Crysis na PS3 i XBox 360 potvrđeno,objavljen sa trailerom

Obratno, Xbox koristi zajedničku memoriju, tj. CPU i GPU dele istih 512MB GDDR3, dok kod Sonyja Cell ima svojih 256MB tipa RAMBUS a RSX ima svojih 256MB tipa GDDR3. Inače RSX je baziran na GF 7800 GS i slične je snage.

Kad sam već tu, da kažem da je Xboxov Xenos (Xenon je xboxov CPU baziran na IBMovom Power6 procesoru koji je “isečen na pola”) GPU baziran na Radeonu X1950Pro ali pojačanog Unified Shader Arch. koja se prvi put tada pojavljuje i ultra brzim eDRAMom integrisanim u GPU koji mu iako samo 10MB jako puno znače (pored onih 512MB GDDR3 koje deli sa CPU).

Sa stanovišta sirovih perf. (kad bi se koristili u PC) Xboxov GPU je duplo jači od Sonyjevog, kad se na to doda Unified Shader Arch. E sad Sonyju priskače u pomoć Cell procesor koji može da obavlja zadatke koje inače obavlja GPU (geometriju, vektor procesing, fiziku, vertexe) i tako da isti rastereti ali je to dosta zahtevnije isprogramirati za Cell (koji inače ima 8 malih stream coprocesora koji leže PowerPC jezgru).

Pošto sam debelo zaglibio u Off… da se povadim i kažem da je Crysis za konzole urađen u CryEngine3 u kojem je rađen Crysis2 i koji je već prekompajliran za rad na obe konzole tako da im i nije bio neki posao da igru portuju na konzole.

Odosmo totalno u off al ajde. Nije optimizacija sve ali je jedan veoma velik deo u izradi softvera(igara). I ne moze se bas sve ma koliko god hteli. Da mogu optimizovali bi Crysis da izgleda bolje nego verzija iz 2007, a to ocigledno nije tako, jer po prvim objavljenim snimcima se vidi da izgleda gore od low detail pc verzije, plus odokativno rezolucija nije puno veca od 800x600. Nije Cevat Yerli lagao kad je izjavio da konzole ne mogu da izguraju CryEngine 2. Cisto da ne dodje do zabune, ja podrzavam i iscekujem izlazak konzolne verzije, koju cu sigurno odigrati, ali kad je rec izmedju konzola i PC, ja sam PC funboy.
Xenox u vreme kad je xbox360 predstavljen je bio najmocniji i najnapredniji GPU za neprofesionalnu upotrebu. Na PC su tad bili aktuelni AMD-ov R520 cip i njegovi derivati, kao i Nvidia-in G70 i njegovi derivati. Znaci u vreme kad je predstavljen nije bio tehnicki slab.
E pre nego nastavim kratko objasnjenje sta je shader. Znaci shader je set softverskih instukcija koji se koristi za kalkulaciju i rendering. Shaderi se koriste za programiranje programibilnih pipeline (cevi) na GPU. Za razliku od fiksnih pipeline-a koji dozvoljavaju samo transformaciju geometrije i pixel shading, upotreba programabilnih pipeline omogucavi i upotrebu custom efekata.
Do pojave ATI Xenox cipa, svi GPU-ovi bilo da su iz AMD-a ili Nvidie su imali podeljene pipeline-cevovode. Neki su bili namenjeni za vertex shadere, a drugi za pixel shadere. Evo na primer mozemo uzeti Nvidin G70 GPU koji je predstavljao najjaci desktop GPU u to vreme (a ciji je derivat koriscen u PS3 konzoli) ima 24 pixel i 8 vertex shadera. AMD je kroz Xenox prvi put tada predstavio Unified shader arhitekturu, kasnije poznatu i kao Shader Model 4.0 u DX10-ki, koja je omogucavala upotrebu svih shadera, pixel, geometry, vertex na svim papelinovima. Tek nakon godinu i vise dana Ati je tu arhitekturu primenio na svojoj R600, a Nvidia na G80 seriji desktop GPU-ova. Znaci kad sam rekao revolucionarno na ovo sam mislio, jer su PC GPU-ovi kasnili bezmalo godinu ipo dana.
Xenox deli memoriju sa CPU, svih 512mb, ali ima posebnih 10mb eDRAM-a koje koristi za Anti-Aliansing, Alpha-blending itd, ali to nema neki velik uticaj na generalne performanse. Xenox jeste bolji od RSX GPU-a koji se nalazi u PS3 ali ne toliko zbog tih 10mb eDRAMA, vec zato sto RSX koristi odvojene pixel (24) i vertex (8) pipeline, a Xenox ima 48 unificiranih pipeline-a. U prevodu Sonijev GPU je ogranicen na 24 pixela po ciklusu dok Xboxov moze da obradi 48. Ono gde “belaj” nastaje kod Sonija je sto konzola ima 256mb Rambusovog superbrzog XDR RAM-a i 256 mb sporijeg DDR3 RAM-a namenjenog GPU-u, pa cesto CELL mora da ceka na podatke (post-proces, AI, Phisics, Vertex i kolizione proracune itd) od RSX-a da bi ih obradio.
Sto se tice samog CELL-a nisam bas previse upucen u samu arhitekturu pa ne bih o tome.
Sve u svemu poenta je ta da ne mogu napraviti konzolu sa sadasnjom a ni buducom APU tehnologijom a da se nadaju zivotnom veku od 10 godina. Takva konzola bi hardwerski u startu bila pregazena, a opet izrada APU koji moze da parira odvojenim CPU, GPU resenjima nije moguca (isplativa).
GPGPU tek treba da dokaze svoj potencijal kroz DirectCompute, Open CL i nadje primenu u gaming industriji kao naredni korak u tehnoloskom razvoju.

Dao sam burazu do 8 godina da cita ovaj tekst! Ima da nauci dosta stvari! Limunac prijatno sam iznenadjen. Svaka cast na zavidnom znanju. Ako se kad sretnemo - imas vopi od mene

I tako Crysis(1) na konzolama…

Izgleda da igra neće izaći kao XBLA, ali biće izbačena najverovatnije za skidanje na Games on Demand. E sad videćemo da li će imati mogućnost Pedja95 i antares da uzmu originalca u prodavnicama! :smiley:

Crytek je objavio da će igra izaći 4. oktobra :wink:

Na disku ili XBL?

XBL-u.

jupiiiiiiiiiii! jedva cekam! crysis je daleko bolji od crysis 2, single player kampanja je puno i zanimljivija i bogatija sadrzajem… ne vidim poentu u ovim poredjenjima PC vs Xbox360 version, kad ce i na xbox-u da izgleda premocno!
volio bih samo da izadje i u dvd formatu, neka collectors edition verzija :wink:

Da li mozemo mi sa flesovanim konzolama da “skinemo” ovaj naslov?

Cini mi se da cemo moci tek na Jtagovanim konzolama da tako nesto radimo.

Meni se cini da je ovo jedan potez kojim bi se uvecao profit.

Svaki njihov potez je potez kojim se uvecava profit >:

Igra je sasvim pristojno optimizovana, a po onome sto sam procitao, kazu da je bolje odradjeno upravljanje nano odelom, da je bolja vizuelizacija i sistem osvetljenja u pojedinim mracnim segmentima. Nista od toga nisam primetio, mada kako i mogu, kada sam igru igrao prvi i poslednji put 2007 godine. Tada mi je izgledala prelepo, sada mi izgleda pristojno na konzoli. Sve u svemu, svidja mi se ceo ovaj sistem portovanja dobrih naslova na next gen konzole :da: