iPhone 4 zvanično predstavljen

ajde da pitam ovde?

koja je razlika u modelima iphone 3g i 3gs? koje su prednosti i mane telefona? zanima me to jer ajde da kazem da sam resio nesto da kupim ali iskreno neznam ni sam sta bih hteo?

meni telefon iskljucivo koristi kao telefon (da zovem i da posaljem poruku) e sada tu dolazi do sukoba u mom mozgu, dali uzeti napucan telefon koji moze sve i svatsa ili opet uzeti neku kantu (nokia 2323, to trenuto imam) ili uzeti sada nesto sto ce da traje, jer nisam od onih koji cesto menjaju telefone… naravno da me zanima da telefon ima kameru, mp3, da moze da vata bezicni net, a na sve to da je baterija solida da uz neko najnormalnije koriscenje traje bar 3 dana, naravno da mi je jasno ako se telefon siluje sa netom ili muzikom da ce da baterija krace da traje ali uz moje koriscenje (telefoniranje i sms) da kazemo bar tri dana da traje sve ispod toga je mizerija!

ovo me interesuje jer mi burazer dolazi za nekih 10 do 15 dana iz italie pa reko da se ogrebem i ja za nesto dobro u zivotu a ne da se non stop patim sa krsevima od telefona… koliko je pametno uopste uzimati tamo telefon a ovde ga koristiti?

eto sklepah post i odprilike sam reko sta me zanima, ali najvise sto me zanima je to koja je razlika u telefonima 3g i 3gs???

Evo da te prosvetlim :slight_smile:

izgledom su oba telefona identicna. najveca prednost 3GS-a je to sto ima duplo vise RAM memorije. 3G ima 128mb a 3gs 256 mb. a razlika je primetna kao u pc racunarima pre 10 godina. telefon radi brze, i kako je sad izasao iPhone 4, 21.juna se ocekuje OS 4.0 verzija koja ce biti dostupna i za starije modele ali neke opcije novog OS-a nece biti dostupne 3G modelima upravo zbog nedovoljno RAM memorije. Jedna od tih stvari je i multitasking koji pa moze se reci dosta fali ovom telefonu. Osim RAM-a 3gs ima bolju kameru (3mp u odnosu na 2mp), ima voice command i sminkerski kompas koji ti nije toliko ni potreban. 3G modeli se prodaju u verzijama 8 i 16Gb dok 3gs idu u 16 i 32 gb. Sve ostalo je isto. Dal je pametno uzimati tamo telefon i koristiti ga ovde? Pa ako ti se daje 97.000 dinara da ga kupis ovde go ahead (idi do mercatora pa se uveri sam). Moj 3g je donet iz irske i radi besprekorno. Ako imas mogucnost da nabavis telefon iz italije,reci burazeru da ako moze, nek gleda da ti uzme Simfree iPhone, a ne iz neke mreze. Posto da bi ga koristio kod nas, moras da uradis jailbreak, tj da otkljucas instaliranje 3rd party aplikacija i normalno crackovanih aplikacija. jedna od tih aplikacija je i yellowsnow, aplikacija koja omogucava telefonima koji nisu simfree, da se normalno koriste u drzavama koje nisu podrzane od strane apple-a (srbija). Ako telefon bude sim free, samo ustekas karticu kao i u svakom drugom telefonu i zoves. A ako nemas potrebu za instaliranjem aplikacija, nece ti trebati ni jailbreak. ja imam 3G i sasvim sam zadovoljan s njim. na tebi je da odlucis. ako imas neka dodatna pitanja slobodno pitaj…

he he, odakle mi bre 97.000 hiljada (koga da ubijem za te pare, pa mucim muku da kupim jos onaj hard a ne da iskesiram toliku lovu za fon) ja da imam te pare pito bi koliko kosta novi sad da ga kupim?!

nego da kojim slucajem mi dosnese telefon sa neke mreze ipak moze da se otkljuca, pitam posto imam kolegu koji radi u servisu sa telefonima pa ako je to problem oko otkljucavanja mislim da za njega to nece biti neka velika matetamtika ili ipak da gledam simfree da se nebih zezao…

a sto se tice samog iphone uzeo bih taj najobicniji 3g od 8gb, jer meni kao prosecnom korisniku je i taj suvisan a da negovorim o nekom boljem modelu a to za vise gb je meni cak sta vise nepotrebno jer necu u njega tovariti 5000 hiljada pesama 100 divx-a i neznam vec sta…

nego reci mi koliko ti prosecno drzi baterija uz neko normalno korscenje? jer to je ono sto me najvise interesuje a odbilo me je od mnogih telefona bas iz razloga sto im baterija traje po 1 dana…

iPhone 4 u Srbiji krajem juna | MOBITECH magazin
Ovde kažu da stiže kod nas krajem meseca i da će mu cena biti oko 600E…

@ kornjacaNS
baterija meni traje i 3 dana s obzirom da ga stvarno u zadnje vreme koristim samo za pricanje i poruke. Slusanje muzike ovde ne racunaj zato sto kad ti svira muzika, ti je otprilike isto ko da stoji na stolu, tj ne vidi se razlika u potrosnji. Ako surfujes preko wirelessa, smanjice se potrosnja na dva dana, gledanje filmova, igranje igara isto trosi malo vise, ali ako ubacis sve to u jedan dan sto sam ti naborjao (surf, pricanje, sms, muzika, video, igre) trajace ti dva dana. Ali nek te to ne opterecuje toliko, stvar je navike, zato sto je apple jako dobro sredio punjenje baterije. ono traje 20 minuta preko struje, a nekih 35 minuta preko USB-a, barem meni. jedino ako ubacis iGo navigaciju koja je inace fantasticna, podrazumeva se da ces je koristiti u kolima, obavezno uzmi i punjac za kola, zato sto kad iGo radi, sat i po vremena i baterija je off…

Sto se tice Gigabajtaze, dovoljno je 8 gb veruj mi. ja imam model od 16gb, brdo muzike i jedno 20tak filmova na njemu i imam slobodnih 11GB.u to uracunaj 1.5gb koliko zauzima iGO. Zato sto kontaj da filmovi, koji su u mp4 formatu, kad ih konvertujes u format velicine za iPhone ekran, zauzimaju cca 180mb. pun internet je vec preradjenih dvd ripova za ovaj format tako da ne moras da se smaras to da radis sam. ali sad ako ne putujes nigde nekim javnim prevozom na duze vreme, filmovi ti nisu potrebni.

Sim free je bolji zato sto neces imati frku oko otkljucavanja telefona. zato sto non stop traje klasicna trka apple-a i hakera, apple izbaci fw 3.1.2 koji zakljucava instaliranje aplikacija. hakeri ga crackuju pa apple izda 3.1.3 i opet ponovo. i tako u krug. i sve to ide uspesno sto se tice hackovanja, ali naprimer kad hakeri razbiju recimo 3.1.3, potrebno je jos dve tri nedelje da se otkljuca mogucnost telefoniranja. kad imas sim free, ti te tri nedelje ne cekas. a cim se pojavi nova verzija fw, iTunes te odmah pita da li oces update, ako greskom updejtujes a nemas sim free telefon, mozes da ga stavis u fioku i cekas unlock. ali kad udjes u te vode i pratis iphone sribja forum, skontaces kako stvari idu i neces se zaje*ati. moj iphone isto nije sim free pa eto nijednom mi se nije desilo da ga nooberski zakljucam pa da ne mogu da telefoniram ili tako nesto. a sto se tice samog otkljucavanja, sve to mozes kuci da uradis sam. iphone je vise kao racunar nego sto je telefon i ako nesto lose uradis, samo ga resetujes i krenes ponovo a na gore pomenutom forumu imas kompletna uputstva sa slicicama i moras biti pravi idiot pa da sam ne otkljucas telefon. a inace ako hoces da ti ga neko otkljuca, to se placa min 50evrica. ja otkljucavam sam sebi i apdejtujem novi firmware kad izadje, pa ako ti bude trebala pomoc bicemo u kontaktu. i zapamti jednu stvar. jednom kad uzmes iPhone, sledeci telefon koji ces uzeti ce biti noviji model iphona :smiley:

Inace evo upravo sada sam pricao sa jednim drugarom koji ce mi mozda doneti iPhone 4, ako to bude ovaj moj 3g stavljam na dobos :phone-2:

akiris hvala na ovim informacijama… sada imam jos vise zelju da ga uzmem ali nezavisi od mene nego od burazera oce uspeti da nadje taj simfree ili da uzme neki sa mreze…

a sto se tice otkljucavanja ako je to tako onda mi nije problem mogu to i sam da odradim a sto sam napomenu kolega mi radi u servisu za telefone tako da nebi trebalo da bude problema ali sto kazes bicemo u kontaktu!

