Fitness, zdrava hrana i sumplementi

Terere i paragvajski (koji je i sam verovatno terere) je mate koji se pije hladan i dodaju se razne biljke, voce i najcesce se pije leti osvezava nenormalno.

Argentinski je verovatno CBSE Guarana brend i vrsta pa takodje njema ukus matea, klasican ukus. Ali svakako, on je meni bolji od ostale 2 opcije i njega pij sa vrelom(75-80c) vodom.

Mada i ovi koji su terere se piju sa vrucom, samo se oni obicnu koriste u gore pomenutu svrhu.

Jel imas bese aparaturu? Jel ti treba pomoc oko pravljenja?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0hMSMksaCjwXpd2E4oWNTuSS9edATU1MVCxj1b8n6QxnbWNcgxepupqYsk5MVXmxil&id=5281959998&mibextid=qC1gEa

500kg ponela reprezentacija :smiley:

2 Likes

@padawan trenutno ono sto pijem od zdravijih stvari:

Crni caj
Yerba caj
Multivitamin
Ashwaghanda
Vitamin C
Omega 3 kapsule

Ovaj brain fog sto imam polako sam poceo da rjesavam u principu problem je overstimulacija. Doslovno sam navikao kad idem da se tusiram da slusam neki podcast, dok radim obavezno podcast na slusalicama, a kad legnem da spavam upalim neki film da me uspava.

Sada dok radim moze samo neka lagana muzika u pozadini (Limitless radio ftw), prije spavanja sve ide na sleep od uredjaja, jedino dok se tusiram nesto slusam. U teretani i dok sam u autu/dok hodam moze podcast.
Ostalo je jos da se odviknem da slusam nesto dok igram igre.

U duhu ovog mog spominjanja podcasta, ima dobra epizoda Humerman Laba gdje prica da ne treba koristiti vise stimulansa/zadovoljstava istovremeno. Ako treniras, nema muzike/poscasta, ako radis nema drugih stimulansa itd. U principu, problem je dopaminski odgovor tijela gdje smo navikli na konstantnu stimulaciju tj dopaminski odgovor. Ovo prouzrokuje manjak koncentracije posto mozak trazi brz i konstantnan dopamin hit, fokus je glavna zrtva ovog zacaranog kruga.

1 Like

Ima li nekih posledica od konzumiranja Gainera? Generalno mi svi preporučuju protein prirodan iz hrane, eventualno whey al sam čitao nešto na netu da su gaineri dobri za ljude ubrzanog metabolizma. Ako neko zna nešto detaljnije nek podeli samnom :grin:

Gainer, kao sto mu ime kaze, nije cist whey, nego se whey protein miksuje sa raznim supstancama za dobijanje mase. Tebi bi dobro dosao zapravo.

Drugi shortcut je da koristis anabolicke steroide, ali to se generalno ne preporucuje zbog raznoraznih rizika.

Ja licno sem cistog whey-a ne koristim nista drugo, tako da tu ne mogu mnogo da ti pomognem, ali ti si mlad i zdrav tako da mislim da ne bi imao nikakav problem sta god da koristis umereno.

Posledica nema ali nema ni benefita tako da izbegavaj to. To je bacanje para iako ima privlacnu cenu. Ali takodje imaj na umu da se whey i ostalo uzima iskljucivo kao dodatak i ne menja prirodan protein i hranu koju mora da unosiš. Samo dopunjava potrebno.

2 Likes

Drago mi je kada su svi istog mišljenja vezano za gainer. Tu bar nemam dileme. :+1:

Inace moram samo da se nadovezem, fenomenalan podcast.

