Cryptocurrencies - Bitcoin, Ethereum, Litecoin i ostail 'coins'

Zasto ce im protuzlato, kada ne koriste zlatni standard?

Bitcoin nije americki…to je valuta naroda izmisljena radi pranja novaca od strane narko dilera i ilegalnog prodavanja oruzija…simple as that…niko ne moze da prati ko si i sta si, a ima vrednost.

Nesto ima vrednost onoliko koliko je poverenja naroda u to. Trenutno ljudi veruju u bitcoin i veruju u njegovo postojanje, pa je samim tim njegova vrednost i toliko. Sad je nedovno bitcoin postao legalno sredstvo placanja u Japanu, za njima krece i Rusija do kraja godine. Ako Rusi to uvedu, Amerika ce ih u stopu pratiti. A Amazon je poceo da se “prilagodjava” da i oni uvedu bitcoin kao sredstvo placanja. Bitcoina ima ogranicen broj, i svaki godine se moze iskopati 50% onoga sto je moglo prethodne, dakle postoji ogranicen broj bitcoina i njihova vrednost ce nakon uvedjenja u Rusiju i Amazon porasti za minimum duplo. Ja da sad imam novaca bih ulozio u bitcoine i cekao porast.

1 Like

Umesto da kupis 100 kartica mogao si da kupis bitcoine. :slight_smile:

Za sada mi izgleda kao izrazito rizican biznis koji mora kad tad da pukne jer je definicija bubble-a buduci da nema apsolutno nikakvu inherentnu vrednost niti potporu u realnoj ekonomiji, niue regulisan, fluktuacije, izlozenost i rizik su nenormalni (npr ETH je u jednom danu prakticno obezvredjen). Nije mi bas jasno na osnovu cega zapravo raste vrednost bitcoina preko cene zlata, jer niko zivi ne kupuje nista sa njima (poslednji put cuo sam da je ransomware wannacry trazio da se plati otkup u bitcoinima). Ova prica za pranje novca donekle ima smisla, jer mafiji treba sredstvo placanja nakon sto im sve drzave ukinu kes, ali ambicije kriptovaluta prevazilaze dark web, a finansijske institucije svakako raspolazu sa mnogo vise sredstava nego mafija. Dok je ovako mala popularnost kriptovaluta kao nacina placanja bice im ispod radara. Ali investicione banke i hedz fondovi nece apsolutno nikada dozvoliti da ih bilo sta ugrozi.

Btw kriptovaluta nije jednako virtuelna valuta. Virtuelna valuta ne mora da bude kriptovana. Svi smo u video igrama sretali virtual currency (npr coini u fifi).

AMD izgleda ne moze vise da zadovolji potraznju i to moze stvoriti izvesne probleme, a cini mi se da se GPU mining vise i ne koristi za bitcoine jer je preveliki diff, vec RISC mineri. Dodatni problem su neprofitabilni shitcoini.

Inace, tema je jako zanimljiva i cela stvar podseca na zlatnu groznicu. Mozda i ja nekad uletim sa vise nego skromnom investicijom.

1 Like

Kupim coine i dupliram iznos jel tako? A ovde mogu dobiti i 10x od ulozenog. Cim se vrati ulog krece “igranje” i cekanje pravog trenutka za prodaju coina sto moze biti rizicno.

Pa u Japanu udjes u prodavnicu i kupis zvaku sa 0.0000000000000000001 bitcoinom zato je on skocio sa 600-700 na 2500. Velika potraznja a nedovoljno zaliha, zar ne?

ETH je pao pre 2 dana na 80$. I to je za mene licno odlicno. 2H kasnije veleprodaje zovu ima kartica. Sta se desilo? Veliki rudari (sa 100k + kartica) odradili nekoliko ogromnih transakcija ETHa automatski pao na 80$ svi koji su planirali da udju u rudarenne odustali, oni koji imaju 1 rig ugasili jer se ne isplati a rudarenje postalo lakse i samim tim su sebi napravili jos veci profit.

Bitcoin se ne rudari vise. Program koji ga je stvorio svake godine ubacuje na berzu upola manje nego prosle godine. I tako ce biti dok ne bude bilo 21 milion bitcoina. To se zove POS stanje ako se ne varam. Do kraja godine ETH bi trebao uci u POS stanje ALI njega moze biti NEOGRANICENO.

Shitcoini su blago! Ja cu rudariti 6 dana ETH a 1 dan cu izdvojiti za tzv shitcoine. Oni su bezvredni ali se rudare sumanute kolicine…i dovoljno je da skoce za 0.01$ da budes u jako velikom plusu jer ih dnevno mozes izrudariti na desetine hiljada! Ali ipak ti treba nesto “stabilno” koje ti donosi konstantnu zaradu a ne da se oslanjas na srecu sa shitcoinima.

13 Likes

Stani malo i bitcoin se isto prati ihvatali su ljude kada unovcavaju bitcoine za zivi kes, vide se transakcije, zbog toga su mnogi veliki hakeri i dileri pali.
Najsigurnija valuta za privatnost je zCash kom ne mogu uci u trag. sto se tice ETH on ce dobiti dodatak raiden ili kako se zove privtnos transakcija i postace 99,999% ne prativa virtuelna valuta. Koliko sam video samo zCash je ne prativ.

Znam coveka koji ima tri farme i preko 1000 kartica. bavi se tim sad skoro 6 - 7 godina. Para ima ali nije bas san snova.
Od zivota skoro da nema nista stalno kruzi od Farme/Rudnika do rudnika. Posto ima na tri lokacije. I stalno bulji u laptop.

Najgore od svega toga je sto ti ako zelis da se igras kad vratis ulozeno ulazes jos jer kartice kroz 2 godine su dosta slabije i dolazi konkurencija sa jacim rigovima i cede brze jace i vise od tebe. A ti imas 1000 kartica koje ubijaju sa potrosnjom struje a njihov performans je na 50-60% u poredjenju sa novim rigovima.

Zaradis ti lepo ali cim imas malo para odma porucujes 50-ak novih kartica i onda opet nemas para… Racun za struju ubija tako da ako nemas pristup free struji pojesce te racuni za struju.

Video sam mu jednu farmu …ludilo kako izgleda. Vodeno hladjenje sa velikim kamioniskim hladnjakom napolju koji hladi antifriz … A leti muka za ohladiti prostoriju.

Nudio je i meni da ucestvujem ali ja sam vise covek za realne i opipljive vrednosti.

4 Likes

Zeznuto je to. Sto kazes samo vuce dalje i dalje. A vec je bila jedna tema gde sam pisao.
Posto nije nista opipljivo niti ima garancija onda to mora negde da kao “stoji”
Pre koju god je pukla tako jedna “banka” nestali milioni i milioni i nikom nista. jbg… puj pike ne vazi.

Farmovanje je veoma opipljivo. Problem je spekulantski deo, kada cekas vecu cenu. I sto ce svakako u jednom momentu to morati da pukne ili da se transformise u nesto trece. Dugotocno sam vrlo skeptican, ali u narednih par godina, moze da uspe.

Zamena grafickih se podrazumeva, to su ti operativni troskovi. Besplatnu struju nema niko, pogotovu ne u toj kolicini za koju ti treba omanja hidroelektrana.

U teoriji, ako uspes da zaradis neke pare pa pre nego sto to sve ode u 3 lepe i prodas sve karte iz rigova, ne zvuci kao losa ideja da se namakne neki kes koji posle ulozis u neki normalan biznis. Na kraju krajeva i to iskustvo vredi samo po sebi. Ja iskreno zavidim Marku sto ima prilike da se “igra” sa ovako necim. Zvuci kao fantastican posao, iskreno. Jos bolje ako ima da se radi i nadgleda, kakav je to posao gde ti samo padaju pare sa neba.

Marko ima offline i online wallet, @marko96 ima offline wallet kod njega je sve i fizicki ne mogu da ga hakuju kao banku koj cuva online 100 hiljada walleta za korisnike. To je ono sto niko ne prica i mene je zanimala poenta hakovanih kripto banka … dosao sam do informacija zasto da mi cuva neko moje pare u novcaniku online kada ja mogu, kod svih minera je na racunaru ako izgubis skriveni kljuc ili fajl ostao si bez icega :slight_smile: ali su 99,99% sigurni…

Meni je cela ova stvar veoma zanimljiva i imam osećaj da tek dolazi period kada će ovo imati primenu. Pa sada se može otići na Microsoft store i kupiti igra ili app za Bitcoin. Iako Bitcoin ima svoj limit, ETH je zamišljen da ima još veću i širu primenu, posebno u domenu bankarskih poslova i transakcija, što ceo proces čini jednostavnijim a bankama primamljivim sredstvom plaćanja. A čim finansijske institucije mogu da prepoznaju korist to je dovoljno da “zagrizu”.
Najbolja stvar kod kriptovaluta je njihova nezavisnot i decentralizacija a kao i svako mlado tržište, naravno da ima uspone i padove, sa tim da se vremenom stvari stabilizuju, nastaju berze, menjačnice i banke. Svakako zanimljiva vremena pred nama kada je ova temu u pitanju.

Znam da nije bas kulturno da pitam ovo, ali me stvarno zanima, pa ako zelis mozes da odgovoris.
Kazes da si ulozio oko 40k, koliko dugo majnujes i koliko si uspeo da povratis novca do sad?

Kad već pitamo: @Marko96 koji OS koristiš, Win ili Linux?

Nisam jos poceo sa miningom. Krecem cim klokujem kartice…dugacak je proces posta ljanja…nije ni malo lako…eto sad imam problem ne mogu karticu da klokujem na maximum…itd itd…

@robotnjik na windowsu sam…nisam ni razmisljao da prelazim na linux jer i ne poznajem to okruzenje

1 Like

B92: Zbrisano 10 mlrd $ za 24 h, ko je kriv? http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2017&mm=07&dd=18&nav_id=1283787

well, mnogo veća kinta se dnevno gubi na berzama i u trgovini novcem nego što je ovo, samo to nisu vesti jer je redovna pojava. Ali da, svakako je nestabilno polje, posebno za one koji su investirali i kupovali koine dok je cena bila visoka, onda se uspaničili na prvi pad vrednosti.

Nestabilno je blaga rec, ovo je minsko polje. Na berzi se gubi vise novca jer je daleko vise istog u opticaju, ali nisu to ovako nenormalne fluktuacije i trziste je koliko toliko regulisano. Iz kriptovaluta treba izvlaciti profit dok se moze.

Haker urkao 7,4 mil € ethereum-a tako sto je hakovao sajt coindeska, zamenio investitorski wallet na sajtu i sve investicije legle njemu :slight_smile: Genijalno odradjeno, zabrinjavajuce kako ne cuvaju websajtove i servere, pogotovu kada su u pitanju velike novcane cifre… u fazonu ma nece niko da nas hackuje.

O tome sam pisao. I sta sada? Ima li garancije za to? Ili je opet pojeo vuk magarca.