IT akademija

Najbitnije je nauciti prvi programski jezik…i shvatiti kako to zapravo funkcionise…kako vreme prolazi sve brze ces uciti ostale jezike sam…bolje da nadjes neki kurs za 1 programski jezik i njega savladas…cim ga savladas videces da su razlike u nijansama medju programskim jezicima…svi se vode istom logikom koja se drugacije ispisuje

1 Like

Upravo sam se logovao i skinuo app.
Zainteresovalo me nesto. Zeleo sam da napravim neku APP za ios.
Pa razmisljam da odradim koji kurs za to. Ima nekih za dz + jos koji platim. Necu propasti za 20-30e
Nemam nikakva iskustava sa ovim zezanicijama. Sta mislite o ovome?
Zadnje programiranje koje sam radio je bilo na Oliveti racunarima 2000god :smiley:

Možda “bačen” novac nije najbolji izraz, ali, umesto da budem na nekoj nuli, sad sam stalno u minusu, i tako do septembra, ako ne nađem neki posao u međuvremenu. Da, dobijam neko znanje, ali je većina tog znanja bolje objašnjeno i realizovano mnogo bolje, al najbitnije, jeftinije ili džabe. To je ono što me najviše nervira. Al dobro, live and learn.

Možeš dosta toga da naučiš, ali moraš baš da sedneš da radiš i učiš. Meni se Udemy mnogo sviđa i ima dobrih kurseva.

Sa trenutnim vremenom znam da ot nekog ozbiljnog posla tu nema nista. Ali samo po koji kurs ovako da cisto imam zelju da napravim neku app za ios. i to je sve. Prosto nemam vremena za vise.(nemam ni za ovo :slight_smile: )

Ova dva kursa bih odradio

Koji program da skinem za ovo?

Evo ovako, ja se “zezam” sa 3dom vec mozda godinu dana tu i tamo. Isto sam gledao IT akademiju, i naleteo sam slucajno na neki You Tube kanal koji je postovao zavrsne radove polaznika na kursevima.

Nisam video nista o 3d-u, ali ostali radovi su bili krajnje amaterski. Garantujem ti da bi mogao i online da nadjes mnogo bolje kurseve.

3ds max ne moras da skidas pirata, samo skini studensku verziju sa njihovog sajta i dobar si ( isto je sve, samo ne smes po EULI da zaradjujes na tim radovima ).

Ja sada prelazim na blender iz razloga sto je open source, ima par opcija koje meni odgovaraju i ima mnogo zdraviji community.

Sto se tice kurseva, tu ti mogu reci pogledaj sajt Pluralsight za 3ds max. Imaju fine begginers kurseve za skoro svaku godinu 3ds max programa i mogu ti pomoci da krenes fino. Postoji nacin da aktiviras 3 meseca besplatnog kursa tako sto napravis Microsoft nalog ( njihov outlook mail ) i odna odes na my.visualstudio.com ulogujes se sa MS nalogom i aktiviras tamo trial bez ikakvih informacija ili kartica, tako da u sustini mozes besplatno da gledas kurseve kad god hoces.

Ako hoces nesto za blender, nasao sam jako fin kanal koji pokriva dosta interesantnih stvari za blender i ima fine tutorijale. Obavezno pogledaj makar prvi video posto govori i o programima za 3d i koliko su zaista bitni.

Eto, toliko i od mene.

Hvala vam svima ljudi na savetima!
PHP sam naveo iz razloga jer sam procitao da je ‘najjednostavnije’ i najtrazenije it zanimanje. Koliko je tacno ne znam.
Mene najvise interesuje 3D i zelja mi je da pravim modele iz svoje glave ili vec postojece, prvenstveno bih radio sa kreaturama i tako tim stvarima. Kasnije, ako bih imao dovoljno znanja za neke stvari, radio bih freelance. [quote=“daemonkiller92, post:10, topic:12480, full:true”]
Ako si baš zagrejan da ipak upišeš, nemoj sad. Čekaj tamo posle juna. Ima par razloga:

Sad bi te uvalili u već odmaklu grupu, i bio bi u zaostatku.
Sad je to “kasni” upis, pa je zato pun iznos od 2000e. Ako se upišeš tokom “ranog” upisa, oko juna, imaš veći popust i izađe te jeftinije. Ja sam oko septembra i izašlo me 1345e umesto 2000e, što nije mala razlika.
Da imaš vremena da dooobro razmisliš da li ti se isplati i koji bi smer.
[/quote]

Mislim da je najveca prednost fizicki kontakt i predavanje, da nije isto kad ti neko objasnjava i kad ucis od kuce. Ili je razlicito od osobe do osobe.
Ovo mi dodje kao obaveza , a ovako moram da bas zagrizem da bih naucio nesto. Idk
Sve mi deluje prekomplikovano i pomislim nema sanse ovo da naucim, padne mi moral lako.
I ono sto je Noodle pomenuo, upoznaju se razni ljudi, mislim da je to jako bitno. U svakom poslu je bitno poznavati ljude :slight_smile:

Prvenstveno bih pravio kreature, tako te stvari, iz maste i vec postojece. Frostomourne npr :smiley: Posle, kad bih imao znanje za freelance poceo bih da radim. Arhitektura me najmanje zanima.
Kopka me, da li da predjem na Blender jer je jedini free open source. Da li postoje neki sajtovi npr gde bih mogao da radim na malom open projectu za dz cisto da vidim kako se snalazim. Da li je bitno u kom programu radim?
Tutorijale za 3ds max pratim na thenewboston kanalu, stvarno dobro objasnjava.

Jos jednom, hvala svima na vremenu i odgovorima!

U tom slucaju ti Zbrush ne gine. Danas bez toga ne moze. Na svu srecu, u poredjenju s klasicnim modeling softverom (max, maya, itd), zbrush je relativno lako nauciti.

Ako nisi imao nikakvog iskustva sa 3d modelovanjem bilo bi jako fino cisto da pogledas neki osnovni tutorijal, da se upoznas sa alatima, terminologijom, hotkeyevima i nekim onako generalnim stvarima gde ce ti trebati uvek bilo sta da hoces da radis, bilo 3d print, animacija, visual effects, 3d za igre ili arhitektura.

Samo snalazenje u tom 3d prostoru u kome modelujes ce ti trebati malo vremena dok onako odoka mozes da ocenis kada nesto nije u redu sa modelom itd…

Sto se tice programa, izaberi neki pa probaj. Vecina programa omogucava import / export modela i ostalih fajlova da se koriste u drugim programima, a vremenom kada se naviknes na neke osnove videces da li taj program ima ono sto tebi treba.

Sa 3ds maxom sam imao problema, ili su odgovori bili sa nekih foruma od pre 3-4 godine gde je thread zatvoren ili su resenja za verzije 3ds maxa od pre par godina. Takodje nikad nisam provalio kako da renderujem sa GPU-om na max-u, dok u Blenderu je to sve relativno lako i moze da renderuje u realnom vremenu dok rotiras scenu.

Sto se tice kreatura, ako hoces bas realisticne i kompleksne stvari Zbrush ili neka od alternativa. Mada to je vise nesto van moje trenutne oblasti, posto ne radim skulpture modela nego onako tipicno box modelovanje ili poligonalno.

Kako god da krenes, baby steps. Ako nisi dovoljno motivisan Blender Guru ima fine video sadrzaje gde prica o takvim temama cak i ako nisi zainteresovan za blender ima dosta videa gde pokriva takve teme.

Nije sve samo u modelu, ima dosta toga sto se radi sa 3d modelom i scenama: Od modelovanja, tekstura, svetla, kompozicije / boje, kamera i prezentacija.

Kreni blago i polako, onsnovne i jednostavne modele prvo i vidi kako se snalazis i da li ces imati volje da radis to sto hoces posle par modela.

Izvinite na ovom zidu od teksta.

1 Like

Aj da se i ja javim, posto sam isti problem imao pre par godina…

Hteo sam da upisem gore navedenu IT Akademiju, na svu srecu odustao…
Nasao dva strava sajta Lynda i Pluralsight. Ucio iz njih, posle 8 meseci ucenja (pazi doooobrog UCENJA) se zaposlio kao PHP “junior” ( nisam imao pojma i dalje :smiley: ) i evo me sada 3+ godine rada u PHPu, usput Javascript i bogTeMazo koliko samo biblioteka i frameworka usput za isti. :slight_smile: Trenutno sam freelance programer sa veoma dobrom satnicom, a usput ucim Javu…

Kolega (sada bivsi) upisao IT Akademiju dok sam ja samostalno ucio… I dan danas govori bacene pare… I usput nema znanje kao i ja, a na pitanje zasto odgovor je VOLJA! Ogromna ljubav prema kodiranju, stvaranju, sklapanju advanced lego kockica!

Batali IT Akademiju, iskreno, najiskrenije, uclani se na Lynda, uci, usput trazi posao konstantno i NE ODUSTAJ!

7 Likes

Blast from the past, nije te bilo 5 godina! Dobro, nisi makat uzaludno jurio zene i visio ispred dragstora to je jasno :smiley: Super motivacioni post.

3 Likes