@iNikola moram da proverim sa tobom jednu situaciju ako kojim slučajem znaš. Najme, krenuo sam u teretanu u ponedeljak kao što sam i pisao i od tada sam svaki dan išao. Neki plan je da radim split 6 dana u nedelji, nedeljom da odmaram. Problem je nastao kada mi se javio bol u levom ramenu još na prvom treningu prilikom propadanja. Ta bol se malo smiri pa opet krene i najviše osetim kada oblačim jaknu. Dešava se takodje da mi je bol podnošljivija nakom prve dve serije i u trećoj mogu najviše da izguram. Malo me nervira jer sada na benchu dižem manje težine samo zbog ramena iako mogu da izvučem više.
Ne znam da li je moguće da sam se već sjebao u teretani ili je to neka “normalna” faza. Ako znaš šta bi moglo biti, dodeli neki savet. :face_with_diagonal_mouth:

Kada se javi bol ne trenira se. Nikako! Dok ne utvrdis odakle dolazi. Moze biti upala ali i neko istegnuće. Ovde mislim na bol u smislu istegnuća i sl. ne na upalu mišića. Pocetak teretane je nekih 2-3 dana u nedelji, dakle sa pauzama, ne svaki dan. Ostali dani samo kardio dok naviknes organizam i telo na sve. Ja i dana danas praktikujem 3-4 dana u nedelji vežbe visokog intenziteta. U ostalim danima neki lagani kardio da se telo povrati. Ishrana takodje vrlo bitna stavka, kao i suplementi proteini, vitamini, i td i obavezno magnezijum u tabletama. Ja magnezijum i dan danas skoro svakodnevno pijem.

2 Likes

U teretanu idem sa dva drugara, oni me uvode u priču. Ti si treći koji mi govori totalno treći neki režim… 4 čoveka a tri različita načina treninga…sad ne znam kome da verujem.

A ne mogu da verujem da sam se prvi dan sjebao…

1 Like

Definitivno si nešto isteglio prilikom propadanja.
Pretpostavljam da te više boli kad ostaviš tegove i kad se mišići ohlade.
Takođe i ja ti ne bih savetovao 6 dana za trening sa tegovima. Previše je, pogotovo za početnika. Sada izbegavaj vežbu koja ti je zadala povredu dok se ne smiri sve.
Trening možeš 3 puta nedeljno plus neki kardio ili eventualno 4 puta (pon, uto, pa sreda pauza, čet, pet, pa vikend pauza) jer ti treningom uništavaš mišiće, a oni rastu i obnavljaju se kad odmaraš i hraniš se. Što znači ako treniraš svaki dan i ne daš im vremena da se oporave nakon što si iskidao njihova vlakna treningom, doćićeš u situaciju da nemaš željeni napredak i osećaćeš umor više nego što ćeš imati energije plus što može doći do povrede.
I nemoj da preskačeš obrok nakon treninga, odmorom particije mišića i dobrom hranom obnavljaš mišiće.
Rasporedi dobro koje mišiće kog dana radiš da se ne bi gađali međusobno previše, na primer ako si radio grudi gledaj da naredna dva dana bar ne radiš vežbu koja će opet grudi da pogađa jer su ti mišići sada u procesu obnavljanja.
I ne opterećuj se kilažom, to je možda najbitniji savet koji mogu da ti dam. Ne gledaj ložane po teretanama koji guraju neke kilaže da bi bili viđeni i urade 5 ponavljanja najviše. Gledaj sebe samo i gledaj da pravilno izvodiš vežbe (ako radiš biceps na primer, kada podižeš teg izdišeš - kada spuštaš teg spuštaš ga malo sporije i gledaš da kompletno istegliš mišić tako što ćeš više da ispraviš ruku (na nekih 95% ispraviš ruku, ne baš skroz) da mišić može da se grči i isteže u što većem opsegu), a kilaža će sama da dođe kao i kondicija. Vremenom ćeš sam da osetiš da ti je nešto postalo lako što je pre bilo teško pa ćeš da povećaš kilažu. Strpljenje, gledaj sebe i ne žuri nigde. Šve što je brzo došlo, brzo je i otišlo tako da ne juri za brzim napretkom. :metal:

Edit: e da, i nakon treninga polako se istegli pogotovo mišiće koje si radio tog dana. I malo se zagreješ pre treni ga naravno.

