Call of Duty: Modern Warfare 3 vs Battlefield 3

Šta reći… Dvije igre o kojima se maltene sve zna, dva najiščekivanija “shootera” godine, igre koje pomjeraju granice FPS-a na neki novi nivo. Da li je baš tako?

Grafički gledano vjerovatno jeste. Na ovako staroj mašini teško da može bolje. CoDMW3 je ispoliran do tančina, i prava je šteta što je čitava kampanja urađena u stilu filma “Trči, Lola, trči” jer bi u dosta slučajeva čovjek poželio zastati i samo posmatrati to bogatstvo detalja, poligona i boja. Okolina je uništiva i interakcija s njom ostavlja vidljive promjene, a sam grad New York izgleda zaista fascinantno (da ne pomislite da uživam u tome što je najvećim dijelom srušen i uništen :D). S druge strane, teško da je to iole drugačije od onog što smo već gledali kad je CoD serijal u pitanju, pa ostaje pitanje zašto tri dijela Modern Warfare-a nisu izašla istovremeno kao jedna igra, jer se i tematski a i interkonekcijom fabule zaokružuju u jednu cjelinu. Znam da je odgovor prost ali ja sam znatiželjan dečko i volim da pitam i što ne treba… :slight_smile:

S druge strane, BF3 na prvi pogled ne zaostaje grafički za CoD-om. Grafika je masnija, boje su življe, okruženje je otvorenije nego ikad i može se uništavati do mile volje. U oči upadaju sitnice kao što su preoštri rubovi kontura i opšta svjetlucavost objekata koja ponekad zna i da zasmeta. U jednoj od prvih misija na ulicama se mogu vidjeti lokve vode (svjetlucave) kao posle kiše, s tim što u Teheranu nije pala kiša nekih cirka trideset godina. Stiče se utisak da je to sve moglo za nijansu bolje da se odradi. Najveća zamjerka se nalazi tamo gdje bi BF trebalo da bude najjači - kada izrešetate zid u unakrsnoj vatri sa protivnicima, komadi otpadaju u pravilnim geometrijskim figurama što ponekad izgleda kao povatak u doba Atari-ja, Commodore-a i drugih dragih uređaja i simpatičnih vremena.

Priča i jedne i druge igre je mnogo puta isfurani stereotip o dobrim i lošim dečkima, borcima za pravdu, herojima, teroristima i izdajnicima… Tvorcima CoD-a zamjeram što nedostatak inspiracije pokušavaju (bezuspješno) da zamaskiraju škakljivim i, ponekad neumjesnim scenama nasilja (npr. poznat je slučaj video klipa na Youtube-u gdje auto bomba raznese porodicu sa malim djetetom, a koji je istrgnut iz same igre). Tvorci BF-a nisu se potrudili čak ni toliko, a prosječan FPS igrač će prepoznati da je radnja igre kao preslikana iz CoD: Black Ops. WTF? Kako su mislili da se izvuku s ovim? Mali plus u odnosu na CoD leži u većoj raznovrsnosti misija. Poslastica je vazduhoplovna bitka mada ne vozite avion kako su najavili pojedini izvori već preuzimate ulogu “wingman”-a, odnosno kopilota, zaduženog za borbena dejstva aviona.

Gameplay je posebna priča. Dok budete igrali CoDMW3 imaćete konstantan “Deja vu” osjećaj. Opravdan, jer gameplay nije ni za jotu promijenjen u odnosu na prethodne igre serijala, i opet ponavljam, nema razloga da MW3 ne bude dio jedne MW igre ili pak njena ekspanzija. I pored ovog ne može se reći da ljudi iz Infinity Ward-a nisu uradili perfektan posao. Igra besprekorno klizi, osjećaj učesnika jednog ratnog konflikta je fantastičan a AI protivnika realan i izbalansiran. Mojoj malenkosti jedino ne leži previše amerikanizovana, steroidna akcija (ne miješati sa činjenicom da je glavni akter proamerički “patriota”) sa prepumpanim adrenalinskim sekvencama. Da je film, rekao bih da ima previše “holivudskih” efekata.

Prije nego pređem na gameplay BF-a, moram da kažem da mi je žao što od ove dvije igre prvo nisam njega igrao, iz razloga što možda ne bih uočio koliko njegov gameplay zaostaje u odnosu na CoD. Posle pređene kampanje stava sam da je Bad Company 2 bio dosta bolje odrađen. Nedostataka je toliko, i veoma su lako uočljivi, a nabrojaćemo samo neke. Već na početku desiće vam se da vam se protivnici spawn-uju bukvalno pred očima, i naravno odmah počinju da pucaju na vas. Arapski mudžahedini mora da su prošli neku elitnu vojnu školu sa zapada, jer će se sistematski raspoređivati na mapi, pokrivati vatrom jedni druge, a da ne pričam da pogađaju maltene svakim ispaljenim metkom. S druge strane vaši kompanjoni će se ponašati uglavnom kao vesela grupica američkih tinejdžera na spring break-u: tumaraće unaokolo bez cilja i svrhe čekajući da vi uradite kompletan posao. Da ne pričam da mi se desilo makar desetak puta da moja četa prođe mirno pored protivničkog vojnika bez ispaljenog metka sa obje strane a da me potom isti išara kalašom ko Vaskršnje jaje ili još gore iskajiša kamom k’o prarizer. Drugom prilikom, kunem vam se da je cijela moja četa prošla kroz željeznu ogradu visoku 3 metra, dok sam ja morao okolo. Pored svega ovog, nekako nemam osjećaj da se moj lik kreće po tlu, već kao da nekako lebdi i klizi kroz vazduh. Na sve ovo treba dodati i očajne kontrole koje su u više navrata neprecizne. Veliki minus za Electronic Arts.