Ovo je izvanredno. Onda ga definitivno uzimam. Prodam 3gs i dodam jos nekih 200 evra koje sam skupjao ove godine i imacu taman, woot!

akiris a koja je sanas sada naci nov iphone 2g od 8 gb? e a koja je razlika izednju 2g i 3g?

bice 1000 evra minimum

ako bude 600 evra… to nije velika cifra, mislim u odnosu na apple kod nas…

Akiris a da li je moguce registrovati se na iTunes i registrovati kreditnu karticu i kupovati na samom iTunes-u i u app store-u posto sam nesto nacuo da je “nemoguce” legalno se registrovati jer je Srbija jedna od nepodrzanih zemalja?

akiris sta ce ljudi da pomisle za 2G i 3G, da su spori? :smiley:

Ja posedujem iPhone 3G. Telefon radi kao zmaj. Znaci ja bih voleo da uzmem taj 3GS da ga uporedim po brzini sa 3G-om. Meni je i 3G prebrz, tj. razmisljam cemu veca brzina?Zbog igara koje su sve bolje, i zbog mozda HD snimaka. Inace 2G i 3G imaju isti hardver koliko sam cuo, a po cemu se razlikuju googlajte :wink:

“Problem” iPhona je to sto je neodoljiv, i ne moguce ga je ne cackati stalno, pogotovo kad ga tek kupis. Ja sam uzeo polovan telefon, i meni baterija sluzi 2dana sa pricanjem,sms-ovanjem,40min wirelessa dnevno i 10-15min igranja igra. I da, meni stoji na punjacu bar jos 2h od kad mu pise da ga je 100% napunio. Tako mi duze traje baterija testirao sam. A postoji i aplikacija baterry doctor tako nesto koja ti puni pun ciklus baterije, tako da ti baterija traje duze.

@ Illusion
ja mislim da ne moze, tj. nisam siguran jer nisam ni pokusavao. Jailbreakovao sam telefon a sve appove sa Itunes Appstore-a imas za dz krekovane tako da se nisam preterano bavio time. ali ipak treba ti account ako bi skidao neke free aplikacije sa App Store-a (Facebook, skype…). Pri kreiranju naloga zahtevaju od tebe da uneses broj kreditne kartice. Ja sam resio tako sto je bila opcija za neki promo code koji sam nasao guglajuci po netu. mada cini mi se da je moj komsija koji je fon doneo iz slovacke ukucao svoje podatke, kao drzavu izabrao slovacku i otvorio account bez problema…

@KornjacaNS
Tesko da ces naci novi iPhone 2g a i moj savet ti je da ne ides bas toliko daleko. 2G nema ni GPS, ni 3G, a i sama podrska od strane Apple-a je vec jako slaba.

@kicba
Ovo si lepo opisao kicba, i da u pravu si, 3G je sporiji od 3GS-a, daleko od toga da je to spor telefon, da ne bude zabune…

Znam dečko ne moraš da mi govoriš.

evo kako slika iphone 3g sa svojih 2 megapixela.

a evo i full size slike
http://img683.imageshack.us/img683/2610/001fdl.jpg

Ovo sto kicba kaze je istinito. Ja imam K850i sa 5 megapiksela, i slika losije od Nokije N73 sa 3 megapiksela.
Kada zumiram na N73, pomuti se oko 30% ali se jos razaznaje sta je sta (zum je na maksimumu slikane slike), a kod mog telefona se jedva vidi sta je sta.

naravno da se ne meri sve u megapixelima, to je i deci jasno.

npr, dobio sam jednom prilikom na poklon casio fotoaparat koji “hvata” 10.1 megapixela, ali slike sa njega ne mogu ni da se porede po kvalitetu sa slikama koje hvata moj canon koji ima “4.3” mega pixela.

sa druge strane, kamera na iphone-ovima (kao i sve drugo na ovim telefonima) nije nista posebno.

meni je licno izjava tipa “android i htc imaju potencijal” pomalo smesna, jer recimo HTC Desire oduvava iphone 3gs lagano. (a to kazem kao neko ko je probao oba, a ne gledao slike na google images)
ne verujem ni da ce 4g biti nesto preterano bolji, al necu da pricam dok ne budem imao priliku da isprobam (sto nece biti tako skoro, proklet bio ako izdvojim ogromnu kolicinu para samo da bi gledao u jabuku i koristio inferioran proprietary softver)

irreal po cemu HTC Desire oduva 3GS?

Drzao sam i ja HTC Desire u rukama. Meni se ne svidja samo iz sledecih razloga:
1.Telefon je ruzan. Lepsi bar 10x od njega je HTC Tatto.
2.Ima losiji ekran (kvalitet i touch screen zajedno).
3.Android mi se ne svidja isto zato sto mi je nekako ruzan OS, i oni “linuxovski” fontovi su mi odvratni.

Ne znam zasto se lozite na ovaj tel. kada kod nas ne mogu da se iskorite sve njegove prednosti… :time: Da imamo ekstra net na telefonima sve vreme, to bi bila potpuno druga prica… I da je cena malo normalnija kao sto bi i trebala da bude… Pogledajte samo konkurenta Motorilin Android koji ni malo nije los…

wirelessa ima skoro svugda. Kuca,Fax, Kafic, a tamo gde nema tu je 3G ili GPRS koga ima svugde. Koje to prednosti ne mozemo da iskoristimo?