2 Likes

Glupo pitanje @iNikola ali kako da znam da li u industrijskim proizvodima ima stvarno onoliko proteina koliko pise na kutiji…

Danas sam npr imao bar sa 19g proteina i imlekov sejk sa 30, znaci navodno sam uneo 1/2 dnevnog unosa, a u sustini, oni mogu da mi prodaju neki buckuris i cokoladu bez grama proteina.

Koliki unos je uopste optimalan?

Takodje uzimam i neki whey, ali gledam i da pojacam ishranu sa proteinima (meso jaja sir jogurt itd…)

1 Like

Nikada ih nema toliko koliko piše. Ja uglavnom racunam 70% od toga sto piše. Dok na šećer dodaš +15%. Ja iskljucivo kupujem proizvode koji nisu sumnjivog kvaliteta. Sto se tice whey-a, takodje kupujes u proverenim radnjama proverene marke (recimo Ultimate Nutrition, Yamamoto) i nemas brige.

Proteine uzimati minimum 2grama po kilogramu telesne mase.

Preporuka je da uzmeš trenera. Treniranje u teretani 6-7 dana u nedelji sa tegovima tesko da ce doneti neke rezultate. Mislio sam i ja tako kada sam imao 20ak godina, ali nije tako, teretana je samo jedna stavka na dugačkoj listi (ishrana, kardio, vitamini, proteini….)

1 Like

E super. Ja sam racunao da treba nesto manje, ali cu morati da pojacam izgleda.

Na koju foru ti unosis toliko proteina? Kad krenes da racunas shvatis u stvari koliko se lose hranimo… Najedes se od kilo hleba, a proteina 0. :confused:

p.s. u stvari jbt hleb i nema toliko malo… 9g na 100g?!

Nema nekih pravila kombinujes ishranu kako ti odgovara. Riba, meso, whey, ovsene, bademi, lešnik… msm ne drzim se ja konstantno 365 dana u godini , nisam fanatik samo gledam da to bude sto zdravije.

2 Likes

Društvo jel valja ovaj?
https://rs.proteini.si/proteini/surutka/battery-whey-protein-2000g

Do sada sam pio samo one imlekove al po preporukama planiram da uzmem legit whey al ne znam koji je dobar.

ok je taj

uzmi samo u obzir da ti treba min 150gr dnevno i da ce to mozda pokriti 1/3 potreba.

znaci ne moze bez vece kolicine mesa, jaja, sira, jogurta, ovsene, sve sto ima protein… bulking faza nije zajebancija.

plus treba ti i ogromna kolicina vlakana, tecnosti i ugljenih hidrata…

u roku od mesec-dva mozes tako lako da nabacis 10-20kg, misici su teski i imaju veliku gustinu

samo cepaj sve sto su nekada zvali “jaka hrana” bez mnogo razmisljanja. nije to bas ni jeftino, tako da racunaj da ce te sigurno kostati 500-1000 din dnevno.

fitness je jedan od najskupljih sportova jer su cene hrane kod nas na zalost krajnje abnormalne.

1 Like

E a baš sam pomislio “gle kako mi se istopi novčanik, a ne sećam se gde sam potrošio” :sweat_smile:
Za sada mi je sreća što ne živim sam inače bi bilo kritično. :joy:
Btw baš juče sam video neku akciju u lindi za kikiriki puter, odmah dve tegle uzeo i ode jedna crvena hahaha.

1 Like

Dok si kod tvojih, koristi to. Naglasi da su tvoje potrebe za unosom hrane sada drugacije i specificne. Dorucak rucak vecera sve mora da sadrzi protein. Kolicine su takodje duplo vece. Objasni da je taj period sticanja misicne mase ogranicenog trajanja, da ti je sve to vazno i potrebno za zdravlje i samopouzdanje. Uporedo, edukuj se maksimalno. Ima jako puno fitnes influensera koji su fenomenalni. Pitaj na forumu, koristi sve sto mozes.

1 Like