Što se tiče audio efekata, nema se šta zamjeriti nijednoj od ove dvije igre, jer je atmosfera ratnog sukoba brižljivo dočarana. Ukoliko imate neko stereo okruženje u sobi, eto zabave za cijelu porodicu :smiley: (i komšije! :))

Na kraju moram reći da sam nekako razočaran objema igrama. Istina, radi se o veoma kvalitetnim ostvarenjima koji će sigurno naći svoje poklonike među igračkom populacijom, ali stiče se utisak da su nas i EA i IW obmanuli (ili pokušali obmanuti) i, bar u mom slučaju, razočarali. Da li je realno očekivati da u uslovima konstantnog kresanja radnika i budžeta te eskalacije piraterije, developeri iz godine u godinu konstantno prave bolje igre? Mislim da nije. Pored toga, većina tema je iscrpljena pa se sve više firmi okreće reizdanjima starih igara u raznim oblicima, a pošto postojeće hardverske platforme (XBOX 360, PS3) broje svoje poslednje dane moguće je da se potencijalni hitovi čuvaju za neku novu generaciju konzola. U takvim uslovima, Call of Duty: Modern Warfare 3 i Batllefield 3 pružaju ono što se od njih i očekuje - dobru zabavu i prekraćivanje vremena dok svi zajedno čekamo bolje dane, i za njih i za nas. Najbolji dani su, ipak, davna prošlost.

Zaključak:

Call of Duty: Modern Warfare 3

 + Gameplay, AI, atmosfera
 - Prekratka i nemaštovita priča, preslikana iz ranijih izdanja CoD-a

Ocjena: 89

Battlefield 3

 + Grafika, raznovrsnost misija
 - Pokradena priča, tupavi AI, neprecizne kontrole, itd.

Ocjena: 84

s tim što u Teheranu nije pala kiša nekih cirka trideset godina.

hahahhah epic hahaha. Pazi da ne naletis i na prase hahaha

Salu na stranu, wauuu kakav opis! Svaka cast bro! Ako kad napisem knjigu zvacu te da mi budes recezent :slight_smile: Rado bih se nadovezao i dodao koji komentar ali nisam, jos uvjek, poigrao ove igre. Vjerujem ti na rijec a i s tim u vezi ocjene su ti objektivne! Svaka cast jos jednom i pripazi da ti boss ne skonta kako provodis rado vrijeme hahahah :wink:

Call of Duty se vec nekoliko godina ne kupuje zbog kampanje, nego direktno zbog multiplayera, i mogu da se kladim da vise od 50% onih koji su kupili originale igraju samo MP, tako da prica i preslikana kampanja i nisu neki minus. Ja sam licno uvek za Call of Duty, vise mi lezi eksplozivna rokacina, brz gameplay, manje mape i opponent iza svakog coska, nego taktiziranje i trazenje neprijatelja pola sata kao u Battlefieldu. Mozda se neki ne slazu, ali svake godine isti Call of Duty samo sa drugim mapama je meni dosta, mozda bi mogla malo bolja grafika, ali gameplay su za mene uboli pravo u centar, i ja tu nista ne bih menjao.

Battlefield MP zbog te “prosirene” mape koja nagradjuje taktiku, za razliku do CoD-a gde ubijas nekog iz prostog razloga sto si iza njega.

Zovite me staromodnim ali ja igru kad kupujem (čuj mene “kupujem”, hahaha), kupujem zbog kampanje. Na Live ne idem, zato i nisam pisao nista o multiplayer-u. Ako neko želi, može da napravi temu za multiplayer, ili da napravi recenziju za multiplayer u ovoj temi. No problem.

i ja isto prvenstveno “kupujem” igre zbog kampanje, sto je bolja prica vise se zagrejem za igru.

Trenutno je preskup MW3 da se uzme, oko 10-15 evra vise od prosecnog originala na netu, tako da cu ja cekati neko novogodisnje snizenje.

Ja sp predjem jednom i to je to nije mi to puno zabavno meni je 80% igranja xbox live.Kupio sam Battlefield 3 i sve sto mogu da kazem je da je multiplayer fantastican,grafika takodje,ovde su pomerene granice fps-a.A sto se tice cod-a predjem sp i to je to mp u cod mi se nijedan ne svidja jos od cetvorke,od cod 4 nema nikakve vece razlike sve je copy-paste.

Imas u Francuskoj jeftinije za 30-40e :slight_smile:

Sto se tice singleplayera, obe igre su obicne propagandne splacine…

Pa meni je to nekako rutinska stvar od koje ochekujem nijanse poboljshanja, definitivno spadam u one MP varijante…
:slight_smile:

Singleplayer od CoD-a i tako tih igara vec neko vreme prelazim samo zbog achievementa, a za pricu i udubljivanje u istu tu je Assassins Creed. Bio, i ostao.