[GLASINA] Microsoft zainteresovan za kupovinu AMD-a


In a bid to revive its chip design operations, Microsoft Corp. may acquire Advanced Micro Devices, according to a source familiar with the matter. The software giant approached AMD several months ago, the source indicated. The result of the talks is unclear.

Link> http://www.kitguru.net/components/anton-shilov/microsoft-is-interested-to-buy-advanced-micro-devices-source/


Dakle, u pitanju glasina i po mom mišljenju potpuno netačna tj 0% ostvariva. Glasina ili ne, čini mi se zanimljivo razmisliti/diskutovati u kom bi se smeru dalje razvijali odnosi u IT industriji i šta bi to značilo za sledeće generacije konzola? Da li bi Sony i Nintendo radili sa “novim” AMDom? Šta bi to značilo za sledeći Xbox i ostale MS uređaje? Molim vas za civilizovan razgovor!

Ne razumem se u ekonomiju i trzisna kretanja iskreno, al vise mi se svidjala glasina za Samsung. Microsoft ima preveliku korist ovde, mislim da bi ovo cak neko telo koje se bavi time i moglo da zaustavi ovo. Bukvalno kupuju zarad Xbox-a, ne vidim drugi razlog.

Mislim da je AMD prevelik zalogaj za njih , tj da kupuju ovoliku kompaniju zarad xbox-a ? Znam da zele da sledeca generacija konzola bude bolja od sony-jeve u svim segmentima ali kupovati ceo amd samo zbog toga ? Sumnjam bas .

Pa ako MS kupi AMD a posle akvizicije AMD bude radio kao Skype, onda ce dilema oko grafickih kartica biti resena jednom za svagda

Za sve velike kompanije se prica da ce ih kupiti MS, tako da ne znam koliko ovaj rumor ima podlogu, ili ga je neko po defaultu napisao. Ali rekose vec da MS zeli da udje na trziste hardware-a, mozda je ovo prvi korak.

Sve zavisi sta bi MS zeleo od ovakve akvizicije. Ono sto se moze reci, je da ovo sigurno ne bi uradili zbog Xbox-a, gaming divizije i Sony-ja. Ukoliko se u obzir uzme takodje glasina da AMD planira na duge staze da se povuce iz desktop segmenta, mozda sve i ima smisla. Kada su dali 2.5 milijarde za Minecraft, nista im ne znaci da kupe AMD cija vrednost na danasnjem trzistu je smesna. Dakle ukoliko MS zeli da si obezbedi SoC arhitekturu kako bi se ozbiljnije probio na trziste smartphona i tableta, ovako nesto ima smisla. Ipak mislim da bi im u tom slucaju, daleko jeftinije i bezbolnije bilo da kupe Nvidijinu umirucu SoC diviziju, plus da kupe ili izgrade sopstvene proizvodne pogone.
Ukoliko bi pak zeleli da nastave sa PC/Server delatnoscu, tu bi nastale jaaaako velike komplikacije. AMD i Intel imaju potpisanu cross-licencu o upotrebi X86 arhitekture. Nosilac X86 licence je Intel. Ovaj ugovor, prestaje da vazi, ukoliko jedna od ugovornih strana promeni vlasnika ili udje u joint vanture. Dakle morali bi ponovo da udju u pregovore sa Intelom i postignu novi dogovor. E sad bez obzira, sto i sam Intel koristi dosta AMD-ovih patenata, mislim da im nikako ne odgovara da dozvole da MS dobije licencu, jer bi na taj nacin sami sebi pucali u nogu. Jeste da im ne bi bilo lako odreci se AMD-ove x86-64bit arhitekture i setova instrukcija, ali ipak bi zadali mnogo jaci udarac povlacenjem svoje x86 licence buducem vlasniku AMD-a. Takav udarac posebno bi osetio MS, ciji operativni sistemi su i bazirani na x86. Treba imati u vidu da je mocni Intel kompanija sa kojom je jako tesko takmiciti se na trzistu cipova. MS bez obzira koliko jak bio, nisam siguran da je spreman na tako nesto.

Posto sam totalni duduk o nekim stvarima!

  1. Interesuje me sta bi se desilo da su razlicite arhikteture, tj. da nisu x86?

  2. Nisam razumeo zasto bi recimo MS izgubio ako bi recimo imao svoju MSX plocu, cpu i gpu?

  3. Kakva bi situacija bila ako amd nestane sa trzista, ugasen…i ostane samo intel na trzistu u tom slucaju bi postojao samo monopol?

  1. the end of the world we know :smiley:
    Takve stvari, ti ne bi prognozirali ni mnogo ozbiljniji ljudi, ali zarad diskusije evo nekog mog misljenja. Intel bi nastavio da koristi svoju arhitekturu, i izbaci sve AMD-ove patente. MS bi morao da podrzava X86 sa svojim softverom ukoliko bi zeleo da ostane dominantan na trzistu, a ujedno da razvija nov softver koji bi podrzavao neku novu arhitekturu, ukoliko bi usao u PC/server segment.
  2. Ukoliko bi im Intel odobrio x86 licencu, mogli bi da prodju isto kao i IBM, jer bi stvorili mnogo mocnijeg konkurenta nego sto je to danas AMD. Ukoliko MS ne bi dobio X86 licencu, vazi ovo pod 1. Cak i da ne zele da se bave PC biznisom, opet cipovi u danasnjim konzolama su bazirani na x86.
  3. Ne bi se mnogo promenila, jer prakticno i danas vlada duopol, koji je u stvari monopol. Intelu je potreban ovakav AMD, ali lako moze da stvori nov sa Kinezima.
    Da se ogradim, ovo sto sam napisao je isuvise povrsno i pisano bez ozbiljnijeg uvida u sadasnje dogovore. Uvek postoji varijanta da se AMD dodatno iscepka, da MS dobije x86 licencu samo za SoC trziste i jos mnogo drugih kombinacija koje jedan covek sam nije u stanju da sagleda. U svakom slucaju svako ko bi zeleo da kupi AMD i nastavi sa proizvodnjom cipova, bi pre toga trebalo da se dogovori sa Intelom.

Hvala na logicnom i veoma zanimljivom odgovoru :wink: U fazonu, naebasmo ga sa cenom intela :smiley:

To znaci da bi i intel morao da izbaci neki svoj softver, au sta se sve moze izdesavati…:smiley:


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

To se nece desiti, kratko i jasno. Ili ce dobiti licencu od Intela u slucaju kupovine, ili nece dobiti licencu, a u tom slucaju bi odustali od kupovine. Praviti novu arhitekturu procesora i novi asembler za tu arhitekturu, u vremenu kada se 95% racunarske opreme zasniva na x86 arh je nezamislivo. x86 arhitektura ima brojne mane, a opet je dominantna na trzistu i pored (u teoriji) boljih arhitektura kao recimo ARM. ARM je RISC arh, x86 je CISC, a opet je x86 dominantan, iako je svaki RISC bolji od svakog CISC (ako te bas zanima zasto je ovo ovako, napisacu). Dakle mrka kapa. Mogu da razvijaju neku novu arh za ogranicene proizvode kao recimo konzole (uostalom, prosla generacija konzola je takva!), ali to bi bio krajnji domet. I koja je onda poenta akvizicije AMD-a?

Mnogo vise mi se svidjala opcija sa samsungom al ne verujem da ce biti nesto bilo od ms-a ili samsunga sto se tice kupovine amd-a :slight_smile: