Gramofon

Pozz svima. Caletu se blizi 50i rodjendan, kao audiofilu mislim da bi najprikladniji poklon bio gramofon. Ne razumem se mnogo u ove stvari pa mi treba pomoc. Kako izabrati gramofon? Da li moze neka preporuka za gramofon do 500e?

Za budžet do 500€ možda nešto od ovoga:
NAD C 558

Rega Planar 2

Thorens TD 201

3 Likes

Hvala na odgovoru. Ako smem da pitam, u cemu je razlika izmedju datih modela? Na sta bih trebao da obratim paznju pri izboru gramofona?

Gotovo nikakva. Manje vise sve isto vidi da se uklopui u nesto sto vec ima.
Kako fizicki tako mozda i sa brendom.
Sta ima ostalo od komponenti?
Da li ima neki od ovih brendova nesto drugo?

1 Like

Nema nista od ovih brendova. Iskreno ni ne znam sta ima od audio komponenti. Znam da ima harman kardon 5.1 zvucnike sa pojacalom. I neke stubove pioneer nisam siguran sta su tacno :smiley:

Hmmmm…
Onda možda i ne moraš na 500€ da ciljaš?
Audio Technica ima odlične gramofone za 300-400€.

Mozda i ne mora. Tu sam da se informisem jer se ne razumem bas najbolje :smiley:

Cenu sam okvirno rekao, jer ne zelim da kupim neki gramofon od 100-200e koji ce da crkne posle izvesnog vremena. Ako kupujem ovakav uredjaj ne zelim da stedim jer znam da to moze ceo zivot da traje.

Onda ne traži dalje, ovaj model od Audio Technica je štogod:

3 Likes

Sasvim dovoljno i ovo. Nece crci ni jedan tek tako lako i brzo.

Hvala puno na preporukama! Pogledao sam i malo po youtube-u i cini mi se da je ovaj LP120X odlican!

1 Like

500 evra za gramofon?!? :flushed:

Nisam audiofil pa ocigledno propustam kontekst, al covece to nisam ocekivao…

Jel takve cifre vaze i za stari filipsov gramofon koji smo nekad imali i mozda jos drzimo u nekoj kutiji na tavanu, ili je ovo neka druga prica?

500€ je ništa u audiofilskom svetu…ali baš ništa!

4 Likes

sta tacno placas tolikim parama, ako smo svi nekad imali sasvim ok gramofone ko tipicnu stvar u middle class kuci…

Pa vidi…priča je poprilično kompleksna, ali aj ovako.

  • kvalitet materijala
  • ugraÄ‘ena elektronika
  • kvalitet ruÄŤice
  • igla
  • motor
  • itd…
    Generalno, izuzetno, skup “sport” to bakćanje oko muzike.
    Evo ti na primer cene nekih komponenti audio sistema:

NAIM SUPERNAIT 2 - 479.880,00 rsd
https://www.player.rs/artikal/naim-supernait-2

FOCAL SOPRA N°2 - 779.880,00 rsd
https://www.player.rs/artikal/focal-sopra-n-2-dogato-walnut

Technics SL-1200G - 418.680,00 rsd

ONKYO T-4030-B - 33.480,00 rsd

NAIM NDX 2 Network Player - 719.880,00

CHORD Shawline 2RCA-2RCA 1m - 26.280,00 rsd

CHORD Shawline Power Chord Euro 1m - 29.880,00 rsd

Ovo što sam časkom izdvojio košta 2.487.960,00 rsd a pri tom nisam birao najskuplje, nego nešto što mi prvo palo pod ruku…

5 Likes

20k eura za kucno zajebavanje sa muzikom?

Da…mada, i to je sitna lova u tom svetu… Za neverovati, ali tako je.

Za to mi jedino nikada nije bilo zao da dam pare naravno koliko sam mogao.
Dobro ozvucenje traje decenijama. Nije to kao kada kupis komp pa onda za 2 meseca sve secka posto je izaslo sve novo i bolje.
A sto kaze njinja u tom svetu nema granica ali bukvalno.
Neko ce naravno da pita da li se oseti razlika. Pa nekad da nekad ne. Zavisi o muzike, zelja, potreba i naravno ko slusa. Ako je neko gluv kao top dzabe i 100000e za muziku.
Ali da imam dao bih uvek brdo para za muziku kako za kucu tako i za kola.
Za kola ne mogu da prezalim muziku iz proslih kola u odnosu na sadasnju fabricku koja je golo g…

3 Likes

Sve je to meni jasno, za vise novca vise dobijas. Ali nekome ko je laik za te stvari tesko mozes da opravdas vrednost tih komponenti. Audio oprema je uvek bila pricy ali nisam bas ocekivao ovakve cene, ono pomalo sam u soku :smiley:

Pa ne ide se u skolu za to :smiley:
Ili cujes razliku ili ne. Jako prosto. Tako da nema tu profesionalaca ili ne.
Samo treba cuti te bolje komponente pa uporediti. Tako je najbolje.
Ne treba ni slepo ici samo na najskuplje. Desava se da nesto jeftinij bude bolje.
Ali svakako ima mnogo faktora a kod ovih audio gluposti je najveca zavrzlama da uparis sve dobro.
Jedni te isti zvucnici se drugacije cuju na razlicitim pojacalima. Pa je idealno ako imas opciju testiranja pa da odaberes.
Zato svuda preko te specijalizovane radnje imaju test sobe gde probas nekoliko komponenti dok ne ubodes ono sto ti pase.
A ne voli svako istu muziku. Nekome znace samo basovi, nekome visoki…

Ali iz nekog mog iskusva najlepsi zvuk je u kolima posto je mala zapremina i stereo najbolje dolazi do izrazaja.

ok, al sve i da ti usi dozivljavaju orgazam, za 2.5 miliona dinara majku mu… :smiley:

1 Like