Jedan problem - hiljadu rešenja!

Igranje video igara sigurno utiče na razvoj ličnosti i socijalna zbivanja u životu svakog gamer-a. Onaj ko vam kaže da ga virtualni život nije promijenio ni za iotu ili laže ili, još gore, nije ni svjestan tog uticaja.

Kako u životu biva, svaka akcija ima i svoju reakciju, odnosno sve što radimo ima svoj cilj ali i svoje prepreke i probleme. Bilo da vas je djevojka (dečko) ostavila(o) zbog CS-a, roditelji vam zvocaju zbog računa za internet, ili je slatka_mala88 ustvari proćelavi brko sa viškom tjelesne težine, tu smo da pomognemo.

Ova tema ima za cilj da vas ohrabri da iznesete svoje privatne probleme, da shvatite da niste sami i da vaši problemi, ma kakvi bili, sigurno nisu neriješivi. Ma šta napisali, siguran sam da je neko od naših članova prošao kroz sličnu situaciju i spreman je da vam pomogne da istu i vi prevaziđete. A i ako možda i ne nađete pravu pomoć, lijepo je kad te neko makar sasluša sa razumijevanjem, zar ne?

Da ne mislite da sam neki psiholog - nisam, vjerujem da među članovima ima i takvih, samo sam neko ko je u životu imao dosta problema zbog video igara i ko je spreman da vas sasluša i pokuša da pomogne. Takođe, pozivam sve druge članove da se uključe u diskusiju ako nađu za shodno.

Ukoliko pak iz nekog razloga ne želite da se o vašem problemu javno raspravlja, molim vas pišite na sljedeću mail adresu:

[email protected]

Srdačan pozdrav i svako dobro!

Konacno zaista jedna dobra tema. Ja za sada nemam takvih problema jer ne provodim mnogo vremena igrajuci igre.

a shit, slatka_mala88 je brko? dođavola, ja se ponadao :frowning:

u svakom slučaju, odlična tema :slight_smile:

Biće onoliko dobra koliko svako od nas unese u nju… :slight_smile:

Najbolja drugarica,ono nemam boljeg druga od nje sve joj pricam,kao sestra mi je nece da prica samnom zbog dote xDinace igre me ne menjaju povodom skole jer imam jake principe xd

Igre vise uticu na nivou podsvesti.Ne kaze niko da oni prave od ljudi retarde(mada ima slucajeva) ali cinjenica je da prekovremeno konzumiranje umrtvljuje telo i um,skida fokusa sa nekih normalnih zivotnih stvari i prebacuje ih na neke manje bitne,guli emocionalnu inteligenciju koje je sustinska.Recimo ove zime,ja uopste ne vidih klince u komsiluku da se igraju,da se grudvaju,prave sneska,trljaju,klizaju,sankaju.Ja znam da smo mi,moja generacija po 7-8 sati dnevno provodili na ulici.
Leti smo ceo dan igrali fudbal,odbojku,zmurke,gadjanje lopticom,pecali,prskali vodom,isli na kupanje… ,igrali fudbal protiv druge ulice itd,itd.Uvece opet bauljali negde zajedno.Svadjali se,tukli se,voleli se,ne voleli se,radili svasta.A igrali smo i Segu.

Danas klinci zive neke druge zivote,podlegli pod uticaj i “blagodati” zapadne civilizacije,zaboravili da su u stvari deca,i da je to “ne razmisljanje ni o cemu” jako bitno za dalji zivot,jer tu se ipak nauce neke osnovene stvari.Realno ja kao neko ko je igrao fino igara,samim tim sto sam na forumu govori o tome da znam gde sam i sta sam,svesno kazem da u globalu danas igre imaju negativan uticaj.Ne kazem da ne treba nikada igrati,daleko bilo,ali zar nije malo blesavo da je glavni fokus danas na igrama u kojoj je stvar ubiti nesto.Halo,Gears,CoD,Alan Wake,Gta… sve su to dobre igre ali sve te igre zasigurno ne unose pozitivnu energiju u zivot svakog pojedinca.Mozda zvucim konzervativno i bezvezno ali sigurno ne mogu da se otmem utisku da se danas daleko vise igraju igre,nego recimo citaju knjige.A to nije dobro,knjiga je iznad svake multimedije.
Dalje,cesto se u modernim igrama ubacuju neke mracne price,apokalipse,neke njihove vizije postanka sveta,neka modifikovana sveta pisma itd…a to nije dobro i to nije bezazleno.Ali sta prosecan “gamer” zna o tome,kada je dobro upakovano… I tako jednim vidom"multimedije" dobijemo coveka kojem je relatino lako manipulisati i nametnuti mu svoj sistem vrednosti.

Da ne bude da sam se okomio na igre,one su samo jedan sraf u sistemu i mogu da budu bezopasne ali u bilo kojoj kolicini konzumirane imaju neki efekat na coveka.Generalno ceo progres tehnike,isfurana je stvar no da ne sirim dalje.

Najprostije receno u nicemu ne treba preterivati pa ni u igrama!pazi posle pekise mozete zatvoriti temu nebi nista dodao ni oduzeo!

@RainKnight

Pošto nisi napisao, moram da pretpostavim dva scenarija:

  1. Ako drugarica ne priča sa tobom zato što je gušiš DotA-om, stalno pričaš o njoj, onda ti je moj savjet da je ne opterećuješ toliko. Različiti ljudi imaju različita interesovanja, i treba da ih prihvatimo kao takve.
  2. Provodiš previše vremena igrajući DotA-u pa se ona osjeća zapostavljenom. Banalizovaću stvari, ali kako bi se ti osjećao kada bi, recimo, tvoja djevojka više vremena provodila sa “određenom” :hihi mašinom a ne sa tobom? Dovoljno je da se zapitaš “šta mi pričinjava veće zadovoljstvo, igranje DotA-e ili vrijeme provedeno sa najboljom drugaricom?” pa ćeš naći sam odgovor.

@PekiSa

Dobro izlaganje, ali sad smo tu gdje smo pa da vidimo šta možemo učiniti. Imaš li možda neki problem? :call :slight_smile:

Ja sam se bio zaludeo jedno vreme za ceo Bad company serijal… To vam je sigurno poznato. Znaci prvi deo i drugi kada je izasao. Igrao sam osim sa drustvom sa LIVE-a i dosta sam,medjutim vremenom sam skapirao sta sam ja ustvari radio i uz sta sam ja proveo najlepse dane svog zivota… :frowning: tuga… Sve je to lepo,oslobadja stresa,imate osecaj nekog uspeha,ali nista ne moze da se meri sa nekim uspehom u pravom zivotu pricam iz iskustva :slight_smile: Ono sto sam ja uradio jeste sledece: polako sam smanjio dozu bc2 i upisao sam plivanje (treniranje). Tamo upoznao extra likove koji su me stvarno motivisali da se trudim. Tako sam ja,kao sto ste mozda i uocili dooosta smanjio LIVE (pogotovo tamo decembar-januar),a pojacao treninge. Sve je to urodilo plodom,sad kao krunu na sve to imam i jednu finu medalju sa takmicenja koju cu sigurno zauvek pamtiti (a neku partiju bc2 zaboravicu najkasnije za pola godine…). Pouka: polako smanjujte igre i hvatajte se sporta :wink: Ako meni ne verujete,pitajte devojku sta misli o tome! :smiley:
p.s. mora neko da otvori sezonu,pa reko,eto ja cu :smiley:

Prle hvala što si se ulkjučio i podijelio s nama svoje iskustvo. :slight_smile:

@son of a gun brate ja joj nisam ni reko da igram dotu,nemam pojma kako je saznala xDNisam lud da pricam sa devojkama o DotA-i,nevezano sa njom izbrisao sam warcraft u subotu popizdeo nesto i puko mi film vise od 2 godina partija sa liverima

Zato sto u knjizevnosti postoje neke stvari poput knjiga Dostojevskog,Hese-a itd,itd koje sigurno nece nikog zatrovati.Naravno ima nebuloza poput DaVincijevog Koda,antipropagande za dobru knjigu a opet napravila kao knjiga planetarni uspeh.O Hari Poterima,necu ni da pricam,procitao sam 4 dela i to po izlasku,i ono imam utisak da Zapadna propagandna masinerija moze prodati kerovog djoku u milione primeraka.
Naravno kontam ja da i da je ljudima lakse pogledati neku novokomponovanu komediju,ili prasiti zombije,jer i postoji to u narodu knjige su dosadne,jer kanda i nije lako razmisljati svojom glavom u ova teska vremena a ako komsija seljak preko puta kaze da je to tako,onda je tako i nikako drugacije.

Pa upravo si za Hari Potera,on je popularan samo zato sto rasplamsa mastu i izadjes iz stvarnog sveta i negativnih misli,i ja sam citao takve da ih nazovem knjizice do pre 2-3 godine (bolje ista nego nista,ipak malo povecava volkabular)ali sad sam presao na bas ozbiljnije knjige tj. na naucne :slight_smile: ali zato vise igram xbox.Hocu da kazem da svi traze neki prozor iz stvarnog sveta bila to naucna fantastika i igrice nije bitno,sad sto ljudi preteruju sa igraicama to jedruga stvar

Istina brate potpuna! I ja sam isto tako igrao igrice,dok su moji drugovi muvali devojke,bavili se sportom itd. Od nedavno sam i ja poceo da treniram kik boks,i vec se to pokazuje na meni u pozitivnom smislu.Omrsavio sam malo,stekao snage i kondicije,uspeo sam sve ocene da ispravim i da prodjem bez opomena na polugodistu a i kod devojaka mojih godista je to veliki plus,jel hej, bolje sportistu nego nekog mlitavog :smiley: :D. Kao sto kaze Prle,manje igara vise sporta :slight_smile:

Hvala Bane. Sve su ovo dobri primjeri ljudi koji su na vrijeme identifikovali problem, prihvatili ga kao svoj i na veoma dobar način se izborili sa njim. Ja bih ipak samo dodao da ostali članovi koji trebaju bilo kakvu pomoć obavezno postuju isti, ili se povjere meni na mail ili bilo kom drugom kome nađu za shodno. Nije sramota ne moći se izboriti sam sa problemom, Bože moj, neko može nešto a neko nešto drugo. I mi koji smo sami izašli na kraj sa svojim problemom nismo nešto sad pametni, jer da jesmo ne bismo ni došli u problem na početku. Takođe, najveći broj nas je pristrasan kad se radi o njemu, ne sagledavaju objektivno cjelokupnu situaciju, tako da je najbolje u bilo kojoj životnoj situaciji, ne samo vezanoj za gaming, imati nekog od povjerenja ko će vam prikazati stvari iz drugog, objektivnijeg ugla. Tako da i kad ste sasvim sigurni kako postupiti, ipak se posavjetujte sa nekim bliskim ko nema nikakvog INTERESA u cijeloj stvari. Tako ćete steći najobjektivniju sliku, efikasno riješiti problem pa sutra pomoći nekom drugom u istoj situaciji. Možda baš meni. :slight_smile:

I u video igrama postoje “Dostojevski” i “Hese”. Ali omladina će uvek radije konzumirati treš i mainstream. jgb.

evo mog problema:
poslednjih godina, ja sam poceo da popustam u skoli, bio sam odlican, primeran djak, a onda sledi problem… roditelji su mi dozvolili da pocnem da trosim svoj stek, poceo sam sa kupovinom, telefon, drugi telefon, kompletna soba, naterao sam caleta da kupi kola, pa lcd tv, lap top, treci telefon, 2 bicikle (oko 1000€), xbox, sluske od 50€, hdd za xbox… sad hocu 4 od kad sa poceo sa ovom kupovinom, a 5-i ukupno, a roditelji ce da mi kupe jos jedan monitor za xbox… sada sam dobar djak, ne pipam knjigu, ali ljudi, bukvalno ne pipam, jer kako dodjem iz skole palim komp ili lap top i ne gasim ga do 2 posle ponoci, naravno igram i xbox… casovi mi pocinju u 7, a ja ustajem u 6:30, a legnem u 2, i onda naravno spavam u skoli… imam velike probleme, nzm kako da resim, jer sam slabog karaktera… treniram biciklizam i dosta sam uspesan, ali sada zimi nisam nista trenirao, pa nzm, kakav cu da budem… znaci provodim po 12-13 sati uz komp ili tv, a vikendom jos vise… roditelji me kritikuju, i stalno se svadjamo, imam losu komunikaciju sa njima, devojke, ma kavki, od kad sam kupio lap top i xbox, nema ni muvanja… osecam da pocinjem i drustvo da gubim… kod skolskog psihologa sam razmisljao da idem, ali ne zelim jer ce da zove moje roditelje i onda-svadja… tako da to pada u vodu… pomozite mi molim vas… hvala najlepse… :lol:

U jednom sk-u je, valjda, Qzma napisao šta da rade đaci bez discipline. Ujutru rano trči za đubretarima i stavi se na njihovo mesto. Razmisli kako bi ti bilo da radiš taj posao, ako ne završiš školu zbog nediscipline. Onda se vrati u toplu sobu, knjigu u šake i radi. Zvuči kao banalno rešenje, zezatorsko, ali se takva rešenja ipak ispostave najdelotvornija, pošto niko ne bi da radi đubretarski posao :smiley:

Ja sam do skoro isto tako visio za kompom do kasno 3-4,onda legnem i spavam do 7:15 kada ustajem za skolu,odvucem se do skole jedva pa tamo nastavim do nekih 2,dodjem kuci i spavam do 6 i tako u krug.Trebalo mi je par dana dok se vratim u normalu,sada ustajem bez problema,idem u skolu,ne spavam popodne,dodjem kuci malo sednem za comp,poceo sam da vezbam,imam neke tegove i spravu,legnem do 11 i sve je full. :smiley:

Ja kad bih imao sina koa što si Ti bio bih sretan čovek ,mnogo mladih ljudi ne uoči problem ali Ti znaš u čemu grešiš .Jedino rešenje da se vratiš na normalan kolosek i u školsku klupu jer niko Ti neće zahvaliti posle pet godina što si bio super gamer ili što si sve znao o xbox- u i računarima i najnovijim igricama . A verujem kad bih sve to ispričao svojim roditeljima [SIZE=“6”]ne[/SIZE] bi Te pohvalili ali bi bili ponosni što imaju pametnog i razumno dete otvorenih vidika .Znam da mnogima ovo zvuči glupo ali Ja sam samo roditelj deteta koji je u pubertetu .Ponosam sam na ovog mladića što je ovako otvoreno izneo svoj problem!!!