Inverter klima uređaji

Gde tražiti savet oko klime nego na gaming forumu!

Trebalo bih ovih dana da uzmem nešto od Inverter klima, a budžet je do 55k dinara.

Dvoumim se između ove dve:

http://www.klime.rs/inverter-klime/whirlpool-klima-uredjaj-inverter-spiw-412l
http://www.klime.rs/gree-inverter-klima-uredjaj-gwh12ma-k3dne2l/gree-inverter-klima-uredjaj-gwh12ma-k3dne2l

Imal’ neko iskustva sa nekom od ovih klima, a može i preporuka za nešto drugo, sve dok je u planiranih 55k dinara.

kad kupis javi kako si zadovoljan jer smo pre neki dan odlucili da kupimo inverter klimu za dnevnu sobu :smiley:

Admin team in serach for inverter AC. Doduse robotnjiku ne treba :smiley:

Imam ja Daikin invertorsku. Odlicna stvar. Jeste da zivim u stanu sa CG-om ali nije stan moj i ne znam gde cu sutra pa uvek moze da zatreba.
Gree je dobra firma, oni rade kompresore za skoro sve ostale. Top je Mitsubishi i Daikin.
Ako mozete pucajte na nesto od ta dva. Daikin ima nekoliko serija sto se prave u kini kompresori. Ali vecina nije.
Moja klima je prosle godine bila oko 65000 ili 70000 ne mogu tacno da se setim.
Ali stvarno lepo i hladi i greje. A nije sala stvarno manje trosi struje i pri hladjenju a da ne pricam grejanje. Bukvalno je nisam osetio na racunu letos. Dok sam pre staru klimu lako “prepoznao” kada dodje cestitka za struju.
Ko god ima mogucnostmalo vise para treba da je uzme. ja sam razmisljao ovako bilo koja klima da iole valja je barem 300-400e pa reko nije da se to kupuje svaki dan, istalicu se jos 150-200e ali da znam zasto.

Poručio sam Gree inverter GWH12MA K3DNE2L
Stiže za par dana pa ćemo videti…

Ma, neces pogresiti to je sigurno bolje od 90% ovih sto nisu inverter…
A vudeces za par godina ce one dominirati. Secam se pre nekih 5-8god jedan kucni prijatelj je uzeo 2x nije postojala ali ni u najavi ispod 1000e da se kupi.

Evo da se javim posle par dana korišćenja inverter klime.
Na kraju nisam uzeo ništa od navedenog, nego Gree Change Premium GWH12KF. Izašla me oko 60k dinara.

Za sada nemam nekih zamerki, sem nepreciznog uputstva za upotrebu koje obuhvata nekoliko modela ovog proizvođača, pa ja sada “tražim” koja su najbolja podešavanja za moj model.

Preko dana mi stoji 23-25 stepeni, a noć ide između 19-20. Ovih dana ću uzeti i onaj merač potrošnje, pa da se i lično uverim kolika je zaista potrošnja struje, tako da očekujte još jedan izveštaj nakon mesec dana, sa tačnom cifrom za potrošenu struju.

Ninja nemoj da trosis najfiniju energiju za grejanje nego kao svi mi praistoriski ljudi pravac suma pa rezi cepa lozi i td :woot:

Imam jedno bitno pitanje. Trebao bih da kupim jednu invertorsku. Imam ja Daikin znam kako ona radi i tu nema greske. Ali mi je budzet znatno tanji sada pa me zanima Gree.
Proslo je vec dosta vremena. Kako si zadovoljan? Za hladjenje tu nema mnogo mudrosti sve hlade. Ali mi treba prvenstveno za grejanje. Kako se pokazala, kako greje i najbitnije :slight_smile: kako trosi.
Kao sto rekoh, rado bih isao na provereno sto znam ali mi je budzet slab. A Gree je jeftinija minimum 10000din.
Ima li nesto na sta da obratim paznju? neki drugi model da mislis da si trebao da uzmes?
Svaki info mi vredi, hvala.

Ok, evo mojih iskustava.
Na većini foruma su inverter klime testirane na 22 stepena kao neka temperatura koju moraju da postignu, pa onda spram toga potrošnja i računica.
Da se odmah razumemo, 22 stepena u prostoriji je HLADNO!
To sam skontao posle dva dana korišćenja.
Odlučio sam da “standard” u našoj dnevnoj sobi bude 25 stepeni, pa šta nam Bog da.
Mesec dana kasnije, račun za struju je bio deblji samo 2000 dinara.
Ponovio i sledeći mesec - 2200 din. MILINA.

Inače, Gree je među prvih pet kompanija u svetu po proizvodnji/prodaji klima uređaja i kompresora.
Ja sam uzeo model od nekih 62.000,00 i veoma sam zadovoljan. Predpostavljam da su ovi skuplji i značjno bolji i ekonomičniji.
E i da, pri izboru gledaj koliko m3 može da “proguta” na sat. to ti je jako bitna stavka.

2 Likes

Hvala, obraticu paznju na sve. Znam da je Gree odlicna kupovina. Koliko znam oni prave kompresore za skoro sve ostale. Pa cak i za mnoge jeftinije Daikin modele.
Tako da cu da se baceim na googlanje.
Dvoumim se oko neke stvari, da li mozda pucati na neku jacu mozda 18btu ili se za tu lovu otvoriti samo za jaci model 12btu. hmmm
Dobro, prosla zima je bila sarena laza, kao i ona pre nje. Od ove ocekujem uzas :slight_smile: Nadam se da gresim ali sve ukazuje na to.

Malo sam zvao i trazio. Ta tvoja Gree je najbolja kupovina. 55000din +75E ugradnja.
Ma da kao sto sam rekao, iskreno sada mi je budzet jako tanak. Pa sam cak uzeo u razmatranje i neku Midea koja je 45000din.
Na papiru su iste ali… znam i sam da je Gree mnogo bolja. JBG, nisam pametan. Odnosno jesam pametan ali mi fali para :smiley:

Ajde baci oko pa mi reci molim te sta mislis?
http://www.coolshop.rs/klima-inverter-midea-12hrdn1-qrd0gw

http://www.coolshop.rs/gree-change-premium-gwh12kf-k3dnb2g

Iskreno - ne znam.
Koliko sam čuo, Gree pravi kompresore i za Midea aparate, pa samim tim i ne zvuči loše.
Sa druge strane, ova druga je kompletno Gree proizvod, pa bi trebalo da je (valjda) kvalitetnija…

Ajde sad budi pametan…mada, stara narodna kaže: ako ne znaš šta ćeš ti uzmi ono skuplje!

Cke ako zaista samo 2000 visi racun za 25stepeni ispada da se i zimi moze koristiti za grejanje?

Ubi nas centralno, preko 8000 mesecno cele godine samo grejanje, 100.000 za godinu dana. Ali nema tu pomoci jer ako ti ikada i odobre iskljucnenje sa centralnog, placas opet trecinu cini mi se jer te navodno greje komsijin stan. Kakvi lopovi u EPS-u to je nesto nevidjeno…

Obicne klime koriste naizmenican napon i motor radi sa konstantnom potrosnjom, invertorske sama rec kaze imaju invertor koji naizmenican napon obaraju na jednosmeran i frekfencijom tog napona se regulise broj obrtaja. Samom tehnologijom se dobija mnogo veci koeficijent iskoriscenja a i manja potrosnja, dok klasicna klima trosi 1,5kw konstantno i nema promene u potrosnji, invertorska trosi u proseku 0.5kw i menja se zavisno od potrebe- primer
Moze @padawan daleko manji racuni za struju

1 Like

Pa zato se prvenstveno uzimaju invertorske. Jedan prijatelj se greje samo na dve Daikin klime.
Stan oko 60m2. Realno stanje je da racunas da je jedna 12btu klima za oko 25-30m2 plafon.
Sve preko toga je mucenje i mnogo gubitaka prvenstveno struje. Znaci mnogo para.
To za centralno grejanje je uzas koliko kosta. Kod mene je centralno, jeste toplo zimi ali mnogima nije a placaju ogromne pare. A nemas izbora.
Ovo sto hocu da uzmem je za stan gde zive moji. Oni se greju nesto kombinovano.
Imaju plin koji je postao preskuppppp! + TA pec 6 + jos neki norveski radijatori.
Stan 90m2 ispod nema niko, znaci hladno, spoljni zidovi i prozori sa 3 strane.
Blagi uzas za zagrejati. Pa bih za pocetak barem jednu invertorsku ubacio. Ali mi realno treba minimum 3

1 Like

Popodne, kada se vratim se terena, napisaću detaljniji post sa mojim iskustvima, kvadraturom itd.

1 Like

Smederevac najbolja opcija :smiley:

Ma bre dim iz sporeta ubiva :slight_smile: jes da greje dobro, duga tradicija ali nije za savremen zivot-stanove. Vuces ko magare drva i ugalj :slight_smile: aaa i ciscenje pa pepeo, neka hvala, mene kotao ubija moram na alternativu da predjem pelet.

1 Like

@M007P i dalje se zalis na kotao :smiley: do sada bre treba da si ga “presao”

Ko zivi u kuci i ima uslove, drva su i dalje najisplativiji nacin grejanja. Grejem se na kotao i zimi ne potrosim vise od 16 m3, sto mu dodje nesto preko 500 eur sa pripremom drva. A grejem dva sprata od po 90m2, uvek topla voda preko kombinovanog bojlera i podno grejanje u kupatilu.

Jeste skuplje da se instalira takvo grejanje, ali uvek i svakom govorim, od svih stvari koje sam ulozio u kucu, za takvo grejanje ne zalim niti jednog jedinog centa.

Pelet je visi stepen sto se tice ovakvog grejanja ali je dalje dosta skup da bi parirao drvima.

Ma centralno bi bilo super da ne zivimo u jadnoj drzavi, sa ne-ekonomskom cenom grejanja, koju ni takvu nema ko da placa, pa onda redovne platise, kao ja, moraju da placaju i za sve ove koji ne placaju. Preko 100.000 godisnje za grejanje je zaista bolesno, a nemas nacin da odes. Pazi kad NE MOZES da se iskljucis. Banda loposvka “nema kapaciteta” da izvrsi odjavljivanja sa sistema centralnog grejanja, na hiljade zahteva su dobili, i to u manjim opstinama, a mogu da izvedu samo 10-15 iskljucenja dnevno. Pa zaposlite jos ljudi, iz omladinske zadruge 207 dinara je student-sat, sta je tesko zavrnuti ventil?! I ova svinjarija sa 30% placanja cene cak i kada se iskljucis.

Ne vredi… jedino da prodas stan, i odes u tri lepe…

1 Like