlo kredibilne izvore. Vasa misljenja?

Ne vidim nista posebno iznenadjujuce u cinjenici da je menadzment kompanija clueless i otudjen od korisnika. Naravno da su imali glupe ideje o tome kako su world of tanks, epizodni gaming i mikrotransakcije buducnost. Oni gledaju kako raste popularnost Dote i mobilnih igara i hoce da uskoce u taj vagon. Pravljenje igre 2 godine sa timom od 100 ljudi i stavljanje 60$ pricetag vide kao rizik. Epizodni content im nudi mogucnost da jednostavno ukinu razvoj na pola puta ako ide lose prodaja, obezbede steady cash flow kroz ceo razvoj… Da je do publishera to bi odavno bio dominantan model.

Trziste srecom nije toliko clueless i ume da ceni kvalitetan single player content. Razlog zasto su uspeli Witcher i Fallout bez obzira na to sto nisu multiplejer naslovi, je taj sto su ponudili tonu dobrog all you can eat contenta. GTA 5 isto tako. Ako napravis 6 sati dug on-rail shooter tvoj biznis plan je u problemu. To je naravno mnogo lakse nego modelovati ceo jedan open world ali nema smisla da kosta isto koliko i GTA.

Mislim da je Jimov izvor pogresio u vezi remastera. Nije razlog nedostatak poverenja nego easy money. Remasteri su win win i generalno razlog zasto konpanije uopste ne zele da se smaraju sa last gen kompatibinoscu ako mogu isti sadrzaj ponovo da naplate u malo boljem, sjajnijem izdanju. Vidimo da se trend nastavlja cak i nakon sto je predjena kriticna masa next gen kupaca.

Pretpostavio sam da ces se javiti, vjerovatno jos i Djordje. Elem, lijepo je nekada cuti da ipak nisam jos nacisto da li je dobro sto nismo bili paranoici kada smo pisali o stanju industrije, ali sam pomalo iznenadjen kako ove kompanije razmisljaju, kao Dr. Evil iz Austin Powers-a.
Moj davni predlog je da se igra isjece na multiplayer i singleplayer dio, i mozda ovaj mp dio da bude podjeljen na PvE i PvP sadrzaj. Ali to mi se cini da bi odgovaralo samo igracima, posto izdavaci i ovako vec godinama guraju malo izmjenjeni mp sa kampanjom od 4h po cjeni od 60$ (ne samo CoD, skoro svaki shooter ovo radi). Cini se da je neko zajednicko tlo u mikrotransakcijama, problem je u tome sto su one sve manje prodaja kozmetike, a sve vise prodaja bitnog sadrzaja igre.
Za par godina imacemo prvu igru koja ce da radi po principu “daj pare, a igru mozda dobijes”, iako kickstarter nije daleko od toga.

Nisam jos ni odgledao klip, al moja prva reakcija je bila – pa zato sto su Japanci. Zvuci blago rasisticki i phil fish je prakticno karijeru upropastio slicnom opaskom, ali kad se stvari sagledaju, Japan od prethodne generacije konzola naovamo ima strahovite probleme da odrzi korak sa ostatkom industrije. Sve rade pogresno i napola dopeceno. Kako u dizajnu igara, tako i u odlukama menadzmenta.

I tako im se obijaju odluka za odlukom o glavu, gube godinama i novac i dobru volju igracha, al oni tamo imaju neke svoje ideje o tome kako gejming industrija treba da izgleda. Square Enix, Capcom, Konami, svi ti nekadasnji titani su sad samo senke svoje nekadasnje slave. Svet se promenio, oni se ne snalaze.

Ponavljam, nisam ni odgledao klip, samo sam iskoristio priliku da ovde montiram svoj licni soapbox. :smiley: I da, jos uvek me jede sto sam potrosio 7 najboljih godina svog zivota na prokleti fakultet japanskog jezika.

Dok sam pisao post, bas sam se pitao hoces li se javiti. :smiley:

Svakako nisam nikakav ekspert, samo neka moja povrsna analiza. Cak mi ne deluje kao da se krse nasi pogledi, samo ti imas mnogo iznijasiraniji uvid u situaciju.

Jos uvek nisam pogledao video, dang it. :slight_smile:

Mene zivo zanima kako ce izgledati episodic content za FFVIIR, jer koncept episodic contenta pije vode kad seckaju igre na po sat gejmpleja. Sta ce ovde da urade? da iseku igru na tri dela od po 50 sati? kad je onda pravo vreme za izlazak drugog treceg parta? da li ce usrati kasnjenjem? ili ce izbaciti ranije nego sto treba?

Smrdi mi ovo jako za FFVIIR, i bojim se da ce se zavrsiti sa ultimativnim zakljuckom another classic gone to hell

To se više odnosilo na moj post :smiley: I, kao što sam rekao, slažem se sa tobom, ali da je to samo jedan od faktora koji su doveli japansko tržište video igara tu gde jeste. Poboljšava se stanje malo, ali je i dalje tamo glavan mobile i tamo se kupe pare, mada ni tamo nije idealno i sprovode nove zakone za regulaciju tog tržišta zbog prevelikih prevara i negativnog uticaja na zdravo tržište, pogotovu kad su u pitanju igre koje koriste gacha sisteme… Takve igre i razvojni timovi zaslužuju da propadnu. Misliš da su mikrotransakcije loše? Gacha sistemi su mnogo gori :smiley:

Možda će podeliti na tri epizode, jedna epizoda da ima sve kao na jednom disku sa PS1. Samo što bi ovde bilo da igraš do određenog Bossa, onda te vrati u igru da možeš dalje radiš questove i ostale gluposti dok se ne pojavi nova epizoda. Doduše, onda bi mrali da ubace stvari poput level capa da ne bi došlo do gluposti poput gindovanja do nivoa 99 u prvoj epizodi :smiley: A znaš da bi sigurno bilo budala koje bi to uradile :smiley: Doduše, ne sećam se koji su uopšte sistemi u FF7, nisam igrao igru dalje od prvih pola sata :smiley:

@ Igor

Osnovni problem sa pogresnim zakljuckom da su kompanije Dr Evil je ocekivanje da budu Dr Good. Kompanije su potpuno amoralne masine za stancovanje para. Sve bez izuzetka. Cak i kada se predstavljaju kao benevolentne to je samo u svrhu novca tj “odrzivosti” poslovanja (jer su mutni, zli poslovi koje vodi El Chapo vrlo rizicni). That said, epizodni gaming bi odavno zaziveo da je to tako sjajna ideja i da su reakcije trzista preplavljujuce pozitivne. Kompanije isprobavaju, eksperimentisu sa onim stvarima koji bi im u teoriji moglo doneti vece prihode. A u osnovi cele te ideje je vise para kompanijama za manje vrednosti kupcima. Jedini benefit za kupca je taj da moze da dodje do jednog malog dela sadrzaja brze, a kompanije se nadaju da ce ih predjeni sadrzaj svojim kvalitetom ubediti da kupuje nastavke. Deluje kao win win, da nije rasprodaja season pass-ova za trecinu originalne cene ili celih Square Enix kolekcija u Humble Bundleovima kao milostinja. Ultimativno content ce uvek biti king a kvalitet ce isplivati s tim sto je trziste postalo vrlo zahtevno i u pogledu kvantiteta. Za sada apsolutni rekorder je Konami sa Ground Zeroes demoom koji je imao zesci pricetag. Srecom izvadili su se sa MGS5 ali istovremeno i fejlovali jer su pustili Kojimu da ode. Van svake pameti.