Jeftini VR

Napkon sam uspeo da istestiram kacigu i moram reci da su utisci u najmanju ruku osrednji. Ima 3 nedostatka, koja po meni kvare utisak, koji moze da se poboljsa vremenom.

  • ugao gledanja je manji od 100 sepeni i to daje utisak da gledate sliku kao kroz neki prozor ili jos bolje opisano kroz neku crnu kutiju, dakle ekran nije odmah isred ociju, kako bi se ocekivalo, vec je malo udaljen i oko njega je primetan crni obod.
  • postoji pikselizacija bez obzira da li je fullHD ili QHD ekran u pitanju, nije nesto sto kvari utisak, ali postoji. Sve zavisi koliko ste cangrizavi i koliko bi vam ovo smetalo, meni licno ne smeta er nije toliko izrazeno
  • e sad dolazimo do onoga sto je meni najvise zasmetalo, a to je fokus na socivu. Dakle iako postoji podesavanje nared-nazad i levo desno za oba oka, taman kada pomislite da ste napravili prava setovanja, opet imate osecaj da slika nije do kraja cista i da morate konstantno da je cackate. Meni se desilo da me je zabolela glava u roku od 10-15 minuta, iako imam savrsen vid i nikada cak ni sa 3D tehnologijom nisam imao ovakav problem. Jednostavno mi deluje kao da sociva nisu kvalitetna i da prave problem. Mozda je samo ovaj primerak u pitanju, ali plasim se da ce biti svaki jeftiniji model sa istom boljkom. Dao sam jos par ljudi da probaju i efekti su slicni, nekima je cak bila i muka, posebno na roller-coaster testovima.

Generalno to jeste ono sto se moglo ocekivati, ali je daleko od super ugodjaja i nedostaje par stvari da bi se moglo nazvati VR. Ovo je neka kvazi varijanta za male pare i radi uprav toliko koliko i kosta, moze da prodje, ali nije to to.

Treba biti pazljiv i probati naci modele koji imaju prvo bolju optiku unutar kacige, drugo mnogo veci ugao gledanja, po mogucstu maksimalnih 120 stepeni, verujem da ce onda ugodjaj biti dosta bolji.

Nadam se da ce punokrvni VR biti drasticno bolji.
Saznao sam da u Delta City - Beograd, na drugom spratu u Galaktika igraonici ima postavljen Oculus (prva verzija) i da se moze probati. Tako da cu otici i tamo prvom prilikom da probam i uporedim utiske. Po onome sto sam citao, razlka je nebo i zemlja, i nadam se da ce tako biti i kada izadje finalna verzija svega namenjenog za pravo igranje.

Nadam se da sam malo pomogao sa informacjama.

Definitivno vrijedne informacije, cuo sam ono sto me zanimalo. Samo je ostala nedoumica da li je za ugodnije iskustvo potreban bolji displej, ili sociva prave toliko drasticnu razliku. Onaj dev kit 1 i 2 nemaju nesto jace displeje ako se dobro sjecam, tako da je stvarno moguce da sociva igraju bitnu ulogu

Evo jos malo informacija. Stigao mi je moj licni VR box V2 i situacija se drasticno poboljsala. Okulari su bolji i slika je cistija. Takodje dodatni ugao gledanja je dosta poboljsao stvar, pa je sada crni okvir daleko manji i sam dozivljaj koriscenja je po meni sada puno bolji. Probao sam sa jos par telefona da koristim VR i generalno osecaj je jako slican. Ono sto zaista treba je sto bolja rezolucija i veci ekran.

Zakljucak bi mogao biti - pazti na okulare i ugao gledanja, oni ocigledno prave najvecu razliku kada je u pitanju mobilni VR. Sve ostalo je manje bitno, dokle god je full HD rezolucija ekrana i barem 5" sam ekran. Sada ima dosta telefona koji ispunjavaju ovo, a da se ne mora za njih platti enormna suma novca.

Iskreno ko Lima telefon da ispunjava ovo, neka proba nije tako veliki izdatak, sada se moze naci na aliexpres-u VR Box v3 za 22$. Ali ako neko hoce da kupi telefon samo zbog ovoga, to mu ne bi preporucio, jos uvek nema toliko kvalitetnog soft-a da opravda celu pricu.

Nadam se da sam pomogao.

Sigurno 99% ljudi poseduju telefon koji ima ove specifikacije tako da sigurno nece kupovati telefon zbog VR-a :). Posteno ne vidim potrebu za ovako necim jedino sto je dobro stavis VR sa telefonom, legnes na ledja i gledas film ko u bioskopu :).

Meni se otvorila mogucnost da uzmem Samsung s6 za poprilicno dobru cjenu, pa je moguce da uzmem s6 i kasnije dokupim Gear VR. Realno, ne treba mi, ali ako cemo tako reduktivno razmisljati, ne treba mi 95% stvari u stanu. Razmislicu, pa u narednih par dana cu odluciti da li cu ici na ovu kombinaciju s6+VR

Evo jos jedne novine koju je moguce iskoristi sa jeftinim VR Box uredjaima. Samo da nadjem vremena i da istestiram :smile:
Pogledajte RIFTCAT - https://riftcat.com

Mozda za vikend uspem da uradim test.

I ovo sam istestirao i mogu reci da i dalje nije to ono sto se ocekuje. Mozda sam ja zelim nesto previse ili ocekujem previse, ali ukupan osecaj mi je ispod proseka. Dakle ima stvari koje rade ok i nema toliko pikselizacije, ali zato ima stvari koje su totalno ne upotrebljive. Opet morate imati prilicno jak racunar, da bi vukao 1080P i odlicnu mrezu da bi se to kako trebala prenosilo sa uredjaja na uredjaj (stream). Sve u svemu, nije to jos uvek ono sto treba da bude. Lepa ideja, ali i dalje ne ono sto bi moglo da bude upotrebljivo na duze staze. Probao sam Wathunder, on je skoro ok, ali mi je mnogo bolji osecaj na standardnom TV-u, mnogo se gubi sa smanjenim obimom vidljivosti, jesi blize stvarima, i mozes glavom da pratis objekte, ali zato gubis sirinu pogleda. Mislim da ce ovo biti ozbilan problem za VR ako takav bude trend, osecaj je kao da si samo priblizen svemu i igras igru pod zoom-om. Slicno je bilo i sa Elite Dangerous, jednostavno nije to to. Lepo zvuci u teoriji, malcice je drukcije u praksi :slight_smile:

Ostaje da se vidi sta moze punokrvni VR, ako bude prilike. Nadam se da ce biti negde postavljen Sony VR u show room. Bez dobrog testiranja na puno igara, ja necu VR uzimati.

Za sada sam dosta neodlucan po pitanju VR-a. Odlicna stvar kada jednom dozivis onaj ‘aha!’ momenat, ali je isto tako pitanje koliko ce se moci doziviti taj osjecaj nakon odredjenog vremena, prosto cemo oguglati na sva ta iskustva.
Takodje, jos uvijek je VR skupo iskustvo, cekamo da vidimo da li ce PSVR biti koliko-toliko finansiski prihvatljivo rjesenje.

VR mi je za sada ultimativno razocarenje 2016 i ne verujem da ce PSVR bilo sts ds promeni… To je 450e kod nas, ako budu izbacili i Neo u istom kvartalu ima da se zakopaju nacisto, a sa obicnim PS4 pitanje je kolimk ima smisla investirati u VR.