Gume

Blizzak 30/32 sam koristio godinama, na oba Pežoa…ovo mi je prvi auto da nisam uzeo Bridgestone za zimske, nego BF Goodrich…

Uzmite rusku Kama-u kopate i ko da vozite dzipa :slight_smile: kramponi za njivu :slight_smile:

Iz Rusije vala nista ne bih uzeo sem oruzija.
Sve ostalo nije za civilnu upotrebu. :smiley:

Ja na nivi imam voltyre to je haos kuda sve prolazi ali zato na asfaltu bruji ko kamion zato je i ne vozim kako ne radim po terenu

@marko_gts ne posustaje kada hoces nesto da pregazis :slight_smile: oruzije na tockovima :smiley:

Najbolje sad gusenice da stavimo…
A ono sto bi svako trebao da radi, a da se ne lazemo…niko ne radi jeste rotiranje guma…posao od pola sata koji produzi vek trajanja guma

Kako sam počeo ozbiljnije da pratim forume i po iskustvima drugih vozača prednjeg pogona,zadnje vuče ili 4x4 vozila da je to obavezno i najčešće u x se radi rotacija prednja lijeva zadnja desna i prednja desna zadnja lijeva.

Prednji pogon - prednji tockovi idu pozadi BEZ rotacije, dol zadnji idu napred sa rotacijom.
Zadnja vuca - prednji tockovi idu pozadi SA rotacijom, zadnji idu napred bez rotacije
4x4 - tockovi idu u X
Ovo bi trebalo raditi na nekih 7-10k km.
Pukla mi guma, zamenim je i odem do vulkanizera da sredi ovu…i on mi kaze ajde da ti obrnem…ja reko ajde…10min posla…razlika je NEVEROVATNA…ali sam samo jednom to uradio :joy:

1 Like

Imenjace, ne.
Vecina novih guma ima unutrasnju i spoljnu stranu + smer kretanja.
Tako da ne mozes da rotiras! mozes samo da prednju levu da baci nazad levo i tako desno.

1 Like

Imanjak tvoj je u pravu i zato postoje asimetrične,simetrične i usmjerene gume tj šare i neke možeš samo da rotiraš dok bi neke jednostavno morao kod vulkanizera da demontira sa felge i okrene gumu kako ti treba tj jednostavno narodski ako ima unutrašnju i spoljnu stranu na gumi onda rotiraš gume sam a ako ima usmjerenu šaru onda moraš kod vulkanizera.
https://goo.gl/images/Pb6Lbe

Simetricne samo rotiras, ali 95% ljudi kupuje simetricne. Jeftinije su i udobnija je voznja dok su asimetricne bolje za kisu…a sad izadji na parking, pogledaj gume i ako nadjes asimetricne platim ti pivo…

1 Like

:smiley: sreca ne pijem pivo. Posto sada da izadjem na moj parking ovde jedno 60% ima smer kretanja. A od toga barem pola i unutrasnju i spoljnu stranu.
Dunlop sve skoro, continental skoro sve, cak sam ubedjen sv posto ja nisam video bez. Pa sava ima smer kretanja ali ne i unutrasnju i spoljnu stranu.
To rotitanje u X je moglo pre 30god…

Ma da vidjam zato pune parkinge kola kojima su pogresno montirane gume, pogresni smerovi, pa vidis na gumi pise lepo “inside” :slight_smile: sve strucnjaci montirali. A ljudi ne gledaju.

1 Like

Pazi ovo imaš ljetne tigar usmjerene sineris i tipa uniroyal rain expert 3 koja je asimetrična.Tako isto i za zimske uglavnom su usmjerene ali ima i asimetričnih kao što su nokian wr d3.

Mislio je za 4x4 gume koje su simetrične